Connect with us

Vijesti

Kakav gaf! Talijanski biskupi poslali poruku da je papa Scola!

Talijanska biskupska konferencija (CEI) uputila je poruku nekoliko trenutaka prije izlaska na balkon na pročelju bazilike Sv. Petra novog pape u kojoj na izboru čestita Angelu Scoli, talijanskom kardinalu i milanskom nadbiskupu.

Published

on

Talijanska biskupska konferencija (CEI) uputila je poruku nekoliko trenutaka prije izlaska na balkon na pročelju bazilike Sv. Petra novog pape u kojoj na izboru čestita Angelu Scoli, talijanskom kardinalu i milanskom nadbiskupu.

Tek nakon što je ta poruka poslana svim novinarima na balkon je izašao novi papa, argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio, koji je uzeo ime Franjo, po Franji Asiškome.

CEI je očito pripremio priopćenje držeći kako će biti izabran Scola. Druga greška je što je to priopćenje poslano prije negoli je kardinal Tauran s balkona objavio Habemus Papam. Talijani su bili, očito, uvjereni kako će nasljednik Benedikta XVI. biti Angelo Scola. No, CEI nije novinska agencija da se treba utrkivati s konkurencijom u objavljivanju ekskluzive. Ipak, vjerojatno nisu tako htjeli, ali bili su ekskluzivni.

Silvije Tomašević | Hercegbosna.org

Advertisement

Muzika

Odbijen zahtjev Thompsona za koncert na hipodromu

Published

on

By

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomašević i ravnatelj ustanove Upravljanje sportskim objektima Grada Zagreba Kosta Kostanjević odbili su zahtjev našeg menadžmenta za najmom Zagrebačkog hipodroma u zatraženim terminima u mjesecu svibnju ili lipnju. Isti su nam ponudili druge termine koje Menadžment MPT-a ne može prihvatiti zbog već unaprijed dogovorenih događanja.

 

I dalje ćemo inzistirati na terminu prvog koncerta nove turneje MPT-a na Sv. Antu 13. lipnja, a znamo kako u tom terminu na Zagrebačkom hipodromu nema nikakvih događanja. Očito je kako su nam ponudili termine za koje su znali da su nam neprihvatljivi.

 

Menadžment MPT-a

Continue Reading

BiH

Ministru Rimcu uručena zahvalnica za podršku u razvoju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu

Published

on

By

Ministru zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine dr. Nediljku Rimcu (HDZ 1990) uručena je zahvalica za nesebičnu podršku u razvoju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu.

Zahvalnicu uime najvećeg kliničkog centra u Federaciji BiH, ministru Rimcu uručila je vd. direktorica KCUS-a prof. dr. Hajrija Maksić prilikom susreta u povodu 130 godina od osnivanja ove zdravstvene ustanove koje je obilježeno prošle godine.

“S velikim zadovoljstvom čestitam Kliničkom centru na iznimnom jubileju – 130 godina postojanja. Ovaj jubilej svjedoči o vašoj dugoj i uspješnoj tradiciji pružanja visokokvalitetne zdravstvene zaštite, inovacijama u medicini i predanom radu svih vaših djelatnika. Vaš doprinos zdravlju i dobrobiti naših građana od neprocjenjive je važnosti, a vaša posvećenost svakodnevno se odražava u životima brojnih pacijenata. Sretan i ponosan sam na vaša postignuća i želim vam još mnogo godina uspjeha, napretka i novih dostignuća”, istaknuo je ministar Rimac.

Profesorica Maksić je naglasila iznimnu suradnju s ministrom Rimcem, te zahvalila na njegovoj potpori razvoju ove zdravstvene ustanove, koja, kao najveća zdravstvena ustanova u Federaciji BiH, ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja građana.

