Connect with us

Ljepota i zdravlje

Evo što je najbolje za mršavljenje

Published

on

Idućih pet trikova pomoći će vam da iz hodanja izvučete maksimum te sagorite i do 50 posto kalorija više.

1. Hodajte uzbrdo
Pronađite bilo kakvu uzbrdicu, stepenice, tlo pod nagibom i sagorjet ćete 50 posto više kalorija nego da hodate po ravnom tlu. Vježbate li na pokretnoj traci, krenite s nagibom od pet stupnjeva, a zatim povećajte do 7 ili 8 stupnjeva, pri čemu ćete doista osjetiti pojačani intenzitet korištenja mišića. Ako možete, izbjegavajte se držati za rukohvate jer ćete u suprotnom smanjiti učinak hodanja.

2. Povećajte brzinu hodanja
Uspijete li hodati brzinom od oko 126 metara u minuti (oko 2 metra u sekundi), sagorjet će jednaki broj kalorija po prehodanom kilometru kao da trčite. Hodajte radeći brzinske intervale – hodajte što brže možete 30 do 60 sekundi, a zatim 5 minuta hodajte umjerenom brzinom. Tako ćete spriječiti zamor, a metabolizam će raditi ubrzano i dugo nakon što završite s hodanjem.

3. Koristite ruke
Savinite laktove pod kutom od 90 stupnjeva i dok hodate, zamahujte rukama iz ramena. Neka taj pokret bude kratak – ako zamahnete rukama previše naprijed, nećete ih moći pomicati dovoljno brzo da sagorite maksimalnu količinu kalorija.

4. Kupite dobre tenisice
Za hodanje najbolje je izabrati obuću na predjelu tabana obloženu mekanim uloškom, naročito u predjelu pete koji će pomoći u ublažavanju čestih udaraca o tlo. Uz to, kada hodamo stopalo se kreće poput stolice za ljuljanje te se težina s pete prebacuje preko sredine stopala na prste. To znači da su za hodanje najbolje tenisice čiji je središnji dio fleksibilan i koje dopuštaju takav pokret te pružaju potporu luku stopala, odnosno tabana (dio stopala koji je kod osoba s ravnim stopalima ravan), gdje je pritisak na stopala tijekom hodanja najveći.

5. Koristite štapove za hodanje
Skandinavci već dugo znaju da su štapovi itekako korisno sredstvo za hodanje ako želimo učvrstiti mišiće i smršavjeti te su neizostavno pomagalo pri njihovu slavnom nordijskom hodanju. Koriste se tako da se njima rade dinamični pokreti naprijed i nazad. Možda će vas drugi prolaznici gledati s čuđenjem, ali ćete sagorjeti 20 do 45 posto više kalorija nego da hodate bez štapova.

Advertisement

Ljepota i zdravlje

Medicinsko omalovažavanje. Znate ono kad vam liječnik kaže da je sve u redu, ali vi znate da nije

Published

on

By

Svi smo to doživjeli. Napokon skupite hrabrost i odlučite otići liječniku jer se ne osjećate dobro, a ne znate zašto. Dođete, objasnite svoje simptome i čekate koristan odgovor, samo da biste čuli rečenice poput “Sve je u redu”, “To je samo stres” ili “Ništa vam nije”.

No duboko u sebi znate da nešto nije kako treba. Ako vam ovo zvuči poznato, možda ste doživjeli medicinsko omalovažavanje. Intimina je istražila što je to, kako ga prepoznati i kako osigurati da se vaš glas čuje.

Što je medicinsko omalovažavanje (eng. gaslighting)?

Pojam “gaslighting” posljednjih je godina postao popularan u javnom diskursu, a označava manipulaciju kojom se nekoga navodi na sumnju u vlastitu percepciju ili stvarnost. Medicinsko omalovažavanje događa se kada zdravstveni djelatnici umanjuju ili odbacuju simptome pacijenata, često bez adekvatne procjene.

Ova pojava nerazmjerno pogađa žene, osobe druge boje kože i marginalizirane skupine, čiji se simptomi statistički češće zanemaruju ili pogrešno pripisuju tjeskobi, stresu, tjelesnoj težini i sličnim faktorima.

