Društvo
Dr. Jasmin Čaluk: Urođene srčane mane i njihovo liječenje

Urođene srčane mane su varijacije u građi srca koje odstupaju od normalne strukture. Ove varijacije nekad su sasvim bezazlene, ali nekad se dešava da remete funkciju srca i opterećuju srce, pa u krajnjoj liniji mogu dovesti do slabosti ovog organa, kazao je za portal „Avaza“ prof. dr. sc. med. Jasmin Čaluk, internist kardiolog.
– Mnoge od ovih poremećaja možemo liječiti operacijama, a neke od njih i invazivnim, ali neoperacijskim tehnikama (kateterski) – kazao je dr. Čaluk.
Ostane otvor
Jedna od urođenih srčanih mana je ASD (defekt međupretkomorne pregrade). Normalno se između lijeve i desne pretkomore nalazi pregrada koja je cjelovita i krv se ne može „presipati“ iz jedne pretkomore u drugu. Iz pretkomora bi krv, dodje, inače, morala ići samo u komore.
– Kod nekih osoba se, međutim, dešava da se, tokom razvoja srca, dok je beba još u majčinoj utrobi, pregrada između pretkomora ne formira normalno, nego na njoj zaostane otvor. U ovim slučajevima krv prelazi iz lijeve pretkomore u desnu pretkomoru. Vremenom ovo može opteretiti srce i dovesti do slabosti, zamaranja, otoka na nogama, gušenja, lupanja srca itd. Ovaj defekt se otkriva ultrazvukom srca. Na poseban način računa se značaj defekta i, ukoliko on spada u značajne, preporučuje se njegova korekcija. Korekcija
se radi na dva načina: operacijom srca ili kateterski. Cilj je zatvoriti otvor u pregradi i potpuno međusobno izolirati pretkomore – naveo je dr. Čaluk.
Aortna valvula (zalistak) je izlazni ventil iz srca, dodaje doktor, na izlazu iz lijeve srčane komore, a na ulazu u aortu – veliku krvnu žilu iz koje se granaju sve arterije. Aortna valvula je ventil koji mora bez poteškoća puštati da se krv ispumpa iz lijeve komore u aortu, a između dva otkucaja se nakratko zatvori da spriječi da se već ispumpana krv vrati natrag iz cirkulacije k lijevoj komori.
– Normalno se ovaj ventil sastoji iz tri listića, koja se odmaknu ustranu u trenutku srčanog otkucaja kad srce ispumpava krv u aortu, a vrate se da se zaklope između dva otkucaja. U osoba koje imaju bikuspidnu valvulu, čini se kao da imaju samo dva listića, tj. kao da su dva od tri listića međusobnno srasla. Ovo remeti funkciju valvule (ventila) i ako je jako intenzivno, može oslabiti srce. Mana se otkriva ultrazvukom srca, a liječi se operacijom, dok se u posljednje vrijeme može liječiti I kateterskom metodom (tzv. TAVI), iako je TAVI, u principu, metoda rezervirana za starije pacijente koji imaju problem s aortnom valvulom. Mlađi se, u pravilu, usmjeravaju na klasičnu operaciju srca – navodi dr. Čaluk.
Koarktacija aorte
Aorta, kaže, je velika krvna žila koja izlazi iz srca, može biti urođeno sužena nakon odvajanja arterija koje odvode krv ka glavi i rukama. Ovo suženje (uštinuće) izgleda slično kao da je aorta stisnuta kliještima. Takvo suženje uzrok je pojave visokog pritiska u glavi i rukama, ali istovremeno niskog u trbuhu i nogama. Opterećuje rad srca i liječi se ugradnjom aortnog stenta ili operacijom. Otkriva se ultrazvukom srca.
Perzistentni ductus arteriosus (DAP)
– Perzistentni ductus arteriosus, ova mana podrazumijeva postojanje komunikacijskog kanala između aorte i plućne arterije. Isti ne bi smio postojati nakon rođenja (tj. trebao bi biti zatvoren), a normalno je da postoji dok je beba u majčinoj utrobi i tad je normalan i neophodan dio tzv. fetalne cirkulacije. Uzrokom je karakterističnog šuma na srcu. Dio krvi bogate kisikom koji bi se trebao isporučiti za tijelo, odlijeva se na pogrešnu stranu, u plućnu arteriju i ide ka plućima. Ova urođena greška uzrokuje zamorljivost, kratkoću daha i sl. Otkriva se ultrazvukom, a liječi intervencijskom kateterskom procedurom ili operacijom srca – rekao je dr. Čaluk.
