Nakon što je danas snježni pokrivač stigao na Bjelašnicu i Jahorinu, večeras je “posjetio” i Vlašić.
BiH
Odbrojavamo do održavanja humanitarno-koncertnog spektakla „Blatničke note dobrote“
Goran Barbarić: „Blatničke note dobrote“ su postale simbol okupljanja naših ljudi, mjesto susreta domovinske i iseljene Hercegovine
Traje odbrojavanje do sljedećeg velikog humanitarno-koncertnog spektakla „Blatničke note dobrote“ na kojem će Mate Bulić 12.08. u Donjoj Blatnici ponovno okupiti i udružiti svoje prijatelje, pjevače i brojne javne osobe u velikoj humanitarnoj misiji. Ove će godine nastupiti čak 33 izvođača, između ostalih Miroslav Škoro, Jole, Zorica Kondža, Minea, Mia Dimšić, Ante Cash, Tiho Orlić i mnogi drugi. Ususret održavanju ovogodišnje manifestacije „Blatničke note dobrote“ razgovarali smo s Goranom Barbarićem, predsjednikom Organizacijskog odbora koji nam je otkrio brojne detalje o ovoj sada već tradicionalnoj manifestaciji na kojoj se ponovno očekuje na tisuće posjetitelja iz Hercegovine, Hrvatske ali i naše dijaspore.
„S pripremama za ovogodišnje ‘Blatničke note dobrote’ krenuli smo već u svibnju i uz redovne sastanke Organizacijskog odbora, uspjeli smo sve pripremiti na vrijeme. ‘Blatničke note dobrote’ su postale simbol okupljanja naših ljudi, mjesto susreta domovinske i iseljene Hercegovine i na to smo posebno ponosni. Imamo podršku lokalne zajednice, Općine Čitluk, županijskih vlasti i trudimo se da koncert svake godine bude što kvalitetniji“, ističe Goran Barbarić.
„Voditelj programa i ove će godine biti dugogodišnji televizijski i radijski voditelj Dalibor Petko, što je, uz sva zvučna imena s estrade koja će nastupiti, još jedna garancija dobre zabave na ovogodišnjoj manifestaciji“, otkrio nam je Barbarić, a prisjetio se i kako je sve počelo 2012. godine kada je zajedno s Matom Bulićem i prijateljima krenula hvalevrijedna inicijativa da se svake godine u Matinom rodnom mjestu organizira koncertni spektakl s plemenitom namjerom za prikupljanje novčanih sredstava za dobrotvorne i humanitarne projekte u zajednici i podršku najpotrebitijim društvenim skupinama.
Do sada pomogli uređenje Crkve sv. Franje, Udrugu „Susret“, izgradnju Dompesa, Sveučilišnu bolnice i potrebite pojedince
„Prvi koncert koji smo zajednički uspješno pripremili desio se 2012. godine pod nazivom ‘Hvala prijatelji’, organizirali smo za uređenje Crkve sv.Franje i crkvenog dvorišta u Blatnici. Za idući koncert, 2013. godine, odlučili smo pomoći i našim najranjivijim skupinama te smo prihode od koncerta usmjerili i na Udrugu Susret iz Čitluka koja brine o djeci sa posebnim potrebama. Taj koncert je nosio naziv ‘Za naše anđele’ i također je bio vrlo uspješan. I u narednim godinama smo uvijek jedan dio prihoda usmjeravali na razne humanitarne organizacije, za izgradnju Dompesa u Mostaru, za Sveučilišnu bolnicu u Mostaru i za liječenje potrebitih pojedinaca, a drugi dio smo usmjeravali u infrastrukturne projekte u mjestu, za obnovu područne škole u Blatnici, za uređenje unutrašnjosti naše crkve sv.Franje, sve na korist naše društvene zajednice“, tumači Goran Barbarić, ne skrivajući koliko je ponosan na sve humanitarne uspjehe koje je manifestacija polučila.
