Kultura
Dječje kazalište “Eko-art” iz Bugojna izvelo predstavu “Basnosplet”
U Maloj sali KSC-a, u okviru 20. Susreta kazališta lutaka BiH, jučer je bugojansko Dječje kazalište “Eko-art” izvelo lutkarsku predstavu “Basnosplet”, prenosi RTV Bugojno.
U Maloj sali KSC-a, u okviru 20. Susreta kazališta lutaka BiH, jučer je bugojansko Dječje kazalište “Eko-art” izvelo lutkarsku predstavu “Basnosplet”, prenosi RTV Bugojno. Predstava je rađena po tekstu Abdulaha Fuke, koji je devet Ezopovih basni pretvorio u stihove.
Režiju ove prve „Eko-artove“ lutkarske predstave potpisuje voditeljice ovog kazališta Sanja Krnjajić.
Predstava je namijenjena djeci predškolskog uzrasta i nižih razreda osnovne škole, a do sada je izvođena više puta u Bugojnu i drugim bh sredinama. Lutke za „Basnosplet“ su vlastita kreacija mališana “Eko- arta” za što su na festivalu dječjeg teatra Bosne i Hercegovine u Gračanici i nagrađeni posebnim priznanjem. U „Basnospletu“ 12 lutaka razigrano vlada pokretom i složenom scenom idilične šumske bajke.
Dječje kazalište “Eko-Art” okuplja dvadesetak djevojčica i dječaka uzrasta od 6 do 18 godina, a uz njih je i par starijih pomagača, istinskih zaljubljenika kazališta.
Kultura
Svjetski dan knjige i autorskih prava i simboličan datum

Danas, 23.travnja se simbolično obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava i to od 1995.godine uvijek na ovaj datum kada je na Generalnoj konferenciji UNESCO-a, koja je bila održanoj u Parizu, na taj način odana počast knjigama i autorima iz cijeloga svijeta.
Opće je poznato da je knjiga jako dobar prijatelj svima od ranog djetinjstva kada knjigu čitaju roditelji djeci i time im približavaju svijet koji ih okružuje, razvijaju u njima znatiželju, potiču da postavljaju pitanja, kritički razmišljaju i zaključuju, obogaćuju njihov rječnik te bude maštu.
Također, čitanje poboljšava kognitivne i komunikacijske vještine, kao i pamćenje i koncentraciju.
Dan kada se slavi knjiga simboličan je za svjetsku književnost, jer su 23. travnja iste godine, 1616., umrli Miguel Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Španjolska je još 1926. godine, obilježavajući godišnjicu smrti svoga najpoznatijeg pisca (Cervantesa) ovaj nadnevak proglasila Danom knjige, koji se slučajno poklopio sa spomendanom sv.Juraja Tada se tradicionalno poklanjala ruža za svaku prodanu knjigu, a danas se u španjolskoj pokrajini Kataloniji 23. travnja zajedno slave književnost i ljubav.
Društvo
Gradska knjižnica Novi Travnik organizira Dan otvorenih vrata uz bogat program za posjetitelje

U Novom Travniku 23.travnja, u srijedu, Gradska knjižnica Novi Travnik upriličit će Dan otvorenih vrata.
Kako su poručili iz Gradske knjižnice Povodom Međunarodnog dana knjige i autorskih prava, Gradska knjižnica Novi Travnik organizira Dan otvorenih vrata u srijedu, 23. 4. 2025., od 10 do 17 sati.
Svi posjetitelji su dobrodošli na poznatoj adresi Kralja Tvrtka 3B.
Pozivamo vas da nas posjetite, neobavezno razgledate prostor knjižnice i upoznate se s našim radom i rezultatima kroz proteklu godinu dana.
Također su nadodali koliko im znači podrška sugrađana: Vaša podrška nam mnogo znači – dođite, družimo se i upoznajte svijet knjiga u našoj knjižnici!
Poseban dio događanja je izložba “Tradicionalne drvene igračke” autora Velimira Bugarina, koja donosi uvid u rukotvorine inspirirane tradicijom i kulturnom baštinom našeg kraja.
Kultura
Objavljen natječaj za dodjelu Književne nagrade Andrićevih dana