Zašto dolazi do medicinskog omalovažavanja?

Liječnici su ljudi, a medicina nije egzaktna znanost. Ipak, postoje sustavni problemi koji pridonose ovom fenomenu. Omalovažavanje pacijenata obično nije zlonamjerno, nego proizlazi iz manjka znanja, preopterećenosti ili zastarjelih medicinskih praksi.

U nekim slučajevima, može biti rezultat nesvjesne pristranosti prema određenim skupinama pacijenata ili profesionalne arogancije. Posljedica je da se pacijenti osjećaju nesigurno, ignorirano, preispituju vlastitu intuiciju i osjećaju se poništeno.

Znakovi medicinskog omalovažavanja

Osjećaj da vas liječnik ne sluša ili da vas požuruje nije nužno znak omalovažavanja.

No, kako prepoznati kada vas se doista ignorira? Ponekad možete teško procijeniti radi li se o legitimnom isključivanju malo vjerojatnih dijagnoza ili o potpunom odbacivanju vaših simptoma.

Znakovi medicinskog omalovažavanja:

  • Vaši simptomi se automatski pripisuju stresu ili anksioznosti bez ikakve dodatne obrade.
  • Liječnik vas često prekida ili se čini da vas ne sluša.
  • Odbija vam naručiti pretrage ili dati uputnice.
  • Umjesto ozbiljne analize, simptomi se umanjuju rečenicama poput “To je samo dio starenja”, “Previše razmišljate o tome” ili “To je sasvim normalno”.
  • Osjećate se okrivljeno za svoje tegobe, primjerice “Da ste smanjili težinu, to ne bi bio problem” ili “Prošetajte malo u prirodi i opustite se”.

Medicinsko omalovažavanje može imati ozbiljne posljedice, uključujući zakašnjelo ili pogrešno dijagnosticiranje bolesti, nepotrebnu patnju i gubitak povjerenja u zdravstveni sustav, što može obeshrabriti pacijente da potraže pomoć. U nekim slučajevima, to može biti i opasno po život.

Rodna razlika u liječenju boli

Povijesno gledano, liječnici su ženama koje su se žalile na razne fizičke i psihološke tegobe dijagnosticirali “histeriju” i propisivali im sedative. I danas se žene koje prijavljuju bol češće tretira kao pretjerano osjetljive, dok muškarci s istim simptomima dobivaju ozbiljniju medicinsku obradu.

Istraživanja pokazuju da žene koje prolaze kroz operaciju koronarne premosnice imaju 50 % manju vjerojatnost da će dobiti lijekove protiv bolova u usporedbi s muškarcima. Također, u hitnim službama muškarci s bolovima u trbuhu u prosjeku dobivaju olakšanje za 49 minuta, dok žene čekaju oko 65 minuta.

U zapadnim medicinskim sustavima još uvijek postoji sklonost umanjivanju boli i tegoba žena, kao i pogrešnom pripisivanju simptoma psihološkim stanjima ili “stresu”.

Kako se zaštititi od medicinskog omalovažavanja

Ako sumnjate da vaše simptome ne shvaćaju ozbiljno, evo nekoliko koraka koje možete poduzeti:

  • Povedite nekoga za podršku: Prijatelj ili član obitelji može potvrditi vašu zabrinutost i zastupati vaša prava.
  • Vodite bilješke o simptomima: Održavajte medicinski dnevnik u kojem bilježite simptome, njihovu učestalost, reakcije liječnika i preporučene tretmane.
  • Budite izravni i uporni: Ako se vaši problemi odbacuju, recite: “Želim istražiti druge mogućnosti prije nego što zaključimo da je ovo samo stres.”
  • Zatražite drugo mišljenje: Ako vaš liječnik odbija ozbiljno razmotriti vaše simptome, potražite drugog stručnjaka.
  • Pripremite se za pregled: Zapišite svoje simptome, njihovu učestalost i moguće okidače prije odlaska na pregled.
  • Tražite dodatne pretrage: Ako osjećate da su potrebne dodatne analize, budite proaktivni u njihovom zahtijevanju.