Naziv manifestacije odabrao Božo Skoko
Iako su prva četiri koncerta organizirali pod različitim nazivima, od 2016. godine koncert i manifestacija koja je mnogima promijenila živote, dobila je sadašnji naziv „Blatničke note dobrote“.
„Zahvaljujući našem prijatelju iz Zagreba, prof.dr.sc. Boži Skoki, 2016. godine, koncert dobiva današnji, naširoko poznati naziv „Blatničke note dobrote“, naziv koji najbolje opisuje glavni lajtmotiv našeg koncerta, a to je širiti dobrotu, pomagati potrebitima, okupljati ljude oko plemenitih ciljeva“, naglašava Barbarić.
Inače, po završetku prošlogodišnjeg koncerta, od prikupljenih prihoda započela je obnova Doma kulture u Blatnici koji je izgrađen davne 1958. godine i zahtijevao je temeljite obnovu.
„Kao što će i posjetitelji ovogodišnje manifestacije moći vidjeti, obnova Doma kulture je pri kraju te ćemo prihode i od ovogodišnjeg koncerta usmjeriti na dovršetak unutarnjih radova kako bi se u jesen moglo obaviti i službeno otvaranje. Naravno i ove godine ćemo biti uz humanitarne udruge s kojima surađujemo te uz potrebite obitelji i pojedince sa područja općine Čitluk. Na dan koncerta, na ulazima, posjetitelji će biti u prigodi kupiti i posebne majice sa motivom Blatničkih nota dobrote i potpisom Mate Bulića a prihodi od prodaje istih će također ići u humanitarne svrhe“, otkriva Goran Barbarić i završava s posebnom zahvalom: „Želim ovom prilikom posebno zahvaliti našim brojnim sponzorima koji nas prate tokom svih ovih godina, svim glazbenicima i izvođačima koji bez naknade prelaze veliki put kako bi dali svoj doprinos ovom humanitarnom koncertu, svim posjetiteljima koji su kupovinom karte podržavali i podržavaju naše projekte, svim volonterima, našim Blatničanima, na stotine njih, koji pomažu organizacijskom odboru u pripremi ovog glazbenog događaja. Posebno hvala našim prijateljima iz Međugorja koji uvijek priskoče u pomoć te ugoste izvođače i uzvanike koji dolaze iz udaljenijih mjesta. Drago nam je da smo prepoznati i od Hrvatskog narodnog sabora te se koncert već dugi niz godina organizira pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Hrvatskog narodnog sabora, dr. Dragana Čovića.“
Kroz sve ove godine, Blatnica je postala sinonim za najveću glazbenu feštu u Hercegovini poznatu pod nazivom „Blatničke note dobrote”, za koju će se i ove godine tražiti ulaznica više. A svi koji žele biti dio ovogodišnjeg spektakla 12.08. u Blatnici, svoju ulaznicu mogu nabaviti na platformi Entrio.ba.
BiH
Snijeg pada i na Vlašiću
Na kamerama je jasno vidljivo da je nešto jači intenzitet padavina na Vlašiću.Nakon višemjesečnih visokih temperatura, u Bosni i Hercegovini je danas uslijedilo osvježenje, a zatim i poprilično zahlađenje, koje je donijelo prve pahulje na bh. planinama.
Trenutno je na Vlašiću izmjeren 1 stepen Celzijusa.
BiH
Wwin liga: Duelom protiv Borca Zrinjski kreće u lov na bodove
Zrinjski borbu za prvenstvene bodove nastavlja u nedjelju prvim ovosezonskim derbijem protiv Borca, aktualnog prvaka koji je ovog ljeta ponovio naš uspjeh iz prošle sezone i izborio europsku jesen u UEFA Konferencijskoj ligi, stoji na službenoj stranici HŠK Zrinjski.
Borac je u prethodnih pet kola odigrao samo dvije domaće utakmice protiv Slobode (2:0) i GOŠK-a (3:0), dok će utakmice protiv Veleža, Igmana i Sloge odigrati naknadno.
Iako smo u prethodnoj sezoni odigrali čak pet prvenstvenih utakmica od kojih četiri u proljetnom dijelu sezone, ovosezonski Borac ipak nam je velika nepoznanica, poručuju iz Zrinjskog.