Continue Reading

Društvo

Prof. dr. Pavo Barišić novi je predsjednik Međunarodne paneuropske unije

Published

on

By

Pavo Barišić izabran je danas za novog predsjednika Međunarodne paneuropske unije na Općoj skupštini koja se održava 14. i 15. veljače 2025. u Strasbourgu na kojoj se okupilo više od 200 zastupnika iz cijele Europe.
Barišić je četvrti predsjednik Paneuropske unije, najstarijeg pokreta za ujedinjenu i snažnu Europu, od osnivanja 1922.
„Počašćen sam što preuzimam dužnost predsjednika Međunarodne paneuropske unije. Ovo povjerenje obvezuje me na predan rad u službi naših zajedničkih ideala – slobode, mirotvornosti, solidarnosti i demokracije. U suradnji sa svima vama, nastojat ću opravdati očekivanja naše paneuropske obitelji i pridonijeti jačanju i širenju pokreta.”,poručio je Barišić u svome govoru.
Kazao je kako će osobit naglasak u svom mandatu staviti na jačanje postojećih organizacija, oživljavanje paneuropskog duha te uključivanje mladih. Naglasio je da „svaka generacija mora iznova graditi i učvršćivati paneuropsku viziju slijedeći izvornu paneuropsku ideju zajedništva europskih naroda i država.“ Istaknuo je nužnost proširenja Europske unije na Jugoistočnu Europu, a podsjetio je i na obavezu pružanja potpore Ukrajini, Moldaviji i drugim zemljama koje žele i zaslužuju biti dio europske obitelji.
Barišić je zahvalio svom prethodniku Alainu Terrenoireu na predanom radu.Podsjetio je na važnu ulogu osnivača Paneuropske unije, Richarda Coudenhove-Kalergija, čija je vizija ujedinjene Europe, unatoč izazovima, na kraju ostvarena te dugogodišnjeg predsjednika Otta von Habsburga i svih istaknutih pojedinaca koji su oblikovali paneuropsku misiju.
„Moja misija je nastaviti viziju Paneurope kao pokretačke snage ujedinjene, slobodne i solidarne Europe. Europa se danas suočava s ozbiljnim izazovima – ratnim sukobima, prijetnjama slobodi, ekonomskim i političkim nesigurnostima. Ključno je jačati zajedničku europsku vanjsku politiku i obrambene kapacitete kako bismo osigurali sigurnu i prosperitetnu Europu“, poručio je novi predsjednik.
Dosadašnji predsjednik Alain Terrenoire imenovan je počasnim predsjednikom organizacije.
Na Općoj skupštini, između ostalih su govorili i hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu i dopredsjednici Hrvatske paneuropske unije, Davor Ivo Stier i Karlo Ressler.
Kao najstariji pokret za europsko jedinstvo, Paneuropska unija kontinuirano naglašava važnost mira, ljudskih prava i zajedničkih  koje povezuju narode i države Europe. Paneuropska unija danas ima jednu od ključnih uloga u promicanju jedinstva, demokracije i europskog zajedništva, ostajući vjerna svojoj stoljetnoj misiji.
Odabir Pave Barišića kao predsjednika Paneuropske unije potvrda je njegovog dugogodišnjeg rada, promicanja, učvršćivanja i ostvarivanja temeljnih europskih vrijednosti i ideja.

Continue Reading

BiH

Općinski sud u Livnu na čelu sa Novotravničanom ostvario značajne rezultate

Published

on

By

Nakon zaključenog izvještaja za 2024. godinu, Općinski sud u Livnu je kao i do sada ostvario značajne rezultate u smislu povećanja učinkovitosti, kvalitete rada, kao i transparentnosti i otvorenosti prema medijima.

Tako je ostvarena kolektivna norma Suda sa 101,19 %, a riješeno je ukupno 23.235 predmeta, što predstavlja smanjenje broja predmeta u odnosu na priliv istih za 1.895 predmeta.

Sud je ostvario i značajan pomak kada je u pitanju kvaliteta rada i to 94,12%, što u odnosu na prethodni izvještajni period predstavlja povećanje od 1%, dok je Plan starih predmeta riješen sa realizacijom od 95 %.

Navode iz Općinskog suda Livno na svojim web stranicama.

Predsjednik suda, Niko Cvitanović je u sklopu svoga četverogodišnjeg programa rada, za izvještajni period 2021. – 2025. godine strateški zadane ciljeve u potpunosti ostvario, a isto Izvješće o realizaciji predmetnog plana je usvojeno na sjednici Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH koja je održana dana 15. i 16. siječnja 2025. godine. Zaključna ocjena VSTV-a BiH, u smislu realizacije postavljenih ciljeva u označenom izvještajnom periodu, je da je predsjednik Suda Niko Cvitanović, ostvario značajne rezultate u pogledu efikasnosti, transparentnosti, unaprijeđenju infrastrukture kao i opći napredak suda, uključujući dinamiku rješavanja predmeta kao i kvalitetu rada ove pravosudne institucije. Uvažavajući sve navedeno Vijeće je utvrdilo da je Program rada predsjednika suda proveden na zadovoljavajućoj razini, sa postotkom realizacije od 95 %. Bitno je istaknuti i da je Program rada adekvatno strukturiran sa dobrom povezanosti strateških ciljeva koji su doveli do postizanja konkretnih rezultata rada te ključnih postignuća u napretku cjelokupnog sustava.