Ponekad može biti teško točno odrediti što uzrokuje određene simptome, posebno kada se pojavljuju i nestaju te su zajednički mnogim različitim stanjima i bolestima. Liječnici su visoko obučeni stručnjaci koji svoj život posvećuju pomaganju drugima, i u većini slučajeva možemo i trebamo vjerovati njihovoj stručnosti.

Međutim, ako imate dojam da se vaši simptomi stalno odbacuju, a vaše tijelo vam govori da nešto nije u redu unatoč uvjeravanjima, u redu je postavljati pitanja, tražiti drugo mišljenje i zauzeti se za sebe.

Povjerenje u medicinske stručnjake i povjerenje u vlastitu intuiciju nisu međusobno isključivi. Vi najbolje poznajete svoje tijelo. Ako osjećate da nešto nije kako treba, nemojte dopustiti da vas omalovažavajući komentar uvjeri u suprotno. Borite se za sebe i svoje zdravlje!

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Rajčice i bosiljak – savršen vrtni par za bogatiji urod i bolji okus

Published

on

By

Proljeće je idealno vrijeme za sadnju rajčica kako bi bile spremne za ljeto. Ova omiljena i svestrana biljka dolazi u brojnim sortama koje lako možete uzgojiti kod kuće. No prije nego što odaberete koje sjeme posijati, važno je uzeti u obzir koliko prostora imate u vrtu.

Rajčice rastu na dva načina: kao vodoravni grmovi ili kao uspravne loze. Cordon rajčice rastu brzo i mogu doseći visinu do dva metra, što znači da im je potrebno više prostora i potpore, poput drvenih kolaca. Grmolike rajčice, s druge strane, zauzimaju manje prostora, lakše se održavaju i mogu se čak uzgajati u visećim košarama.Ali, postoji jednostavan trik kako poboljšati okus rajčica – posadite ih uz bosiljak.


Zašto je bosiljak savršen pratitelj rajčica?

Prema savjetima hortikulturista Jamieja Waltona (@nettlesandpettles), sadnja rajčica uz bosiljak može poboljšati njihov rast i okus. U videu objavljenom na Instagramu, Jamie objašnjava kako kompanjonska sadnja – odnosno uzgoj biljaka koje se međusobno podržavaju – može stvoriti zdraviji i produktivniji vrt.

Bosiljak se često kombinira s rajčicama u kulinarstvu, ali je i savršen vrtni pratitelj. Njegov jak miris odbija štetnike poput bijelih mušica i gusjenica koje mogu uništiti rajčice, a istovremeno privlači korisne kukce poput pčela i leptira, koji poboljšavaju uvjete za rast biljaka.

Baš kao i rajčice, bosiljak najbolje uspijeva u toplim i zaštićenim uvjetima. Kraljevsko hortikulturno društvo (RHS) preporučuje sadnju u proljeće, bilo u zemlji ili u posudama, kako bi biljka bila spremna za berbu tijekom ljeta.Uz sve ove prednosti, bosiljak ne samo da pomaže rajčicama da bolje rastu, već i poboljšava njihov okus – od vrta do tanjura, ova kombinacija je nepogrešiva

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Ova loša navika narušava san i mentalno zdravlje

Published

on

By

Ako se svako jutro budite umorni i govorite sami sebi “večeras idem ranije spavati”, a nikada ne legnete ranije, niste jedini. Prema istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Clinical Psychology, odgađanje spavanja može imati neželjene učinke na zdravlje, prenosi MindBodyGreen.

Odgađanje spavanja događa se kada osoba svjesno odluči odgoditi odlazak u krevet kako bi navečer imala više vremena za aktivnosti koje ne stigne obaviti tijekom dana. Psihijatrica dr. Nishi Bhopal objašnjava da se to obično događa kada ljudi osjećaju da nemaju dovoljno vremena za sebe tijekom dana.

Prema stručnjakinji za spavanje Shelby Harris, odgađanje spavanja često prakticiraju osobe pod stresom ili oni koji žele nakon napornog dana uzeti malo vremena za sebe. “Roditelji to često čine nakon što djeca zaspu, koristeći vrijeme za gledanje televizije, čitanje ili druge aktivnosti”, ističe Harris.

