Gospodarstvo
Gradonačelnik Dujo obišao postrojenje GS Print Novi Travnik
Gospodarstvo
Travnički sir se pridružuje listi zaštićenih proizvoda u BiH
Na današnjoj konferenciji za novinare, održanoj u zgradi Općine Travnik, predstavljeni su rezultati višegodišnjeg rada na zaštiti geografskog porijekla travničkog sira.
Kako je naglašeno, uspješno je završen proces certifikacije koji je realiziran u saradnji s Agencijom za sigurnost hrane BiH, te da se uskoro očekuje izdavanje rješenja o zaštiti geografskog porijekla travničkog sira, što će omogućiti jačanje njegovog identiteta i tržišnog položaja.
Načelnik Općine Travnik Kenan Dautović kazao je da je ovo prva zaštita geografskog porijekla ove vrste na području općine Travnik u cilju zaštite poljoprivredne proizvodnje, ali i doprinosa ruralnom turizmu, koji u narednom periodu planiraju, kako je istaknuo, razvijati na istočnoj strani padina Vlašića. Dodao je i da nastavljaju sa zaštitom proizvoda, ali i životinja koje unikatno žive na području Travnika.
“Omogućit ćemo da se travnički sir više ne proizvodi diljem Europe i BiH nego da se fokusira na naše proizvođače a samim tim će se moći povećati proizvodnja. Sa ovim proizvodom kroz adekvatne zaštitne procedure idemo i na europsko tržište. Također turistima ćemo omogućiti unikatno i jedinstveno iskustvo na katunima koji će biti posebno pripremljeni za tu namjenu da dožive kako se ovca čuva i muze, te pravi sir i drugi proizvodi”, kazao je Dautović.
Na konferenciji se obratio i predsjednik općinske Komisije za zaštitu geografskog porijekla advokat Harun Lozo, te naglasio da je cijeli proces rezultat naučno – istraživačkog rada, te da su oznake geografskog porijekla stavljene u fokus interesa u posljednjim decenijama, s obzirom na sveprisutnu zabrinutost kupaca u vezi sa zdravstvenim aspektima ishrane.
“Certifikacija travničkog sira ne samo da će zadovoljiti te zahtjeve, već će i osnažiti povjerenje potrošača u naše proizvode. Ova zaštita omogućava potrošačima da budu sigurni da kupuju autentičan proizvod koji dolazi iz specifične geografske regije, gdje se čuvaju tradicionalne metode proizvodnje”, zaključio je Lozo,
U ime poljoprivrednih proizvođača, poduzetnik Vahid Skrobo kazao je da certifikacija donosi dodatnu vrijednost proizvodu i jača povjerenje potrošača, te da će proizvođači sada moći povećati stočni fond i proizvodnju mlijeka, a da će prerađivači imati dovoljne količine mlijeka u cilju povećanja plasmana proizvoda. Također je naglasio zadovoljstvo što zaštitom travničkog sira u trgovačkim lancima u svijetu više neće biti sireva danske, turske, holandske ili neke druge proizvodnje, a koji nosi naziv travnički sir” rekao je Skrobo.
Projekat zaštite travničkog sira realiziran je u saradnji s Institutom za prehrambene tehnologije Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Inicijativu je podržalo i Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srednjobosanskog kantona, što dodatno ukazuje na važnost ovog projekta za lokalnu zajednicu.
BiH
Poziv na radionicu: Najbolje prakse iz politika i strategija EU do ostvarenja održive Plave ekonomije: koji je put za Bosnu i Hercegovinu?
Privredna/Gospodarska komora FBIH, poziva sve zainteresovane na prisustvo radionici na
temu “Najbolje prakse iz politika i strategija EU do ostvarenja održive Plave ekonomije:
koji je put za Bosnu i Hercegovinu?”, a koja će biti organizovana u Sarajevu, 10. oktobra
2024. godine, sa početkom od 10h, hotel Holliday.