Općinski sud u Livnu je u sklopu projekta pod nazivom „Jačanje efikasnosti i kvalitete pravosuđa u Bosni i Hercegovini (BiHSEJ)” koji se provodi u sklopu zajedničkog programa „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku III” koju sufinanciraju Evropska unija i Vijeće Europe, a za provedbu je angažirana Europska komisija za efikasnost pravosuđa (CEPEJ), ocijenjen kao jedan od 3 najefikasnija suda u BiH po parametru efikasnosti u radu, sa posebnim naglaskom na duljinu trajanja sudskih postupaka koji se vode pred ovim Sudom. Usvajanjem Komunikacijske strategije Suda u kojoj su implementirani CEPEJ-evi alati radi unaprijeđenja efikasnosti i kvalitete u sudovima, nastavljamo još snažnije sa proaktivnim pristupom i otvorenosti prema javnosti i medijima, a u cilju jednakosti i dostupnosti pristupa sudu, te jačanju povjerenja u sudsku vlast, kao osnovi na kojoj počiva i gradi se položaj sudstva i autoritet sudskih odluka.

Continue Reading

Događanja

Sutra u Vitezu gostuje predstava “Žene kučke”, komedija koja se ne propušta

Published

on

By

Komedija koja se ne propušta. Sex bombe Zorana Pavić i Maja Brukner otkrivaju vam kako sa muškarcima u urnebesnoj komediji pod nazivom “Žene kučke”, koja gostuje u Vitezu 15.02.2025.godine u Kongresnoj dvorani hotela Via.(Ex hotel Central)

Pridružite nam se i uživajte u predstavi koja će vas nasmijati, ali i natjerati na razmišljanje o dinamičnim odnosima između muškaraca i žena.Zašto muškarce privlače jake žene koje imaju stav. I zašto je jaka žena poželjnija od one koja uvIjek govori „da, dragi“ i rutinski se žrtvuje. Zašto su muškarci u početku tako romantični, i zašto se kasnije promjene? Zašto muškarci shvataju fine djevojke zdravo za gotovo? Zašto muškarac poštuje ženu koja drži do sebe?

„KUČKA“ nije ružna riječ jer se ne radi o nekoj zloj ženi, već o onoj koja umije s muškarcima i koja shvata da je najvažnija veza ona koju ima sa samom sobom.a pitanja dobićete odgovore u našoj predstavi sa predivnim pjesmama koje Zorana i Maja izvode uživo.Ova urnebesna komedija gostuje u Vitezu 15.02.2025.godine s početkom u 20 sati, dok dan kasnije 16. decembra gostuje u Zavidovićima.

Ulaznice za komediju u Vitezu potražite na recepciji hotela Via ili na www.event.ba,

Continue Reading

BiH

Gradonačelnik Džebo boravio u službenoj posjeti Gradu Samoboru, Republika Hrvatska

Published

on

By

Gradonačelnik Sadmir Džebo, zajedno s predsjednikom Udruženja poslodavaca Mirsadom Helićem, posjetio je Grad Samobor, Republika Hrvatska, gdje su se sastali s gradonačelnicom Samobora, Petrom Škrobot. Sastanku je prisustvovao i Gračanlija Dominik Raškaj koji je i inicirao susret predstavnika ova dva grada.

Ovaj inicijalni susret imao je za cilj uspostavljanje dugoročne saradnje između dva grada, s mogućnošću bratimljenja u budućnosti.

Džebo i Škrobot razgovarali su o sličnostima koje povezuju Gračanicu i Samobor, uključujući broj stanovnika, privredni i obrtnički potencijal, kao i kulturnu baštinu, kao što su stari gradovi Samobor i Soko.