Rezultati istraživanja provedenog na 300 ljudi pokazali su da je odgađanje spavanja povezano s lošijom kvalitetom sna i mentalnim zdravljem. Anksiozniji sudionici češće su odgađali odlazak na spavanje, spavali manje i imali više poteškoća sa spavanjem.Iako je teško sa sigurnošću reći zašto ljudi odgađaju spavanje, istraživači napominju da postoji jasna povezanost između anksioznosti, odgađanja spavanja i problema sa spavanjem.

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Sok od cikle: Domaći recept za napitak koji čisti organizam i štiti srce

Published

on

By

Sok od cigle je prirodni lijek u tekućem stanju koji jača imunitet, čisti jetru, jača srce i normalizira tlak, a naši stari su ga često radili i konzumirali. U nastavku donosimo recept.

Sastojci:

2 kg cikle

1 kg šećera

3 vanilin šećera

3 vrećice limunske kiseline

Priprema:

Ciklu operite, ogulite, a potom izrežite na kolutove. Stavite je u lonac, dodajte 3 litara hladne vode pa kuhajte dok ne proključa, potom smanjite temperaturu i kuhajte još otprilike 30 minuta. Sklonite sa šporeta, pa izvadite ciklu. U lonac dodajte šećer, pa miješajte dok se ne otopi. Na kraju dodajte vanilin šećer i limunsku kiselinu, miješajući dok se sastojci ne sjedine. U oprane i sterilizirane staklene flaše natočite vruć sok i dobro ih zatvorite. Nakon što se sok ohladi na sobnoj temperaturi, stavite ga u frižider. Od ove količine namirnica dobit ćete nekoliko litara soka, koje prije konzumacije možete razrijediti po želji, piše Krstarica.

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Zaštitite se na vrijeme: Vakcinacija protiv žute groznice ključna za sigurna putovanja

Published

on

By

Žuta groznica je ozbiljna virusna bolest koja se prenosi ubodom inficiranog komarca i može izazvati žuticu, unutrašnje krvarenje i otkazivanje organa.

 

Ova bolest je endemska u dijelovima Afrike i Južne Amerike, te putovanja u ove regije bez adekvatne zaštite mogu biti rizična, navode iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane.

Simptomi, rizici, uzroci i najbolja prevencija

Prvi simptomi žute groznice uključuju povišenu temperaturu, glavobolju i bolove u mišićima. U težim slučajevima može doći do otkazivanja organa, unutrašnjeg krvarenja pa čak i smrtnog ishoda. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), godišnje se registruje oko 200.000 slučajeva infekcije, od kojih 30.000 završi smrtnim ishodom.

Uzročnik žute groznice je Flavivirus, isti rod virusa kojem pripadaju i virus denga groznice, virus zapadnog Nila i virus Zika. Prenose ga komarci iz rodova Aedes i Haemagogus, koji ujedaju tokom dana i noći. Inkubacioni period bolesti traje od tri do šest dana nakon uboda zaraženog komarca.

S obzirom na to da ne postoji specifičan lijek za žutu groznicu, vakcinacija je najefikasnija preventivna mjera. Ova vakcina je dostupna od 1937. godine i smatra se jednom od najuspješnijih u historiji medicine. Jedna doza vakcine pruža doživotni imunitet!

Gdje se možete vakcinisati?

Vakcinaciju protiv žute groznice možete u za to ovlaštenim institucijama, koje posjeduju stručno osoblje, te potrebne količine vakcine. Jedna od njih je Institut za zdravlje i sigurnost hrane u Zenici.

Ako planirate putovanje u Afriku ili Južnu Ameriku, obavezno se konsultujte sa ljekarom i provjerite zahtjeve za vakcinaciju. Pored vakcinacije, preporučuje se i dodatna lična zaštita, poput nošenja odjeće dugih rukava, korištenja repelenata protiv insekata i spavanja pod mrežama za komarce.

Klimatske promjene i deforestacija mogu povećati rizik od širenja bolesti u nova područja, pa je važno pratiti epidemiološke izvještaje. SZO i zdravstvene organizacije kontinuirano rade na jačanju programa vakcinacije i nadzora kako bi se smanjio broj oboljelih i spriječile epidemije.