Ebsteinova (Epštajnova) anomalija
Ebsteinova anomalija je urođena srčana mana u kojoj je trikuspidna srčana valvula, tj. „ventil“ na ulazu u desnu komoru postavljen niže od uobičajenog mjesta. Nekad ne uzrokuje nikakve tegobe i vidi se slučajno na ultrazvučnom pregledu. U slučaju da uzrokuje jaku zamorljivost i gušenje te prijeti razvojem srčane slabosti, pribjegava se operaciji srca da se mana rastereti. Ponekad je ova mana udružena s drugim poremećajima na srcu, kao što su PDA (perzistentni ductus arteriosus), ASD (defekt međupretkomorne pretrage) i dr.
Fallotova tetralogija
Ova kompleksna srčana mana, dodaje dr. Čaluk, sastoji se iz defekta međukomorne pregrade preko kojeg nasjeda proširena aorta (tzv. jašuća aorta), pritom je plućna arterija sužena, a desna komora hipertrofiranog mišića. Mana je uzrokom pojave „plavih beba“ i smatra se vrlo kompliciranom. Morala bi se zbrinuti operacijom još u ranom djetinjstvu, što se u razvijenim zemljama i uradi u praktično svim slučajevima. Ako se to ne učini na vrijeme, mana jako opterećuje srce, ali i pluća i plućnu cirkulaciju. Kasnije ju je vrlo teško ili nemoguće tretirati, pa jedina preostala opcija bude transplantacija srce-pluća.
AV-kanalni defekt
– AV-kanalni defekt je teška srčana mana u kojoj postoji veliki otvor između pretkomora na koji se nadovezuje i veliki otvor između komora, a pretkomorno-komorni srčani zalisci su izmijenjene strukture. Mana teško opterećuje srce i morala bi se podvrgnuti operacijskom tretmanu u najranijem djetinjtvu. U protivnom dovodi do velikog opterećenja srca i pluća, teško ju je ili nemoguće tretirati, pa ostaje još jedino opceija transplantacije srce-pluća – govori dr. Čaluk.
Transpozicija velikih krvnih žila
U ovoj anomaliji, aorta izlazi iz morfološkog desnog, a plućna arterija iz morfološkog lijevog ventrikula, a normalno bi trebalo biti obratno. Komunikacija između dva cirkulatorna sistema ostvaruje se preko ASD-a, VSD-a (ove mane su spomenute na početku teksta) ili prohodnog ductus arteriosus-a (kanala između aorte i plućne arterje).
– Ovi pacijenti bez hirurške intervencije ne preživljavaju do odrasle dobi. Mana je, naravno, iznimno rijetka. Reparacija se izvodi tzv. operacijom Mustard, uvedenom 1960-tih. Po uvođenju u praksu, Mustardova operacija popravila je prognozu “plavih beba”: sa 80 posto smrtnosti u prvoj godini života na već inicijalno 80 postotnoj preživljavanje do početka trećeg desetljeća života. Mustardova procedura uveliko je zamijenjena kasnih 1970-tih procedurom Jatene (po brazilskom kardiohirurgu Adibu Jateneu, koji ju je prvi uspješno izveo). Jateneova procedura se izvodi, u idealnim okolnostima, u drugoj nedjelji života, a inicijalna stopa uspjeha je 96 posto ili više – rekao je dr. Čaluk.
Urođene srčane mane mogu postojati i u cijelom spektru drukčijih poremećaja, ali ove koje su opisane su najčešće ili najznačajnije. U nekim slučajevima, urođene mane su blage i ne opterećuju srce naročito, pa se otkriju u kasnijj životnoj dobi slučajno, ili pak vremenom tek pomalo opterećuju srce, pa se otkrivaju kasnije, ali zbog tegoba koje nastaju kumulativno tokom života.
– Da bi se teške mane otkrile na vrijeme i takvim osobama omogućio normalan život korekcijom tih mana, vrlo je važno pravilno i sistematično pregledati novorođenče odmah nakon poroda, ali i dojenčad u najranijoj dobi te kasnije temeljito pregledati školsku djecu i organizirati ozbiljne periodične sistematske preglede. Pri takvim pregledima, u sumnji na urođenu srčanu manu, ljekar će malog pacijenta uputiti pedijatrijskom kardiologu, a ovaj će poduzeti ostale neophodne mjere – navodi dr. Čaluk.