Zrinjski u nedjelju ima priliku postaviti i još jedan novi rekord kada je u pitanju najjači rang našeg nogometa, jer ćemo tražiti petnaestu uzastopnu pobjedu u prvenstvu – aktualni rekord od četrnaest trijumfa također je u našem vlasništvu.
Utakmica HŠK Zrinjski – FK Borac igra se u nedjelju s početkom u 19.45 sati.
Glavni sudac nedjeljnog derbija bit će Irfan Peljto (Sarajevo). U prošloj sezoni sudio je čak tri derbija između ova dva protivnika, a zanimljivo da su iza njega već 43 utakmice u kojima je sudio Zrinjskom. Njemu će asistirati Senad Ibrišimbegović (Travnik), Emir Zahiragić (Sarajevo) i Amin Efendić (Sarajevo), dok će u VAR sobi biti Luka Bilbija (Prijedor) i Josip Čolić (Kupres).
BiH
U Mostaru počeo 10.Simpozij medicinskih sestara/tehničara
Na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru (SUM) u petak je počeo dvodnevni jubilarni 10. Simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem, a tema ovogodišnjeg simpozija koji okuplja više od 400 sudionika je “Obrazovanje medicinskih sestara/tehničara u skladu sa standardima i normativima zdravstvene zaštite (njege)”, piše Bljesak.
Cilj je simpozija donijeti važne zaključke koje će organizatori ispred Udruge uputiti prema nadležnim ministarstvima obrazovanja te pokušati utjecati na ublažavanje posljedica koje proizlaze iz sadašnjeg sustava obrazovanja, a to su s jedne strane hiperprodukcija kadra te s druge strane pritisak na zdravstvene ustanove.
‘U našoj državi obrazovanje je na entitetima i županijama. Prema posljednjem popisu bilo je više od tri milijuna stanovnika, 39 srednjih škola za medicinske sestre i 15 fakulteta i očito je da se tu radi o hiperprodukciji kadra. Zato su danas s nama relevantni stručnjaci iz više država, kao i pripadnici brojnih ministarstava i ostalih institucija”, izjavila je Zdravka Lončar, glavna sestra Sveučilišne kliničke bolnice (SKB) Mostar i predsjednica Organizacijskog odbora simpozija. Rekla je i da se treba prepoznati rad medicinskih sestara i tehničara te se osvrnula na odlazak medicinskih sestara, kao i problem hiperprodukcije.
”Iz naše ustanove nije baš puno sestara otišlo, možda do nekih 50, a neke se čak i vraćaju”, istaknula je glavna sestra SKB-a, dodavši da je problem i gdje zaposliti sav taj kadar nakon završene srednje škole te da treba odrediti kvotu obrazovanja prema potrebi sustava. Kako kaže, SKB Mostar nema problem s manjkom sestara. Na 670 ležaja i 28 dijalizatora ima 1.150 sestara općeg smjera, što je po njezinom mišljenju, zadovoljavajući broj.
Profesorica sestrinstva Medicinskog fakulteta osječkog sveučilišta Nada Prlić kratko je podijelila iskustva susjedne Hrvatske po ovom pitanju. ”Koliko je obrazovanje medicinskih sestara važno, mi smo u Hrvatskoj spoznali pristupanjem Europskoj uniji. Nije se moglo pristupiti dok se nije potpuno izregulirao kurikulum obrazovanja medicinskih sestara, a medicinske sestre pripadaju u jednu od četiri regulirane profesije i to se moralo odraditi po kurikulumima EU”, rekla je Prlić te dodala kako je Hrvatska imala nekih poteškoća u realizaciji obrazovanja, kao što ih danas ima i BiH.