Projekat ;TRUE BLUE – CEI podrška obuci i istraživanju za unapređenje potencijala održive
PLAVE ekonomije za regionalnu saradnju i integraciju u EU;, vodi Nacionalni institut za
oceanografiju i primijenjenu geofiziku – OGS, sa sjedištem u Trstu, Italija, i sufinansira
Centralnoevropska inicijativa kroz instrument KEP (Know-How Exchange Program), uz podršku
italijanskog Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje.
Projekat TRUE BLUE ima za cilj unapređenje naučne diplomatije kroz aktivnosti izgradnje
kapaciteta za prenošenje znanja u Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Albaniju kako bi se
podržao njihov napredak ka EU integracijama, promovišući regionalnu saradnju. Aktivnosti
projekta odgovaraju zajedničkim i specifičnim potrebama ovih zemalja u smislu prijenosa znanja
o održivoj plavoj ekonomiji, polju u kojem Italija, Hrvatska i Slovenija pokazuju snažno
ukorijenjeno iskustvo.
Projekat „ASAP – Zaštita osjetljivih područja Jadrana – mehanizam“, sufinanciran od strane
Interreg IPA ADRION programa, ima za cilj prenošenje znanja i najbolje prakse sa Sjevernog
Jadrana na cijeli jadranski sliv.
Cilj projekta ASAP je poboljšati zaštitu mora od izlivanja zagađivača, posebno u nesrećama
velikih razmjera kojima ne može upravljati jedna država. Centralnoevropska inicijativa – Izvršni
sekretarijat koordinira konzorcij na više nivoa od partnera iz šest jadranskih zemalja (Albanije,
Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Crne Gore i Slovenije): Zajedno će razviti zajednička
pravila intervencije za zajednički odgovor, sa snažnim fokusiranje na olakšavanje
transnacionalne komunikacije u slučaju nesreća. Reaktori prve linije bit će uključeni u program
obuke, a organizirane su i dvije vježbe za testiranje mehanizma kako u Sjevernom Jadranu tako
iu Južnom Jadranu. Do kraja projekta bit će finalizirana mapa puta za uspostavljanje stalne
koordinacione platforme (PCP) za zaštitu Jadranskog mora.
Za prijavu učešća, molimo da se registrujete na Link.
Više informacija i agenda radionice u prilogu :
Project Title Adriatic Sensitive Areas Protection – mechanism (ASAP)
BiH
Generalni BH sajam ZEPS 2024, više od 400 izlagača iz 12 zemalja
Danas počinje 26. generalni BH sajam ZEPS 2024, koji će nakon petogodišnje pauze, od 1. do 5 oktobra održava na lokalititetu Kamberovića polje u Zenici. Zemlja partner je Republika Turska.
Kako je u izjavi za Fenu istakao menadžer Sajma Sanel Ibrić, na 8.000 metara zatvorenog te 10.000 metara otvorenog izložbenog prostora, svoje proizvode predstavlja više od 400 kompanija iz 12 zemalja.
– Drago nam je da se, nakon petogodišnje pauze i na 30. godišnjicu, ZEPS vraća na veliku sajamsku bh. scenu. Sigurni smo da će ovo biti do sada i najbolje organizirani sajam, o kome će se tek pričati.
ZEPS je pokazao veliki integrativni kapacitet, jer je objedinio sve političke sturkture i privredu – istaknuo jeIbrić, te zahvalio Republici Turskoj kao zemlji partneru sajma,a koja će se predstaviti sa više od 40 kompanija.
Ukupno će, dodao je, na sajmu biti prezentirano preko 1.200 brendova, a iz još dvije komore privrednika iz Turske najavljen je doalzak oko 40 poslovnih ljudi. Značajan nastup imat će i kompanije iz Libije.
Svečano otvaranje ZEPS-a planirano je sutra u 13 sati, a za posjetioce će kapije sajma biti otvorene već od 14 sati. Na svečano otvaranje sajma, između ostalih, najavljen je i dolazak premijera Federacije BiH Nermina Nikšića te ministra razvoja, poduzetništva i obrta FBiH Vojina Mijatovića, zatim premijera Zeničko-dobojskog kantona Nezira Pivića te ministra privrede ZDK-a Samira Šibonjića, gradonačelnika Zenice Fuada Kasumovića, dok će savjetnik ministra vanjskih poslova BiH Dino Selimović doći uime ministra Elmedina Konakovića.
