Društvo
Dobra duša Bosne Srebrene
Kada su redovnici jedan od simbola neke zemlje, onda to glasno govori o njihovu značaju za istu… Tako je s fratrima i Bosnom i Hercegovinom jer ona je uistinu njima protkana još od davnina. A među njima bilo je, ima – i bit će, ako Bog da, mnoštvo zanimljivih osoba poput fra Mire Relote, fratra uvijek nasmijana i blaga lica
Piše: Josipa Prskalo, Katolički tjednik
Kada smo nazvali fra Miru u želji napisati priču o njemu – jer doista ostavlja ugodan dojam pri susretima i duhovnošću koju nosi u sebi osvaja i najtvrđa srca – on je skromno kazao: „Pa, što baš ja?“, i nasmijao se.
Lomljenje
A mi kažemo – što da ne! Jer fra Miro je, možemo slobodno reći, dobra duša Bosne Srebrene, rođena 1965. u selu Gusti Grab kod Busovače.
Upitasmo ga tako o njegovu pozivu, da prekopa malo po riznicama sjećanja… „Nije to puno zanimljivo, kao i kod svih ostalih mladića u tom vremenu poziv se, naravno, javio polako, barem ja tako mislim… Javio se još u osnovnoj školi, ali nisam tada ‘odgovorio’ jer nije bila takva situacija – ni u obitelji ni izvan nje. Iako smo mi bili vjernička obitelj, išlo se u crkvu, ali o tomu se nije puno razmišljalo, a ja nisam nikome ništa govorio te sam tako nakon osnovne škole upisao srednju u Busovači za građevinskog tehničara, i to je trajalo dvije godine…
Dvije godine sam se lomio oko toga ući u sjemenište ili ne i napokon sam smogao snage i rekao to svom kapelanu, potom roditeljima te sam iz srednje škole prešao u sjemenište u Visokom.
Završio sam sjemenište, pa je išao novicijat, poslije toga vojska pa teološki fakultet ovdje u Sarajevu. Međutim, kod nas se ukazala prilika da se 5. i 6. godinu može studirati vani i najviše se išlo u Njemačku. No, kako sam ja ranije za vrijeme studija išao na tečaj talijanskog jezika u Rim s još dvojicom fratara (meštar nas je poslao) te sam potom sljedeće godine išao malo u južnu Italiju u naš samostan još usavršavati jezik – onda kad je na 5. godini meštar pitao tko želi ići studirati vani, ja sam se prijavio. Tako da sam 5. godinu završio u južnoj Italiji. Potom sam upisao ekumenizam još dvije godine na Teološkom ekumenskom institutu Sv. Nikola kod dominikanaca gdje je među profesorima bilo i pravoslavaca, protestanata“, podijelio je s nama fra Miro.
Majka je uvijek mir
Dalje je dodao kako se nakon toga mislio vratiti u Bosnu… „Ali eto, dogodio se rat u BiH i u jednom trenutku naši sjemeništarci su došli tamo na četiri mjeseca – jer nisu imali gdje. Talijani su se organizirali, ispraznili jedan samostan i tu smjestili sjemeništarce. Poslije su se oni vratili u Bašku Vodu, a tamo je ostao novicijat gdje sam bio duhovnik i ispovjednik. Tako da sam ostao u talijanskoj provinciji. Bio sam i drugi meštar bogoslova također… A uz to bio sam i profesor tih novaka, ali sam stanovao u talijanskom samostanu. Naravno, dobio sam i talijansko državljanstvo pa sam se uključio i u pastoral, mogao sam biti kapelan, župnik. Ostao sam tri-četiri godine, iako je novicijat nakon četiri godine vraćen. No, ostao sam i dalje u talijanskoj provinciji, obnašao službe gvardijana, bio i u upravi provincije“, ispričao je franjevac.