Tokom sastanka, dogovorene su okvirne aktivnosti za saradnju, što će omogućiti različitim branšama iz obje zajednice da usko sarađuju i razmjene neophodna iskustva. U tu svrhu, oba grada formirat će timove koji će u narednom periodu intenzivirati sastanke i dogovoriti konkretne zajedničke projekte.

Obje strane su izrazile optimizam u pogledu buduće saradnje, koja bi mogla donijeti brojne koristi za građane oba grada.

Nakon sastanka upriličena je i posjeta Javnoj vatrogasnoj postrojbi Grada Samobora.

Continue Reading

Crna kronika

U 69.godini preminuo Marko Slišković iz Bučića

Published

on

By

Tužna srca javljamo da nas je u 69.godini života napustio Marko Slisković iz Bučića.

Posljednji ispraćaj i sahrana obavit će se u subotu 15.02.2025.godine u 15h na groblju Komarda.

U ime redakcije obitelji izražavamo iskrenu sućut.

Continue Reading

Promo

Dnevna ponuda u pivnici Stella 14.02.2025.

Published

on

By

Continue Reading

Društvo

Dominko iz Novog Travnika janjad hrani flašicom, a špinat uzgaja ispod sijena

Published

on

By

Dominko Gavrić iz Novoga Travnika uzgaja koze, svinje, kokoške, pse kangale.

U ovo vrijeme očekivali smo snimiti kozliće, ali umjesto njih snimili smo petero janjadi koje je Dominko dobio od prijatelja Vinka sa Vlašića. Dominko ustaje svaka tri sata i hrani ih na flašicu kozjim mlijekom kao bi ih podigao na sigurne noge. Koze se još nisu počele jariti ali i te prinove očekuje svakoga dana. Iako je sam u selu nikada mu nije dosadno.

Zatekli smo ga kako popravlja krmetnjak za svinje a odveo nas je i u plastenik da pokaže kako je njegov eksperiment sa sijenom uspio. Naime jednu stranu plastenika Dominko je pokrio sijenom.

Špinat ispod sijena je daleko bolje napredovao nego onaj koji nije pokriven. Pokazao nam je i video isječak kako njegovi mali kangali doje kozu. Sa Dominkom je uvijek veselo i nikada nije dosadno pa pogledajte što je Srećko Stipović na svom YouTube kanalu zabilježio ovaj put.

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

Muzika5 sati ago

Odbijen zahtjev Thompsona za koncert na hipodromu

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomašević i ravnatelj ustanove Upravljanje sportskim objektima Grada Zagreba Kosta Kostanjević odbili su zahtjev našeg menadžmenta za...

BiH5 sati ago

Ministru Rimcu uručena zahvalnica za podršku u razvoju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu

Ministru zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine dr. Nediljku Rimcu (HDZ 1990) uručena je zahvalica za nesebičnu podršku u razvoju Kliničkog...

Društvo5 sati ago

Prof. dr. Pavo Barišić novi je predsjednik Međunarodne paneuropske unije

Pavo Barišić izabran je danas za novog predsjednika Međunarodne paneuropske unije na Općoj skupštini koja se održava 14. i 15. veljače...

BiH8 sati ago

Općinski sud u Livnu na čelu sa Novotravničanom ostvario značajne rezultate

Nakon zaključenog izvještaja za 2024. godinu, Općinski sud u Livnu je kao i do sada ostvario značajne rezultate u smislu...

Politika11 sati ago

Vlada FBiH snizila i zaključala cijene za 65 proizvoda

MOSTAR – U petom valu projekta zaključanih cijena dogovoren je popis od 65 prehrambenih i higijenskih proizvoda za koje je...

Auto-Moto svijet11 sati ago

Duge su kolone vozila na ulazu u BiH, zbog uvjeta na cestama prilagoditi vožnju

Zbog prometne nezgode koja se dogodila na planinskom prevoju Koprivnica (Bugojno-Kupres) obustavljen je promet za teretna vozila. U višim planinskim...

Politika11 sati ago

Održan sastanak predsjednika HDZ-a BiH Čovića i SDP-a BiH Nikšića

Danas je u Konjicu održan radni sastanak predsjednika Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine dr. Dragana Čovića i Socijaldemokratske partije...

Politika11 sati ago

Ministar Isak: Poboljšan radni status službenika FMUP-a i FUP-a

Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak je sa Sindikatom službenika FMUP-a i uz podršku Vlade Federacije BiH, nakon osam godina...

Advertisement
Advertisement