Vijeće Suda BiH nepravomoćno je proglasilo krivim bivšeg ministra sigurnosti Selmu Cikotića (SDA) za zloupotrebu položaja, piše Avaz.
BiH
Obiteljsku mirovinu ubuduće će uživati i izvanbračni partneri

Izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju u Federaciji BiH uskoro će biti otklonjena diskriminacija prema osobama koje su živjele u izvanbračnim zajednicama, piše Večernji list BiH.
Naime, prema zakonu koji je trenutačno na snazi, partneri koji žive zajedno, ali nisu vjenčani nemaju pravo na obiteljsku mirovinu. Koga sve priznaje Prema riječima federalnoga ministra rada i socijalne skrbi Veska Drljače, ovo Ministarstvo pripremilo je izmjene i dopune Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju u okviru kojih i dopunu članka 69. (Članovi obitelji umrlog osiguranika).
– Navedeni članak zakona dopunjen je tako što je i izvanbračnim partnerima omogućeno ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu, uz preciziranje tko se smatra izvanbračnim partnerom – ističe Drljača.
Kako dalje navodi, kod definicije izvanbračnog partnera propisano je da se izvanbračnim partnerom smatra osoba koja je kao takva definirana Obiteljskim zakonom Federacije BiH, a koja je svoj status utvrdila u odgovarajućem sudskom postupku.
– Na taj način bit će izjednačena prava bračnih i izvanbračnih partnera prilikom ostvarivanja prava na obiteljsku mirovinu – zaključili su iz Federalnog ministarstva rada i socijalne skrbi.
Naglasili su kako su već pribavljena potrebna mišljenja te će se poduzeti aktivnosti u cilju upućivanja zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju u daljnju proceduru. Na diskriminaciju izvanbračnih partnera u odnosu na bračne partnere po pitanju uživanja obiteljske mirovine upozorio je i Ustavni sud BiH svojom presudom.
Prema podacima posljednjeg popisa stanovništva iz 2013. godine, u Federaciji BiH su 9443 izvanbračne zajednice, od kojih 4580 bez djece, a 4863 s djecom. Međutim, kako kažu iz Federalnog zavoda za statistiku, parovi nisu upitani koliko dugo su u zajednici, tako da se ovaj broj uzima s rezervom jer parove koji žive zajedno manje od tri godine i nemaju dijete zakon ne priznaje kao izvanbračnu zajednicu.
Zakon i praksa Naime, prema Obiteljskom zakonu Federacije BiH izvanbračna zajednica nastaje nakon najmanje tri godine zajedničkog života ili kraće ako je u njoj rođeno dijete, a imovina koju su izvanbračni partneri stekli radom u izvanbračnoj zajednici smatra se njihovom zajedničkom stečevinom i ona se po zakonu tretira kao i imovina bračnih partnera. Ipak, u praksi se često poteže pitanje dokazivanja izvanbračne zajednice, posebice ako partneri nemaju zajedničke djece.
Stoga je, kako bi se izbjegle razne zavrzlame i peripetije, prijedlog pravnika da one osobe koje se odluče za ovakvu vrstu zasnivanja zajedničkog života pred općinom, notarom ili odvjetnikom naprave ovjerenu zajedničku izjavu o stupanju u izvanbračnu zajednicu.
Centralna.ba
BiH
Priopćenje za javnost zamjenika ministra obrane BiH Slaven Galić