Na osnovu Člana 41. Pravila JU Gradska biblioteka Travnik („Službene novine Općine Travnik“, broj: 11/19 i 8/21), Odluke, broj: UO-38/22 od 13.05.2022. godine, Saglasnosti, broj: 01-04-21-18-1288-1/22 od 23.05.2022. godine, te Odluke, broj: UO-18/25 od 27.03.2025. godine, Upravni odbor Javne ustanove Gradska biblioteka Travnik raspisuje:
JAVNI KONKURS
za dodjelu Književne nagrade Andrićevih dana
I. Objavljuje se Javni konkurs za dodjelu Književne nagrade Andrićevih dana.
II. Cilj Nagrade je promocija i popularizacija bosanskohercegovačke književnosti i književne kulture.
III. Nagrada se dodjeljuje za književno djelo prvi put objavljeno u prethodnoj 2024. godini na području Bosne i Hercegovine i u zemljama bosanskohercegovačke dijaspore na jednom od jezika naroda i narodnosti Bosne i Hercegovine, čiji su autori državljani Bosne i Hercegovine, kao i građani porijeklom iz Bosne i Hercegovine.
V. Nagrada se dodjeljuje za najbolje književno djelo (roman, zbirka priča, zbirka pjesama).
VI. Predlažu se i dostavljaju književna djela u skladu s odredbama Člana III. Javnog konkursa, a prijedlog mogu dostaviti autori, izdavači, štamparije, te druga pravna i fizička lica.
Uz pisani prijedlog, predlagač obavezno dostavlja i tri primjerka književnog djela, te:
ime i prezime, adresu ili naziv i sjedište predlagača;
ime i prezime, adresu i kontakt telefon/mobitel predloženog autora književnog djela;
biografiju sa bibliografijom predloženog autora književnog djela.
VII. U svrhu raspisivanja i provođenja Javnog konkursa, Upravni odbor će imenovati posebnu stručnu Komisiju za dodjelu Književne nagrade Andrićevih dana. Nakon izvršenog stručnog vrednovanja književnih djela, Komisija utvrđuje konačan prijedlog za dodjelu Nagrade te ga dostavlja Upravnom odboru. Na temelju prijedloga Komisije, Upravni odbor donosi Odluku o dodjeli Nagrade.
Nakon izvršenog stručnog vrednovanja dostavljena književna djela se ne vraćaju autorima.
IX. Prijedlozi se šalju putem pošte na adresu: Javna ustanova Gradska biblioteka Travnik, Bosanska 113, Travnik 72270, Bosna i Hercegovina, sa naznakom: „Za Književnu nagradu Andrićevih dana“.
X. Visina novčane nagrade za nagrađeno književno djelo utvrđuje se u iznosu od 3.000,00 KM neto.
Broj: UO-19/25
Datum: 27.03.2025. godine
Javna ustanova Gradska biblioteka Travnik
Društvo
Muzika u prostoru tišine: Treće veče projekta Muzikom kroz izložbu

U izuzetnoj atmosferi prostora Rodne kuće Ive Andrića, koja djeluje kao sastavni dio Zavičajnog muzeja Travnik, u petak 4. aprila 2025. godine održan je treći programski segment drugog serijala projekta Muzikom kroz izložbu, koji realizuje Udruženje za razvoj muzičke umjetnosti i pedagogije Strings Attached Sinfonietta u saradnji sa Zavičajnim muzejem Travnik, uz podršku Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine.
Događaj je započeo predstavljanjem izložbe Prostori tišine autorice Eme Livančić. Prisutnima su se ovom prilikom obratile direktorica Zavičajnog muzeja Travnik, Fatima Maslić i kustosica muzeja Gala Jurišić, čije su riječi pružile vrijedan uvid u poetiku i koncepciju njenog rada. Izložba obuhvata savremene digitalne pejzaže izvedene kroz spoj apstrakcije i figuracije, oblikovane reduciranim formama, bogatim teksturalnim slojevima i sugestivnim kolorističkim rješenjima. Livančić u svojim djelima istražuje granice između slike i osjećanja, s ciljem da pejzaži postanu vizualni zapisi unutrašnjih stanja i tišine kao prostora kontemplacije.
Uslijedio je koncert gudačkog trija ansambla SA Sinfonietta u sastavu: Alma Dizdar (violina), Tamara Arsovski (violina) i Belma Alić (violončelo). Program je obuhvatio djela Luigija Boccherinija i Heinricha Ignaza Franza von Bibera – autora čija su imena neizostavna u okviru evropske muzičke tradicije klasicizma i ranog baroka. U interpretaciji ansambla istaknula se visoka izvođačka koherencija, precizna artikulacija i stilska autentičnost. Boccherinijeva gracioznost i osjetilna ravnoteža bile su prikazane kroz profinjenu dinamiku i toplinu gudačkog zvuka, dok je Biberova kompleksna struktura unutar stylus fantasticusa dobila izražaj tehničkom suverenošću, virtuozitetom i imaginativnom ekspresivnošću izvođačica. Ansambl je kroz pažljivo oblikovanu izvedbu uspostavio dijalog između epoha, prostora i publike, potvrdivši sinkretičko-umjetnički potencijal interdisciplinarnih susreta.
Projekat Muzikom kroz izložbu koncipiran je kao inovativna kulturna platforma koja povezuje muzičke i vizuelne izraze u cilju stvaranja novih formi percepcije i recepcije umjetnosti. Simbolički značaj prostora Rodne kuće Ive Andrića dodatno obogaćuje svaki segment ovog programa, otvarajući mogućnost za dijalog umjetnosti, tradicije i savremenosti.
Sljedeći koncert u okviru projekta Muzikom kroz izložbu, ujedno i posljednji u ovom serijalu, planiran je za 26. april 2025. godine u Galeriji Likum 76 u Visokom.
Kultura
Predstavljena zbirka poezije Sanje Babić Đulvat „Jedna ljubavna i ostale pjesme“

U prelijepom ambijentu Gradske knjižnice Novi Travnik sinoć je upriličena promocija zbirke poezije „Jedna ljubavna i ostale pjesme“ autorice Sanje Babić Đulvat. Ova emotivna večer okupila je ljubitelje poezije, a poseban doprinos dali su recenzenti Slađana Vidak i Ivan Volić, kao i glumci Gradskog kazališta mladih, Robert Šafradin i Ivanela Brković, koji su interpretacijama stihova oživjeli duh zbirke.
Govoreći o knjizi, Slađana Vidak istaknula je kako autorica traga za izgubljenim vremenom, prateći sudbinu kroz simbolične „proustovske kolačiće“ koji oblikuju životno iskustvo. Ivan Volić osvrnuo se na zbirku kao na svojevrsnu kontemplaciju, ističući da je riječ o poeziji koja „omogućuje ponovno proživljavanje trenutaka, izgovaranje neizgovorenog i dosezanje onog posebnog trenutka jednote“.
Sama autorica izrazila je zahvalnost prisutnima na dolasku i podijelila vlastiti pogled na pisanje, naglašavajući kako je za nju ono „način prilagodbe životu, obračuna s njim, ali i svjetlo koje nastaje iz tame ranjivosti“.
Večer je dodatno obogaćena glazbenim nastupom mladog viteškog glazbenika Tonija Maleša, čiji su gitara i glas stvorili poseban ugođaj, savršeno nadopunjujući poetsku atmosferu događaja
Promocija zbirke „Jedna ljubavna i ostale pjesme“ bila je istinski hommage poeziji – prostoru u kojem emocije i riječi pronalaze svoje najdublje značenje.
BiH
U Zeničko-dobojskom kantonu kultura više ne može čekati

Predstavnici Sindikata ustanova kulture iz Zeničko-dobojskog kantona sve glasnije poručuju – “kultura ne može više čekati”. Loš status zaposlenih, posebno onih s visokom stručnom spremom, pokrenuo je val nezadovoljstva, jer su im plate sada gotovo izjednačene s kolegama bez visoke stručne spreme, usljed povećanja minimalca. Pored toga, zbog neriješenog pitanja osnivačkih prava, ove ustanove još uvijek rade prema privremenoj odluci iz 1997. godine.
Glumci Bosanskog narodnog pozorišta Zenica, koje je upravo dobilo Plaketu Grada Zenice za doprinos društvu, poručuju da im priznanja ne znače mnogo kada su egzistencijalna pitanja zaposlenih i dalje neriješena. “Neću plaketu Grada, hoću kolektivni ugovor!” – jasna je poruka nezadovoljnih uposlenika, koji već mjesecima upozoravaju na tešku situaciju u sektoru kulture.
Predsjednik Sindikata radnika ustanova kulture ZDK, Elvir Škiljo, ističe da su primanja zaposlenih u kulturi alarmantno niska. Glumci, bibliotekari, knjižari i kustosi, koji imaju visoku stručnu spremu, sada su praktično izjednačeni s kolegama na nižim pozicijama, što dodatno otežava stanje u ovom sektoru.
Problem dodatno usložnjava činjenica da Sindikat nema s kim potpisati kolektivni ugovor, jer pitanje osnivačkih prava nad ustanovama kulture nije riješeno. Zeničko-dobojski kanton preuzima finansiranje plata zaposlenih, dok su opštine i gradovi zadržali rukovodeće i upravljačke funkcije, ali bez finansijskih obaveza.
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK, Mirza Mušija, navodi da je problem poznat i da su već održana tri sastanka sa sindikatom. Prema njegovim riječima, formirana je radna grupa koja radi na trajnom rješenju za 16 ustanova kulture, ali kanton očekuje veće učešće gradova i opština u finansiranju.
Sindikat, s druge strane, traži konkretne poteze i jasan dogovor svih nivoa vlasti. “Mi smo razapeti između kantona i gradova. Kada naiđemo na problem, kanton nas upućuje na grad, grad nas vraća na kanton. Krajnje je vrijeme da se to riješi”, poručuje Škiljo.
Iako su u Zeničko-dobojskom kantonu u proteklom periodu zabilježena povećanja plata, ona nisu bila dovoljna da značajnije poboljšaju položaj radnika u kulturi. A da je kultura na margini, govori činjenica da se ovo pitanje godinama zanemaruje.
Adnadin Jašaravić, direktor Muzeja Grada Zenice, upozorava da se zakon ne poštuje i da bi kantoni i Republika Srpska trebali sufinansirati ustanove kulture. Međutim, kako kaže, neki sebi daju za pravo da “izmijene poneku riječ u Ustavu”, kako bi izbjegli finansijske obaveze.
Dok nadležni ne ponude sistemsko rješenje, ostaje otvoreno pitanje šta će od kulture ostati, ko će u ovakvim uslovima željeti raditi i stvarati.
Kultura
Za vikend premijera predstave “Svemirci” GKM Vitez

Najavljena je nova premijera Gradskog kazališta mladih Vitez.
Riječ je o kazališnoj poslastici za djecu i mlade i sve one koji se tako osjećaju. Polijećemo iz svemira.
Oni koji ne podnose vožnju neka popiju tabletu protiv povraćanja. Na ovaj put vas vode tri svemirca. Samo za vas: Andromeda, Komet i Vrtivjetar. Oni dolaze s raznih dijelova svemira. Ne znaju šta ih čeka, ali su spremni za avanturu! Avanturu na planeti Zemlji! Vežite se polijećemooooo! – poručuju iz GKM Vitez.
U predstavi igraju Sunčica Strukar, Franko Bralo i Marko Mirković. Tehnička podrška je Robert Šafradin. Izvršni producent predstave je Ivan Sajević.
Predstava se premijerno izvodi u Kazališnoj dvorani u Vitezu, u nedjelju, 16. 3. 2025. s početkom u 19:00 sati. Vidimo se u kazalištu.
Društvo
Tanja Bavrka – Bošnjak : Stručno oko na velikoj sceni Subotice

Svima dobro poznata Novotravničanka , predsjednica gradskog teatra , imala je čast biti član stručnog žirija na prestižnom festivalu kazališta u i dati svoj doprinos umjetničkom vizijom, piše drukciji.ba.
Ovo je još jedno priznanje za njen rad i posvećenost teatru, ali i dokaz da talent i trud naših ljudi nadilaze granice BiH. Uz sve zasluge koje Tanja neumorno čini za gradski teatar u Novom Travniku i šire, ovo iskustvo dodatno obogaćuje njezin rad i doprinosi razvoju kazališne scene.
Od kulisa do žirija , svojim radom i zalaganjem u svijetu teatra i kazališta stigla je i do kazališnog “Olimpa” Subotice, te ostavila svoj stručni pečat na ovom priznatom festivalu kazališta.
Događanja
Predstava “Žene kučke” razigrala publiku u Vitezu

VITEZ – U prepunoj dvorani hotela Via večeras je izvedena predstava “Žene kučke”, koja je oduševila publiku svojim duhovitim, muzičkim, ali i provokativnim pristupom temama ljubavi, prijateljstva i društvenih normi.
Predstava u režiji Rade Vukotića donosi priču o ženama koje se suočavaju s predrasudama, ali i hrabro preispituju svoje uloge u društvu. Kroz dinamične dijaloge i snažne glumačke izvedbe, ansambl je uspio nasmijati i dirnuti prisutne, što je potvrđeno dugotrajnim aplauzom na kraju predstave.
“Reakcija publike bila je fantastična. Ovo je priča u kojoj se mnogi mogu prepoznati, a istovremeno nas tjera na razmišljanje,” izjavila je glumica Maja Brukner nakon predstave.
Ovaj kulturni događaj pokazao je da kvalitetan teatar ima svoju vjernu publiku u Vitezu, a organizatori najavljuju još sličnih sadržaja u narednom periodu.