A onda uslijedio je duboki udah te je nastavio. „Kad je počeo rat, onda sam se naravno vratio jer mi je tata poginuo“, teško je izgovorio fra Miro, no odlučio je nastaviti s knedlom u grlu i suzama u očima. „Došao sam ovdje, brat je bio u bolnici ranjen i u ruke i u noge. Bilo je nezgodno… U jednom trenutku bio sam u krizi, htio sam ostati tu. Skinuo sam habit, položio ga mami u naručje i rekao: ‘Mama, evo ti habit, ti to dadni fratrima u župi, nek’ oni vrate u Italiju, ja idem, uzet ću bratovu pušku i idem.’ Mama mi je tada uzela ruke, poljubila i rekla: ‘Ako uzmeš pušku, ne možeš više uzet’ Isusa.’ I tako sam ja uzeo habit i vratio se u Italiju“, drhtavim glasom, ali s jasno osjetnom zahvalnošću, prepričao nam je Relota koji je već 34 godine franjevac…
„Protupožarni aparat“
Kako smo se dotaknuli kriza, upitali smo ga i kako se inače nositi s izazovima u redovništvu. „Vjerujem da od te malo veće krize koju sam tada u ratu imao nisam poslije imao nekih značajnijih… Više sam imao pitanja kako djelovati, u kojem smjeru, više u pastoralu ili više u odgoju, ili se više posvetiti duhovnosti… Međutim, mogu zahvaliti dragom Bogu da sam uvijek bio u zajednicama okružen fratrima. Uvijek sam držao da imam ispovjednika i osim njega redovito sam nastojao – tako su me i poučavali – imati i duhovnika. Tako je i dandanas, ispovjednici su Hrvati, ali duhovnik je Talijan i to ne mijenjam“, dodao je uz smijeh. „Talijani su bili ti koji su mi pomogli u tim situacijama da znam ekvilibrirati i pastoralni rad, karitativni, ali isto tako i taj isposnički. Ali evo, mene je tako zapalo da sam gotovo dvije trećine redovništva uvijek u odgoju s mladima, u sjemeništu, u bogosloviji, u novicijatu, postulaturi… Duhovnička služba je jako važna. U Italiji gdje sam živio u samostanu nema veze koliko je bogoslova, sjemeništaraca, uvijek je bio duhovnik. Tako i ovdje sam sada u Sarajevu duhovnik, 5. godinu“, istaknuo je naš sugovornik.
„Bogoslova nema mnogo, ali zanimljivo je da su oni to dobro prihvatili – uvijek je tu bio duhovnik – međutim kako ja sad živim tu s njima, meni je zanimljiva stvar za podvući – cijeli dan sam tu, oni studiraju, rade – a ja sam kao protupožarni aparat: stoji na raspolaganju – kad zatreba, fala Bogu da ga ima, a bolje da se ne uprabljuje. Uvidio sam da nakon što se pomolimo i krenemo na počinak – eto netko kuca na vrata 11 sati, ponoć, jedan sat… Kaže: ‘E, imaš li malo vremena da popričamo.’ – ‘Imam.’ To je možda najljepše – što sam tu na raspolaganju, a imam i ja, fala Bogu, dovoljno vremena. Ne znaš kad kome treba riječ više nego puno savjeta – više se tu sluša, samo se nešto malo korigira… I pomaže se ljudima odlučiti koji im je životni put“, blago je, kakav i jest, kazao fra Miro.
