Srednja Bosna
Kardinal Puljić u Ovčarevu predvodio misno slavlje povodom blagdana sv.Mihovila (FOTO/VIDEO)
Danas je u župi sv.Mihovila u Ovčarevu proslavljen blagdan i patron župe, a ujedno i zaštotnik policije, vojske i radiologa, koji su u velikom broju prisustvovali svetoj misi i proslavi svog zaštitnika..
Svečano misno slavlje predvodio je uzoriti kardinal Vinko Puljić uz koncelebraciju dvadesetak svečenika iz cijele Lašvanske doline.
Kardinal je u svojoj propovijedi osvrnuo na zlo koie vreba nas svaki dan. Zlo koje napada i razara obitelj, te je gura strmogavo u propast. Okrenimo se Bogu, molitvi, zagovorima arkanđela Mihovila, Rafaela i Gabrijela, neka nas prate na životnom putu. Na kraju same propovijedi kardinal je kazao kako sebe nosig gdje god ides, i gdje god da živiš uvijek čes biti onaj odakle si rođen, odakle si ti korijeni, kao i Isus Krist, koji je rođen u Betlehenu, živio u Nazaretu i umro u Jeruzalemu, a na križu mu je pisalo Nazarečanin” kazao je kardinal Puljić pred mnoštvom vjernika.
https://www.facebook.com/176897392393728/posts/3422151444534957/
BiH
Kamiondžije se potresnom porukom oprostili od kolege iz Viteza koji je preminuo: “Kao da je znao…”
Na Facebook stranici Teretnjaci.ba danas, 22. januara, objavljen je potresan posljednji pozdrav njihovom kolegi Mihretu Deliću (67), koji je tragično preminuo.
Njihovu poruku objavljujemo u cijelosti:”Sinoć smo bili na Kamenskom zajedno, gdje smo mi svi ostali, on je otišao. Kao da je znao… nešto ga je odvelo na terminal u Tomislavgrad gdje je jutros pronađen mrtav u kabini kamiona. Kada smo stigli na terminal u Tomislavgrad, tu nas je dočekala tužna vijest.Suze u očima kolega se nisu krile, dok je policija dežurala pored kamiona. Neopisiv osjećaj. Kamione su kolege palile tek u nuždi… ni zvonjava motora se nije čula.
Mihro brate, neka ti je vječni rahmet duši!
Mihret Delić (1958.-2025.) vozač kompanija, Zemlja trans zatim Jerry Trade, Vitez.”
Društvo
SBK: Povećan broj prijava nasilja u obitelji
Društvo
Travnik: Uspješno realizovan projekt „Menstrualna higijena nije luksuz, nego osnovna potreba i pravo svake žene“
U sklopu dm kampanje {ZAJEDNO} za bolje sutra 2024.
Uspješno realizovan projekt „Menstrualna higijena nije luksuz, nego osnovna potreba i pravo svake žene“
Travnik, 22.1.2025. – U okviru društveno odgovorne kampanje {ZAJEDNO} za bolje sutra 2024 – podrška projektima za unapređenje i očuvanje menstrualnog zdravlja žena, kompanija dm je podržala realizaciju 18 projekata s područja cijele BiH, s gotovo 60.000 KM.
Podržani su projekti koji imaju za cilj podizanje razine znanja o menstrualnom zdravlju, doprinos smanjenu menstrualnog siromaštva te promjenu percepcije menstruacije u javnosti. Aktivnosti koje će biti obuhvaćene ovim projektima uključuju stručna predavanja, radionice, savjetovanja te izradu edukativnih priručnika i slično.
Projekt „Menstrualna higijena nije luksuz, nego osnovna potreba i pravo svake žene“
Jedan od podržanih je i projekt „Menstrualna higijena nije luksuz, nego osnovna potreba i pravo svake žene“ u organizaciji Zavoda za javno zdravstvo SBK, koji za cilj ima poboljšanje kvaliteta života učenica osnovnih i srednjih škola, demistifikaciju teme, isticanje važnosti teme i doprinos smanjenju menstrualnog siromaštva.
„U ime Zavoda za javno zdravstvo SBK izražavam veliku zahvalnost kompaniji dm BiH što je ranije, a i ovaj put stala uz nas i SBK u vidu podrške projektu koji je vezan za menstrualno zdravlje žena. Zahvaljujući ovoj podršci u vidu higijenskih proizvoda iz njihovog asortimana, te zaposlenicima Zavoda, u osnovnim i srednjim školama na području čitavog kantona krenuli smo sa edukacijom djece i mladih na pomenutu temu, te temu spolno-reproduktivnog zdravlja. Ovo je prvi ovakav projekt na području našeg kantona kojim su obuhvaćene sve matične i područne škole. Svjesni ozbiljnosti i potrebe, edukacija se provodila i u školama koje pohađa i manje od petero djece“, izjavila je Mateja Ibrišimbegović, voditelj odsjeka za preventivno-promotivnu zdravstvenu zaštitu školske djece i mladih na području SBK.
