Hrvatskoj samo bod protiv Azerbajdžana

69

U susretu petog kola E skupine kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2020. godine, hrvatska nogometna reprezentacija je u Bakuu odigrala 1:1 protiv Azerbajdžana i tako pokvarila dojam nakon sjajne predstave u Trnavi i pobjede protiv Slovačke.

Hrvatska je povela golom Luke Modrića iz kaznenog udarca u 11. minuti, a izjednačio je Tamkin Halilzade u 72. minuti.

Nakon fantastične predstave u Trnavi, hrvatska reprezentacija tri dana kasnije nije uspjela isto ponoviti i u Bakuu. S pravom je izbornik Zlatko Dalić upozoravao kako će biti nemoguće pobijediti Azere bez maksimalnog zalaganja. Premda je veći dio javnosti upisao pobjedu svjetskih doprvaka i prije početka utakmice, rasplet na terenu je ponudio posve drugu sliku.

Azerbajdžan je i prije tri godine u Bakuu zaustavio Vatrene. Tada je bilo 0:0. Hrvatsku je vodio Niko Kovač, a na suparničkoj klupi je sjedio Robert Prosinečki.

Hrvatska je bila ogroman favorit, vrlo brzo je povela 1:0, imala još nekoliko sjajnih prilika, ali nije uspjeli slomiti srčane Azere i nažalost, ispustila je dva važna boda na putu prema EP-u koje će se iduće godine održati u 12 gradova u 12 zemalja. S druge strane Nikola Jurčević je nakon četiri uvodna poraza plesao po rubu otkaza, no bod protiv druge momčadi svijeta daleko će odjeknuti.

Hrvatska je silovito ušla u susret. Visokim pritiskom lomila je suparnika i povela je već u 10. minuti. Bruno Petković je izborio kazneni udarac nakon što je Anton Krivocjuk igrao rukom, a s bijele točke je bio siguran ‘slavljenik’ Luka Modrić koji je danas proslavio 34. rođendan.

U idućih desetak minuta Hrvatska je mogla riješiti pitanje pobjednika, no nije to bila večer Ante Rebića koji je promašio dva zicera. U 12. minuti sjajno ga je proigrao Vlašić, a minutu kasnije i Perišić, no domaći vratar Emil Balajev je skinuo oba zicera. Balajev je sjajno reagirao i na Vlašićev udarac s ruba kaznenog prostora u 24. minuti.

Nakon pola sada igre momčad Nikole Jurčević je napokon stigla do daha. I do konca poluvremena imala je dvije izgledne prilike. U 33. minuti nakon brze kontre pucao je Šejdajev, no Livaković je nogom obranio. U 40. minuti s ruba kaznenog prostora pokušao je i Husejnov, ali je pucao preko gola.

U 55. minuti organizirani i tvrdi Azerbajdžan ponovo je zaprijetio. Pucao je Emreli, ali je Vida u padu blokirao loptu. Prvu priliku u nastavku svjetski doprvaci su imali u 60. minuti, no Petković je s ruba kaznenog prostora pucao pored gola.

Daleko bolju igru u nastavku domaćin je okrunio pogotkom u 67. minuti, no Emreli je srećom, bio u zaleđu. Nažalost, u 72. minuti nije bilo zaleđa. Tamkin Halilzade je fantastično prošao kroz našu obranu i sjajno pogodio za 1-1. Veznjak Sabaha prošao je Brozovića, te između Bartoleca i Lovrena i zatim lijepim udarcem svladao Livakovića.

Dalić je izmjenama pokušao vratiti svoju momčad na pobjedničku stazu, ali do kraja susreta nismo uspjeli složiti niti jednu ozbiljnu priliku.

Broj osoba koje o tome govore: 85

Hrvatska je protiv Azerbajdžana igrala i na startu ovih kvalifikacija pobijedivši 2-1. I to je bila teška utakmica u koji su Azeri poveli, ali su naši reprezentativci uz dosta muke uspjeli preokrenuti rezultat i osvojiti tri boda. U zagrebačkom dvoboju u ožujku goste je u vodstvo doveo Ramil Šejdajev, a potom su Borna Barišić i Andrej Kramarić režirali preokret za pobjedu 2-1.

Nakon neočekivanog remija, Hrvatska vodi na ljestvici sa 10 bodova ispred Mađarske koja ima devet bodova, ali i utakmicu manje. Wales i Slovačka imaju po šest bodova, također s utakmicom manje, dok je Azerbajdžan na začelju s prvim osvojenim bodom.

Iduću utakmicu Vatreni će imati 10. listopada u Splitu protiv Mađarske, tri dana kasnije gostuju u Walesu, a u posljednjem kolu 16. studenog će na Rujevici dočekati Slovačku.

AZERBAJDŽAN – HRVATSKA 1-1

BAKU. Stadion Bakcell Arena – 9.000 gledatelja; Sudac: Sandro Scharer (Švicarska);

Strijelci: 0-1 Modrić (11-11m), 1-1 Kalilzade (72)

Žuti kartoni: Krivotsjuk, Kalilzade, Medvedev, Nazarov / Brozović, Barišić

Crveni kartoni: –

AZERBAJDŽAN: Balajev – Pašajev (od 46. Kalilzade), Medvedev, Mustafazade, Krivotsjuk – Garajev, Husejnov (od 60. Mahmudov) – Emreli, Nazarov (od 90. Ejubov), Rahimov – Šejdajev. Izbornik: Nikola Jurčević

HRVATSKA: Livaković – Bartolec (od 75. Brekalo), Lovren, Vida, Barišić – Modrić, Brozović – Rebić (od 86. Oršić), Vlašić, Perišić – Petković. Izbornik: Zlatko Dalić