Svečanosti će prisustvovati i Halil Ibrahim Ara, predsjednik Privredne komore Eskisehir, zatim Bülent Suer, predsjednik Uprave ZiraatBank BH, Šekib Avdagić, predsjednik Istanbulske privredne komore te Sadik Babur Girgin, ambasador Republike Turske u BiH.
Ovogodišnje, 26. izdanje generalnog bh. sajma ZEPS, trebalo je biti održano još 2019. godine, ali je, kao i specijalizirani 16. međunarodni sajam metala ZEPS Intermetal, otkazan “zbog nepovoljnih okolnosti u organizaciji”. Novi vlasnik licence ovog sajma je kompanija Tapas d.o.o. Zenica, koja se bavi ugostiteljstvom.
Gospodarstvo
Dolar oslabio četvrti tjedan zaredom
NA VALUTNIM je tržištima dolar prema košarici valuta oslabio četvrti tjedan zaredom, pri čemu je najviše pao u odnosu na jen jer se procjenjuje da bi japanska središnja banka uskoro mogla zaoštriti monetarnu politiku. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, prošloga je tjedna oslabio 0,3 posto, na 100,42 boda, blizu najniže razine u više od godinu dana.
Pritom je tečaj eura prema dolaru ostao gotovo nepromijenjen, na 1,1162 dolara.
No, američka je valuta oslabila prema prema japanskom jenu, za 1,1 posto, pa je njezin tečaj skliznuo na 142,20 jena.
Tijekom tjedna dolarov indeks skliznuo je na samo 100,15 bodova, najnižu razinu od srpanja prošle godine, no kasnije se ponešto oporavio.
Slabost dolara posljedica je očekivanja da će američka središnja banka, nakon nedavnog smanjenja kamata za 0,50 postotnih bodova, već u studenom nastaviti ciklus rezanja cijene novca – za najmanje 0,25 postotnih bodova.
Nije znatnije oslabio prema euru
Dolar nije osjetnije oslabio prema euru jer se očekuje i da će Europska središnja banka uskoro ponovno, već treći put ove godine, smanjiti kamate za dodatnih 0,25 postotnih bodova.
To se očekuje zbog toga što inflacija u eurozoni postupno popušta, što ECB-u otvara prostor za poticanje gospodarstva, koje nije baš u najboljoj formi.
I dok je prema euru stagnirao, dolar je znatno oslabio prema jenu jer se očekuje da će japanska središnja banka uskoro dodatno zaoštriti monetarnu politiku.
I dosad su postojale špekulacije o tome jer inflacija u Japanu već mjesecima raste, no te su špekulacije dodatno ojačale nakon što je bivši ministar obrane Shigeru Ishiba pobijedio na izborima za čelnika vladajuće Liberalne demokratske stranke (LDP).
Ishiba je na putu da postane novi premijer Japana, a poznat je, među ostalim, po tome što je veliki kritičar donedavnih monetarnih poticaja, pa je nedavno poručio da je središnja banka sa zaoštravanjem monetarne politike na dobrom putu.
Gospodarstvo
Započeli ste svoj biznis? Ovi savjeti će vam pomoći da izgradite uspješnu kompaniju
Bez obzira na vrstu posla koji posjedujete ili planirate stvoriti, sposobnost da budete fleksibilni i otporni su bitni kao i pametan plan.
Tačnije, važno je da uvijek, ali uvijek budete spremni na neočekivano.
Bilo da planirate da razvijete svoje poslovanje za buduću prodaju, da uspostavite višegeneracijsko preduzeće ili jednostavno ćelite uživati u izazovu da budete preduzetnici, sljedeće akcije i koraci mogu potaknuti i poboljšati uspjeh vašeg poduhvata.