Iako izgleda kao drastična mjera za tako malu djecu, velika operacija srca ponekad je jedina mogućnost da se omogući normalan život.
Prof.dr.sc.med. Jasmin Čaluk rođen u Travniku
Prof.dr.sc.med. Jasmin Čaluk, internist kardiolog, vlasnik je i direktor, te radi kao kardiolog u Poliklinici Kardiocentar Sarajevo. Profesor je interne medicine, autor više knjiga iz kardiologije u međunarodnom i domaćem izdavaštvu, kao i nekoliko desetina naučnih radova iz oblasti kardiologije. Nosilac je titule Senior Fellow na New Westminster College u Kanadi, a od 2010 član je Predsjedništva Udruženja kardiologa BiH.
Prof.dr.sc.med. Jasmin Čaluk, internist kardiolog, vlasnik je i direktor, te radi kao kardiolog u Poliklinici Kardiocentar Sarajevo.
Rođen u Travniku, BiH, decembra 1976. Osnovnu školu, Muzičku školu (smjer klavir) i Opću gimnaziju završio je u Travniku. Na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli diplomirao je u julu 2001. Proglašen je studentom generacije i nosilac je priznanja Zlatna plaketa Univerziteta u Tuzli. Nakon diplomiranja i pripravničkog staža kompletiranog u Domu zdravlja Travnik, postaje uposlenik je Klinike za kardiovaskularne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla, potom je od 2008-2014 zaposlen u Centru za srce BiH u Tuzli na poziciji zamjenika šefa Odjela intervencijske kardiologije, a od kraja 2014 naovamo u Poliklinici Kardiocentar Sarajevo. Magistrirao 2006. Specijalist interne medicine od 2007. Doktorsku disertaciju odbranio 2009.
Stručne edukacije iz intervencijske i neinvazivne kardiologije: Rikshospitalet Oslo, Norveška, Bezmialem Vakif Universitesi, Istanbul, Turska, UKC Tuzla, BiH. Šef je Katedre za internističku skupinu predmeta Farmaceutsko-zdravstvenog i Stomatološkog fakulteta u Travniku.
Od 2010. god. je član Predsjedništva Udruženja kardiologa Bosne i Hercegovine. Član je Europskog udruženja kardiologa (ESC), a od 2008. god. također je član Europske asocijacije za perkutane koronarne intervencije (EAPCI). Od 2010. god. član je Europske asocijacije za srčanu insuficijenciju (HFA) i Euro-echo asocijacije Europskog kardiološkog društva za ultrazvuk srca. Od septembra 2015 imenovan je za Senior Fellow na New Westminster College, British Columbia, Canada. Od 2017. god. je u svojstvu profesionalnog člana Europskog udruženja kardiologa.
Autor je i koautor brojnih internacionalno publiciranih naučnih i stručnih radova iz kardiologije, recenzent je više naučnih radova iz kardiologije u internacionalnim indeksiranim časopisima. Samostalni je autor knjige KARDIOVASKULARNE BOLESTI I TRUDNOĆA, urednik je i autor u knjizi KARDIOVASKULARNE BOLESTI I KOMORBIDITETI, koautor u knjigama (međunarodno izdavaštvo): ADVANCES IN THE DIAGNOSIS OF CORONARY ATHEROSCLEROSIS, edited by Suna F. Kiraç, InTech 2011; WHAT SHOULD WE KNOW ABOUT … CORONARY ARTERY DISEASE, edited by Baskot B, In Tech 2012; kao i (domaće izdavaštvo): STABILNA ANGINA PECTORIS, Kulić M i sar; AKUTNI KORONARNI SINDROM, Kulić M i sar, učestvovao je i u pisanju i pripremi knjige KARDIOLOGIJA, Kušljugić Z. i sar.
U junu 2018. godine njegova knjiga “Kardiovaskularne bolesti i trudnoća” postaje dio centralne kolekcije najznačajnije svjetske bilbioteke: biblioteke Bodleian Univerziteta Oxford u Velikoj Britaniji. Jasmin Čaluk učestvovao je i u izradi Smjernica Europskog kardiološkog društva za zbrinjavanje kardiovaskularnih bolesti u trudnoći, objavljenih augusta 2018 u European Heart Journal.
Poznati je stručni predavač s velikim iskustvom na međunarodnim kardiološkim skupovima (Istanbul, Rim, Barcelona, Zagreb, Dubrovnik, Beograd itd) i redovan je predavač za doktore specijaliste na domaćim stručnim skupovima i kongresima kardiologa, doktora porodične medicine, internista itd.