„Da čujemo što kaže duhovnik?“
Tako je rado s nama podijelio i jednu simpatičnu zgodu. „Dok sam u Italiji bio duhovnikom, bio je jedan mladić iznimno hiperaktivan, recimo… Koji je puno radio. I jednom na tom našem odgojnom vijeću – ne zato što nije bio dobar, nego jednostavno jer je bio previše aktivan – malo su se fratri bunili i onda smo glasovali. A glasovalo se na način da se dodjeljuju crni ili bijeli grašci. I onda od nas 14, plus ja kao duhovnik – tada sam bio i ispovjednik pa nisam mogao glasovati – bilo je 13 crnih grašaka i naravno – treba ić’ kući. Ali ja znam da nema velikih razloga… I u jednom trenutku taj je provincijal prekršio pravilo i kaže: ‘Da čujemo što kaže duhovnik?’ Ja sam rekao neka ostane. Uglavnom, taj mladić je kasnije postao provincijal i sad je biskup, Bogu hvala. Baš mi je to drago“, radosno je kazao fra Miro te nastavio: „Mi se često vodimo tim pravilima, regulama, koje moramo držati – ne treba ih preskakati, ali osim pravila, regula i Duh Sveti djeluje, Bogu hvala. Ponekad on umjesto nas.“
Fratar i narod
Zanimalo nas je i kako on danas vidi ulogu fratra, poglavito u Bosni i Hercegovini. „Narodu znači puno naša prisutnost. Jer gdje je fratar, osjeća se neka sigurnost, neka, ‘ajmo reć’ tako, budućnost se vidi. Iako u Bosni u ovom trenutku možemo još više djelovati jer situacija je takva kakva jest – nema puno vjernika, a mi smo ipak malo slobodniji. Možda isto trebamo malo više na raspolaganju biti dijecezanskim svećenicima, malo im više pomoći da i oni mogu, što se kaže, malo bolje djelovati, a i mi isto tako. A narodu naša prisutnost sigurno znači puno, iako možda ponekad ne treba pretjerivati – nismo mi ti koji živimo umjesto naroda, nego gdje je svijet, trebamo i mi biti, a ako nema svijeta – kamen je kamen, trebamo pripaziti na žive osobe“, jasan je fra Miro.
I na kraju, kao iskusnog duhovnika, upitali smo ga što poručiti onima koji dvoje o svom duhovnom pozivu. „Jednostavno, samo bih rekao: ‘Dođi i pogledaj. Budi malo s nama.’ Kad je riječ o godinama, mislim da ne treba biti nikakve granice, jer ako se radi u Božjoj ‘bašči’, godina dana može vrijediti kao 50 godina.
Mislim da još uvijek, hvala Bogu, imamo zvanja – poglavito s našeg područja i po svijetu, jer su podrijetlom s naših prostora. Moja poruka ili moja želja bi bila da nas još dosta fratara – koliko nas ima – odgovorimo potrebama misija, pogotovo u područjima gdje treba još svećenika. Mi smo još uvijek malo ‘nezaposleni’, recimo to tako. Radimo dosta, ali tu bi se moglo više raditi. Mislim da je negdje od naše energije iskorišteno jedno 60%, 40% nam je još neiskorišteno. Moglo bi se malo dati za misijska djelovanja Crkve, gdje je potrebno. Mi, kao fratri, sigurno možemo još dati za Svetu zemlju, za Afriku… A ja mislim da ćemo se otvoriti, ako Bog da“, optimističan je fratar Bosne Srebrene iz čije se svake riječi iščitava koliko ju ljubi i rado Krista nosi.
Društvo
Uspješno realizirana humanitarna akcija „Nova Bila i Travnik ZA Fojnicu“
Udruga Interaktiva iz Nove Bile organizirala je humanitarnu akciju pod nazivom “Nova Bila i Travnik ZA Fojnicu”, koja je uspješno mobilizirala zajednicu kako bi pomogla onima koji su pretrpjeli velike gubitke uslijed poplava. Ova akcija svjedoči o snazi zajedništva i solidarnosti koja može nastati kada se ljudi okupe s ciljem pružanja pomoći.
Nakon teških poplava koje su pogodile Fojnicu, Udruga Interaktiva prepoznala je potrebu za hitnom pomoći i odlučila poduzeti akciju. Cilj je bio prikupiti najpotrebnije potrepštine za obitelji koje su izgubile domove i osnovne životne potrepštine. Uključivanje učenika, roditelja i djelatnika Osnovne škole Nova Bila pokazalo je koliko je važno da se cijela zajednica uključi u pružanje pomoći onima u nevolji.