Kazala je Mateja još da u obrazovnim ustanovama na području općine Donji Vakuf u svim školama, pored edukacije, u toalete su postavljeni i ormarići sa higijenskim proizvodima za cijelu školsku godinu. „Nadamo se da ćemo u narednom periodu i za druge općine naći istu mogućnost. Smatram da je menstrualno siromaštvo, a samim tim i menstrualno zdravlje nepravedno zapostavljeno, te se nažalost još uvijek doživljava kao tabu tema. Ovakvim projektima i edukacijom nastojimo podignuti razinu znanja od najranije životne dobi, te biti uzor i drugim organizacijama da slijede naš primjer. Posljedice needuciranosti i nerada na ovoj problematici su nam pred očima, konkretno u ovom slučaju, izostanci iz škole zbog nedostupnosti higijenskih proizvoda, zatim u vidu neupućenosti kod stupanja u spolne odnose, infekcija koje prate iste, neželjenih trudnoća kod maloljetnika i svega drugog što sa sobom nosi neznanje oko menstrualnog i seksualno-reproduktivnog zdravlja“.
Godina u znaku ženskog zdravlja
Podsjetimo, kompanija dm je već početkom drugog mjeseca 2024. snizila Jessa higijenske proizvode širom regije kao doprinos smanjenju menstrualnog siromaštva: U Bosni i Hercegovini higijenski i dnevni ulošci, tamponi i perive gaćice brenda Jessa sniženi su za 15%. Također je sprovedeno SPECTRA istraživanje na temu menstrualnog zdravlja koje je za područje BiH pokazalo da svaka osma žena u BiH nije posjetila ginekologa. Navedeno bilo je uvod u ovogodišnju kampanju koja za cilj ima unapređenje i očuvanje ženskog zdravlja. Ista je zaokružena nizom aktivnosti tokom ljeta, poput 7. dm ženske utrke – u okviru koje je dm donirao 3.000 komada Jessa higijenskih uložaka udruženju „Pomozi.ba“ – i druge dm stručne konferencije na teme fizičkog i mentalno zdravlja žena u Banjoj Luci, Sarajevu i Mostaru.
Društvo
BZK i Dujo: Temeljne organizacije kulture naroda BiH proglasiti organizacijama od posebnog značaja
Srednja Bosna
RATNI ZLOČIN U BUGOJNU Podignuta optužnica protiv Cikotića, Mlaće i Granića
Tužitelj Posebnog odjela za ratne zločine Suda BiH, podigao je optužnicu protiv Dževada Mlaće rođenog 1954. godine u Bugojnu, Selme Cikotića rođenog 1964. godine u mjestu Trpezi, Berane, Crna Gora, te Tahira Granića, rođenog 1959. godine u Bugojnu.
Zločini protiv ratnih zarobljenika
Optuženi se terete, da su za vrijeme rata u BiH i sukoba između Armije RBiH i HVO, optuženi Mlaćo u svojstvu predsjednika Ratnog predsjedništva općine Bugojno, optuženi Cikotić u svojstvu zapovjednika OG Zapad Armije RBiH i optuženi Granić kao zapovjednik 307. brigade Armije RBiH, postupali protivno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti ratnih zarobljenika za vrijeme rata i počinili kazneno djelo – Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika iz člana 175. Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine.
U optužnici se navodi da je optuženi Dževad Mlaćo naredio ubojstva zarobljenika hrvatske nacionalnosti, na način da je sačinjen spisak zarobljenika koji će biti ubijeni, te potom izvršeno odvođenje zarobljenika u prostorije BH Banke, gdje je od posljedica mučenja, premlaćivanja i zlostavljanja, nastupila smrt trojice zarobljenika, nakon čega su preostali zarobljenici odvedeni na planinu Rostovo i od pripadnika Vojne policije i Armije RBiH, ubijeni na lokacijama koje je optuženi osobno odredio i koje je obilazio, nakon čega su njihova tijela uklonjenja i sakrivena.
Za tijelima preostalih žrtava se traga
Nakon rata, tijela četvorice ubijenih su pronađena i ekshumirana, a za tijelima preostalih žrtava, još se traga, više od 30 godina nakon počinjenja zločina.
Optuženi Cikotić i Granić terete se da su kao zapovjednici Armije RBiH, izdavali naredbe da se zarobljene osobe hrvatske nacionalnosti, pod prijetnjom oružjem, izvode na obavljanje prinudnih radova na prvim crtama bojišnice, gdje su bili izloženi opasnostima po život, kao “živi štit”, uslijed čega su dvojica zarobljenika ubijeni a više ih je ranjeno, a optuženi Cikotić također propustio da spriječi premlaćivanja, mučenja i ubojstva zarobljenih pripadnika HVO-a, te iako je imao informacije o počinjenim zločinima, nije poduzeo mjere da ih spriječi i kazni počinitelje.