Iako se bolest trenutno javlja u određenim područjima, povećana putovanja i globalizacija znače da se svi trebamo informirati i biti odgovorni. Prevencija i odgovorno ponašanje su ključni za vaše zdravlje i sigurnost.

INZ

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Raste broj oboljelih od raka pluća kod nepušača, peti najčešći uzrok smrti

Published

on

By

Udio osoba kojima je dijagnosticiran rak pluća, a koje nikada nisu pušile, raste, pri čemu je onečišćenje zraka važan čimbenik takve situacije, izvijestila je Agencija za istraživanje raka Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Prema Međunarodnoj agenciji za istraživanje raka (IARC), ta bolest kod osoba koje nikada nisu pušile sada je peti najčešći uzrok smrti od raka u svijetu. Također, rak pluća kod nepušača gotovo isključivo se javlja u obliku adenokarcinoma, koji je postao najdominantniji od četiri glavna podtipa bolesti kod muškaraca i žena diljem svijeta.

Prema studiji IARC-a objavljenoj u časopisu The Lancet Respiratory Medicine, oko 200.000 slučajeva adenokarcinoma u 2022. povezano je s izloženošću onečišćenju zraka. Najveći teret adenokarcinoma koji se može pripisati onečišćenju zraka zabilježen je u istočnoj Aziji, posebno u Kini, pokazalo je istraživanje, prenosi N1.

U intervjuu za The Guardian, glavni autor studije i voditelj odjela za praćenje raka pri IARC-u, dr. Freddie Bray, rekao je da rezultati naglašavaju hitnu potrebu za praćenjem promjenjivih rizika od raka pluća.

Dodao je da su potrebne daljnje studije kako bi se identificirali mogući uzročni čimbenici, poput onečišćenja zraka, u populacijama u kojima pušenje nije glavni uzrok raka pluća.

“S padom prevalencije pušenja, kao što je vidljivo u Ujedinjenom Kraljevstvu i Sjedinjenim Američkim Državama, udio dijagnosticiranih slučajeva raka pluća među nepušačima obično raste. Hoće li se globalni udio adenokarcinoma koji se može pripisati onečišćenju zraka povećati, ovisit će o relativnom uspjehu budućih strategija za suzbijanje uporabe duhana i onečišćenja zraka u svijetu”, rekao je Bray.
Rak pluća i dalje je vodeći uzrok obolijevanja i smrtnosti od raka u svijetu. U 2022. dijagnosticirano je oko 2,5 milijuna slučajeva te bolesti. No obrasci pojavnosti raka pluća prema podtipovima značajno su se promijenili u posljednjim desetljećima.
Od četiri glavna podtipa raka pluća – adenokarcinom, planocelularni karcinom, karcinom malih stanica i karcinom velikih stanica – adenokarcinom je postao dominantan i kod muškaraca i kod žena.

Adenokarcinom je 2022. činio 45,6 posto globalnih slučajeva raka pluća kod muškaraca i 59,7 posto kod žena, dok su 2020. ti postoci iznosili 39 i 57,1 posto. Ujedno, IARC navodi da adenokarcinom čini čak 70 posto slučajeva raka pluća kod osoba koje nikada nisu pušile.

Porast oboljenja kod žena

Dok su stope incidencije raka pluća kod muškaraca općenito u padu u većini zemalja tijekom posljednjih 40 godina, stope među ženama i dalje rastu.

Trenutni trendovi pokazuju da, iako muškarci još uvijek čine većinu slučajeva raka pluća (oko 1,6 milijuna u 2022.), razlika u incidenciji raka pluća između muškaraca i žena sve se više smanjuje, pri čemu je oko 900.000 žena dobilo dijagnozu raka pluća 2022.
Primjerice, 2023. broj žena kojima je dijagnosticiran rak pluća u Ujedinjenom Kraljevstvu prvi put premašuje broj oboljelih muškaraca, što je potaknulo pozive na povećanu svijest žena o ovoj bolesti, slično kao kod raka dojke.