U akciju su se uključile i Udruga Čuvarica tradicije Nova Bila i Udruga obitelji poginulih i nestalih Travnik, koje su svojim resursima i iskustvom dodatno obogatile inicijativu.
Tijekom akcije, prikupljeno je značajno količinu donacija, uključujući novčana sredstva, hranu, odjeću i druge potrepštine. Velika podrška lokalnih stanovnika, kao i svih dobrih ljudi, pokazala je koliko je važno zajedništvo u trenucima krize. Organizatori su se pobrinuli da sva prikupljena pomoć bude dostavljena izravno onima kojima je najpotrebnija, čime su osigurali da svaka donacija dođe do pravih ruku.
„Ova akcija pokazala je da, kada se ljudi okupe s jednim ciljem, mogu postići nevjerojatne stvari. Hvala svim učenicima i njihovim roditeljima, svim djelatnicima Osnovne škole Nova Bila bez čije podrške ova akcija ne bi bila ovako uspješna. Hvala Udruzi Čuvarici tradicije i Udruzi obitelji poginulih i nestalih Tranvik koji su dali značajan doprinos ovoj akcije. Želimo se posebno zahvaliti Mjesnoj zajednici na ustupanju prostora za organizaciju aktivnosti, što je olakšalo prikupljanje donacija. Također, zahvaljujemo Dragi Marjanoviću na promptnom djelovanju i snažnoj operativi koja je osigurala efikasnu provedbu akcije. Na kraju, velika zahvalnost ide i Tihomiru Matoševiću – Tišku, koji je ustupio vozilo za prijevoz prikupljenih dobara, čime je dodatno pomogao da se pomoć što brže dostavi potrebnima“ poručili su iz Udruge Interaktiva.
BiH
Sazvana 61. sjednica Vlade SBK
Na osnovu člana 28. Zakona o Vladi Srednjobosanskog kantona (Službene novine Srednjobosanskog kantona, broj: 5/03 – pročišćeni tekst i 14/03) i člana 9. Poslovnika o radu Vlade Srednjobosanskog kantona (Službene novine Srednjobosanskog kantona, broj 12/16 – prečišćeni tekst),
S A Z I V A M
61. sjednicu Vlade Srednjobosanskog kantona, za četvrtak, 10. 10. 2024. godine, u 9 sati
DNEVNI RED
1. Zapisnik sa 60. redovne i 4. vanredne sjednice Vlade Srednjobosanskog kantona – sekretar Vlade
2. Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o upisu studenata na visokoškolske ustanove Srednjobosanskog kantona u 2024./2025. godinu – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
3. Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o izdvajanju sredstava broj: 01-11.7-7318/2024 od 5. 9. 2024. godine – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
4. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za uređenje školskog dvorišta u OŠ „Gornji Vakuf, PŠ Bistrica – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
5. Prijedlog odluke o prodaji motornog vozila – Ministarstvo privrede
6. Prijedlog odluke o izvršenju neplaniranih sredstava u Budžetu Srednjobosanskom kantonu za 2024. godinu – Ministarstvo finansija
7. Prijedlog odluke o izdvajanju sredstava za nabavku Microsoft licenci – Stručna služba Vlade
8. Prijedlog zaključka o davanju saglasnosti za nabavku udžbenika za šeste razrede osnovnih škola – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
9. Prijedlog zaključka o davanju saglasnosti za nabavku usluga prijevoza učenika osnovnih škola sa područja općine Travnik – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta
10. Saglasnost za nabavku roba i za potrebe škola – Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta, objavljeno je na stranici.
PREMIJER KANTONA
Tahir Lendo, dipl . ing
Društvo
Kreće manifestacija “Andrićevi dani”
Kulturna manifestacija “Andrićevi dani” se održava u periodu od 09. 10. do 09.11. 2024. godine u Travniku.