U svakodnevnom radu bavi se intervencijskom i invazivnom kardiologijom – perkutanim koronarnim intervencijama s implantacijom koronarnih stentova, implantacijom pacemakera, invazivnom kardiološkom dijagnostikom – koronarografijom, kao i neinvazivnom i kliničkom kardiologijom: ultrazvukom srca, transezofagealnim i intraoperacijskim ultrazvukom srca, ergometrijom, Holter-EKG-om, predoperacijskom pripremom kardiohirurških pacijenata i njihovim poslijeoperacijskim praćenjem i tretmanom.
Prvi je u Bosni i Hercegovini uradio perkutanu koronarnu intervenciju s implantacijom stenta u glavno stablo lijeve koronarne arterije. Prvi je u Bosni i Hercegovini uradio implantacije specijalno dizajniranih bifurkacijskih koronarnih stentova i uveo ovaj vid perkutanih koronarnih intervencija u kliničku praksu u BiH. Oženjen je otac troje djece. Aktivno govori engleski i njemački jezik.
BiH
Izabrano najljepše pismo u BiH

Završen je 54. Međunarodno natjecanje u pisanju pisama za mlade 2025. godine, koji u Bosni i Hercegovini zajednički organiziraju Hrvatska pošta Mostar, Pošte Srpske i BH Pošta.
Prvo mjesto osvojila je Ana Urukalo, učenica Osnovne škole ‘P. P. Njegoš’ Banja Luka, čije je pismo na temu: „Zamisli da si ocean. Napiši nekome pismo u kojem ćeš objasniti zašto i kako bi se trebali dobro brinuti o tebi.“ proglašeno najboljim među 850 pristiglih radova. Anin rad predstavljat će Bosnu i Hercegovinu na svjetskom natjecanju u organizaciji Svjetske poštanske unije.
Pisma su ocjenjivali stručni članovi žirija:
-Sonja Jurić (Mostar)
-Branislav Janković (Banja Luka)
-Fahrudin Kučuk (Sarajevo)
Prvonagrađeno pismo možete pročitati na službenoj web stranici HP Mostar www.post.ba.
Odlukom stručnog žirija, drugo mjesto je osvojio učenik Tarik Poturak iz JU ‘Deseta osnovna škola’ Ilidža, dok je treće mjesto zauzela Iva Šakota iz Osnovne škole „fra Didak Buntić“ Čitluk.
Učenici koji su osvojili prva tri mjesta bit će nagrađeni novčanim nagradama (500 KM za prvo mjesto, 300 KM za drugo mjesto i 200 KM za treće mjesto), biciklima i poklonima poštanskih operatora. Njihovim nastavnicima materinskog jezika pripast će novčane nagrade u iznosu od po 150 KM.
Idućih 7 mjesta ravnopravno dijele sljedeći učenici koji će biti nagrađeni bežičnim bluetooth slušalicama i prigodnim poklon paketima:
– Ella Bjelopoljak, JU “Druga osnovna škola”, Bosanska Krupa
– Emina Mešić, Osnovna škola “Velišićki heroji”, Velešići, Sarajevo
– Ante Rezo, Osnovna škola “Ivan Mažuranić”, Posušje
– Mihailo Petrović, Osnovna škola “Sveti Sava”, Crnjelovo, Bijeljina
– Anđela Talić, Osnovna škola “Petar Bakula”, Mostar
– Elena Varunek, JU “Jovan Cvijić”, Banja Luka
– Franka Čerkuč, Osnovna škola “Silvije Strahimir Kranjčević”, Mostar.
Također, pisačem u boji nagrađujemo i kreativan rad učenice: Tajma Mehurić – JU Osnovna škola „Hasan Kikić”, Gračanica.
Osim navedenih nagrada, Hrvatska pošta Mostar nagradit će prigodnim darom školu nagrađene učenice Ive Šakote: Osnovna škole fra „fra Didak Buntić“ Čitluk.