Stručnjaci za rak naveli su da ti podaci odražavaju povijesne razlike u učestalosti pušenja, pri čemu su stope pušenja kod muškaraca dosegnule vrhunac mnogo ranije nego kod žena.

Promjene u proizvodnji cigareta i obrascima pušenja tijekom posljednjih desetljeća utjecale su na trendove incidencije raka pluća prema podtipovima, a sve je više dokaza koji potvrđuju uzročnu vezu između onečišćenja zraka i povećanog rizika od adenokarcinoma.

Još uvijek nije poznato koliki postotak globalnih slučajeva raka pluća čine nepušači, ali dokazi sugeriraju da je taj broj u porastu. Znanstvenici ubrzano nastoje saznati što još, osim pušenja, uzrokuje rak pluća.

“Onečišćenje zraka može se smatrati važnim čimbenikom koji djelomično objašnjava rastuću dominaciju adenokarcinoma, koji čini između 53 posto i 70 posto slučajeva raka pluća kod osoba koje nikada nisu pušile”, navodi se u studiji.

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Federalno ministarstvo zdravstva: U prošloj godini urađen rekordan broj transplantacija

Published

on

By

Iz Federalnog ministarstva zdravstva priopćeno je da je u Federaciji Bosne i Hercegovine u prošloj godini urađeno 36 transplantacija, što je najviše u posljednjih deset godina.

Iz Ministarstva navode da je u transplantacijskim centrima u Federaciji BiH s preminulih pacijenata realizirano dvanaest transplantacija bubrega, po jedna transplantacija jetre i srca, te osam transplantacija rožnice. Ističu da se radi o prvoj transplantaciji srca u Federaciji BiH, čime je otvoreno novo poglavlje u razvoju transplantacijske medicine u Federaciji BiH.

Također, tokom protekle godine u transplantacijskim centrima u Federaciji BiH realizirano je četrnaest transplantacija bubrega od živih darivatelja.

– Kantonalna bolnica Zenica ostaje najuspješnija donorska bolnica u Federaciji BiH, s pet pristanaka obitelji za doniranje organa od pacijenata sa utvrđenom moždanom smrću, dok je Univerzitetski klinički centar Tuzla u protekloj godini zabilježio jedan takav pristanak – navodi u priopćenju Federalno ministarstvo zdravstva.

 

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

Svjetski dan bez duhanskog dima: Zabrinjavajući podaci – nargile i cigarete već od 6. razreda osnovne škole

Published

on

By

Svjetski dan bez duhanskog dima, obilježava se posljednjeg dana januara, a ove godine stručnjaci posebno posvećuju pažnju konzumaciji duhanskih proizvoda i nargile kod osnovnoškolskog uzrasta.

Kako ističu iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), želi se skrenuti pažnju javnosti na zabrinjavajuće trendove među osnovnoškolcima vezane za konzumaciju duhanskih proizvoda i nargile.

Zabrinjavajuća statistika

– Ovaj dan je prilika da se podigne svijest o štetnosti upotrebe duhanskih proizvoda, ali i o preventivnim mjerama koje su ključne za zaštitu najmlađih, ističe Nino Hasanica, načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a.

Institut je proveo Istraživanje provedeno među osnovnoškolcima, u kojem je učestvovalo 918 učenika od 6. do 9. razreda iz 75 osnovnih škola.

Čak 15 posto djece je izjavilo da već konzumira ili je probalo cigarete, a 16,7 posto da konzumira nargilu.

U anketnom pitanju o vršnjacima, čak 80,6 posto osnovaca zna nekog ko koriste nargilu, a svaki četvrti (25 posto) je svjesno da njihovi vršnjaci konzumiraju cigarete.

Ispitivani su i razlozi za ovu pojavu, tako da “društveni utjecaj” odnosno okruženje i ponašanje vršnjaka je razlog za njih 54, 2 posto, dok su “stres i potrebu za opuštanjem” kao razlog za konzumiranje naveli njih 37 posto. Zanimljivo je i da je kao povod za konzumiranje duhanskih proizvoda 10 posto osnovaca navelo “dosadu”, dok je “radoznalost” navelo samo 0,4 posto.