Kulturnu manifestaciju „Andrićevi dani“ utemeljila je Gradska biblioteka Travnik još 1976. godine. Cilj manifestacije je organizacija književno-umjetničkih i kulturno-umjetničkih sadržaja koji svojom osobenošću afirmiraju i propagiraju sinkretičke i interkulturne vrijednosti bosanskohercegovačke književnosti i kulture u cjelini. Suštinski cilj manifestacije je očuvanje, afirmacija i popularizacija književnog djela Ive Andrića kao jedinog bosanskohercegovačkog književnog nobelovca, kako na lokalnom i državnom, tako i na međunarodnom planu.
Partneri u organizaciji „Andrićevih dana“ su i druge javne ustanove Općine Travnik – Centar za kulturu Općine Travnik, Zavičajni muzej Travnik, Hrvatski kulturni centar „Nova Bila“, udruženja Hrvatsko amatersko kazalište i Hrvatsko kulturno društvo „Napredak“, te Katolički školski centar „Petar Barbarić“.
Program manifestacije „Andrićevi dani 2024“ možete pogledati ispod teksta.
BiH
Novi rezultati donijeli minimalne promjene
Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine objavilo je danas u 15 sati nove rezultate lokalnih izbora, nakon što je obrađeno 94,45 posto biračkih mjesta, odnosno 4.730 od ukupno 5.008.
U općini Novo Sarajevo, Benjamina Karić, kandidatkinja Trojke, vodi s 42,23 posto, odnosno 10.444 glasa. Irfan Čengić (SDP) ponovno je osvojio načelničku poziciju u Starom Gradu sa 7.476 glasova, dok je Srđan Mandić (Naša stranka) uvjerljivo zadržao mjesto načelnika općine Centar s 9.721 glasom. Stranka demokratske akcije (SDA) zadržala je načelnike u Hadžićima, Trnovu i Vogošći.
U Tuzli, SDP je potvrdio dominaciju, gdje je kandidat Zijad Lugavić osvojio 29.558 glasova (75,63 posto).
U Zenici, aktualni gradonačelnik Fuad Kasumović, iz Bosanskohercegovačke inicijative – Kasumović Fuad, vodi s 17.483 glasa. Međutim, Gradsko izborno povjerenstvo Zenice započelo je kontrolno brojanje glasova na nekoliko biračkih mjesta zbog tehničkih nepravilnosti, uključujući ponavljanje brojenja na dva mjesta i ispravljanje pogrešaka na 17 biračkih mjesta.
Kome će mandati u Mostaru?
Što se tiče Mostara, aktualni gradonačelnik Mario Kordić (HDZ) vodi s 11.041 glasom na Gradskoj listi, dok njegov protukandidat Đani Rahimić iz SDA ima 8.334 glasa.
Prema preliminarnim rezultatima i nekim procjenama, HDZ mogao bi dobiti 15 mandata u Gradskom vijeću, SDA 11, Koalicija Grade moj (DF, NES, SBiH i PMP) tri, SDP dva, Hrvatska republikanska stranka tri, Hrvatska lista za jug jedan mandat.
Prema pravilima, u Gradskom vijeću Mostara maksimalno može biti 15 vijećnika iz jedne etničke grupe. Međutim, neslužbeni pokazatelji govore da je broj Hrvata trenutno veći od te kvote, stoga postoji mogućnost da HDZ 1990 ostane bez mandata, jer svi njihovi kandidati na listama su Hrvati, što bi moglo utjecati na raspodjelu u skladu s etničkim kvotama.
S druge strane, HDZ 1990 smatra da su se tijekom izbornog procesa u Mostaru dogodile brojne nepravilnosti, zbog čega najavljuju podnošenje kaznenih prijava. Predsjednik stranke Ilija Cvitanović uvjeren je da su osvojili više od jednog mandata i da će tražiti pravnu zaštitu svojih interesa.
