Bosna i Hercegovina je, u skladu sa standardima, trebala ove godine provesti novi popis stanovništva. Posljednju je provela 2013. godine. Pravilo je da se provodi svakih deset godina, što npr. tu su i Srbija i Hrvatska.
No, naša država to neće primijeniti i ponovno će odstupiti od tog europskog standarda. Obrazloženje upućeno iz Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odražava svu slabost i države i sustava.
Iz Ureda predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto priopćeno je da je Agencija za statistiku BiH formirala radnu grupu koja je izradila Nacrt zakona o popisu stanovništva i dostavila ga entitetskim zavodima na mišljenje.
– Zajednički zaključak sve tri statističke institucije je da se Prijedlog zakona o popisu stanovništva ne može finalizirati na način i u roku od tri mjeseca kako je to predloženo inicijativom Zastupničkog doma PSBiH, jer su dva ključna elementa popisa stanovništva u BiH prijedlog zakona o statistici – proračun i datum početka popisa, popisna pitanja, iznos sredstava, karte popisnih krugova, metodološki i organizacijski dokumenti, nabava informatičke opreme, provedba probnog popisa s ciljem testiranja predloženih rješenja i čitavog niza drugih okolnosti i kada je izvjesno da neće biti bitnih promjena – stoji u odgovoru Ureda predsjedatelja Vijeća ministara na zastupnička pitanja zastupnika Saše Magazinovića.
Koliko je vlastima u interesu da se provede novi popis stanovništva dovoljno govori činjenica da gotovo ništa od navedenih priprema nije obavljeno, a što u ovom odgovoru nije navedeno.
U odgovoru dalje navode da se Zakon o popisu stanovništva donosi nakon što su obavljene sve pripremne aktivnosti. Tako ističu primjer, koji je sam po sebi poražavajući, da su početni pripremni dokumenti i aktivnosti u Bosni i Hercegovini započeli 2005. godine, ali je nakon osam godina priprema popis realiziran tek 2013. godine!
Za razliku od BiH, u Hrvatskoj je popis stanovništva obavljen 2020. godine, a u Srbiji 2021. godine.