Navode optužbe Tužiteljstvo će dokazivati pozivanjem 62 svjedoka, među kojima i dva svjedoka koji će iskaz dati uz mjere zaštite, zatim dva stručna vještaka kao i prilaganjem gotovo 780 dokaznih materijala.
Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.
BiH
Novi Travnik: Radnici će nakon 20 godina dobiti neisplaćene plaće
Do kraja godine preduzeće će u ovu namjenu izdvojiti nešto preko milion KM i izmiriti zaostale plate za 56 radnika. Radnici kompanije BNT-TMiH Novi Travnik dobit će novac koji im se duguje već duže od 20 godina.
– Kompanija BNT-TMiH Novi Travnik ovih dana, između ostalih, zapošljava generaciju rođenu 2006. godine. Zašto je ovo bitno? Danas sam potpisao sporazum o isplati neisplaćenih plata sa predstavnicima radnika kojima je u periodu 2002. – 2005. godine neko odlučio isplaćivati samo pola plate. Da dobro ste pročitali! Ova nepravda se desila prije više od 20 godina – kazao je direktor kompanije Besim Belegić.
Više od 20 godina se čekalo da se isplate ova potraživanja. Do kraja godine preduzeće će u ovu namjenu izdvojiti nešto preko milion KM i izmiriti zaostale plate za 56 radnika.
– Ako se prisjetimo vidjet ćemo da su tada na vlasti bili isti oni koji danas napadaju, podmeću svoj nerad i slobodno mogu reći bezobrazluk nama koji želimo da popravimo sve ono što su oni uništavali – naveo je Belegić.– Premijeru Nerminu Nikšiću i ministre Vedranu Lakiću hvala za veliku podršku koju dajete kako meni lično tako i BNT-TMiH. Ma koliko vas napadali, davanjem saglasnosti za isplatu ovih potraživanja, još jednom ste pokazali da ste ljudi koji su potpuno posvećeni borbi za opstanak naših preduzeća kao i ostvarivanje prava bivših i sadašnjih radnika BNT-TMiH ali i drugih preduzeća. Radnici će to znati cijeniti jer radnici pamte! – zaključio je Belegić.
Društvo
U Vitezu predstavljena knjiga “Poginuli, nasilno odvedeni i nestali u Domovinskom ratu, Bugojno 1991.-1996.”
Matica hrvatska Vitez organizira je večeras u Vitezu promociju knjige Josipa Kalaice pod nazivom “Poginuli, nasilno odvedeni i nestali u Domovinskom ratu, Bugojno 1991.-1996.”.
Ova knjiga izazvala je veliko zanimanje javnosti jer donosi detaljno dokumentirane činjenice o stradanjima Hrvata u Bugojnu tijekom Domovinskog rata. Knjiga ima nemjerljivu vrijednost u autentičnom kazivanju i argumentiranom svjedočenju činjenica te je trajni prilog povijest sjećanja i snažan dokazni materijal pri istinskom prikazivanju žrtve i cjelokupne štete koju su pretrpjeli Hrvati Bugojna i Središnje Bosne.
Nakon uspješnih promocija u Mostaru, Zagrebu i Kninu knjiga je predstavljena i publici u dolini Lašve pri čemu su o knjizi govorili: Mia Ćurić, Marina Pendeš, fra Janko Ljubos, Josip Kalaica. Moderator promocije bio je Zdenko Antunović.
Društvo
U Krušćici održana tradicionalna smotra “Dan vozača i automehaničara”
Danas je u Krušćici održana tradicionalna smotra “Dan vozača i automehaničara”.
Okupljanje sudionika u 12 sati na platou „Pljac“ Kruščica, mimohod u 14. 30 sati. Nastavak druženja u 15:30 sati u svadbenom salonu “Buba”.Vozači su imali i takmičenje u brzini postavljanja lanca na gumu, vožnja unatrag sa prikolicom i šticarom tko će podignuti pivsku flašu a da je ne obori. Bilo je više od pedeset sudionika iz Bosne i Hercegovine.
Foto: R.M / Cemtralna.ba
Društvo
Sv. Ante Pustinjak proslavljen u Travničkoj župi Dolac
U Travničkoj župi Dolac danas je proslavljen blagdan sv. Ante Pustinjaka, koji se u ovom kraju slavi od davnina.
Središnje misno slavlje predvodio je meštar bogoslova na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu fra Danijel Nikolić.
Sv. Ante Pustinjak bio je veliki redovnik i isposnik, poznat kao borac protiv zlopamtilaca i zagovornik kod Boga, čiji zagovor pomaže u svim životnim teškoćama.
Najstarija lašvanska župa “Uznesenja Blažene Djevice Marije” u Docu, osim blagdana Velike Gospe, posebno slavi još dva blagdana sv. Ante – sv. Antu Pustinjaka u siječnju i sv. Antu Padovanskog u lipnju.
Više pogledajte u prilogu Kanala 6. dok snimak cijele mise možete pogledati na Facebook kanalu Alojza Mlakića OVDJE