-Svečana dodjela nagrada će se održati u listopadu 2025. godine u organizaciji HP Mostar u Mostaru. Točan termin će biti određen naknadno o čemu će učenici i nastavnici biti blagovremeno obaviješteni. Zbirkom maraka Hrvatske pošte Mostar, kao poticaj za daljnji trud i rad, bit će nagrađeni i sljedeći učenici, a nagrade će im biti poslane poštom:
-Sara Radić, Osnovna škola „Vladimir Nazor“, Odžak
-Melani Elizabeta Ban, Osnovna škola „dr. Boris Ćorić“, Kreševo
-Karla Tolić, Osnovna škola „Marko Marulić“, Ljubuški
-Katja Buntić, Osnovna škola „Vladimir Pavlović“, Čapljina
-Ana Martinović, Osnovna škola „fra Didak Buntić“, Čitluk
-Marija Semren, Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Livno
-Ivana Milićević, Osnovna škola „fra Stipan Vrljić“, Sovići
-Josipa Bilić, Osnovna škola „Ivan Mažuranić“, Gračac
-Ana Bago, Osnovna škola „Ivan Mažuranić“, Posušje
-Una Hakalović, JU Osnovna škola Blagaj, Blagaj
-Ivana Franjić, Druga osnovna škola, Široki Brijeg
-Ana Matošević, Osnovna škola „fra Ivan Frano Jukić“, Sivša – Usora
Čestitamo svim nagrađenim učenicima i njihovim nastavnicima te zahvaljujemo svima na sudjelovanju u ovom projektu – navodi se u informaciji za javnost.
Događanja
U nedjelju na Gradskom trgu u.Vitezu proslava Dana općine uz veliki koncert

Povodom obilježavanja Dana općine Vitez, u nedjelju, 27. travnja 2025. godine, kako jutros javlja Viteški.ba, na Gradskom trgu bit će organiziran bogat kulturno-zabavni program koji će kulminirati velikim glazbenim koncertom i vatrometom.
Program započinje u 17:00 sati otvorenjem izložbenih štandova, nakon čega slijedi svečani defile kroz središte grada u 18:00 sati. Večer će uljepšati nastupi glazbenih sastava Time Out i Blakustik Band, čiji koncert počinje u 19:00 sati. Vatromet je najavljen za 21:00 sat.
Organizatori pozivaju sve građane i posjetitelje da se pridruže proslavi i uživaju u bogatom sadržaju kojim će Vitez obilježiti svoj dan.
Događanja
Najava Okruglog stola Zaklade Ljudsko bratstvo: “Ljudsko bratstvo i sestrinstvo” u Novom Travniku

Najava Okruglog stola Zaklade Ljudsko bratstvo: “Ljudsko bratstvo i sestrinstvo” u Novom Travniku
Kao i svake godine, tako i ove Zaklada Ljudsko bratstvo najavljuje održavanje Okruglog stola pod nazivom “Ljudsko bratstvo i sestrinstvo”, a podtema je “Jubilarna godina nade 2025. Koju je proglasio sad već pokojni papa Franjo. Ova podtema pruža širok spektar za razmatranje i promicanja vrijednosti ljudskog bratstva i sestrinstva te izgradnjiu mira i suživota u BiH i svijetu. Okrugli stol će se održati u sali Općine Novi Travnik u subotu 24. svibnja 2025. s početkom u 11 sati, a u 10 sati je obilazak Centra u Margetićima u Novom Travniku.
Ovogodišnji Okrugli stol će okupiti istaknute osobe i ugledne goste iz akademskih, političkih, vjerskih i kulturnih krugova. Pozvani su predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto, predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, predsjedavajući Doma parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić, zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma PSBiH Marinko Čavara, koji je već potvrdio dolazak, ministri Bošnjak, Bunoza, Konaković, zamjenik Brkić, ministri s Federalnog nivoa vlasti, premijeri Kantona, gradonačelnici, savjetnici te predstavnici civilnog društva i poduzetništva. Također, nazočit će i predstavnici međunarodnih organizacija i ambasada. Zasada su potvrdili sudjelovanje sljedeći govornici:
Vinko kardinal Puljić, nabiskup u miru
Akademik Pavo Barišić iz Zagreba
Akademik Mirko Pejanović
Predstavnik iz Vatikana
Prof. dr. Dževada Šuško
Prof. dr. Rastko Jović iz Beograda
Akademik Franjo Topić, predsjednik Zaklade Ljudsko bratstvo
Prof. dr. Dubravko Turalija, moderator
Pozivaju se zainteresirani studenti, profesori, domaći nastavnici i dužnosnici da svojim prisustvom uveličaju ovaj događaj.
Izvor: Zaklada Ljudsko bratstvo
BiH
Dario Munetić iz Travnika treba našu pomoć

Apel sa brojem 17039 pokrećemo za Daria koji boluje od epilepsije. Pozivom na broj donirate 2 KM. Molim vas za podjelu apela.
