Društvo
Danas se slavi Sveti Mihovil – zaštitnik policije i patron župe Ovčarevo
Sveti Mihovil je, prema biblijskoj tradiciji, arkanđeo koji se u Bibliji spominje pet puta. Vjeruje se da je on zapovjednik nebeske vojske u ratu protiv Luciferovih sila tijekom Nebeskog rata. Zato se vjernici koji se nađu u nevolji često molitvom obraćaju upravo njemu.
Sv. Mihovil zaštitnik je policajaca, vojnika, padobranaca i borbenih pilota, ali i radiologa.
Prema kalendaru Rimokatoličke Crkve, blagdan sv. Mihovila slavi se 29. rujna. Na taj dan slavimo i preostala dva arkanđela: Sv. Gabrijela i Sv. Rafaela. Bogoslužje vrlo zorno ističe trostruku djelatnost sv. Mihovila u službi Crkve. On je borac, molitelj i pratitelj.
Svim policijskim službenicima i službenicama čestitamo Dan policije i blagdan zaštitnika sv. Mihovila!
BiH
U Žepču obilježen Dan općine
U ozračju neslužbenih rezultata općih izbora, Žepče je danas obilježilo Dan općine, 566 godina od prvog pisanog spomena tog grada. Na svečanoj sjednici Općinskog vijeća, načelnik Mato Zovko istaknuo je kako je u protekloj godini općina ostvarila značajan napredak, posebice u razvoju gospodarstva.
Prema Zovkovim riječima, Žepče je zabilježilo izvoz od 137 milijuna KM i uvoz od 131 milijun KM te broji oko 6000 zaposlenih. Posebno je ponosan na povratak mladih obitelji u općinu, koje podržavaju kroz različite mjere – od samozapošljavanja do stambene izgradnje i sufinanciranja dječjih vrtića.
Načelnik je podsjetio kako je bosanski kralj Stjepan Tomaš na današnji dan 1458. godine izdao povelju na Žepču, dok je predsjedatelj Općinskog vijeća Edin Šišić istaknuo da je Žepče danas primjer razvoja, nakon što je nekada bila jedna od najnerazvijenijih općina.
Obilježavanje Dana općine prilagođeno je trenutnoj situaciji u zemlji, uz poštovanje žrtava prirodnih nesreća, zbog čega su izostali zabavni sadržaji. Program je počeo minutom šutnje, a izaslanstva su položila vijence na spomen obilježje poginulim braniteljima Žepačkog kraja.
Društvo
TRAVNIK: Poziv na radionicu „Razvoj digitalnih kanala“
Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na besplatnu radionicu „Razvoj digitalnih kanala“ koja se organizira u okviru projekta Programa utroška sredstava Tekućih transfera neprofitnim organizacijama – Projekat 3 „Poticaj komorama“ Federalnog ministarstva razvoja poduzetništva i obrta, koji se implementira od strane Obrtničke komore Federacije Bosne i Hercegovine i Obrtničke komore Srednjobosanskog Kantona/Kantona Središnja Bosna.
Radionica će se održati 24.10.2024. godine, sa početkom u 10 h, u Hotelu IUT, Aleja Konzula bb u Travniku.
Više detalja dostavljamo u agendi:
10.00 – 11.30 Radni dio – Odabir digitalnih kanala komunikacije za vaš posao i određivanje ključnih riječi, kreiranje profila Vašeg kupca
11.30 – 12.00 Pauza za osvježenje
12.00 – 14.00 Radni dio – Praktični rad (kreiranje vizuala (korištenje online alata npr. Canva), korištenje Facebook Business managera, CHAT GPT komandi za kreiranje sadržaja, kreiranje Google Business profila.
14.00 – 14.30 Zajednički ručak
Više o predavaču:
Adi Đukić u 20 godina iskustva kao konsultant za digitalni marketing i poduzetnik radio je sa više od 500 biznisa i održao preko 100 radionica u BiH i zemljama regiona. Ekspert je za digitalne strategije i razvoj online reputacije.
Prijave za radionicu izvršiti na:
Mail: okomoraksbsbk@gmail.com
Mob: 063/809-849
Broj mjesta je ograničen, osiguran je besplatan Certifikat za sve sudionike.
Događanja
Poziv na prvu “Grahijadu” u Grahovčićima
U organizaciji Udruge “Zora” iz Brajkovića i MZ “Grahovčići” 27. listopada 2024. godine održat će se zanimljiv zabavno-gastronomski događaj, natjecanje u pravljenju najboljeg graha.
Poziv Organizatora prenosimo u cijelosti:
Pozivamo Vas na prvu Grahijadu koja će se održati u nedjelju 27.10.2024.godine.
Ovaj događaj organizira Udruga Zora uz suorganizaciju MZ Grahovčići!
Iskreno se nadamo da će ovo prerasti u tradicionalni događaj!
Ova Grahijada želi ostvariti svoju zamisao, a to je: natjecateljski dio u kuhanju graha i zabavni dio pod šatorom!
Ono što možeš napraviti ako ne sudjeluješ u kuhanju graha je svakako dolazak na zabavu, iće i piće.
Detaljnije upute za sve naše natjecateljske ekipe:
10:00 h, Dolazak i raspoređivanje ekipa 12:00 h otvorenje Grahijade
15:00 h Predaja gotovih jela
16:00 h Proglašenje pobjednika
Mjesto za natjecateljske ekipe biti će raspoređeno oko Osnovne škole u Grahovčićima te prilikom dolaska dolazite na određeno mjesto.
Sve ostale sastojke za kuhanje graha donosite sami.
Bogati šank u ponudi cijeli dan
U slučaju kiše kuhanje se premješta pod veliki šator
Ekipu možete prijaviti na broj
063 900 906 (Božo)
063 166 867 (Ljubo)
ili u inbox stranice Udruge Zora
NAPOMENA;
Prijave ekipa do 23.10.2024.
Pozivamo sve ostale koji neće sudjelovati u kuhanju graha da nam se u večernjim satima pridruže na zabavi pod šatorom, uz glazbu !
SVI SU DOBRO DOŠLI OSIM KIŠE!
Predsjednik Udruge Zora
Božo Klarić
Društvo
KD”Hrvatska žena” Vitez proslavlja 30. godina uspješnoga rada
Kulturno društvo ”Hrvatska žena” Vitez proslavlja 30. godina uspješnog rada. Povodom toga organiziraju proslavu tridesete godišnjice rada i djelovanja, koja će se održati u prostorijama HKD Napredak u Vitezu u subotu, 19.10.2024.godine s početkom u 17:00 sati.
Društvo
USKORO U VITEZU: Smotra zborova u organizaciji sastava ,,Viteški akordi”
Sve je spremno za Smotru zborova „Pjesma nas spaja“ u organizaciji glazbenog sastava ,,Viteški akordi”Vitez koja će se održati 26.10.2024.godine u 19:00 sati u Kazališnoj dvorani u Vitezu.
U programu sudjeluje šest zborova:
1.Zbor umirovljenika ,,Mozaik” iz Dervente
2.Mjesoviti zbor iz Kreševa
3.VS Lašvanske dive iz Nove Bile
4.Vokalni ansambl iz Bugojna
5.ŽVS Napredak iz Viteza
6. VS ,,Viteški akordi” iz Viteza
Svi ste dobro došli, ulaz je slobodan!
Radujemo se vašemu dolasku- poručili su iz glazbene skupine Viteški akordi Vitez.
BiH
Ministar Hrnjić posjetio uništenu riblju farmu u poplavljenom području nadomak Jablanice
BiH
Broj povrataka iz Njemačke u BiH naglo porastao, to više nije zemlja kakva je nekad bila
Povratak iz Njemačke? Tema koja desetljećima nije bila na dnevnom redu, proteklih mjeseci postala je realnost. Sve je više obitelji koje dižu sidro i odlučuju se vratiti u svoju zemlju. Zbog čega se vraćaju, nedavno je analizirala Bloomberg Adria.
– Sve veći broj radnika iz Bosne i Hercegovine odlučuje se vratiti iz Njemačke zbog nezadovoljavajućih ekonomskih prilika, uključujući visoku inflaciju, rast troškova života i političku nestabilnost. Radnici koji se vraćaju uglavnom dolaze iz građevinskog, tekstilnog i drvnog sektora. Povratak omogućuje niže troškove života i priliku za pokretanje vlastitih poslova. Također, situacija u Njemačkoj se pogoršava zbog smanjenja proizvodnje i rastućih troškova, što je dovelo do porasta povrataka radnika u BiH – stoji u analizi.
Dominik Raškaj, marketing i PR menadžer portala boljiposao.com, kaže da je dobar primjer Tuzlanska županija, gdje se ove godine u osnovne i srednje škole upisalo oko devedesetero djece koja su se vratila iz Europske unije, a ranije smo imali primjer desetaka povrataka i upisa djece u ZHŽ, a čiji su roditelji dotad bili u Njemačkoj.
– Osnovni razlog za povratak radnika je ekonomska kriza koja sve više kuca na vrata Njemačke kao članice EU-a i pokretača ekonomije Starog Kontinenta. To vidimo i kroz najave Volkswagena, pa i Audija, koji će smanjiti proizvodne kapacitete, što pokreće domino-efekt, dakle, ugrožava one tvrtke kooperante koje su proizvođači nekih dijelova. U BiH se uglavnom vraćaju radnici iz oblasti građevine, tekstilne i drvne industrije, a uskoro se može očekivati i povratak radnika iz autoindustrije. Međutim, postavlja se pitanje koliko je realno očekivati da će ti radnici i njihove obitelji zaista i ostati u BiH. Nama je svaki školarac, svaka mlada, zdrava, sposobna, kvalificirana osoba potrebna i jako bitna. Osobe koje se vraćaju iz EU-a dolaze i s dodatnim iskustvom i edukacijom te upravo takve osobe mogu prenijeti iskustva i educirati ne samo naše mlade nego i radnike iz trećih zemalja, a koji su nam, naravno, potrebni – istaknuo je Raškaj.Nesigurnost je ono što bi moglo sprječavati povratke većeg broja ljudi u ovu zemlju, međutim, sugovornik iz Münchena pita se po čemu je BiH nesigurnija u odnosu na Njemačku. – Terorističkih napada u BiH nema već godinama, to što političari s vremena na vrijeme koriste zapaljivu retoriku, ista retorika se koristi i u Njemačkoj, često se ne biraju riječi, međutim, svi nekako žive i sve nekako funkcionira. Problem migranata, s druge strane, mnogo je veći u Njemačkoj nego što je u BiH jer se u BiH oni nemaju razloga zadržavati. Percepcija se nikad neće promijeniti. BiH može postati najmoćnija država u Europi, međutim, morala bi proći desetljeća da cijeli svijet ne vidi Njemačku kao takvu i unatoč ovoj krizi i dalje se Njemačku gleda kao najsnažniju, ali sigurno je po pitanju neke sigurnosti BiH mnogo sigurnija – kaže nam.
Osvrnuli smo se na još jednu činjenicu, a to su poplave u BiH koje su Jablanicu zavile u crno i od kojih se, nažalost, dugo ova općina neće oporaviti. Pitamo ga može li se to u Njemačkoj tako dogoditi.
Brojne pogreške 2021.
– Ne da se može dogoditi, već može biti i još gore, međutim, i dalje je Njemačka nama daleko, kao što je Njemačkoj BiH daleko pa se neke katastrofe neće pamtiti. Poplave u Njemačkoj 2021. godine, koje su se dogodile u srpnju, bile su jedne od najgorih prirodnih katastrofa u povijesti zemlje. U poplavama u saveznim pokrajinama Sjeverna Rajna-Vestfalija i Porajnje-Falačka poginulo je više od 180 osoba. Najveći broj smrtnih slučajeva dogodio se u okrugu Ahrweiler u Porajnju-Falačkoj, gdje su poplave u mnogim mjestima odnijele cijele dijelove gradova i infrastrukture. Šteta od poplava procijenjena je na milijarde eura. I danas se vuku repovi zbog te katastrofe.
Primjerice, nedostajalo je ranih upozorenja i komunikacije iako su meteorološke službe upozoravale na opasnost od obilnih kiša. Loša je bila koordinacija hitnih službi, kasnilo se u reakciji, što je povećalo broj žrtava, odvodni sustavi nisu bili adekvatno održavani, koliko god to nama čudno djelovalo iz bh. perspektive, u vrijeme poplava pokazalo se da aplikacije i digitalni sustavi upozorenja nisu dovoljno učinkovito korišteni. Kasnije su se vodile rasprave o nužnosti ulaganja u poboljšanje sustava za upravljanje krizama, infrastrukturu i jačanje pripravnosti za buduće prirodne katastrofe koje su, zbog klimatskih promjena, sve češće i intenzivnije. O tome se i danas govori. Eto, vidite da i takve stvari nisu bajne u Njemačkoj, tako da, puno smo idealizirali “obećanu zemlju”, ali je činjenica da se sve više ljudi vraća – zaključio je sugovornik, piše Večernji list.
BiH
Predsjedateljica Borjana Krišto na 10. obljetnici Berlinskog procesa
Berlinu se danas obilježava 10. obljetnica osnivanja Berlinskog procesa na kojoj Bosnu i Hercegovinu na najvišoj političkoj razini europskih i regionalnih lidera, predstavlja predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto.
Berlinski proces je uspostavljen 2014. godine kao platforma za suradnju na visokoj razini između visokih službenih predstavnika zapadno balkanske šestorke (WB6).
Danas su u Berlinu na razini lidera potpisani Deklaracija o zajedničkom regionalnom tržištu 2025 – 2028 (CRM2) i Sporazum o pristupu visokom obrazovanju i upisu na studije na Zapadnom Balkanu.
Na sastanku lidera predsjedateljica Krišto istaknula je iznimnu važnost Berlinskog procesa koji je prije 10. godina započeo s vizijom koja je doprinijela novoj dinamici europskih integracija regije i dala neosporan zamah ubrzanju reformi svih uključenih zemalja.
“Bosna i Hercegovina nastavlja predano raditi na jačanju regionalne suradnje i pokazali smo se kao pouzdan partner i neizostavan segment u cijelom procesu integracije prostora Jugoistočne Europe u Europsku uniju. Nastavljamo dinamiku koju smo započeli, osobito u razdoblju do konca tekuće godine kako bi ispunili preostali dio reformi i obveza”, istaknula je predsjedateljica Krišto u svome današnjem obraćanju lidera WB6, stoji u službenom priopćenju.
Događanja
Ove nedjelje organizira se druga po redu “Sačijada”
U nedjelju, 20.listopada, na izletištu Strugica organizira se druga po redu Sačijada, tj. natjecanje u pripremi jela ispod sača.
U 10 sati je predviđen dolazak i radpoređivanje ekipa, u 12 je otvorenje manifestacije, predaja gotovih jela je u 15 sati, a proglašenje pobjednika u 16.
Ekipe se mogu prijaviti na br. +387 63 365 954, a gosti će zajamčeno uživati, kako kažu organizatori, u najboljim jelima ispod sača u Lašvanskoj dolini.