1. Razvijte strategiju vlasništva u kontekstu vaših životnih ciljeva
Počnite sa svojim životnim ciljevima za sebe i svoju porodicu, a zatim možete zamisliti korake koje trebate poduzeti da postignete te ciljeve.
Vaše poslovanje će biti važan dio vašeg života, stoga je važno razumjeti kako vaše poslovanje mora funkcionirati da bi doprinijelo vašim životnim ciljevima.
Kada ste solo poduzetnik, možete razviti bilo koju strategiju za svoj posao. Ako imate poslovne partnere, morat ćete zajedno raditi na međusobno prihvatljivoj strategiji, a zatim upisati detalje u svoj poslovni ugovor ili podzakonske akte. U idealnom slučaju, vaši poslovni odnosi će funkcionisati tako dobro da nikada nećete morati da pregledate te dokumente.
2. Istražite i usavršite svoj strateški plan
Nakon što imate nacrt svog plana i identificirate potrebne metrike učinka potrebne za postizanje vaših životnih ciljeva, vrijeme je da detaljno razradite specifične strategije.
Na primjer, pretpostavimo da je vaš cilj prodati posao kada dostigne određenu vrijednost. U tom slučaju, morat ćete razviti ideje, istražiti konkurenciju i procijeniti izazove za postizanje te procjene. Ovi koraci su jednako važni za povećanje dugovječnosti vašeg poslovanja za buduće generacije.
Za razvoj poslovanja potrebno je vrijeme, ali je potrebno i značajno planiranje
3. Procijenite alate koji su vam potrebni za izvršenje vašeg plana
Nakon što ste generirali strategije za rast, morat ćete odrediti kako do tog proširenja možete doći.
Ovo je posebno važno za mala preduzeća sa malim timom zaposlenih. Ako vašoj kompaniji nedostaje talenat potreban za vaš plan, morat ćete identificirati nove resurse.
Možda imate nekoga u kući sa vještinama potrebnim za podizanje poslovanja na viši nivo, a možda ćete ipak morati angažirati dodatnu podršku za tu neku radnju.
Bilo da trebate povećati svoje osoblje, trebate dodatnu obuku ili više materijala za proširenje, vjerovatno će vam biti potrebna nova finansijska ulaganja. To znači da morate pregledati svoj novčani tok i potencijalne izvore dodatnih sredstava. Vaš tim komercijalnog bankarstva može vam pomoći u ovoj procjeni.
4. Procijenite organski rast i potencijalnu M&A aktivnost*
Dok planirate preduzetnički napredak, morat ćete da razmislite koliko vaša ekspanzija može proizaći iz unutrašnjeg, organskog rasta.
Realna analiza potencijalne budućnosti vašeg poslovanja može imati koristi od objektivne treće strane kao što je poslovni konsultant. Ako organski rast ne može biti dovoljan za postizanje vaših ciljeva, strateško spajanje ili akvizicija može biti nešto što treba razmotriti kao dio vašeg poslovnog plana.
Identifikovanje potencijalnih preduzeća za partnerstvo ili kupovinu takođe može imati koristi od treće strane sa svježim pogledom na vašu kompaniju jer vlasnici često precenjuju svoj interni potencijal rasta.
5. Znajte svoje “brojeve”
Iako je niz brojeva dio svakog poslovnog plana, dva bitna broja koja treba da znate da li planirate da pređete iz svog poslovanja su vaš “magični broj” i vaš broj “odlaska”.
Magični broj je iznos gotovine koji vam je potreban za doživotnu finansijsku sigurnost, dok je broj “odlaska” neto prihod od prodaje preduzeća nakon plaćanja naknada, poreza i drugih troškova.
6. Razvijte svoju strategiju upravljanja
Dok vam poslovni konsultant i vaš tim za komercijalno bankarstvo mogu pomoći oko vašeg plana rasta, vrijedan pristup dobivanju informacija treće strane može biti osnivanje savjetodavnog odbora ili odbora direktora.
Odbor može pružiti nepristrasnu perspektivu i uspostaviti kulturu transparentnosti i odgovornosti za vaš menadžerski tim. Osim što vam pomažu da identifikujete načine za razvoj vašeg poslovanja, vaši savjetnici mogu pružiti stručnost u upravljanju rizicima.
7. Uvijek budite spremni predvidjeti sukob
Sukobi među vlasničkim partnerima i unutar menadžment tima su prirodni dio vođenja poslovanja. Način na koji se rješavaju konflikti može doprinijeti rastu kompanije ili njenom gubitku.
Najbolje je da u vašim upravljačkim dokumentima postoje mehanizmi za rješavanje sukoba. Ako ti mehanizmi ne postoje, svaki sukob će se morati rješavati kada se pojavi.
Vaš odbor treće strane, konsultant ili bankarski tim mogu biti u mogućnosti da vas posavjetuju i pomognu u rješavanju sukoba bez narušavanja vaše strategije rasta.
Kreiranje vlasničke strategije u kontekstu vaših životnih ciljeva za vas i vašu porodicu predstavlja osnovu za vaš poslovni uspjeh. Ta osnova vas pozicionira da shvatite kako trebate raditi na svom poslu, uključujući odluke o strategiji, kapitalu, talentima ili upravljanju rizikom. Takođe vas motiviše da se fokusirate “na” svoj posao, kao i da radite “u” svom poslu.
Ta vlasnička strategija podjednako dobro funkcioniše i za preduzetnike koji žele da razvijaju višegeneracijska porodična preduzeća.
Iako njihovi dugoročni ciljevi mogu biti donekle drugačiji, strategija kombinovanja ličnih i profesionalnih ciljeva dobro služi objema vrstama vlasnika preduzeća.
*M&A aktivnost znači akviziciju, sticanje, putem kupovine imovine, spajanja ili na drugi način, sistema kablovske televizije, telefonskih sistema, internet sistema i drugih komunikacionih i novih medijskih usluga ili proizvoda.
Društvo
OD VIZIJE DO USPJEHA: Tajne malih poduzetnika u BiH
Mali biznisi u Bosni i Hercegovini često se suočavaju s izazovima poput nedostatka podrške države, malih poticaja i problema s finansiranjem novih investicija. Ipak, postoje pojedinci koji, vođeni vizijom i strašću, uspijevaju prevazići te prepreke i razviti uspješne biznise. Jedan od takvih inspirativnih primjera je Esnaf Murtić, vlasnik gazdinstva “Murtić Natural” iz okoline Sarajeva.
Esnaf Murtić već godinama vodi uspješan porodični posao. Njegovo gazdinstvo specijalizirano je za uzgoj koza, proizvodnju mliječnih proizvoda poput sireva, mlijeka i kefira, te proizvodnju svježeg i sušenog mesa. Osim toga, uzgaja prepelice i proizvodi prepeličja jaja. A njegova ponuda obuhvata i prirodne sokove i sirupe te prerađeno povrće za salate.
Njegova inspirativna priča započela je hrabrom odlukom da napusti siguran posao u velikoj kompaniji zbog loših uvjeta rada i niskih primanja, te da slijedi svoju viziju i strast prema prirodnim proizvodima.
Težak put ka uspjehu
„Nakon dugogodišnjeg rada u firmi gdje su loši uslovi i niska primanja bili svakodnevica, shvatio sam da moram preuzeti stvari u svoje ruke. Odlučio sam se za ono što volim i u što vjerujem – uzgoj životinja i proizvodnju prirodnih proizvoda,“ prisjeća se Murtić.
Cijela osmočlana porodica pomaže u poslovanju, čineći „Murtić Natural“ pravim porodičnim gazdinstvom.
Uprkos uspjehu, finansiranje novih investicija i dalje predstavlja izazov. Iako je Esnaf uspio podići kredite kako bi izgradio novu štalu za koze, nabavio mašine za preradu voća i kupio inkubator za prepelice, poticaji od države su bili minimalni – do sad ih je dobio svega dva puta jer teško može ispuniti potrebne uvjete.
„Kao mali poduzetnik, moraš biti spreman na sve. U ovom poslu nema mjesta za opuštanje – stalno moraš tražiti nove prilike i izvore podrške. Prepoznati prave šanse na vrijeme ključ je za opstanak i uspjeh“ ističe Murtić.