22-godišnji Dario Munetić iz Slimena, općina Travnik, već dvije godine suočava se sa ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Do svoje 18. godine bio je zdrav mladić, radio, išao na edukacije i vodio normalan život. No, prije dvije godine, bez ikakvog prethodnog upozorenja, počeli su ozbiljni zdravstveni problemi – najprije otkazivanje desne noge, a potom i sve češći epileptični napadi, koji danas dostižu i do 5–6 napada tokom noći. Iako mu je dijagnosticirana epilepsija, ljekari su izrazili sumnju u tu dijagnozu..
Od tada porodica je prošla kroz veliki broj pretraga i posjeta ljekarima i iscrpila se psihički, ali i finansijski, dok sve to vrijeme desna strana Dariovog tijela sve više propada, a svaki novi dan je borba.
Posljednju nadu polažu u liječenje u inostranstvu gdje bi Dario išao na pretrage i operativni zahvat, a za to mu treba naša pomoć. Naime, njegova majka napustila je posao kako bi mu se mogla u potpunosti posvetiti. U porodici koja je kreditno zadužena, radi samo otac, tako da nisu u mogućnosti sami prikupiti iznos od 24.000 eura koliko mu je potrebno za liječenje.
Pomozimo Dariu da se vrati životu dostojnom jednog mladog čovjeka. Donacije za Daria su osim poziva na broj 17039 moguće i klikom na opciju “Doniraj odmah” ili naših žiroračuna.
🟧⬛️ RAČUNI ZA UPLATE ⬛️🟧
▶️ PayPal:
paypal1@pomozi.ba
(Dario Munetić)
▶️ Za uplate iz BiH:
🔸 NLB Banka d.d.
132-260-20223371-17
🔸 UniCredit Bank
338-730-22202506-52
🔸 Intesa Sanpaolo Banka BiH
154-180-20085330-48
🔸 Raiffeisen Bank
161-000-02481200-94
🔸 Bosna Bank International d.d
141-306-53201196-79
🔸 ZiraatBank BH d.d. Sarajevo
186-121-03108095-46
🔸 Asa banka d.d. Sarajevo
134-105-11300001-66
🔸 Sparkasse Bank BiH
199-496-00059682-82
◾️ Primalac: Udruženje “Pomozi.ba”, Dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71000 Sarajevo
◾️ Svrha: Dario Munetić
▶️ Za uplate na račun Pomozi.ba u Austriji:
◾️ERSTE BANK
◾️IBAN: AT35 2011 1853 5787 3100
◾️BIC: GIBAATWWXXX
◾️Wien, Oestereich
◾️Name: POMOZI.BA – ÖSTERREICH
◾️Verwendungszweck: Dario Munetić
▶️ Za uplate iz Holandije i Zapadne Evrope:
◾️ING
◾️SWIFT: INGBNL2A
◾️IBAN: NL63INGB0675431905
◾️St. Pomozi.ba (Help Bosnie) NL
◾️Het doel van de betaling:
▶️ Za uplate iz Turske: Dario Munetić
VAKIF KATILIM BANKASI A.S.
IBAN:TR91 0021 0000 0006 3546 7000 01
İstanbul, Türkiye
Derneğin Adı: Bosna Hersek Yardımlaşma Derneği
Açıklama: Dario Munetić
BiH
Ministar Rimac uspostavlja Centre za promociju zdravlja i prevenciju bolesti pri domovima zdravlja

Ministar zdravstva Federacije BiH Nediljko Rimac (HDZ 1990) sa svojim timom, u sklopu aktivnosti koje provode u cilju poboljšanja zdravstvenog sustava, planira razviti Centre za promociju zdravlja i prevenciju bolesti u okviru domova zdravlja.
Zbog toga je danas u Sarajevu održan sastanak na temu “Uspostava Centara za promociju zdravlja i prevenciju bolesti (CPP) u Federaciji BiH”, koji je okupio predstavnike Federalnog ministarstva zdravstva, županijskih ministarstava zdravstva, zavoda zdravstvenog osiguranja i zavoda za javno zdravstvo.
Tijekom sastanka predstavljeni su koncept i ključni aspekti razvoja Centara za promociju zdravlja i prevenciju bolesti, koji će igrati značajnu ulogu u jačanju preventivnih aktivnosti zdravstvenog sustava na lokalnoj razini. Centri će omogućiti provedbu standardiziranih i dostupnih preventivnih programa, osmišljenih prema stvarnim potrebama stanovništva i podatcima prikupljenim iz zajednica.
