Poveži se s nama

Društvo

Jajčani u Hrvatskoj: Petero djece, jedna plaća, a svi sretni – kako to?

Objavljeno

Slušajući vapaje hrvatskih političara, svih mogućih udruga i zadruga, crkava i stručnjaka o demografskoj propasti naše države, čovjek bi pomislio kako smo, eto, sve sile, svu pamet, sredstva, dobru volju i beskrajnu energiju uložili u dobrobit mladih obitelji, koje će, eto, sad, nakon svih mjera, paragrafa, članaka zakona, zahtjeva, istraživanja, podataka i teza prionuti obnovi raseljene nam domaje.

Kad ono – ništa.

Ne samo da je ništa, nego se sve svodi na gomilanje fraza i priča, zgražanja nad poraznim statistikama, dijeljenje jednokratnih pomoći i međusobno prepucavanje čija je ideja bolja. A kad ono zastoj. Zapravo ne zastoj, nego nas je svakim danom sve manje, rodbina, prijatelji i poznanici nestaju, razredi se ukidaju zbog manjka djece, a na ulici kad pitaš za nekog, odgovor je sličan: eno ga u Njemačkoj, Irskoj, Finskoj…

Ostaju samo najizdržljiviji na nepravdu i društveni nered, a takvih je sve manje. Samo depresije, zlovolje i kmečanja imamo za izvoz.

Oglas

Odlučna nada

Kad razmišljam o takvim trenucima, na pamet mi redovito padne jedna netipično tipična obitelj – Petrušić.

Dugo ih poznajem i mir, stoicizam, optimizam i odlučna nada u bolju budućnost koju svjedoče, u koju su uvjereni, prosječno grintavom hrvatskom građaninu mora unijeti nervozu. Njihov je moto onaj koji izgovaramo neozbiljno: Sve je dobro! Ali oni su totalno ozbiljni.

“Ma, kako, Bruno? Ma, kako, Daniela? Kako je sve dobro? Petero djece je u vas, jedna plaća, profesorska, a vi se još dali u znanost, pa na doktorate i to o svom trošku? Di je dobro? Trebali biste imati prihode kao saborski zastupnici, i to oboje, da biste pokrili sve što vam treba”, stotinu puta sam ih pokušao ozlovoljiti, ali oni uvijek po svome: “Ne brini, sve je dobro.”

Oglas

Onda smo ih usred velikih rasprava skupili sve na jednome mjestu da nam kroz šetnju objasne kako je to dobro i kako može biti dobro.

Predstavimo ih: Daniela (34) je profesorica glazbe u osnovnim školama u Lukšiću i Sućurcu, doktorandica na Filozofskom fakultetu u Splitu i uz to vodi zbor i svira orgulje u solinskom svetištu Gospe od Otoka. Bruno (32) magistar je teologije i na dvostrukom doktoratu: na splitskom KBF-u s temom “Kršćanstvo i suvremena kultura” te iz filozofije na Zadarskom sveučilištu. Njegova obitelj je devedesetih pred ratom izbjegla iz Jajca u Trogir, pa u izbjeglički smještaj u “Medenu” i skućili su se u Kaštel Lukšiću, a jajačkih koljenaša Petrušića iz svog je grada nepovratno otišlo gotovo stotinu po cijelom svijetu!

Bruno je, recimo tako, tek povremeno bio zaposlen, predavao je godinu dana vjeronauk u SŠ Braće Radić u Štafiliću, dvije godine bio je osobni asistent momku s multiplom sklerozom a zadnje radno mjesto mu je bilo voditelj regionalnog ureda Mosta NL u Splitu, na koje je dao otkaz u veljači ove godine.

Sada na župi drži kateheze krizmanicima i sprema se za novi posao, a veoma je angažiran u radu sa studentima (osnovao je udrugu SplitMisli), pokušavajući pokrenuti makar kakvo pametno mišljenje sa splitskim sveučilištarcima.

Oglas
Josko Ponos/Hanza Media
Nema mjesta

A sada i njihovi tići: najstarija je Emanuela (9) i završila je drugi razred, onda ide Korina (7), koja je upravo okončala prvi razred, pa Matija (5) i Loreta (3), vrtićki naraštaj, te najmlađa princeza Elizabeta koja ponosno nosi svoja dva mjeseca.

Najprije o zaposlenju. Daniela i Bruno dobili su prvo dijete 2009. dok je ona radila na trećinu satnice, a on još studirao. U trudnoći s Matijom dobila je punu satnicu, pa je postalo malo lakše. Ali u osam godina ima samo dvije i po godine staža.

– Kad nam se rodilo prvo dijete, nismo imali doslovno ništa. Pomagali su nam roditelji, a Brunov otac je, na sreću, gradio kuću u Lukšiću pa kad smo uselili, još je sve bilo u ciglama. Uspjeli smo to srediti, a sada završavamo fasadu – priča Daniela, dok Bruna pitamo kako je moguće da jedan vjeroučitelj pa još s tolikom obitelji ne može dobiti zaposlenje u školi:

– U Splitsko-makarskoj nadbiskupiji je sedamdesetak vjeroučitelja na čekanju, jednostavno nema mjesta i neće ga biti još neko vrijeme, čini mi se – pun je Bruno razumijevanja.

Oglas

Pitamo ih kako je (pre)živjeti s toliko djece. Uzalud, oni u tome ne vide poseban problem, dapače, skroz obrnuto.

– Iz našeg iskustva, a ne može se reći da ga nemamo, držimo kako je lakše s više djece. Jedni od drugih uče, nasljeđuju odjeću, mijenjamo robu s drugim roditeljima, ponekad je bude toliko da je čak i dijelimo. Pomogne nam, kada je to potrebno, i lukšićki župnik don Mario Buljević i prije njega i don Stipan Šurlin – kaže Daniela.

– S financijama, vjerovali ili ne, nikad nismo imali problema. Ne zbog toga što imamo puno novca, nego zato što nam malo treba i pazimo kako ga raspoređujemo. Ljudima općenito malo treba ako nemaju velike želje. No, ako izlaze, uvijek traže novi mobitel, mijenjaju automobile, nikad ga neće biti dovoljno. Stvar je izbora. Mi se znamo odreći novog mobitela i drugih gluposti. Moraš znati s koliko raspolažeš, bez čega ne možeš i bez čega možeš. Svakako gledamo ne upasti u minus na računu i izbjegavamo sve kartice i rate, iz toga nema izlaza… Dok je Daniela radila, a ja studirao, imali smo oko 4,5 tisuće kuna prihoda i na kraju mjeseca ostalo bi nam 10, 20 kuna, a kad smo imali dvije plaće, opet bi nam ostalo toliko kuna. Jednostavno je, znaš da imaš tisuću kuna u džepu i nemaš više, tada se naučiš rasporediti. Treba štedjeti kad se ima, evo mi smo uspjeli i u dvije godine uštedjeli za monovolumen. Svakako najviše novca trošimo na hranu, račune i gorivo – navodi Bruno, dodavši kako dva puta godišnje otiđu i na odmor, ljeti kod Danielinih na Vis i zimi kod njegovih u Jajce.

Učenje na smjene

Nastavljamo s njihovim znanstvenim usavršavanjem – kako su se pored svih obaveza odlučili i za doktorate koje sami financiraju. Njezina mentorica je dr. Snježana Dobrota, a njegovi su dr. Nikola Bižaca i dr. Željko Tanjić. Daniela nam priča kako su jedini mir za učenje i pripremanje doktorata uspijevali pronaći u splitskoj Sveučilišnoj knjižnici, pa bi tamo odlazili na smjene.

Oglas

– Oboje imamo želju i strast za znanjem i daljnjim usavršavanjem, a kad postoji volja, onda nema prepreka – kažu.

Dolazimo konačno do pitanja svih pitanja današnjih hrvatskih obitelji: a gdje je ovdje država, gdje je lokalna zajednica, gdje je društvo?

– Mislim da su stvari vrlo jasne. Pričati o demografiji i svim mogućim rješenjima nema nikakva smisla, ako se ne riješe dvije stvari, a to su zaposlenje i stambeno zbrinjavanje. A hoće li netko imati jedno ili desetero djece, to je osobna odluka supružnika, država s tim nema nikakve veze. Njezina je uloga stvoriti uvjete za takvu odluku. Slušamo priče ovakve i onakve, ali čini se da ustvari nema prave volje da se riješi problem. U suprotnom, mladim obiteljima bi se omogućilo lakše zapošljavanje i pronalaženje stana. Snizili bi se porezi i administrativne zavrzlame, pa i korupcija i nesigurnost koji guše bilo kakva ulaganja u Hrvatsku.

Ne treba biti ekonomist da bi se to znalo, to je jasno kao dan. Što se tiče pomoći, Kaštela daju tisuću kuna za svako dijete, a Nadbiskupija dvije tisuće, ali vjerujte, da daju i stotinu tisuća kuna, bilo bi isto. Od jednokratnih pomoći nema koristi jer ostaje neizvjesnost. Nikakva prilika nije na vidiku, ne može je ni biti kad je naša država, nažalost, postala toliko birokratizirana da niti jedna stvarna i korjenita promjena nije moguća. Inače bi se moglo dogoditi da pomislimo kako imamo previše birokracije koja je sama sebi svrha. Tako se vrtimo u krugu – drži Bruno, koji je imao priliku zaposliti se u Klagenfurtu. Kaže kako su o tome razgovarali oko pola sata i odluka je poznata. Ostao je doma.

Oglas

– Zajedništvo je važnije od svega, kad smo skupa, onda smo sigurni, koliko tek djeci znače baka i djed, to je nemjerljivo ikakvim novcem. Otići, značilo bi iščupati ih iz korijena – objašnjava Daniela.

Na kraju pitamo ih je li ih strah od sutrašnjice, za djecu, za njihovu veliku i bučnu obitelj.

– Nemamo strah, uopće ne razmišljamo o tome. Na koncu vjera je temelj naše obitelji, a uvijek moraš imati neko sidro koje ćete držati u sigurnosti. Znam na što mislite; najčešće ljude oko nas šokiramo bezbrižnošću, zvučimo malo ludo, ali s vremenom uoče da nama zaista ništa ne fali. Što će ti sav novac ako nisi zadovoljan, pa ljudi tisućama godina znaju da bogatstvo ne donosi sreću. Treba osjetiti što je važno – poručuje Daniela za Slobodnu Dalmaciju.

Oglas

Oglas

Društvo

Napretkovci iz Viteza čuvaju baštinu Hrvata Lašvanske doline, ali i cijele BiH

Objavljeno

Piše

Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” – Podružnica Vitez, kao jedna od iznimno aktivnih podružnica koje promiču tradicijske vrijednosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, ogledan je primjer kako se voli i poštuje zavičaj, njeguju vrijednosti koje su oblikovale hrvatski narod na prostoru središnje Bosne, ali i šire te promiče suradnja s drugim udrugama u cilju boljeg upoznavanja i razmjene iskustava. Gordana Mišković, predsjednica HKD “Napredak” – Podružnica Vitez, za Večernji list iznosi samo jedan ilustrativan promjer o tome koliko se unutar podružnice provodi aktivnosti, a on pokazuje kako u prosjeku godišnje imaju čak 80 događaja. Dva najveća od njih su svakako svečani koncerti u povodu Božića, kao i Uskrsa, a tako će biti i ove subote, kada Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” – Podružnica Vitez u povodu najvećeg kršćanskog blagdana Uskrsa, Dana općine Vitez i patrona župe svetog Jurja Vitez organizira tradicionalni svečani koncert koji će viteškoj, ali i široj publici biti upriličen u Hrvatskom domu u Vitezu u subotu, 20. travnja 2024. godine, s početkom u 20 sati.

Veliki koncert

Na koncertu će se, kao i inače, predstaviti sve Napretkove sekcije. Kulturni i zabavni program vrijedni članovi već su odavno spremili, ulazak je slobodan. Osim toga, Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” – Podružnica Vitez i Napretkov kulturni centar, u suradnji s Institutom za tradiciju i kulturu hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, čiji je osnivač HKD “Napredak”, organiziraju 3. Seminar folklora koji će se održati od 19. do 21. travnja 2024. godine u Napretkovu domu u Vitezu. Seminar je namijenjen voditeljima i članovima folklornih skupina, društava i udruga. Voditelji seminara su: Vladimir Kuraja, voditelj seminara i plesa, Ante Kuraja, predavač, i predavači Martin Mužak i Ivan Križanović. Danas u 17 je otvaranje 3. Seminara folklora, a tijekom subote u dvorani HKD “Napredak” – Podružnica Vitez od 9 do 16 održavaju se predavanje i vježbe. U Hrvatskom domu u 20 sati bit će koncert u povodu Uskrsa, patrona župe sv. Jurja i Dana općine Vitez. U nedjelju u dvorani HKD “Napredak” – Podružnica Vitez od 10 do 13 sati planirana je repeticija gradiva i podjela certifikata, a u 13 posjet Franjevačkom samostanu Guča Gora. Seminar folklora u Vitezu održava se pod pokroviteljstvom Središnje uprave HKD “Napredak”, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Općine Vitez. Hrvatsko kulturno društvo Napredak – Podružnica Vitez također će u povodu Večernjakova pečata na kraljevskom gradu Bobovcu izvesti završnu koreografiju iz opere “Ero s onog svijeta”.

Nastavi čitati

Društvo

Milanović: Ovo je priprema za državni udar. Ne bojte se, ovo neće proći

Objavljeno

Piše

Predsjednik Republike Zoran Milanović održao je na Pantovčaku konferenciju za medije.


“Želio bih umiriti građane koji su ljuti, a puno ih je. Neka to zadrže u sebi. Ono što su danas čuli od Ustavnog suda je ono što može reći, ali ne može napraviti ništa. Izbori su završili, voljom građana, i ta volja će presuditi kod formiranja buduće vlasti. Nitko drugi, sigurno ne suci Ustavnog suda. Prije mjesec dana su mogli prijetiti i to su radili pa sam se toga pridržavao i ja. Mogu govoriti što hoće, ali ne mogu napraviti ništa”, izjavio je Milanović i nastavio:

“Reći ću da protiv toga nema pravnog lijeka. Gotovo. To je suverena volja hrvatskih građana i Sabora. Drugo, ne bih se složio u potpunosti s mnogima koji su rekli da je ovo državni udar. Ovo je priprema za državni udar. Ovo je neka vrsta predradnje da sutra, recimo, Plenković, kum korupcije u Hrvatskoj, kad treba napustiti Banske dvore, kad ga se zakonito i voljom naroda iz njih deložira, kaže da ima odluku Ustavnog suda i kaže da to neće napraviti. U tome je opasnost. Što oni naprave, nema veze, Sabor je iznad tih ljudi. Stoga, još jednom, Ustavni sud može jedino pripremiti teren za Plenkovića da odbije odluku saborske većine, koja je za njega nebeski zakon.”

“To, jesam li kandidat za premijera ili nisam, podržalo dosta ljudi. Što da je lista Rijeke pravde dobilo preko 50 posto mandata? Ili da je neka većina dobila dvotrećinsku većinu i ukinula Ustavni sud? Nisu o tome razmišljali. U ovom trenutku, ne radi se o meni, pokazuju se razmjeri Plenkovićevog straha. Ne moram biti mandatar, svoje sam učinio, nadao se jesam boljim rezultatima… Tko prati društvo i tko išta želi razumjeti, zna da ljudi žele kraj korupciji.”

Oglas

Naglasio je i da ovo neće proći, da se ljudi ne moraju bojati.

“Zato je važno, prije nego krenemo razgovarati tko je mandatar, da se konstituira Sabor. To su dva potpuno odvojena procesa. Sabor se prvi put mora sazvati 20 dana od dana objave konačnih rezultata izbora. To će biti idući ponedjeljak i tad kreće rok. Nakon toga imamo Sabor koji može donositi zakone, poništiti Turudića, Plenkovićev privatni zakon, promijeniti ovaj čudni izborni zakon. Ja u tome neću sudjelovati jer na izbore vjerojatno više neću ići, ja nemam tu osobni interes. HDZ-u garantiram da će imati barem jednog predsjednika sabora, makar ja ne odlučujem o tome. Ali predsjednika Sabora ne. Možda sam ja tu i višak. Možda sam optimalan, možda sam previše. Poštivat ću ustav. Mandat će dobiti samo onaj tko ima 76 potpisa.”

Pozvao je sve koji su se svrstavali kao opozicija HDZ-u, da se toga i dalje pridržavaju.

“Glasali su mnogi ljudi i za ovu sramotu, ali mislim da to nije njihova sramota. Ljudi imaju svakakve motive. Ali mislim da je puno više ljudi glasalo protiv HDZ-a. Izašlo je puno više ljudi, 550.000 više, a HDZ je dobio samo 100.000 glasova više. Sve ostalo išlo je protiv. Relativno ili jasno, kristalno jasno. Ovaj čovjek je spreman sutra reći – ja ne izlazim iz Banskih dvora zbog odluke Ustavnog suda. Hoće li meni zabraniti političko djelovanje? Hoće li mi uzeti državljanstvo? Ti ljudi nemaju mjeru. Zato Treća republika. Zato ovakvi ljudi više ne smiju donositi odluke, opasni su. A ovo društvo poznajete, ovako se donose odluke”, kazao je i pokazao na fotografiju Šeparovića s HDZ-ovcima iza njegovih leđa.

Oglas

Napomenuo je da se treba boriti za Hrvatsku jer je ona ispred svega, posebno privatnih interesa. Nakon toga odgovorio je na pitanje je li Ustavni sud trebao ranije objaviti ovo što je danas.

“Radi se o čistoj proizvoljnosti i privatluka”, odgovorio je Milanović.

Osvrnuo se na to što je rekao, da ne mora biti mandatar.

“Nisam to rekao, rekao sam da to nije ultimatum i da to nikome ne visi kao mač nad glavom. Tu se ne radi o meni, to bi trebalo biti jasno. Šanse su realne, to može biti netko drugi ili neka druga, ali ovi moraju otići. Stvarno, ne vidim tko bi od ljudi koji su izabrani u Sabor, a imali su riječi kritike, bio protiv konstituiranja Sabora. A ja ću čekati, dok se većina ne skupi. Postoje razumni rokovi, postoji mogućnost da se akteri dogovore, bez obzira što ovaj ili onaj neće s onim ili ovim. Razumijem, ali situacija je komplicirana i teška. A onda, taj Sabor se, ako ne bude uspješan u izboru izvršne vlasti, može raspustiti. Ne da prijetim kao Kitarović i govorim da imaju pet minuta, brzo, brzo, ajmo, ajmo. Od mene prijetnje neće dolaziti, polako. Neka vide kako izgleda kad zakonodavnu vlast formira većina koja je na izborima i u kampanji govorila da će se obračunati s njima.”

Oglas

Što želi poručiti fotografijom iza leđa, gdje su Šeparović i Butković.

“Poznate ove odlikaše, drage ljude toplih namjera? Tako se donose odluke. Sve je to umrežena ekipa. Ovo ide iz jednog centra, centrale. To je to, to je hrvatska stvarnost. Da su to bar najučeniji među nama, ali jok.”

Hoće li ipak poštovati objavu Ustavnog suda?

“Jasno sam odgovorio. Troje sudaca su napisali da je to grubo kršenje ustava, vrijedi spomenuti. Ovakav Ustavni sud će nestati. Prava građana bit će zaštićena.”

Oglas

Otkrio je i smatra li da mu je Ustavni sud prekršio pravo na političko djelovanje.

“Verbalno je pokušao, ali to je bez učinka. To je priprema za nekoga tko će sutra tim papirom mahati”, kaže.

Nije želio komentirati status Olega Butkovića.

“On ljude kleveće i to će ga koštati, jako. Izmišlja da su pod sankcijama, to su ozbiljne stvari. To je pokušaj da se baci sumporna bomba. Taj čovjek je počinio kazneno djelo. Odgovarat će pred zakonom. Zbrisao je nakon objave loših rezultata na izborima, on i Anušić. Gdje si zbrisao, to je moje pitanje njemu.”

Oglas

Demantirao je glasine o razgovoru s liderima manjina.

“Nikoga od zastupnika manjina nisam zvao. S nekim krugom ljudi jesam razgovarao, to je moje političko djelovanje i nikakav Ustavni sud mi to ne može zabraniti. Ovo pokazuje zašto je važno da nisam dao ostavku na mjesto predsjednika. Što bi ta ekipa napravila da jesam? Kladim se da bi Reiner dao mandat Plenkoviću.”

Nastavi čitati

Društvo

U etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku

Objavljeno

Piše

Dana 19.04.2024. godine je u Etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku te je tom prilikom održana svečena akademija.

Obilježavanju 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku pored predsjednika Kantonalnog suda u Novom Travniku Davora Kelava te predsjednika odjeljenja kao uposlenika prisustvovali su ministar pravde Bih Davor Bunoza, ministar federalnog ministarstva pravde Vedran Škobić, zamjenik predsjednice Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, ministrica pravosuđa i uprave Kantona Središnja Bosna Božana Petrović, direktor sudbene policije Federacije BiH Dženad Grošo, glavni kantonalni tužitelj Srednobosanskog kantona Šemsudin Fuško predsjednici općinskih sudovova Kantona Središnja Bosna kao i predstavnici Atlanske inicijative, Medica Zenica, Centra ženskih prava Zenica, ali i ostali gosti i partneri.

Svečanoj akademiji prisustvovali su i mediji koji su ina ovaj način podržali rad Kantonalnog suda u Novom Travniku uspostavljajući dobru komunikaciju i odličnu suradnju.

 

Oglas

 

 

Nastavi čitati

BiH

OSCE osudio usvajanje izbornog zakona RS

Objavljeno

Piše

Ian Borg, predsjedavajući OSCE-a, i Helga Marija Schmid osudili su odluke NSRS na jednostranom prijenosu nadležnosti sa države na entitet.

Ove radnje su protiv ustavnog poretka Bosne i Hercegovine uspostavljanjem paralelnih struktura koje narušavaju ukupnu sigurnost i stabilnost zemlje. OSCE ponovo potvrđuje svoju snažnu podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu i Ustavu Bosne i Hercegovine – navodi se u njihovom priopćenju.

Naglasili su da takvi koraci osporavaju dostignuća postignuta u smislu ključnih reformi i napredak u zemlji.

OSCE apelira na NSRS da povuče izborni zakon usvojen 18.travnja i poziva sve političke lidere u BiH da rade konstruktivno na razini državnih institucija uz fokusiranje na unapređenje neophodnih reformi u interesu svih građana, piše Avaz.

Oglas

Nastavi čitati

Događanja

CENTAR ZA KULTURU TRAVNIK: Predstava “Ko je lud” proglašena najboljom predstavom u 2023.godini

Objavljeno

Piše

Sinoć, 18.4.2024. godine u Centru za kulturu općine Travnik održana je 5. “Svečana dodjela nagrada Centra” za 2023., godinu.
Centar time želi dati dodatni značaj umjetnicima, kulturnim radnicima, ali i podsjetiti šta se sve događalo na kulturnoj sceni Travnika tokom jedne godine. 
 
Nagrade su dodjeljene za:
 
– Najbolje književne, edukativne i druge sadržaje;
– Najbolju predstavu;
– Najbolji koncert u protekloj godini.
U kategoriji Najbolji književni, eduktivni i drugi sadržaji nagrađena je izložba „Travnička muzička scena – 50 godina“ nastala u koprodukciji JU Centar za kulturu Travnik i UG Smart Media Travnik. Nagradu je primio Kenan Kavazović, predsjednik UG Smart Media Travnik.
 Za najbolju predstavu u protekloj godini proglašena je komedija „Ko je lud“? Glumci Bosanskog narodnog pozorišta Zenica Adem Smailhodžić i Zlatan Školjić igraju u predstavi „Ko je lud?“. Podsjetimo i to da su Adem i Zlatan glavni likovi filma „Amanet” koji je za kratko vrijeme doživio veliku popularnost.
U kategoriji Najbolji koncert proglašen je bend Sarajevo Jazz Guerrilla. Ovaj bend duže od decenije okuplja neke od najtraženijih muzičara na domaćoj i regionalnoj sceni, bez obzira na žanr. Ovaj sastav je rezultat ljubavi muzičara prema jazzu. Članovi ovog benda ove godine napunili su sve moguće arene u regiji kao prateći bend Dine Merlina, a publika u Travniku imala priliku da posluša izuzetan koncert ovdje u Centru u sklopu “Mono festa” Travnik.
Posebno priznanje Centar je sinoć uručio travničkim karatistima, Aliju Arnautoviću i Bekiru Grabusu. Nagrade je uručio načelnik općine Travnik, dr.sci. Kenan Dautović.
 
JU Centar za kulturu pomjera granice
Tokom protekle godine realizirano je 230 sadržaja, rekao je sinoć direktor Centra, gospodin Taik Ganić. “Naši brojni sadržaji koje realiziramo već su prepoznati i izuzetno smo ponosni na njih. Iz vlastite produkcije i koprodukcije izdvajamo: “Travničke večeri“ koje se održavaju već (17 godina) “Kreativni zimski i ljetni raspust“ (8 godina), „Veseli snježni Travnik“ (6 godina), „Jutro u pozorištu“ (6 godina), „Ogledalo svijeta u očima djeteta“ (5 godine), Svečana dodjela nagrada Centra (4 godine) i Monofest – festival prvog lica (3 godine). “
 
Direktor Ganić najavio je i dva nova projekta: “Pozorište u Centru” i prvi travnički festival autorskih pjesama za djecu “Mali raspjevani grad”.
Muzička zvijezda večeri bio je poznati Travničanin, Seid Memić Vajta koji je goste “Svečane dodjele” obradovao sa tri neprolazna hita koje su zajedno sa njim Travničani pjevali.

Nastavi čitati

BiH

Kompanija iz New Yorka nagradila znanstveni rad doktora Granova: KCUS dobio suvremeni aparat za izvođenje operacija na srcu

Objavljeno

Piše

Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) postao je vlasnik najsuvremenijeg aparata za izvođenje endoskopskih i minimalno invazivnih operacija na srcu – 3D endoskopa, prenosi Patria (nap.ba)

Kompanija LSI solutions iz New Yorka, specijalizovana za razvoj visokih tehnologija, nagradila je znanstveni i stručni rad kardiohirurga Nermira Granova, njegovog tima, te sarajevskog Kliničkog centra ovim suvremenim uređajem koji treba da pomogne pacijentima sa srčanim poteškoćama da nastave kvalitetniji život, piše Anadolija.

Uređaj, 3D endoskop, pomoću kojeg se vrše minimalno invazivne i edoskopske operacije, omogućava da pacijenti što lakše prođu kroz operativni zahvat. Endoskopska kardiohirurgija podrazumijeva operacije na otvorenom srcu ili krvnim sudovima srca bez otvaranja grudnog koša.

Nermir Granov, direktor Hirurških disciplina KCUS-a govoreći o operaciji na mitralnom zalisku, pojasnio je da su praktično kroz jedan mali port ušli u srce i pomoću kamere imaju osjećaj treće dimenzije.

Oglas

– Zasluge za uspješno obavljene operacije pripadaju i kirurzima, anesteziolozima, kardiolozima, medicinskim profesionalcima počevši od sale, preko intenzivne njege, pa do odjela i ambulante – rekao je Granov.

Ermina Mujičić, šefica Odjela anestezije i intenzivne njege Klinike za kardiovaskularnu hirurgiju KCUS-a rekla je da anesteziološka priprema pacijenta koji ide na kardiohiruršku operaciju se razlikuje od anesteziološke pripreme drugih pacijenata.

– Takvi pacijenti zahtijevaju preoperativnu izuzetno opsežnu pripremu – pojasnila je.

Ilirijana Hadžibećiri Karabdić, kardiohirurg na KCUS-u, kazala je da im ovaj aparat omogućava posebne pristupe srčanim operacijama i olakšava pacijentima brži oporavak, tako da pacijent nakon endoskopske operacije već četvrti dan može ići kući.

Oglas

Doktor Granov i njegov tim u sarajevskom Kliničkom centru ističu da se trud i rad ipak isplate i budu prepoznati.

– Da biste dobili vrijednu nagradu na internacionalnoj razini, znači da morate biti zapaženi. Kolega Granov, koji je dobitnik te nagrade i čija je posljedica endoskopski sistem sa tri D rekonstrukcijom, što hirurgu olakšava posao i pacijenta drži sigurnosti, morate dugo da radite – kazao je Sanko Pandur, v.d. direktora Discipline za znanost i nastavu KCUS-a.

Alen Pilav, v. d. direktora KCUS-a kazao je da su zahvaljujući kolegi Granovu, doktoru Sanki Panduru pokrenuli mnoge procese.

– Između ostalog je i ova lijepa stvar koja nam se desila, dobili smo donaciju – kazao je.

Oglas

Najavljene su brojne posjete Kliničkom centru univerziteta u Sarajevu kardiologa širom svijeta koji će posmatrati i učiti na koji način se obavljaju zahvati suvremenim 3D endoskopom.

Nastavi čitati

BiH

Dodik: Nismo za rat, ali jednog dana ćemo izaći ih BiH, Beograd je naš glavni grad

Objavljeno

Piše

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik večeras je na banjalučkom Trgu Krajine gdje je održan miting rekao da je tema okupljanja “Srpska te zove” odgovor na pokrenutu rezoluciji o Srebrenici.

– Ovo je trenutak da izrazim poseban pijetet žrtvama i žao mi je zbog onoga što se dogodilo u Srebrenici, ali to nije bio genocid – tvrdi Dodik.

On je rekao da “Srbi neće biti u državi u kojoj se proglašavaju genocidnim narodom”.

-Ljudi ovdje su zabrinuti jer žele da im stave tu etiketu. Republika Srpska nije inat već sloboda – dodao je Dodik.

Oglas

On je naglasio da Republika Srpska neće ratovati niti želi da ulazi ni u kakve sukobe.

-Ako bude usvojena rezolucija, mi ćemo taj dan cijeli provesti u Srebrenici da pokažemo da je to Republika Srpska – rekao je Dodik.

Sa bine je okupljenim građanima poručio da će “Republika Srpska jednog dana biti dio Srbije”.

– Beograd je naš glavni grad. Banja Luka je naš glavni grad- riječi su Dodika.

Oglas

Kaže da “ćemo iz BiH izaći kad se stvore uvjeti za to”.

Na mitingu je govorila i predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić koja je rekla da je “važno da se Srbi drže zajedno bez obzira koliko teška situacija bila.”

– Srbija je uvijek bila i bito će za poštovanje Daytonskog mirovnog sporazuma i Srbija je jamac mira u BiH – istaknula je Brnabić.

Ona je navela da će Srbija uvijek biti na strani srpskog naroda i onda “kada se ne budu slagali oko određenih stvari”.

Oglas

Ako pogledate prošlost, kako je rekla, Srbija je jedina koja je izrazila žaljenje zbog stradanja naroda u ratu, podsjećajući da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić bio u Srebrenici “gdje su ga kamenovali.”

– A za to nitko nije odgovarao i to nitko od međunarodnih dužnosnika ne pita kako je to moguće – navela je ona.

Brnabić tvrdi da inicirana rezolucija o Srebrenici neće imati potrebnu podršku u UN, pozivajući se na informacije predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Okupljenima su se obratili i lideri vladajuće koalicije Petar Đokić, Nenad Stevandić, Nedjeljko Čubrilović i Darko Banjac, te srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i osnivač političke stranke Zavetnici iz Srbije Milica Đurđević Stamenkovski.

Oglas

Njihova glavna poruka je da ne mogu prihvatiti rezoluciju “kojom se Srbi žele proglasiti genocidnim narodom”.

Miting je trajao oko dva i po sata, a završen je puštanjem balona u zrak.

Nastavi čitati

Društvo

Mjera mora’ predstavlja BiH na svjetskoj pozornici Venecijanskog bijenala

Objavljeno

Piše

Na 60. Venecijanskom bijenalu suvremene umjetnosti koje ove godine nosi temu “Stranci posvuda”, Bosnu i Hercegovinu predstavlja Muzej moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru s projektom ”Mjera mora”, autora akademskog kipara Stjepana Skoke i kustosa postavke Marina Ivanovića, ujedno i povjerenika Paviljona BiH.

Skokina instalacija umjetničkog postava ”Mjera mora” postavljena je u izložbenom paviljonu za Bosnu i Hercegovinu Palazzo Zorzi, kojega je večeras službeno otvorila predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, javlja izvještač Fene iz Venecije.

Krišto: Postav govori o našem europskom identitetu

Predsjedateljica Krišto kazala je kako je postava ”Mjera mora” plovila smjerom uključivanja i povezivanja, okupljajući oko sebe umjetnike iz svih krajeva Bosne i Hercegovine pa i šire, na taj način gradeći mostove dijaloga.

Oglas

– Bosna i Hercegovina otvorila je pregovore za članstvo u EU, a ovaj  postav našeg paviljona i eksponati govore o našem europskom identitetu i kako doista tu i pripadamo. Sam naziv postave našeg paviljona ‘Mjera mora’ govori i o našim korijenima i mediteranskom identitetu. Iako imamo samo nekoliko kilometara neumske obale, naše hercegovačko zaleđe istinski je Mediteran – naglasila je Krišto.

Predsjedateljica smatra da Bosna i Hercegovina, kroz odluku o sudjelovanju na Venecijanskom bijanalu i okupljanjem predstavnika različitih institucija i tijela vlasti, šalje jasnu poruku i sliku naše zemlje kao zemlje mira, dijaloga, kompromisa i suživota tri konstitutivna naroda i svih drugih koji žive u njoj.

– Upravo su to temelji i vrijednosti naše budućnosti koju želimo graditi u zajednici s europskom obitelji – rekla je Krišto proglasivši paviljon Bosne i Hercegovine otvorenim.

Moćan primjer regionalne suradnje

Oglas

Tijekom svečanog otvorenja, autor Stjepan Skoko zahvalio je svima onima koji su svojim sudjelovanjem omogućili da ovaj projekt bude prezentiran na Vencijanskom bijenalu.

Dodao je kako je ovim projektom pokrenuta značajna suradnja institucija između Mostara, Banje Luke, Sarajeva i Zagreba koji predstavljaju važan čimbenik u uspjehu projekta, odražavajući sinergiju i zajedništvo koje prelazi granice i povezuje različite kulture i regije. Time je, ističe Skoko, stvoren moćan primjer regionalne suradnje u umjetničkom stvaranju i predstavljanju.

Bosna i Hercegovina na Venecijanskom bijenalu predstavlja se pod vodstvom ovogodišnjeg povjerenika i kustosa bh. paviljona Marina Ivanovića koji je rekao kako, u simboličkom smislu, more predstavlja povezanost, ali i razdvojenost.

Pojasnio je da se prvi dio skulpturalne cjeline sastoji od kvadratičnih odsječaka oblikovanih od aluminija, bojanih u sjajnu plavu boju s ponekim elementom koji je prekriven hrđom ili pjeskaren u sirovom aluminiju. Ti kvadratični elementi predstavljaju ”mjeru mora”, vjekovitu čovjekovu potrebu da svijet spoznaje pomoću kategoriziranja, usustavljivanja, izračunavanja.

Oglas

– Drugi dio skulpturalne cjeline evocira podmorje, dagnje i druge školjke. Ti su kiparski elementi načinjeni od željeza koje je iskovano u tradicionalnoj kovačnici u Kreševu te je time autor povezao more s dubokom unutrašnjosti Bosne i Hercegovine, vrlo blizu njenog geografskog središta – dodao je Ivanović.

Veliki dan za BiH i Sveučilište u Mostaru

Uz podršku Sveučilišta u Mostaru i Muzeja moderne umjetnosti, ovaj paviljon nudi seriju radova koji reflektiraju različite aspekte bosanskohercegovačkog društva i kulture, od povijesnih do suvremenih.

Rektor Sveučilišta u Mostaru Zoran Tomić kaže kako je ovo veliki dan za Sveučilište jer je riječ o najvećem državnom projektu u kulturi. Također je napomenuo da je ovo prvi put da jedno sveučilište organizira nastup Bosne i Hercegovine.

Oglas

– Cjelokupan projekt pokrenut je kroz Muzej moderne umjetnosti koji je u svoje tri i pol godine postojanja iznjedrio 14 vrhunskih izložbi i više od 20 suradnji s galerijama, muzejima i drugim umjetničkim ustanovama u zemlji i inozemstvu. Za razliku od zapadnih zemalja u kojima nalazimo brojne muzeje koje su osnovala sveučilišta, a muzeji su i znanstvene ustanove i prirodno su povezane s najvišim razinama obrazovanja, Sveučilište u Mostaru jedina je visokoobrazovna ustanova u jugoistočnoj Europi koja ima svoj Muzej. Znamo svoju društvenu ulogu i ambiciozno je realiziramo – istaknuo je.

Moguće je osvojiti ono što se na prvu čini nedostižnim ili nemogućim, kaže rektor, dodavši da to dokazuje večerašnje otvorenje paviljona Bosne i Hercegovine koje ispred države organizira Sveučilište u Mostaru.

– Dokaz je to da smo ovim putem dio, ne samo europskog, nego i svjetskog korpusa – ističe rektor Tomić.

Skokina instalacija nosi univerzalnu poruku

Oglas

Pored brojnih predstavnika društvenog, političkog i akademskog života u BiH, na svečanom otvaranju sudjelovala je i direktorica UNESCO-ova ureda u Veneciji Magdalena Landry koja je podsjetila da se paviljon Bosne i Hercegovine nalazi u Palazzo Zorzi, sjedištu Regionalnog ureda UNESCO-a za znanost i kulturu.

– Povezanost je vrlo važan dio naših života, jer svi ljudi i nacije diljem svijeta trebaju biti povezani kroz našu najvažniju vrijednost, a to je kulturna raznolikost u svim oblicima. Ovo je vrijeme kada se umjetnici iz cijelog svijeta okupljaju, s misijom slanja univerzalne poruke o snazi kreativnosti uz slavljenje kulture – rekla je ona, dodajući da Skokina instalacija nosi univerzalnu poruku i podiže svijest o važnosti mora u našim životima.

U programu ovogodišnjeg Bijenala svojim su radom i prisutnošću također doprinijeli istaknuti bosanskohercegovački umjetnici, slikar Safet Zec, vizualna umjetnica Šejla Kamerić te konceptualni umjetnik s internacionalnom reputacijom koji se bavi performansom, slikarstvom i instalacijom Jusuf Hadžifejzović.

Inače, Venecijansko bijenale prestižna je međunarodna umjetnička izložba koja se svake dvije godine održava u Veneciji i pruža iznimnu priliku za predstavljanje kulture i umjetnosti Bosne i Hercegovine široj međunarodnoj publici.

Oglas

Nakon skoro 130 godina tradicije, ove godine na jubilarnom 60. Bijenalu nastupa čak 88 država iz cijeloga svijeta, a izložba će trajati do nedjelje, 24. studenoga pod kustosom Adriana Pedrose, Brazilca i umjetničkog direktora Museu de Arte de São Paulo Assis Chateaubriand – MASP.

Nastavi čitati

Društvo

OSNOVNA GLAZBENA ŠKOLA USPJEŠNA NA FEDERALNOM NATJECANJU

Objavljeno

Piše

Na XXVI. Federalnom natjecanju učenika i studenata glazbe, koje je održano od 15. do 19. travnja 2024.g. u Sarajevu, učenici i nastavnici OGŠ Jakova Gotovca Novi Travnik sa područnim odjelima iz Viteza i Nove Bile ostvarili su odlične rezultate. U disciplinama klavir i violina osvojeno je ukupno 16 nagrada, a od toga 4 prve, 5 drugih i 7 trećih nagrada. Još jednom škola je potvrdila svoju kvalitetu u odgoju i obrazovanju mladih glazbenika Lašvanske doline.

U disciplini klavir solo osvojene su 3 prve, 4 druge i 5 trećih nagrada.

*Novi Travnik:

– Franka Kajić – I. nagrada (90.00 bodova) prva kategorija – klasa prof. Darko Dujmušić,

Oglas

– Sofija Grebenar – II. nagrada (89.00 bodova) prva kategorija – klasa prof. Anita Laštro,

– Iva Tokalić – III. nagrada (75.60 bodova) druga kategorija – klasa prof. Darko Dujmušić.

*Područni odjel Vitez:

– Tajra Fazlić – I. nagrada (90.00 bodova) prva kategorija – klasa prof. Ivana Kuzmanović,

Oglas

– Arijana Šantić – II. nagrada (87.75 bodova) prva kategorija – klasa prof. Ivana Kuzmanović,

– Mela Mušinović – I. nagrada (90.00 bodova) druga kategorija – klasa prof. Ivana Kuzmanović,

– Dragan Kuzmanović – II. nagrada (80.20) druga kategorija – prof. Anita Laštro,

– Sofija Ćosić – III. nagrada (75.00 bodova) druga kategorija – klasa prof. Ivana Kuzmanović,

Oglas

– Marta Smiljanić – III. nagrada (71.80 bodova) druga kategorija – klasa prof. Gabriela Blaž,

– Amar Helda – II. nagrada (86.20 bodova) treća kategorija – klasa prof. Ivana Kuzmanović.

*Područni odjel Nova Bila:

– Lara Ćurak – III. nagrada (77.75) prva kategorija – klasa prof. Lucija Džepina,

Oglas

– Marija Matošević – III. nagrada (74.25) prva kategorija – klasa prof. Lucija Džepina.

U disciplini violina solo osvojene su 1 prva, 1 druga i 2 treće nagrade.

*Područni odjel Vitez:

– Mia Drmić – I. nagrada (90.80 bodova) prva kategorija – klasa prof. Ljiljana Marić – glasovirska suradnja prof. Gabriela Blaž,

Oglas

– Franka Nakić – II. nagrada (88.00 bodova) treća kategorija – klasa prof. Ljiljana Marić – glasovirska suradnja prof. Anita Laštro.

*Novi Travnik:

– Iva Baškarad – III. nagrada (79.40 bodova) prva kategorija – klasa prof. Ajla Đidić – glasovirska suradnja prof. Anita Laštro,

– Eva Matošević – III. nagrada (70.00 bodova) prva kategorija – klasa prof. Ajla Đidić – glasovirska suradnja prof. Anita Laštro.

Oglas

Čestitke svim učenicima i nastavnicima na postignutim rezultatima, kao i roditeljima koji su bili velika potpora!

Natjecanje se održalo u organizaciji UMGBP FBiH, a domaćini su bili OMŠ „Mladen Pozajić“ Sarajevo, Srednja muzička škola Sarajevo i Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu.

 

 

Oglas

 

 

 

 

Oglas

 

 

 

Oglas

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

Društvoprije 4 sata

Napretkovci iz Viteza čuvaju baštinu Hrvata Lašvanske doline, ali i cijele BiH

Hrvatsko kulturno društvo “Napredak” – Podružnica Vitez, kao jedna od iznimno aktivnih podružnica koje promiču tradicijske vrijednosti Hrvata u Bosni...

Sportprije 4 sata

Posušje savladalo Željezničar i gurnulo ga u zonu ispadanja

Odigrana je utakmica 27. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine između Posušja i Željezničara. Semafor je na kraju pokazivao 1:0....

Sportprije 5 sati

SLUŽBENO: Sergej Barbarez novi izbornik BiH!

Sergej Barbarez je novi selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine, potvrđeno je iz NS BIH. Kako saznajemo, Izvršni odbor Fudbalskog saveza...

Društvoprije 5 sati

Milanović: Ovo je priprema za državni udar. Ne bojte se, ovo neće proći

Predsjednik Republike Zoran Milanović održao je na Pantovčaku konferenciju za medije. “Želio bih umiriti građane koji su ljuti, a puno...

Promoprije 5 sati

EUROPA 2023. najljepša je marka HP Mostar

Proglašena je najljepša marka HP Mostar te su izvučeni sretni dobitnici nagradne igre „Sjajne nagrade osvoji, najljepšu marku odvoji!“ na...

Servisne informacijeprije 7 sati

Obavijest o isključenju električne struje na području općine Vitez

Služba za odnose sa javnošću i informisanje kupaca Podružnice “Elektrodistribucija“ Travnik obavještava kupce da će u dane od 23.04.2024 godine...

Društvoprije 9 sati

U etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku

Dana 19.04.2024. godine je u Etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku te...

BiHprije 13 sati

OSCE osudio usvajanje izbornog zakona RS

Ian Borg, predsjedavajući OSCE-a, i Helga Marija Schmid osudili su odluke NSRS na jednostranom prijenosu nadležnosti sa države na entitet....

Oglas
Oglas
LM