Komentar na odgovor Ureda člana Predsjedništva BiH i priopćenje za javnost poslao je zamjenik ministra obrane BiH gdin Slaven Galić.
Ured člana Predsjedništva BiH poziva se na članak 12. točke i), j) i k) Zakona o obrani BiH kojim su propisane nadležnosti Predsjedništva BiH oko imenovanja, promicanja i smjenjivanja generala u OS BiH.
U svome Odgovoru Komšićev ured napominje da je imenovanje generala isključiva nadležnost Predsjedništva BiH. Rječ isključivo u hrvatskome jeziku znači samo, jedino, exskluzivno, što znači da u ovome slučaju članak 12. Zakona o obrani BiH isključuje sve ostale članke Zakona o obrani BiH koji uključuju Ministarstvo obrane BiH u proces imenovanja generala.
Radi se o članku 15. točke g) navedenoga Zakona temeljem kojega Ministar obrane Bosne i Hercegovine predlaže postavljenje, promicanje i smjenu generala. Jedan članak zakona ne može isključivati drugi članak istoga zakona.
Komšićev ured navodi da General Stojčić nije imenovan zato što nema odgovarajuću školsku spremu. Ovdje se radi o apsurdu. General Stojčić je već General, kako i sam Komšićev ured tvrdi. Istoga nije trebalo imenovati jer je već imenovan. U vrijeme predsjedničkih mandata Željka Komšića i to od 2010. godine do 2018. godine Marko Stojčić je bio general. Tada taj isti Ured nije dovodio u pitanje stručnost generala Stojčića. I u tome razdoblju general Stojčić je premještan i postavljan od strane Predsjedništva, jedina razlika je što je tada sve odrađeno po Zakonu o obrani BiH, uvažavajući prijedlog Ministra obrane. U tome vremenu Komšićev ured očito nije imao svoga kandidata.
Komšićev ured nije dao odgovor zašto isključuje primjenu članka zakona kojega su prekršili (članak 15. točke g) Zakona o obrani BiH)? Zašto su postavili brigadira Martina Propadala na mjesto generala ako se nije našao u dostavljenom prijedlogu Ministarstva obrana.
Radi se o nezakonitome činu. Kako se uopće našlo ime Martina Propadala pred članovima predsjedništva ako nije zakonito predložen od strane Ministarstva obrane. To je pitanje za Tužiteljstvo BiH.
Zašto su smjenili i umirovili generala Marka Stojčića ako to nije bio prijedlog Ministra obrane?
U Odgovoru iz Ureda Željka Komšića naveli su da je Stojčić ispunio uvjete za umirovljenje. Članak 48.stavak (2) Zakona o službi u OS BiH propisuje uvjete za starosnu mirovinu te nalaže da se izuzetno, na prijedlog ministra Obrane, osoba koja ima čin generala,bez obzira na godine starosti i godine mirovinskog staža može umiroviti. I u ovome slučaju izostao je prijedlog Ministra te je ponovno prekršen članak zakona
Postavlja se pitanje jeli na snazi potpuno bezvlašće u kojeme svatko može predlagati generale članovima Predsjedništva BiH kršeći zakonske odredbe. U dostavljenom Odgovoru od strane Ureda Željka Komšića evidentno je da isti nisu niti pokušali demantirati povredu članaka Zakona o obrani i Zakona o službi u OS BiH. Isti su samo proširili svoje nadležnosti dodavanjem riječi isključivo koju Zakon o obrani BiH ne prepoznaje. Ponovno postavljam pitanje dali je ovim činom potpuno stavljen van pravne snage Zakon o obrani BiH i Zakon o službi u OS BiH. Poslije ovakvog Odgovora od strane Ureda Željka Komšića preostaje samo da se uključi Tužiteljstvo BiH i formira predmet.
Zamjenik ministra obrane BiH
mr.sc. Slaven Galić
BiH
Selmo Cikotić osuđen na tri godine zatvora

On je osuđen na tri godine zatvora, uz mogućnost žalbe.
Cikotiću je proglašen krivim da je od 2009. do 2011. godine – u dogovoru s drugim osobama, s ciljem pribavljanja koristi – iskoristio službeni položaj i pogodovao firmi “Scout” iz Zagreba. Smatra se da je na taj način oštetio budžet za 9,7 miliona KM.
On je protivno Sporazumu o konačnom raspolaganju svim pravima i obavezama nad pokretnom imovinom iz 2008. godine i odlukama Predsjedništva BiH, donio i potpisao dvije odluke o odobravanju isporuke, odnosno zamjene roba, te četiri rješenja o isporuci municije.
On je zaključio i četiri aneksa na osnovne ugovore o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije potpisane 2003. i 2004. godine.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe.
BiH
Teška prometna nesreća, jedna osoba smrtno stradala

Teška saobraćajna nesreća se desila jutros kod Rajlovca u smjeru Vogošće.
Kako je potvrdila za portal “Avaza” portparolka MUP-a KS Mersiha Novalić u nesreći je smrtno stradala jedna osoba.
U nesreći su učestvovali teretno i putničko motorno vozilo.
– Nesreća nam je prijavljena u 6:50 sati, a u 7:10 sati ljekar Zavoda za hitnu i medicinsku pomoć je konstatovao smrt jedne osobe. Od 7:30 sati je potpuna obustava saobraćaja. Tužilac Tužilaštva KS je na terenu i rukovodi uviđajem. Na terenu su i policija i vatrogasci – kazala je za portal “Avaza” Novalić.
BiH
Zbog prometne nesreće obustavljen promet na dijelu ceste M17

Na magistralom putu M-17 kod Žepča u jutarnjim satima je došlo do saobraćajne nesreće, javja Avaz.ba.
Nesreća se desila u tunelu Karaula, a u njoj su učestvovali putničko i teretno vozilo.
– Nesreća nam je prijavljena u 6:30 sati. Jedna osoba je zadobila lakše tjelesne povrede. Uviđaj je u toku – rekli su za portal “Avaza” iz Operativnog centra MUP-a ZDK.
Zbog ove nesreće obustavljen je saobraćaj na dionici magistralnog puta između Žepča i Maglaja.
BiH
Danas oblačno, poslijepodne i uvečer kiša