“Suočeni smo s porastom nezaraznih bolesti poput kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa i karcinoma. Znamo da su ovi problemi često povezani sa stilom života, ali znamo i da ih je moguće spriječiti – kroz edukaciju, suradnju i potporu. Upravo zato planiramo razviti Centre za promociju zdravlja i prevenciju bolesti u okviru domova zdravlja. Oni će imati ključnu ulogu u povezivanju svih službi unutar doma zdravlja, ali i prema centrima za socijalni rad, obrazovnim institucijama, zdravstvenim savjetima i nevladinom sektoru. Uspostavom Centara za promociju zdravlja i prevenciju bolesti pri domovima zdravlja, činimo konkretan iskorak ka sustavu koji djeluje prije nego što bolest nastupi s jednim jasnim ciljem, a to je zdravija zajednica”, istaknuo je ministar Rimac.
Današnji sastanak je po njegovi riječima postavio važan zadatak, a to je da se osigura stabilnost i održivost modela uspostave Centara.
Sastanak je organiziralo Federalno ministarstvo zdravstva u suradnji s Institutom za populaciju i razvoj, uz potporu Vlade Švicarske, a u okviru projekta “Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini”.
Projekt “Zdrave zajednice u Bosni i Hercegovini” ima za cilj unaprijediti zdravstveno stanje i smanjiti broj oboljenja žena i muškaraca u BiH kroz jačanje preventivne uloge zdravstvenog sustava i promociju zdravih načina života. Fokusiran je na fizičko i mentalno zdravlje, te seksualno i reproduktivno zdravlje, s posebnim naglaskom na uključivanje ranjivih i socijalno isključenih skupina građana.
Društvo
U Vitezu svečano otvorena 21. Circle International konferencija!

Pod nazivom “Bridging Boundaries for Global Innovation”, danas je u predivnom ambijentu Etno sela Čardaci svečano započela međunarodna konferencija Circle International čiji je domaćine ove godine Sveučilište/Univerzitet „VITEZ”. Sveučilište treći put ima čast biti domaćin ovog međunarodnog događaja.
Konferenciju je riječima dobrodošlice otvorila rektorica Sveučilišta/Univerziteta „Vitez”, prof. dr. sc. Jamila Jaganjac i predsjednik Circle International konferencije prof. Muhamed Al-Ansari.
U uvodnom obraćanju o značaju konferencije govorio je i glavni govornik, profesor Tahir Rashid sa Sveučilišta Salford/UK, koji je ujedno i gostujući profesor Sveučilišta/ Univerziteta “VITEZ”.
Tema konferencije obuhvaća najnovije trendove u ekonomiji, menadžmentu, digitalnoj transformaciji i srodnim disciplinama. Ovo je izvrsna prilika za razmjenu ideja, istraživanja i inovacija, kao i za umrežavanje i uspostavljanje novih suradnji između akademske i poslovne zajednice.
Ujedinjeni u cilju globalne suradnje, inovacija i razvoja – konferencija je okupila vrhunske akademske i poslovne stručnjake iz cijelog svijeta pružajući studentima vrhunsko iskustvo.
BiH
Kardinal Vinko Puljić ipak putuje u Vatikan gdje će prisustvovati izboru novog pape

Kardinal u miru Vinko Puljić će ipak prisustvovati konklavi za izbor novog pape koja će se održati u narednim sedmicama u Vatikanu, saznaje Klix.ba.
Naime, iako je prvobitno kardinal Puljić zbog zdravstvenog stanja planirao da ne prisustvuje konklavi za izbor novog lidera 1,4 milijarde rimokatolika u svijetu, promijenio je odluku i otputovat će u Rim.
Kardinal Vinko Puljić je već bio uključen u rad konklava koje su 2005. godine izabrale papu Benedikta XVI i 2013. godine papu Franju.
Više od 130 kardinala koji su mlađi od 80 godina imat će pravo da učestvuju u konklavi, a papa će postati osoba koja dobije podršku dvije trećine od prisutnih kardinala.