Točno utvrđen broj mandata znat će se nakon što se rezultati s redovitih biračkih mjesta objedine s rezultatima s biračkih mjesta za glasovanje u odsutnosti, putem mobilnih timova te sa listića iz inozemstva.
Kad su u pitanju druge općine, HDZ BiH zadržava dominaciju u općinama s većinskim hrvatskim stanovništvom, uključujući Neum, Ravno, Čapljinu, Čitluk, Stolac, Ljubuški, Široki Brijeg, Grude, Posušje, Kupres, Livno, Vitez, Novi Travnik, Usoru, Domaljevac, Orašje i Odžak.
Međutim, u općini Žepče vodi se tijesna borba, gdje kandidat SDA Suvad Hadžić trenutno ima 4.764 glasa, dok kandidat HDZ-a BiH Mato Zovko broji 4.434 glasa. Iako postoji mogućnost promjena nakon objedinjavanja svih rezultata, ostaje neizvjesno hoće li to biti dovoljno da HDZ BiH zadrži načelničku poziciju.
U Tomislavgradu, kandidat Hrvatskog nacionalnog pomaka (HNP), Ivan Buntić, izabran je za načelnika, dok je Zdravko Marošević (Hrvatski demokratski savez – HDS) izabran za načelnika Vareša. Jozo Ivančević ostaje načelnik općine Prozor-Rama, gdje već godinama djeluje kao oporba HDZ-u BiH.
Privođenje zbog podmićivanja
U Brčkom je Osnovni sud, postupajući po prijedlogu Tužiteljstva Brčko distrikta, odredio jednomjesečni pritvor ženskoj osobi osumnjičenoj da je na lokalnim izborima podmićivanjem utjecala na birače da glasuju za određenog kandidata.
Inače, u Brčko distriktu, SDA vodi s 5.171 glasom, dok SNSD-SPS slijedi s 5.067 glasova.
Kada je u pitanju Republika Srpska, SNSD Milorada Dodika ostvario je pobjede u 70 posto općina i gradova. Njihovi kandidati su pobijedili u 45 općina i gradova, ali nisu uspjeli osvojiti gradonačelničku poziciju u Banjoj Luci, gdje Draško Stanivuković (PDP) vodi s 50.758 glasova.
Za Skupštinu Banja Luke, SNSD je osvojio 32.237 glasova, dok je PDP dobio 20.871 glas. U Srebrenici je SNSD-ov kandidat Miloš Vučić pobijedio s 4.250 glasova, dok Hamdija Fejzić (SDA) ima 1.323 glasa.
Bugojno je bilo mjesto tijesne utrke, gdje je kandidat Trojke Edin Mašić pobijedio s 6.137 glasova, dok je njegov protukandidat iz SDA, Mirza Idrizović, osvojio 6.083 glasa. S druge strane, SDP je izgubio jedno od svojih ključnih političkih uporišta, Općinu Ključ, gdje je pobjedu odnio kandidat SDA Jasmin Musić.
Podsjetimo, izbori u Jablanici, Konjicu, Kiseljaku, Kreševu i Fojnici odgođeni su zbog katastrofalnih poplava, a novi datum bit će određen najkasnije u roku od 30 dana. Stranka demokratske akcije pozvala je SIP BiH da u tim općinama uvede nove tehnologije u izbornom procesu. (Izvor: Fena/ BHRT)
BiH
Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH Marinko Čavara dodijelit će 40.000 KM stradalima od poplave
Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine(PSBiH), gospodin Marinko Čavara, posjetio je područja općina Kreševo, Fojnica i Kiseljak, koja su pretrpjela značajnu materijalnu štetu zbog nedavnih poplava.