Izdvojila je podatak kako Hrvatska ima sestre na svim razinama obrazovanja ikako dobrim dijelom medicinske sestre obrazuju nove i buduće medicinske sestre što do tada nije bilo moguće. Jozo Petrović, zamjenik ravnateljice za sestrinstvo u bolnici u Aachenu istaknuo je kako je ovo jedan stručan kongres koji se niz godina provodi u Mostaru s ekspertima iz svih oblasti. ”Bitno je usvojiti smjernice, pogotovo one vezane za njegu o bolesnicima. U cijeloj se Uniji taj dio treba dovesti u neku simbiozu da u svim mogućim segmentima postoji sličnost”, smatra Petrović. Simpozij se održava u organizaciji Sveučilišne kliničke bolnice Mostar i Udruge/Udruženja medicinskih sestara/tehničara u Bosni i Hercegovini, a pod pokroviteljstvom Ministarstva civilnih poslova BiH. (Izvor:Bljesak.info)
BiH
Na današnji dan prije 29 godina oslobođen kraljevski grad Jajce
Danas se navršava 29. godina od oslobađanja Jajca i Pougarja..
Dan je to kada će se tisuće Hrvata iz ovoga kraja razasutih diljem svijeta, sa svojim obiteljima, rodbinom, gostima i prijateljima, ponovno okupiti u svome rodnom gradu i okolici, iskazati zahvalnost hrabrim braniteljima i osloboditeljima i prisjetiti se vremena slave i ponosa, ali i kalvarije kroz koju su svi skupa prolazili ratnih 90-ih godina, prenosi RTV Herceg-Bosne.
Vojno-redarstvena operacija „Maestral“ odvijala se od 8. do 15. rujna 1995. godine. U sklopu te akcije, zapovjednik Hrvatskih snaga general pukovnik Ante Gotovina formira operativni smjer i određuje glavne snage, koje čine: 2. GBR HVO, Specijalna policija MUP-a HR HB, ppn „Gavran 2“ i bojna Jajce. Zapovjednikom snaga imenuje tada brigadira Stanka Soptu, a zamjenikom brigadira Zlatana Miju Jelića.
Dana 12. rujna 1995. godine snage na operativnom pravcu nastavljaju napadna djelovanja i nakon cjelodnevnih žestokih borbi na pravcu Strojice – s. Babići – područje Grbavice, zauzimaju ključnu kotu Gorica, čime su stvoreni uvjeti za brz prodor prema Jajcu.
Paralelno na lijevom boku napadna djelovanja provodi 1.gbr HVO „Ante Bruno Bušić“, 6.dgb „Ludvig Pavlović“ satnija taktičkih snajperista GS HV, te 12. rujna 1995. godine u večernjim satima oslobađaju grad Šipovo i nastavljaju napadna djelovanja prema selima Trnovo i Majdan.
U noći 12/13. rujna, borbene grupe 2.gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB ubacuju se preko Ćojlučkog brda i Paromlina i formiraju mostobran na rijeci Vrbas, te u jutarnjim satima 2.gbr HVO, Specijalna policija MUP-a HR HB i bojna Jajce ulaze u grad Jajce, zauzimaju kotu 453 (Tvrđava) te u potpunosti ovladavaju hrvatskim kraljevskim gradom Jajcem.
13. rujna 1995. nad slapovima Plive zavijorila se hrvatska zastava!
Sutradan (14. rujna), u nastavku napadajnih djelovanja, snage 2. gbr HVO i Specijalne policije MUP-a HR HB, bojna Jajce Gavran-2 i 81.gb HV („Virovitička“), ovladavaju cijelim međurječjem Vrbasa i Ugra s dominantnim visovima Vitovlje, Ranča i Kljun, te Hidroelektranama „Jajce 1“ i „Jajce 2“, čime su područja Podmilačja, cijelo Pougarje i Dobretići u potpunosti oslobođeni.
Istodobno s napadnim djelovanjima na južnom dijelu jajačke bojišnice, dio snaga 2. gbr HVO uz koordinaciju s 81.gb HV ostvaruje uspjeh i na sjevernom dijelu bojišnice, ovladava prostorom s. Barevo i s. Mile, dok 81.gb HV ostvaruje uspjeh komunikacijom Jezero-Mrkonjić Grad i ovladava naseljem Majdan, čime su zadaće operacije „Maestral“ u cijelosti izvršene.