– Posebno zabrinjava podatak da se konzumacija duhanskih proizvoda javlja već u 6. razredu osnovne škole. Dokazana je snažna povezanost između društvenih odnosa i navika konzumacije, što potencijalno ukazuje na rane znakove problema s mentalnim zdravljem kod djece, ističe Hasanica.

Važnost primjene Zakona

Svjetski dan bez duhanskog dima podsjeća nas na globalnu borbu protiv štetnih posljedica upotrebe duhana i poziva na jačanje preventivnih mjera, posebno među djecom i mladima.

Ovo istraživanje INZ-a potvrđuje da je edukacija djece, roditelja i nastavnika, kao i strože kontrole dostupnosti duhanskih proizvoda, od ključne važnosti.

– U tom kontekstu, važno je istaknuti novi Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji Bosne i Hercegovine, čija primjena je počela u decembru 2024. godine. Ovaj zakon zabranjuje pušenje u zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, škole i radna mjesta, što predstavlja značajan korak ka smanjenju izloženosti djece štetnim uticajima duhanskog dima. Takođe, zakon nameće strožije mjere kontrole i predviđa kazne za kršenje propisa, čime se dodatno podstiče svijest o važnosti zaštite zdravlja najmlađih, dodao je Hasanica.

Svi akteri društva – roditelji, nastavnici, zdravstveni radnici i donositelji odluka – pozvani su da se uključe u borbu protiv rane konzumacije duhanskih proizvoda i nargile. Djeca su najranjivija skupina, a njihovo zdravlje i sigurnost zavise od zajedničkog djelovanja, navodi se iz Instituta.

INZ

Svjetski dan bez duhanskog dima: Zabrinjavajući podaci – nargile i cigarete već od 6. razreda osnovne škole


Svjetski dan bez duhanskog dima, obilježava se posljednjeg dana januara, a ove godine stručnjaci posebno posvećuju pažnju konzumaciji duhanskih proizvoda i nargile kod osnovnoškolskog uzrasta.


Kako ističu iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), želi se skrenuti pažnju javnosti na zabrinjavajuće trendove među osnovnoškolcima vezane za konzumaciju duhanskih proizvoda i nargile.


Zabrinjavajuća statistika


– Ovaj dan je prilika da se podigne svijest o štetnosti upotrebe duhanskih proizvoda, ali i o preventivnim mjerama koje su ključne za zaštitu najmlađih, ističe Nino Hasanica, načelnik Službe za školsku higijenu INZ-a.


Institut je proveo Istraživanje provedeno među osnovnoškolcima, u kojem je učestvovalo 918 učenika od 6. do 9. razreda iz 75 osnovnih škola.


Čak 15 posto djece je izjavilo da već konzumira ili je probalo cigarete, a 16,7 posto da konzumira nargilu.


U anketnom pitanju o vršnjacima, čak 80,6 posto osnovaca zna nekog ko koriste nargilu, a svaki četvrti (25 posto) je svjesno da njihovi vršnjaci konzumiraju cigarete.


Ispitivani su i razlozi za ovu pojavu, tako da “društveni utjecaj” odnosno okruženje i ponašanje vršnjaka je razlog za njih 54, 2 posto, dok su “stres i potrebu za opuštanjem” kao razlog za konzumiranje naveli njih 37 posto. Zanimljivo je i da je kao povod za konzumiranje duhanskih proizvoda 10 posto osnovaca navelo “dosadu”, dok je “radoznalost” navelo samo 0,4 posto.


– Posebno zabrinjava podatak da se konzumacija duhanskih proizvoda javlja već u 6. razredu osnovne škole. Dokazana je snažna povezanost između društvenih odnosa i navika konzumacije, što potencijalno ukazuje na rane znakove problema s mentalnim zdravljem kod djece, ističe Hasanica.


Važnost primjene Zakona


Svjetski dan bez duhanskog dima podsjeća nas na globalnu borbu protiv štetnih posljedica upotrebe duhana i poziva na jačanje preventivnih mjera, posebno među djecom i mladima.

Ovo istraživanje INZ-a potvrđuje da je edukacija djece, roditelja i nastavnika, kao i strože kontrole dostupnosti duhanskih proizvoda, od ključne važnosti.


– U tom kontekstu, važno je istaknuti novi Zakon o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje u Federaciji Bosne i Hercegovine, čija primjena je počela u decembru 2024. godine. Ovaj zakon zabranjuje pušenje u zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte, škole i radna mjesta, što predstavlja značajan korak ka smanjenju izloženosti djece štetnim uticajima duhanskog dima. Takođe, zakon nameće strožije mjere kontrole i predviđa kazne za kršenje propisa, čime se dodatno podstiče svijest o važnosti zaštite zdravlja najmlađih, dodao je Hasanica.


Svi akteri društva – roditelji, nastavnici, zdravstveni radnici i donositelji odluka – pozvani su da se uključe u borbu protiv rane konzumacije duhanskih proizvoda i nargile. Djeca su najranjivija skupina, a njihovo zdravlje i sigurnost zavise od zajedničkog djelovanja, navodi se iz Instituta.


INZ

 

Continue Reading

Ljepota i zdravlje

SKB Mostar ograničava posjete zbog gripe i Covida-19

Published

on

By

S obzirom na pogoršanu epidemiološku situaciju, porast broja slučajeva gripe i Covida-19 među pacijentima, Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru uvela je restrikcije posjeta na svim organizacijskim jedinicama.

Odluka je donesena u petak, 17. siječnja, i proslijeđena je svim organizacijskim jedninicama SKB-a Mostar, potvrđeno je Feni iz bolnice.

Od sada će posjete biti strogo kontrolirane, s maksimalno jednim do dva posjetitelja po pacijentu u vremenu posjeta, u skladu s Pravilnikom o kućnom redu bolnice.

Posjetitelji i djelatnici bolnice obavezni su nositi zaštitnu opremu, a glavne sestre i tehničari zaduženi su za postavljanje obavijesti o pravilima na ulazima u kliniku, sporednim ulazima i oglasnim pločama.

Iz bolnice apeliraju na posjetitelje da se pridržavaju ovih mjera kako bi zaštitili svoje i tuđe zdravlje, te pomogli u poboljšanju epidemiološke situacije, zaključuju.

Izvor: Fena/BHRT

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

Politika1 sat ago

Odluka o izdvajanju novca u Fond solidarnosti FBiH na sjednici Zastupničkog doma

U parlamentarnoj proceduri Federacije BiH je Odluka Federalne vlade o izdvajanju novca u Fond solidarnosti FBiH za 2025. godinu. –...

Politika2 sata ago

Članstvo BiH u EU nema alternativu- poručeno na konferenciji IED

Član  Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić otvorio je danas konferenciju o budućnosti Zapadnog Balkana i odnosima ove regije s...

Sport6 sati ago

Džeko nakon utakmice: Pobjedi se ne gleda “u nos”

Fudbaleri Bosne i Hercegovine pobijedili su Rumuniju u Bukureštu 0:1, ali mnogim navijačima ostala je zabrinutost zbog povrede Edina Džeke....

Sport6 sati ago

Heroj pobjede BiH nad Rumunjskom: Vasilj: Ova tri boda moramo potvrditi protiv Cipra

Jedan od najboljih igrača bh. reprezentacije u pobjedi nad Rumunijom u Bukureštu bio je golman Nikola Vasilj koji je imao...

BiH6 sati ago

U BiH oblačno, mjestimično sa slabom kišom

U Bosni i Hercegovini danas će biti umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Poslijepodne i tokom noći, povremeno je moguća slaba...

Događanja6 sati ago

Večer vina i meze u pivnici Stella uz Fantastico Band!

Ljubitelji dobrog vina, vrhunske meze i sjajne muzike – večeras vas u pivnici Stella očekuje posebna atmosfera! Pridružite nam se...

Promo6 sati ago

Dnevna ponuda u pivnici Stella za 22.03.2025.

Servisne informacije7 sati ago

Danas u BiH umjereno do pretežno oblačno vrijeme, u drugom dijelu dana u dijelovima BiH kiša

Danas u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Poslije podne i tokom noći, povremeno je moguća slaba kiša....

Advertisement
Advertisement