Tijekom boravka u Kreševu, susreo se s načelnikom općine, Renatom Pejakom, dok je u Fojnici razgovarao s predsjednicom Općinskog vijeća Vanjom Oroz i Brankom Stanićem, ravnateljem Zavoda za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba Bakovići. Razgovarali su o trenutnoj situaciji te o konkretnoj pomoći najugroženijim stanovnicima.
Kako bi se djelomično ublažile posljedice ove teške situacije, gospodin Čavara je najavio da će dodijeliti 40.000 KM, koje će biti raspodijeljene među 40 najugroženijih obitelji iz općina Fojnica, Kreševo i Kiseljak.
Čavara je još jednom istaknuo kako je od presudne važnosti da sve razine vlasti u Bosni i Hercegovini žurno i koordinirano poduzmu sve potrebne mjere kako bi osigurale pomoć i zaštitu svim pogođenim žiteljima te ubrzale proces sanacije štete i oporavka. Također, izrazio je sućut obiteljima, prijateljima i bližnjima svih stradalih u ovim katastrofalnim poplavama.
Pozvao je sve koji su u mogućnosti da pomognu, istaknuvši da je šteta ogromna te da sada više nego ikad trebamo pokazati ljudsku solidarnost. (Parlament.ba)
Događanja
Prijavite se na konferenciju i sajam “Sfera 2024: Otvori u građevinarstvu”
”Sfera 2024: Otvori u građevinarstvu” je konferencija i sajam koji će se održati 22. i 23.10.2024. u Hotelu Hills u Sarajevu.
Konferencija se sastoji iz dva dijela, sajamskog i naučnog dijela. U sajamskom dijelu će se predstaviti kompanije iz regije i svijeta, a koje će predstaviti novitete i aktuelnosti iz domene otvora u građevinarstvu.
Zlatni sponzori: TKK, Feal, Deceuninck
Srebrni sponzori: Alumil, Sika, Pilkington
Partneri, izlagači i prijatelji: Velux, Kristal, T&B Investment, Rehau, Tehnomarket, Winkhaus, Gealan, Kömmerling, hiCad, BHS informatika, Euro-roal, Reynaers Aluminium, Aluplast.
Predavači na konferenciji su vrhunski stručnjaci iz regije koji će govoriti o tematici konferencije, predstaviti novitete, savjete i preporuke, te razmijeniti svoja iskustva i znanja. Predavače pogledajte na linku https://konferencije.sfera.ba/predavaci-otvori-2024/
Ulaz na sajamski dio je besplatan, a ulaz na konferenciju je uz kotizaciju. Prijaviti se možete putem linka https://konferencije.sfera.ba/online-registracija-otvori-2024/
Organizator događaja je mostarska kompanija Sfera d.o.o. i regionalni stručni časopis za građevinarstvo i arhitekturu m-Kvadrat, a suorganizatori su: Internacionalni Burch Univerzitet Sarajevo, ift Rosenheim Hrvatska, Institut za standardizaciju BiH, Mašinski fakultet Univerziteta u Zenici, Fakultet strojarstva, računarstva i elektrotehnike Sveučilišta u Mostaru, Vodeći svjetski sajam arhitekture i građevine: BAU 2025 u Minhenu, Asocijacija studenata Arhitektonskog fakulteta Univerziteta Sarajevo, te Federalno ministarstvo prostornog uređenja.
BiH
Ministrica Katić o sanaciji ceste M-17: Cesta spremna za promet, ali se čeka završetak potrage za nestalima
BiH
KONJIC TREBA NAŠU POMOĆ: PODRŠKA JKP 'STANDARD' U BORBI PROTIV POPLAVA
Privredna/Gospodarska komora Federacije BiH upućuje apel svim članovima i poslovnim partnerima da se uključe u akciju pomoći JKP “Standard” d.o.o. Konjic. Ove prirodne nepogode prouzrokovale su ogromne materijalne štete, a JKP se suočava s teškim izazovima u obavljanju svojih redovnih aktivnosti.