U obrambenom Domovinskom ratu 195 Jajčana pripadnika HVO-a dalo je svoj život, 5 se još uvijek vode kao „nestali“, 696 dali su svoje dijelove tijela, a neki od njih su i više puta ranjavani.
BiH
Tužiteljstvo BiH podiglo optužnicu protiv Šerifa Patkovića
Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv Šerifa Patkovića, rođenog 5. listopada 1967. godine u Zenici.
– Optuženi se tereti da je za vrijeme rata u BiH, u svojstvu zapovjednika 2. boje 7. muslimanske brigade Armije Republike BiH, postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti ratnih zarobljenika. On je optužen da je 1993. godine, u mjestu Dusina, osobno i izravno, pucajući iz vlastitog oružja, usmrtio ranjenog zapovjednika HVO-a, koji je nakon okončanih borbenih djelovanja bio ranjen i onesposobljen za borbu.
Optuženi se tereti da je kršeći pravila međunarodnog humanitarnog prava, lišio života ratnog zarobljenika čime je počinio krivično djelo – ratni zločin protiv ratnih zarobljenika iz članka 144. KZ SFRJ. Inače, Patković je zapovijedao vojnom akcijom napada na hrvatsko selo Dusinu u zeničkoj općini. Tri mjeseca prije otvorenog sukoba dviju oružanih formacija, pripadnici bošnjačke Armije BiH napali su u 26. siječnja 1993. selo Dusina između Busovače i Zenice i pri tome ubili devet Hrvata i jednoga Srbina. Među ubijenima je bio i ranjeni zapovjednik HVO-a Zvonko Rajić za što se tereti Šerifa Patkovića.
Na Haaškom tribunalu ime mu je prvi put spomenuto 11. studenoga 1998. godine, u svjedočenju Željke Rajić, koja je pod prisegom tvrdila da joj osobno ubio njenog supruga Zvonka i još devet ljudi. Tvrdila je da je “Šerif Patković zvani Geler došao u kuću u Dusini, u kojoj je bilo 30 zatvorenih Hrvata, te prozivao jedno po jedno ime, ubijao zatvorenike i potom se svaki put vraćao u kuću, pio konjak, jeo i prijateljski razgovarao sa zatvorenicima”, dodavši da joj je osobno to priznao i prepoznala ga s novinske fotografije. Patković je pozvan kao svjedok sudskog vijeća u Haagu. Svjedočio je 10. lipnja 1999. i pod prisegom rekao “da je stigao u Dusinu poslije sukoba, kada je Zvonko Rajić već bio mrtav”.
Prigodom nedavnog prosvjeda u Zenici zbog rata u Gazi, Patković, koji se u međuvremenu politički angažirao pristupivši vodećoj Stranci demokratske akcije Bakira Izetbegovića, stavio se na stranu Hamasa čiji su se borci kako je rekao borili u Bosni i Hercegovini tijekom rata.
“Brigada pokreta El Hamas nastala iz političkog krila Muslimanskog bratstva mene duboko podsjeća na Sedmu (muslimansku brigadu Armije BiH) i ja kao zapovjednik, evo kažem i veleposlaniku, ali i kao čovjek stavljam se na raspolaganje u datom trenutku da im se pridružim”, rekao je Patković i pozvao Bošnjake da slijede njegov primjer.
BiH
Sinoć je preminuo ugledni gospodarstvenik poznat po svom viteškom duhu
Sinoć je preminuo Suad Jašarević.
Suad je bio predani aktivist i nesebični pomagač mnogih općih projekata u Vitezu. Također je bio vlasnik tvrtke “Divan” Vitez, jedne od najstarijih tvrtki u Bosni i Hercegovini u privatnom vlasništvu, koja se bavi proizvodnjom namještaja.
Prema neslužbenim informacijama, Suad je preminuo dok je išao na molitvu. Na putu prema džamiji doživio je srčani udar, a preminuo je prije nego što je stigao do bolnice. Ovom prilikom izražavamo duboku sućut obitelji Jašarević.