Pravi lider – platforma koja pravi razliku
Jedna od tih prilika za Murtića je bila web platforma Pravi lider, koja mu je uveliko pomogla da unaprijedi svoje poslovanje. Putem ove platforme, besplatno je kreirao svoju mini web stranicu, reklamirao svoje proizvode na širem tržištu, i iskoristio brojne besplatne edukacije koje su mu pomogle da unaprijedi poslovne vještine.
„To je zaista korisna platforma koju toplo preporučujem svim poduzetnicima. Omogućava vam da poboljšate vidljivost svog biznisa i povežete se sa širom mrežom potencijalnih kupaca – i to potpuno besplatno!“ savjetuje Murtić.
Putem Pravog lidera, Esnaf je dobio savjete agronoma i veterinara, što mu je omogućilo da prevaziđe poteškoće u uzgoju. Zahvaljujući platformi, ostvario je saradnju sa stalnim kupcima i pronašao nove putem reklama na društvenim mrežama. Također je sudjelovao na sajmovima privrede, gdje je proširio svoju bazu kupaca i povećao vidljivost svojih proizvoda.
„Platforma Pravi lider mi je zaista pomogla da pronađem nove i proširim mrežu svojih stalnih kupaca,“ ističe Murtić.
Postanite Pravi lider
Platforma Pravi lider nudi brojne benefite za poduzetnike i poljoprivrednike. Besplatno se možete prijaviti, umrežiti, prodavati svoje proizvode na širem tržištu, te dobiti savjete stručnjaka iz različitih oblasti. Kroz ovu platformu, korisnici dobijaju pristup besplatnim edukacijama, mogu učestvovati na sajmovima privrede i povezati se s kupcima putem ciljane reklame na društvenim mrežama. Pravi lider olakšava pristup tržištu i pomaže poduzetnicima da postanu prepoznatljivi širom Bosne i Hercegovine, ali i šire.
Ne propustite priliku da unaprijedite svoje poslovanje i postanete Pravi lider. Posjetite www.pravilider.ba i prijavite se već danas!
Gospodarstvo
Nadioci dobivaju višemilijunski projekt, investitor započeo radove i najavio otvorenje
Radovi na višemilijunskom projektu su započeli, a prema riječima investitora Ivana Jukića, vlasnika Doline sreće, sve će biti dostupno već 1. svibnja 2025. godine što će Dolini dati dodatnu dimenziju i približiti je građanima i posjetiteljima.
Etno selo Dolina sreće u viteškom naselju Nadioci, unatoč šarolikoj ugostiteljskoj i turističkoj ponudi dobiva još sadržaja za sve svoje goste. Naime, prema riječima investitora Ivana Jukića, vlasnika već dobro poznatog etno sela u Vitezu, radovi su ovih dana započeli, a sve će biti dostupno već od 1. svibnja naredne godine.
Govoreći o projektu investitor Jukić rekao je kako će provedba projekta i stvaranje dodatnog turističkog proizvoda imati veliki utjecaj ne samo na razvoj gospodarstva općine Vitez, nego i cijele Srednjobosanske županije.
Kako navodi, posmatrajući goste, osluškujući njihove potrebe kada se nalaze u dvorištu ovog prelijepog kompleksa odlučio se na nove poslovne korake pa će tako Dolina sreće imati i nove bazene, igralište za odbojku, igralište za djecu, konferencijsku dvoranu, čime će biti upotpunjen već postojeći ugostiteljski prostor restorana, smještajni kapaciteti, šetnice, prostor za vožnju quadovima te najljepši prizori prirode i životinja koje u ovom prostoru žive.
– Očekujemo otvaranje i većeg broja radnih mjesta. Vrijednost cjelokupnog projekta je višemilijunska, ali važnost leži u tome, Dolina sreće je još uvijek mlad kompleks, ali možemo se pohvaliti velikim uspjehom, za Viteški.ba navodi Ivan Jukić, investitor još jedne lijepe priče u Vitezu.
Centralna.ba
BiH
Bradara otvorila konferenciju „100 najvećih u BiH i regionu – ESG Impuls 2024“
U Sarajevu je svečano otvorena konferencija „100 najvećih u BiH i regionu – ESG Impuls 2024“, koja okuplja vodeće gospodarstvenike i stručnjake iz Bosne i Hercegovine i regije.
Konferenciju je prigodnim govorom otvorila predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, ističući važnost održivosti u poslovanju i implementacije ESG principa u kompanijama.
„Ako želimo biti dio Zapadnog svijeta, a želimo, opet kažem, barem deklarativno, moramo uvidjeti implementaciju politika ESG-a u gotovo svim političkim i gospodarskim programima zapadnih vlada. Stotinu najvećih firmi u BiH trebaju biti nositelji novih praksi koje se tiču održivosti i dati input nama političarima kako bismo stvorili učinkovit okvir za provođenje održivosti u svim segmentima koje obuhvaća“, naglasila je Bradara. Također, istaknula je kako održivost više nije stvar prestiža već imperativ bez kojeg su bh. firme izvozno nekonkurentne, osobito u sektorima poput metalne industrije.
Bradara je pohvalila napore poduzetnika, izrazivši zahvalnost svima koji doprinose razvoju gospodarstva BiH, te se osvrnula na potrebu za boljom komunikacijom i razumijevanjem između političara i gospodarstvenika.
Na konferenciji su, uz predsjednicu Federacije BiH, govorili direktor Poslovnih novina Emil Kučuk, voditeljica projekta Alena Ahmetspahić Fočo te drugi. Rasprave će tijekom panela biti usmjerene na ESG principe i njihovu implementaciju u kompanijama, s posebnim fokusom na financijske institucije, održivost i zaposlenike.
BiH
U Orašju otvorena jedna od najvećih tvornica za proizvodnju tortilja u regiji
Tvrtka “Union Foods” iz Čitluka u Orašju je otvorila jednu od najvećih i najsuvremenijih tvornica za proizvodnju tortilja i tortilja čipsa u regiji.
“Tvornica ‘El Grito’ prostire se na 10.000 kvadratnih metara i opremljena je najnovijom tehnologijom za proizvodnju tortilja i tortilja čipsa. S proizvodnjom pod brendom El Grito, tvornica donosi ne samo inovativnu tehnologiju, već i značajne mogućnosti zapošljavanja. Već je zaposleno više od 40 radnika, a planira se zapošljavanje dodatnih 100 radnika kada proizvodnja tortilja čipsa započne za nekoliko mjeseci”, priopćili su iz “Union Foodsa”.
U prvoj fazi investicije uloženo je više od 40 milijuna maraka u izgradnju i opremanje proizvodnog pogona.
Iz “Union Foodsa” navode kako su posvećeni korištenju lokalnih sastojaka te su već sklopili ugovore s lokalnim dobavljačima za proizvodnju kukuruza.
Instalirani kapaciteti tvornice trenutno omogućavaju godišnju proizvodnju 25.000 tona gotovih proizvoda, a u planu je proširenje kapaciteta kroz instalaciju dodatne opreme, čime će ukupni proizvodni kapacitet porasti na 40.000 tona godišnje.
Nakon instalacije dodatne opreme ukupna vrijednost investicije porast će na 70 milijuna KM.
“Tvornica ‘El Grito’ nije samo korak naprijed za ‘Union Foods’, već i odgovor na tržišne zahtjeve za kvalitetom, održivošću i podrškom lokalnim zajednicama. S proizvodima ‘El Grito’, koji će uskoro biti dostupni na policama trgovačkih lanaca u BiH i regiji, ‘Union Foods’ ima ambiciozne planove i teži donijeti autentičan okus i vrhunsku kvalitetu potrošačima diljem svijeta. Ova investicija predstavlja povijesni trenutak za ‘Union Foods’ i korak prema jačanju prehrambene industrije u regiji”, poručili su iz ove čitlučke tvrtke.