JKP “Standard” d.o.o. Konjic, koje je na terenu s ljudstvom i mehanizacijom 24 sata dnevno, trenutno se bori s posljedicama poplava. Štete su dramatične – mnoge kuće su uništene, a potrebni resursi su nestali. U ovoj teškoj situaciji, doprinos svih nas može biti od velike pomoći.
Pozivamo vas da doprinosite prema svojim mogućnostima. Svaka pomoć, bilo da se radi o novčanim donacijama ili materijalnim resursima kao što su gorivo, ulja za radne mašine, gume ili kontejneri, biće od izuzetne važnosti za rad JKP “Standard” i obnovu grada Konjica.
Transakcijski račun za donacije:
1346101004212205 ASA BANKA
Zajedno možemo prevazići ovu tešku situaciju i pružiti podršku onima kojima je najpotrebnija.
Društvo
Zaklada “don Vinko Radić” raspisuje natječaj za stipendiju za školsku 2024/2025 godinu
Na temelju članka 11. Pravilnika Zaklade o dodjeli stipendija i drugih oblika financijske potpore stipendistima Zaklade „don Vinko Radić“, na temelju odluke Upravnog odbora Zaklade, predsjednik Zaklade raspisuje
N A T J E Č A J
za dodjelu stipendija za školsku godinu 2024./2025.
Pozivaju se kandidati za prijavu na natječaj za dodjelu stipendija studentima u skladu s općim uvjetima ovog natječaja.
- Opći uvjeti
Pravo na stipendiju mogu ostvariti kandidati koji ispunjavaju sljedeće opće uvjete:
- redoviti studenti preddiplomskih i diplomskih studija upisani na nekom od sveučilišta u Bosni i Hercegovini
- koji su državljani Bosne i Hercegovine i da u trenutku prijave ne ponavljaju godinu.
Visina stipendije iznosi 2.000,00 KM i ista se dodjeljuje za školsku godinu 2024./2025
Studenti koji su ostvarili stipendiju u proteklom razdoblju, uz dokaz o upisanoj godini za 2024./2025. i ukoliko u prošloj akademskoj 2023./2024. godini nisu primali drugu stipendiju, nastavljaju ostvarivati pravo na stipendiju.
- Dokumenatacija
Kandidati su dužni dostaviti sljedeću dokumentaciju:
- vlastoručno potpisanu zamolba za dodjelu stipendije s kratkim životopisom i fotografijom;
- uvjerenje o državljanstvu;
- uvjerenje o upisu u tekuću akademsku godinu 2024./2025., izdano od fakulteta sa naznakom da aplikant prvi put upisuje razred/godinu fakulteta;
- ovjerena kućna lista (dostupna u mjesnim općinskim uredima)
- potvrda o visini posljednjih triju plaća od poslodavca, odnosno posljednjih triju mirovina za sve članove kućanstva koji su u radnom odnosu ili primaju mirovinu (ili preslika izrezaka o plaći ili mirovini);
- potvrda o neuposlenosti za članove kućanstva koji nisu uposleni (od ureda za zapošljavanje), odnosno dokaz o nekom drugom izvoru primanja (ovjerena izjava o tome čime se obitelj uzdržava);
- potvrda o redovitom školovanju brata/sestre ili drugog člana zajedničkog kućanstva;
- dokaz da je aplikant dijete bez jednog ili oba roditelja (izvod iz matične knjige umrlih);
- preporuka župnika/imama/pravoslavnog svećenika;
- ovjerena izjava o neprimanju druge stipendije.
3.Prijava na natječaj
Natječaj je otvoren do 31. listopada 2024.
Originalne dokumente donijeti osobno ili slati preporučenom poštom na adresu: Zaklada „don Vinko Radić“, Školska 1, 72270 Travnik, s naznakom „Natječaj za stipendije“.
Nepotpune i nepravodobne prijave neće se razmatrati.
Travnik, 09. listopada 2024. godine
Zaklada don Vinko Radić