Detalji o posljednjem ispraćaju bit će objavljeni naknadno.
BiH
Zahlađenje u BiH, širom zemlje oblačno s kišom
U Bosni i Hercegovini danas se očekuje oblačno vrijeme sa kišom i pljuskovima koji mogu biti prećeni grmljavinom. Intenzivnije padavine u Hercegovini i zapadnim područjima Bosne. U drugom dijelu dana na vrhovima planina je moguć snijeg.
Vjetar će biti slab do umjeren, u Hercegovini jugozapadni, a u Bosni sjeverni i sjeverozapadni.
Temperatura u Bosni od 10 do 16, a u Hercegovini od 15 do 22 stepena.
U Sarajevu oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima. Temperatura će iznositi od 11 do 16 stepeni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
BiH
U Sarajevu održana komemoracija Slavi Kukiću
U Sarajevu je danas održana komemorativna sjednica Akademije nauka i umjetnosti BiH posvećena akademiku Slavi Kukiću, koji je preminuo u 71. godini života, prenosi Avaz.
Komemoraciji su prisustvovali brojni članovi akademske zajednice u BiH.
Posebno je bilo emotivno obraćanje Miodraga Simovića, koji je govorio o tome da je Kukić bio veliki stručnjak, humanista, mudar i drag čovjek.
– Njegov životni put i javni angažman su primjer moralne uspravnosti, poštenja i dosljednosti. Ostao je odan patrijarhalnim vrijednostima, svojim mladalačkim idealima, svojim patriotskim opredjeljenjima – naveo je, pa nastavio:
– Raspolagao je znanjima iz najrazličitijih oblasti, posjedovao psihičku i fizičku snagu, krasile su ga snažne emocije, bio je čovjek izuzetne inteligencije, istinki lider u svemu što je radio, ljudi su ga voljeli i poštovali, bio je spreman da nesebično i otvoreno izlaže sudu i javnosti svoje mišljenje.
Dodao je da nije bilo puno mnogo onih koji su bili spremni da ga čuju, a kamoli da ga javno podrže.
– Služi mu na čast da je moralnim osobinama, čvrstinom i dosljednošću stekao poštovanje i svojih protivnika – istakao je.
Izvor: Avaz
BiH
Dragan Čović uz izaslanstvo posjetio Župu Rođenja Blažene Djevice Marije u Kotor Varošu
Predsjednik HDZ BIH Dragan Čović uz izaslanstvo posjetio Župu Rođenja Blažene Djevice Marije u Kotor Varošu: istaknuta važnost očuvanja vjerskog i kulturnog identiteta
Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine dr. Dragan Čović uz izaslanstvo, posjetio je danas Župu Rođenja Blažene Djevice Marije u Kotor Varošu, gdje ih je dočekao župnik fra Zoran Mandić.
Tijekom posjeta, predsjednik Čović je naglasio značaj dugoročnog opstanka ove župe kao važnog simbola vjerskog i kulturnog identiteta hrvatskog naroda na ovim prostorima. Istaknuo je važnost daljnjeg ulaganja u očuvanje vjerskih objekata, koji ne samo da njeguju duhovnu dimenziju, nego i osnažuju zajedništvo među vjernicima.
Župnik fra Zoran Mandić iznio je povijesni značaj župe, koja datira iz srednjeg vijeka, te istaknuo napore lokalne zajednice u očuvanju sakralne baštine. Istaknuto je da je kroz stoljeća, župa bila svjetionik vjere i nade, čak i u najtežim vremenima, a njezina obnova kroz godine je bila prioritet svih vjernika.
Na kraju posjeta, svi nazočni su izrazili svoju podršku daljnjim naporima za očuvanje i njegovanje vjere te naglasili važnost zajedničkog rada na očuvanju hrvatske vjerske i kulturne baštine u Bosni i Hercegovini.
Uz predsjednika Čovića, današnjem posjetu nazočili su i Zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Darijana Filipović, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas, dopredsjednik Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Davor Pranjić te generalni konzul Republike Hrvatske u Banja Luci Zoran Piličić.