“Ovaj papa sigurno će ostaviti brojne uspomene, ali i mnoga razočarenja. Crkva ima svoj način, stil reagiranja i djelovanja. Postoji Evanđelje, crkveni zakon, tradicija i prema tome, svaki papa se polako uključuje u taj ritam života crkve, jasno unoseći i svoj stil. Tako da zapravo svjetski mediji često samo traže skandal, a ne gledaju na ono što je pozitivno i snažna poruka izgradnje”, kazao je Puljić nakon smrti pape Franje.
Dodao je da je “sigurno da je papa Franjo bio moralni najjači autoritet u ovom košmaru rata gdje se zapravo ubija nada”.
“On je neumorno govorio protiv naoružanja, protiv rata, protiv terorizma, tako da je zapravo on bio posebna poruka ovom čovječanstvu”, kazao je Puljić
BiH
Schmidt obustavio budžetsko finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske

Kako je rekao, sredstva će biti obustavljena i preusmjerena na poseban račun u Centralnoj banci BiH.
“Ovom odlukom podržavaju se napori institucija BiH da se suprotstave napadima vladajuće koalicije iz RS-a na temeljne principe i ustavni poredak BiH. Rukovodstvo Ujedinjene Srpske i SNSD-a prednjače u ovim akcijama. Njihovo djelo je suprotno pridržavanju Dejtonskog sporazuma”, kazao je.
Dodao je da su teritorijalni integritet i suverenitet BiH neosporni.
“Oba entiteta i Brčko imaju prava koja su zagarantovana Dejtonom. Ali, ta prava zahtijevaju poštivanje Dejtona i demokratije. Rukovodstvo SNSD-a i Ujedinjene Srpske podstiču institucije RS-a i njihove građane da počine krivična djela prijeteći da će ih sankcionisati ako ne poslušaju. Građani RS-a imaju prava da sami o sebi odlučuju. Građanima se prijeti krivičnim gonjenjem, ako se ne ponašaju u skladu s pritiscima”, dodao je.
Kako je kazao, u BiH nam ne trebaju tvrđave, “a oni koji misle da nam trebaju ne rade na budućnosti ove zemlje”.
“Kako je propisano krivičnim zakonom, svako nepoštivanje ove odluke koju sam danas donio podliježe krivičnoj odgovornosti. Ova odluka stupa na snagu odmah. Kada ove stranke pokažu poštivanje Dejtona, razmotrit ću ovu odluku. Antidejtonsko djelovanje ima svoje posljedice. Poštivanje Dejtona nije stvar izbora. Danas popodne otići ću do kampa Butmir gdje ću se sastati sa komadantom EUFOR-a”, kazao je.
Događanja
Udruga “Naša zemlja” organizira dvodnevni tečaj sapuna

‼️ 🪷🪷🪷Tečaj izrade sapuna 🪷🪷🪷‼️
👉 U četvrtak 15. i petak 16. maja 2025. g. počinje dvodnevni tečaj izrade sapuna u organizaciji naše Sekcije rukotvorina i starih zanata.
🪷 Trajanje tečaja: dvodnevni, 15. i 16. maj 2025.
🪷 Vrijeme: od 17:00 do 22:00 sata
🪷 Mjesto: nove prostorije sjedišta Udruge “Naša Zemlja” u staroj Školi časnih sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Docu (preko puta župne crkve u Docu)
🪷 Maskimalan broj učesnika: 10
🪷 Ukupan broj sati: 10
🪷 Sadržaj:
– uvod i definiranje sapuna i procesa saponifikacije
– sirovine u izradi sapuna
– praktični savjeti i recepture za različite tipove izrade sapuna
👉 Svaki polaznik će savaldati :
– tehniku izrade sapuna
– biti osposobljen samostalno izrađivati sapune
– korištiti natrijevu lužinu NaOH, masnoće biljnog i životinjskog porijekla
– primjenu aditiva, tekućih i praškastih boja, mirisa i drugih sastojaka
👉 Svaki polaznik će izraditi sapun, koji može ponijeti sa sobom
👉 Svaki polaznik će dobiti dva recepta za izradu sapuna
🪷 Dodjela potvrde za završen tečaj osnove tehnike izrade sapuna
🪷 Cijena : 60 KM u koju je uključen materijal, pribor, recepture i zakuska, a dio namijenjen za obnovu stare Škole časnih sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Docu
👉 Tečaj izrade sapuna omogućuje polaznicama i polaznicima sticanje znanja za dalji samostalan rad.
‼️ Prijave traju do utorka, 13. maja 2025. g ‼️
👉 Prijaviti se možete putem vibera/ whatsappa na broj predavača, Blaženke Vujica (+387 63 870 745).