U Bosni i Hercegovini danas će biti pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima kiša će prvo zahvatiti područje Hercegovine, zapad i sjever Bosne i postepeno će se proširiti na ostala područja.
Vjetar slab južnog i jugoistočnog smjera.
Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -3 i 2, na jugu do 6, a najviša dnevna uglavnom između 4 i 9, na jugu do 12 stepeni.
BiH
Danas izricanje presude Selmi Cikotiću

U Sudu Bosne i Hercegovine za danas je zakazano izricanje prvostepene presude bivšem ministru sigurnosti Selmi Cikotiću za zloupotrebu položaja.
Cikotiću, koji je optužen da je od 2009. do 2011. godine, u dogovoru s drugim osobama, s ciljem pribavljanja koristi, iskoristio službeni položaj i pogodovao firmi “Scout” iz Zagreba.U optužnici se navodi da je Cikotić, protivno Sporazumu o konačnom raspolaganju svim pravima i obvezama nad pokretnom imovinom iz 2008. godine i odlukama Predsjedništva BiH, donio i potpisao dvije odluke o odobravanju isporuke, odnosno zamjene roba, te četiri rješenja o isporuci municije. Prema optužnici, on je zaključio četiri aneksa na osnovne ugovore o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije potpisane 2003. i 2004. godine.
Izricanje presude Cikotiću najavljeno je za 10 sati.
BiH
Bosna i Hercegovina sudjeluje na Svjetskom natjecanju iz programiranja – Mandela World Champ

EU CODE WEEK Bosna i Hercegovina s velikim entuzijazmom najavljuje sudjelovanje na Svjetskom natjecanju iz programiranja – Mandela World Champ, planiranom za utorak, 5. prosinca 2023. godine. Ovo uzbudljivo natjecanje okuplja 21 državu svijeta, odnosno 55 timova, koji će se suočiti s izazovom rješavanja programerskih zadataka u stvarnom vremenu, imajući samo 30 minuta za postizanje maksimalnog broja riješenih zadataka s minimalnim brojem pokušaja i linija koda.
Bosnu i Hercegovinu će predstavljati pet timova koje čine 23 učenika, uključujući 6 djevojčica, iz sljedećih škola, a svoje učešće uzeli su:
1. OŠ “Hasan Kikić” – Gradačac
2. JU Gimnazija “dr. Mustafa Kamarić” – Gračanica
3. OŠ “Kiseljak” – Kiseljak
4. OŠ “Osman Nakaš” – Sarajevo
5. OŠ “Kiseljak 1” – Bilalovac
Ovi talentirani timovi spremali su se za ovo natjecanje uz pomoć njihovih mentora, istovremeno i nastavnika, koji su im omogućili stvaranje čvrstih temelja u području programiranja.
“Cijela priča ne bi bila moguća i bez podrške EU Code Week i Tangible Africa. Njihov doprinos omogućio je našim mladim talentima da stvore svoje mjesto u svijetu programiranja i tehnologije. Uzbuđeni smo zbog izazova pred nama i vjerujemo u vještine i entuzijazam naših timova. S obzirom da se ovo natjecanje prvi put organizira cilj je omogućiti što većem broju timova iz cijelog svijeta sudjelovanje. Ovu priliku koristim i da se zahvalim u svoje ime, u ime svih timova i njihovih mentorica i mentora BH TELECOM-u na podršci za naše timove.“, – kazala je Valentina Vidović, ambasador EU CODE WEEK-a za Bosnu i Hercegovinu.
Pozivamo sve tvrtke, pojedince i organizacije koje dijele našu strast prema razvoju programerskih vještina među mladima da nam se pridruže u podršci. Javite se na e-mail adresu codeweekbih@gmail.com kako biste postali dijelom ove važne inicijative.
Više informacija o inicijativi možete pronaći na Facebook stranici EU CODE WEEK-a za Bosnu i Hercegovinu
BiH
Subvencioniranje boravka djece u predškolskim ustanovama na području SBK
BiH
Damir Beljo: ‘Bosna i Hercegovina je moja zemlja, gdje su živjeli moj djed i pradjed’

Bosanskohercegovački boksač Damir Beljo gostovao je na Balkastu gdje je govorio o njegovoj privrženosti Bosni i Hercegovini.
Poznato je da Beljo u svakoj prilici ističe zastavu Bosne i Hercegovine, uz koju ulazi u ring i uz koju slavi pobjede.
Sada je to i objasnio. Rekao je: “Hoću svima da kažem, svima, na meni je zastava Bosne i Hercegovine jer je to moja zemlja, zemlja u kojoj ja živim, u kojoj je živio moj djed, pradjed, zemlja u kojoj sam se ja rodio.
Nemoj me krivo skontati, ja volim Hrvatsku, ali, care moj, više ja volim svoju kuću nego tuđu.” Pogledajte: