Putovanja
Iznajmljivači su spustili cijene i do 60 posto!

Nakon što su se malo snizile cijene smještaja ponovno je krenuo buking početkom srpnja, pa je trenutačno srpanj na razini lanjskog, a ukupna sezona je bolja.
Naime, kako pokazuju službene statistike Hrvatske turističke zajednice, u Hrvatskoj je u dosadašnjem dijelu godine ostvareno 10,5 milijuna dolazaka i 50,3 milijuna noćenja, što je 10 posto više dolazaka i pet posto više noćenja nego lani, dok je u dosadašnjem dijelu srpnja ostvareno oko 3,7 milijuna dolazaka i 23 milijuna noćenja. Očito su svi stali na loptu nakon nešto lošijeg lipnja i slabijeg bukinga početkom srpnja, što je bio alarm iznajmljivača smještaja da moraju nešto poduzeti. I zato je dobar do njih, koji je povećavao cijene lani ili ovog proljeća, za isto toliko ih snizio. A neki su morali ići još i niže jer ovogodišnji last minute nije kao lanjski. Lani je on značio višu cijenu jer je sve bilo bukirano i teško se moglo doći do sobe. Ove godine, to znači smanjivanje cijena u odnosu na već smanjene cijene jer potražnja nije tako velika.
– Što se tiče privatnog smještaja, radimo punim kapacitetima, visoka je sezona. Bilo je i za očekivati da ćemo u ovom dijelu godine biti dobro popunjeni. Čula sam da su neke vile praznije nakon 15. kolovoza. No, vjerujem da će last minute ponude i to popuniti. Neki su, nažalost, podigli nerealno cijene za 30, 40 ili čak 50 posto u odnosu na lani, a sada su ih morali snižavati za 60 posto – ističe Barbara Marković iz nacionalne udruge obiteljskog smještaja. Veli da se zbog smanjenja cijena sada vidi i veći broj domaćih gostiju na moru.
– Sada možete bez problema naći apartman u centru Brača za četiri osobe za 100 eura na noć. Lani je takav apartman bio 250 eura na noć. Čini mi se da je to sada neka pristojna razina koju si može priuštiti i domaći gost. Zato ih je sve više – govori Marković. Vjeruje da će svi biti dobro popunjeni do 15. rujna, a onda se nada da će se sezona i produžiti.
– A lani nije radila Španjolska, Grčka i normalno je da su se dizale cijene. Sad su se svi vratili i morali smo ih korigirati. Sada se last minute ponude u prosjeku smanjuju za nekih 20 posto. No, svako zlo je za nešto dobro. Vjerujem da smo iz čitave priče nešto i naučili – ističe Marković.
Trenutačno ni u Istri nema praznih kuća za odmor, kao što je bio slučaj krajem lipnja, jer su vlasnici vidjeli da je vrag odnio šalu. Kako nam kaže Igor Macan, direktor turističke agencije Istria Lux iz Svetvinčenta koja posreduje u iznajmljivanju 150 kuća za odmor i vila s bazenima u Istri, vlasnici su vratili cijene na prošlogodišnje.
– Problem je bio u tome što su negdje od siječnja najave oko bukinga u medijima bile odlične, govorilo se da će on biti rekordan. Polazeći od toga, vlasnici su dizali cijene. No, mi smo ih još u ožujku upozoravali da to ne čine i da ih smanje, posebno u lipnju i početkom srpnja. No, kako su vlasnici imali dvojake informacije, neki su odlučili čekati do kraja. I sada su na kraju morali vratiti cijene na prošlogodišnje. Neki su i za popunjenje ‘rupa‘ morali posegnuti za last minute ponudom, pa je ta cijena i niža od one lani – pojašnjava Macan. Kaže da se jednostavno loše procijenilo jer se nije uzelo u obzir da se vratila konkurencija i da je inflacija u Europi “udarila” po džepu potrošača.
– No, i dalje odlično prolaze ona najbolje i najskuplje kuće koje su dizajnerski uređene. Najslabije se prodaju prosječno uređene kuće – dodaje. A trenutačno se cijena najma kuća za odmor s bazenima u Istri s dvije sobe kreće od 1600 do 3000 eura tjedno.
Prema informacijama iz Turističke zajednice Istre, privatni smještaj je po brojkama za dosadašnji dio sezone od početka godine na razini lanjske, no to se svejedno smatra padom jer je od početka godine u ovom segmentu 20 tisuća postelja više. Raste broj noćenja u hotelima između za šest do sedam posto, u kampovima za četiri posto. Direktor istarskog TZ-a Denis Ivošević objašnjava nam da je Istra i dalje u plusu za čak 550 tisuća noćenja zahvaljujući dobroj predsezoni, odnosno travnju i svibnju. Lipanj je bio u padu, a usporen je bio i početak srpnja. Tek se prije sedam dana situacija popravila, a u nastavku same špice sezone očekuje se i bolja situacija jer dolaze Bavarci kojima počinju školski praznici.
– Glavna turistička tržišta su nam ukupno gledajući brojke od početka godine do današnjeg dana u plusu, dakle Njemačka, Italija, Slovenija, Austrija. Pad imamo iz Češke i Nizozemske, i to se prije svega akumuliralo u srpnju. U srpnju dosad imamo i tri posto manje Nijemaca, ali zbog praznika u Bavarskoj očekujemo da će se to popraviti – tumači. No, smatra da i dalje moramo biti oprezni zbog konkurencije koja ne samo da se vratila, nego pokušava povoljnijim prilikama pridobiti goste.
– Nije samo ovdje problem u cijenama smještaja. Jako smo skupi u izvanpansionu, restoranima i trgovini. Ove godine to neće biti problem, no iduće ćemo vidjeti na koji način su gosti percipirali te cijene – ističe Ivošević. Naime, Istra se u cijenama, a tako i ostatak Jadrana, izjednačila s Italijom ili Španjolskom, a do sada njemački gost Hrvatsku nije tako percipirao. Na bukingu za iduću godinu dat će ocjenu je li Hrvatska zaslužila imati takve cijene ili ne.
No, kako bi rekli mnogi turistički djelatnici, čak i nije problem u rastu cijena jer one rastu već godinama. Problem je kada, primjerice, i oni “basic” restorani koji nemaju uslugu ni hranu na razini kvalitetnijih po istim cijenama prodaju svoje proizvode. E, to bi gost na kraju mogao kazniti. Jer ćevapčići su ovog ljeta na obali dosegnuli cijenu od 14 do 16 eura.
Putovanja
Predstavljena turistička ponuda SBK na Beogradskom sajmu turizma

Turistička zajednica Srednjobosanskog kantona/Kantona Središnja Bosna (SBK/KSB) nastavlja s dugogodišnjom tradicijom predstavljanja i promocije turističke ponude Srednje Bosne na Beogradskom sajmu turizma koji je jedan od najznačajnijih sajmova ovakvog tipa u jugoistočnoj Europi.
Od 2005. godine, kontinuiranim sudjelovanjem na ovom prestižnom sajmu, Turistička zajednica SBK/KSB nastoji povećati broj posjetitelja iz Srbije, koja predstavlja jedno od ključnih emitivnih tržišta za Bosnu i Hercegovinu.
Promotivni štand Turističke zajednice SBK/KSB – SrednjaBosna.ba smješten je u okviru udruženog izložbenog prostora turističkih zajednica Federacije BiH: Turističke zajednice Kantona Sarajevo – Visit Sarajevo, Turističke zajednica Tuzlanskog kantona, Turističke zajednice Hercegovačko-neretvanskog kantona, Turističke zajednice općine Čitluk te brojnih turističkih agencija i hotelskih poduzeća. Ovaj zajednički nastup predstavlja snažan segment turističke ponude Federacije BiH, omogućujući posjetiteljima uvid u raznolike turističke atrakcije i sadržaje koje Bosna i Hercegovina nudi.
U radu i promociji turističke ponude Srednje Bosne na promotivnom štandu Turističke zajednice SBK/KSB, sudjeluju i predstavnici Ministarstvo gospodarstva SBK čime se nastavlja kontinuitet u zajedničkoj promociji turističke ponude. Ove godine promovira se aktualna zimska turistička sezona, s naglaskom na skijaške centre Srednje Bosne, međutim poseban naglasak je na promociji predstojeće pred i ljetne turističke sezone, s fokusom na outdoor aktivnosti, prirodnu i kulturno-povijesnu baštinu, banjski turizam i gastro ponudu.
Beogradski sajam turizma održava se od 20.-24.02.2025. godine, piše Travnički vjesnik.
Putovanja
Turistička zajednica SBK započela izradu skijaške karte SRC Vlašić

Turistička zajednica SBK došla je na ideju izrade skijaške karte Sportsko-rekreativnog centra Vlašić, s naglaskom na uže područje Banovca te su se stoga obratili svojim pratiteljima.
Poštovani pratitelji,
Turistička zajednica SBK započela je izradu skijaške karte Sportsko-rekreativnog centra Vlašić, s naglaskom na uže područje Babanovca.
Kako bismo osigurali što detaljniju i precizniju skijašku kartu, u ovoj završnoj fazi možete se uključiti i vi na način da pregledate radnu verziju karte i dostavite vaše prijedloge i sugestije vezane uz:
✅ Lokacije i nazive objekata
✅ Kontakt telefone
✅ Turističku infrastrukturu
👉 Karta se je u radnoj verziji i nije konačna.
🔗 Pogledajte radnu verziju karte: https://zoomhub.net/Xl5Zn
🔹 Uvjeti za uvrštavanje na kartu:
➡️ turistička infrastruktura,
➡️ registrirani subjekti koji obavlja ugostiteljsko-turističku djelatnost (smještaj, pružanje usluge hrane i pića, najam opreme…),
➡️da je objekt – institucija od općeg – javnog interesa (pošta, ambulanta, policija…),
➡️ turistička infrastruktura – indirektna turistička ponuda koja turistima i posjetiteljima osigurava ugodan, siguran i kvalitetan boravak (bankomat, ljekarna, trgovina, …),
📩 Svoje prijedloge možete dostaviti putem e-maila info@tzsbk.com ili u inbox naše stranice.
ℹ️ Napomena: Registrirani smještaj u domaćinstvu neće biti uvršten na ovu kartu zbog modela prikaza, ali će biti predstavljen na posebnoj turističkoj karti šireg područja.
🔗 Pogledajte radnu verziju karte: https://zoomhub.net/Xl5Zn
Hvala vam na suradnji! 🙌, stoji u objavi.
Putovanja
Broj stranih turista u porastu u BiH

U razdoblju od siječnja do prosinca 2024. godine turisti su u Bosni i Hercegovini ostvarili 1.935.745 posjeta, što predstavlja porast od 10,3 posto u usporedbi s istim razdobljem 2023. godine. Broj posjeta domaćih turista povećan je za 0,5 posto, dok su strani turisti ostvarili 14,8 posto više posjeta u odnosu na prethodnu godinu.
U istom razdoblju turisti su u BiH ostvarili ukupno 4.002.561 noćenje, što je povećanje od 8,5 posto u odnosu na 2023. godinu. Domaći turisti ostvarili su 1,1 posto više noćenja, dok su strani turisti zabilježili porast od 11,9 posto. U ukupnom broju noćenja udio domaćih turista iznosio je 29,5 posto, dok su strani turisti ostvarili 70,5 posto noćenja.
Među stranim turistima, najviše noćenja ostvarili su posjetitelji iz Hrvatske (13,9 posto), Srbije (11,6 posto), Turske (9,8 posto), Saudijske Arabije (7,6 posto), Slovenije (6,0 posto), Njemačke (4,3 posto), SAD-a i Kine (po 3,4 posto), Italije (2,9 posto), Poljske (2,6 posto) te Austrije i Crne Gore (po 2,5 posto). Turisti iz ostalih zemalja činili su preostalih 29,5 posto ukupnog broja noćenja, pokazuju podaci Agencije za statistiku BiH.
Prema vrsti smještaja, najveći broj noćenja ostvaren je u hotelima i sličnim objektima, koji su činili 94,2 posto svih turističkih noćenja, prenose mediji.
Putovanja
Vlakovi na relaciji Sarajevo – Čapljina ponovno prometuju

Željeznice FBiH su putem svojih službenih stranica obavijestile javnost da će željeznički putnički promet na relaciji Sarajevo-Čapljina-Sarajevo ponovno biti uspostavljen u ponedjeljak, 10. veljače 2025. godine.
Vlakovi će prometovati prema Redu vožnje ŽFBiH za 2024./2025. godinu, s polascima iz Čapljine u 06:06 i 16:42 te iz Sarajeva u 07:15 i 16:46 sati. Ova putnička linija ponovno se uspostavlja nakon četveromjesečne pauze uzrokovane teškim oštećenjem pruge u Donjoj Jablanici, priopćeno je.
Putovanja
Špilja Vjetrenica zabilježila rekordnu posjećenost prošle godine

Špilja Vjetrenica zabilježila je rekordnu posjećenost u protekloj godini, a očekuje se daljnji rast broja turista nakon što je u srpnju uvrštena na UNESCO-ov Popis svjetske baštine, piše RTV HB.
Vjetrenica je prvi samostalni prirodni fenomen iz Bosne i Hercegovine koji je stekao taj status, što je doprinijelo povećanom interesu domaćih i stranih posjetitelja. Najviše stranih gostiju dolazi iz Češke, Poljske i Njemačke, a bilježi se i rast dolazaka iz Velike Britanije i Skandinavije.
Špilja je zaštićeni spomenik prirode od 1950. godine i poznata je po sedam kilometara dugim nakapnicama, 135 jezeraca te stalnoj temperaturi od 11 stupnjeva tijekom cijele godine. Privlači znanstvenike iz cijelog svijeta, a istražuje se još od 19. stoljeća.
Ravnatelj Vjetrenice Davor Baković istaknuo je da će se i u budućnosti raditi sustavno, u skladu sa strateškim dokumentima, uz naglasak na održivost. Planira se poboljšanje turističke ponude cijelog zaštićenog područja, pri čemu Općina Ravno vidi veliki potencijal za razvoj avanturističkog turizma.
Putovanja
Većina skijališta u SBK ne radi zbog visokih temperatura, u funkciji samo par njih

Iz turističke zajednice Kantona Središnja Bosna izdali su obavijest o privremenoj obustavi rada velikog dijela skijališta u ovoj županiji. Obavijest prenosimo u cijelosti .
Zbog visokih temperatura, većina skijališta na području Srednje Bosne privremeno zatvorena. U očekivanju novog snijega, nadamo se skorom pokretanju skijaških liftova u svim skijaškim centrima.
✅Trenutno su u funkciji sljedeći skijaški centri:
✅ SRC Vlašić – Otvorene su skijaške staze 𝗕𝗮𝗯𝗮𝗻𝗼𝘃𝗮𝗰 𝗜 𝗶 𝗜𝗜 𝘁𝗲 𝗠𝗮𝗿𝗸𝗼𝘃𝗮𝗰. Preporučuje se skijanje na stazama 𝗠𝗮𝗿𝗸𝗼𝘃𝗮𝗰 𝗜 𝗶 𝗜𝗜, koje i dalje imaju dovoljan snježni pokrivač. 𝗡𝗼𝗰𝗻𝗼 𝘀𝗸𝗶𝗷𝗮𝗻𝗷𝗲 𝗷𝗲 𝗽𝗿𝗶𝘃𝗿𝗲𝗺𝗲𝗻𝗼 𝗼𝗯𝘂𝘀𝘁𝗮𝘃𝗹𝗷𝗲𝗻𝗼 na liftovima Babanovac I i II te Baby ski liftu.
✅ Src Busovačka Planina – Skijalište radi u redovnim terminima. 𝗡𝗼𝗰𝗻𝗼 𝘀𝗸𝗶𝗷𝗮𝗻𝗷𝗲 𝗷𝗲 𝗼𝗺𝗼𝗴𝘂ć𝗲𝗻𝗼 𝘀𝗿𝗶𝗷𝗲𝗱𝗼𝗺, č𝗲𝘁𝘃𝗿𝘁𝗸𝗼𝗺, 𝗽𝗲𝘁𝗸𝗼𝗺 𝗶 𝘀𝘂𝗯𝗼𝘁𝗼𝗺.
🚫 𝗢𝘀𝘁𝗮𝗹𝗶 𝘀𝗸𝗶𝗷𝗮š𝗸𝗶 𝗰𝗲𝗻𝘁𝗿𝗶 𝘁𝗿𝗲𝗻𝘂𝘁𝗻𝗼 𝗻𝗶𝘀𝘂 𝘂 𝗳𝘂𝗻𝗸𝗰𝗶𝗷𝗶
🚫 Pridolci Busovača-Ski centar
🚫 RC Brusnica
🚫 Ski RostovoㅣBugojno
🚫 Ski Centar ”Ranča” – Jajce
Turistička zajednica SBK/KSB će pratiti vremenske uvjete i pravovremeno obavijestiti javnost o mogućnostima nastavka skijaške sezone.
Za najnovije informacije pratite našu službenu Facebook stranicu.
Turistička zajednica SBK/KSB SrednjaBosna.ba
Putovanja
Za Trebevićku žičaru tokom prošle godine prodato 337.357 karata

U periodu od 1.siječnja do 31.prosinca 2024. godine prodato je ukupno 337.357 karata za Trebevićku žičaru. Samo u prosincu prošle godine zabilježeno je oko 15.000 posjetitelja, od toga od 25. do 31.prosinca Trebevićku žičaru je posjetilo oko 10.000 posjetilaca – potvrđeno je Feni iz JP Sarajevo.
Kako je navela Džena Zeničanin, iz Sektora marketinga i promocije JP Sarajevo, u januaru važi popust za rezidente u Bosni i Hercegovini i cijena povratne karte je 4 KM.
Svake godine Uprava JP Sarajevo donese odluku o popustu kako bi se zimski raspust koristio na Trebeviću te je to i motiv za popust na povratnu kartu u januaru – kazala je Zeničanin.
Također, i dalje je u toku akcija za umirovljenike u BiH, te je do 31.srpnja ove godine cijena povratne karte 4 KM za umirovljenike s prebivalištem u BiH, prenosi N1.
Putovanja
Zračna luka Sarajevo ostvarila novi rekord u 2024., najavljeno predstavljanje novih linija za 2025.

Međunarodni aerodrom Sarajevo ostvario je novi rekord u 2024. godini, opsluživši čak 1.821.762 putnika, što predstavlja rast od čak 34% u odnosu na 2023. godinu. Osim toga, zabilježen je i rekordni broj aviooperacija – ukupno 16.836, što je 21% više nego prethodne godine.
Tokom 2024. godine uvedene su brojne linije sa liste strateških destinacija, koje su značajno povećale promet i unaprijedile povezanost Sarajeva s europskom i svjetskim destinacijama.
Naime, Ryanair, jedna od vodećih europskih aviokompanija, prvi put je pokrenula direktne letove iz Sarajeva i to prema Londonu, Briselu, Milanu, Geteborgu, Memmingenu i Solunu, otvarajući nove turističke i poslovne prilike za Bosnu i Hercegovinu. Aviokompanija Wizz Air je u listopadu 2024. godine započela dugoočekivane operacije prema Rimu.
Također su i druge europske i svjetske aviokompanije proširile svoju mrežu destinacija povezujući Sarajevo sa brojnim gradovima kao što su Kopenhagen, Oslo, Stockholm, Varšava, Abu Dhabi, Antalija, Izmir.
Tokom 2024. godine čak 27 aviokompanija redovnim i čarter letovima povezivalo je Sarajevo sa preko 30 destinacija širom svijeta.
Međunarodni aerodrom Sarajevo nastavlja širiti svoju mrežu letova. U naredne dvije godine planirano je pokretanje novih linija prema: Berlinu, Hanoveru, Ženevi, Düsseldorfu, Hamburgu, kao i drugim strateškim destinacijama.
Ovaj značajan uspjeh rezultat je zajedničke suradnje Međunarodnog aerodroma Sarajevo, Vlade Kantona Sarajevo, Turističke zajednice KS, Ministarstva privrede KS i Ministarstva saobraćaja i komunikacija FBiH, koji su kroz različite inicijative i poticaje značajno doprinijeli jačanju turističke ponude i stvorili pozitivan ambijent u cilju privlačenja novih aviokompanija i destinacija.
Međunarodni aerodrom Sarajevo nastavlja širiti mrežu destinacija i povezivati Bosnu i Hercegovinu s ostatkom svijeta, a uskoro će javnosti biti predstavljene nove, atraktivne linije koje će dodatno obogatiti ponudu destinacija za 2025. godinu, stoji u priopćenju na stranici Međunarodnog aerodroma Sarajevo.
Naime, kako pišu Bh mediji, od proljeća ove godine aviokompanija Ryanair uvodi četiri nove linije iz Sarajeva za Gironu (Španjolska) , Paris-Beauvais (Francuska), Dizeldorf i Karlsruhe/Baden-Baden (Njemačka), potvrđeno je za Klix.ba.
Nove destinacije iz glavnog grada Bosne i Hercegovine zvanično će biti predstavljene na press konferenciji Ryanaira koja je zakazana u četvrtak.
Putovanja
BiH će dobiti još jednu zračnu luku: Prvi radovi se očekuju 2025. godine

U Vladi FBiH svečano je uručena Urbanistička suglasnost za radove prve faze izgradnje Međunarodnog aerodroma Bihać. Urbanističku suglasnost su, od federalnog ministra Željka Nedića, preuzeli gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić i direktor JP “Aerodrom Bihać” Anel Hadžić.
Ovime su ispunjene sve zakonske odredbe Zakona o prostornom planiranju i korištenju zemljišta na razini FBiH. Na taj način su stvoreni svi uvjeti za izdavanje ovog ključnog dokumenta, koji otvara put prema načelnom odobrenju za građenje.
“Izdavanje Urbanističke saglasnosti predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u izgradnji aerodroma i vrlo je važno da smo uspjeli prevazići sve prepreke s kojima smo se susreli, uključujući i one birokratske, ali i neke pravne oko pretvorbe poljoprivrednog u nepoljoprivredno zemljište, te dobiti ovu saglasnost, tako da odmah sad možemo aplicirati za izdavanje građevinske dozvole. Ako sve bude teklo prema predviđenoj dinamici, građevinsku dozvolu bismo trebali imati u prvom kvartalu 2025. godine, a nakon toga i raspisati tender za prvu fazu radova te u 2025. zvanično početi sa radovima na izgradnji prve faze aerodroma”, kazao je gradonačelnik Elvedin Sedić.
Urbanistička suglasnost obuhvaća četiri podfaze, koje se odnose na osiguranje svih potrebnih elemenata za uspostavljanje zračnog prometa što su ujedno i sljedeći koraci.
“U narednom periodu nas čeka i realizacija podfaza, odnosno Faze 1A koja obuhvata izgradnju poletno sletne staze u dužini 1800 metara, Faze 1B kroz izgradnju platforme ili stajanke za tri putnička mlazna aviona referentne oznake Airbus 220 100, Faze 1C kroz izgradnju objekata visoke gradnje i partera na južnoj strani kompleksa, te Faze 1D kroz izgradnju osnovne staze uz poletno sletnu stazu, odvodnih kanala i aeronautičke prilazne rasvjete. Nakon ove svečanosti, mogu kazati da sam iznimno ponosan jer je ovo dokument koji stavlja pečat na naš trogodišnji rad”, istaknuo je direktor Anel Hadžić.
Osim Vlade FBiH koja je financijer ovog projekta, dobijanju Urbanističke suglasnosti doprinijela je i aktivna suradnja sa državnim agencijama u BiH, iz oblasti zračnog prometa, BHDCA i BHANSA-om, te praćenje njihovih konkretnih instrukcija.
Izvor: Klix.ba