BiH
Danas oblačno sa slabom kišom
U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati pretežno oblačno vrijeme sa slabom kišom.
Padavine se očekuju uglavnom u Hercegovini, te zapadnim i djelomično centralnim područjima Bosne.
Poslijepodne u Bosni, postupno smanjenje oblačnost.
Puhat će slab vjetar, na sjeveru zemlje sjeverni i sjeveroistočni, a u ostalim područjima južni i jugoistočni.
Jutarnja temperatura zraka od 8 do 14, na jugu do 18, a dnevna od 14 do 20, na jugu zemlje do 23 stupnja.
U Sarajevu će biti pretežno oblačno vrijeme. Povremeno i lokalno je moguća slaba kiša.
Jutarnja temperatura zraka oko 12, a dnevna oko 18 stupnjeva, priopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
Auto-Moto svijet
Iz Autocesta izdali informaciju za korisnike
Obavještavamo korisnike autoceste da će zbog izvođenja radova na zamjeni prelaznih naprava na vijaduktu Reljevo, dionice Sarajevo sjever – Butila, smjer kretanja Butila – Sarajevo sjever – od ponedjeljka 11.11.9.2024. godine, do završetka radova doći do privremene izmjene režima prometovanja.
U navedenom terminu, promet će se odvijati jednom prometnom trakom u pravcu kretanja u zavisnosti od faze radova.
Molimo sve korisnike autoceste za strpljenje i da se poštuju prometni znakovi postavljeni u privremenoj regulaciju prometa,te da vožnju prilagode uslovima na autocesti, stoji u priopćenju.
BiH
Federalni MUP predstavio kampanju: ‘Ne okreći glavu, okreni broj’
Federalno ministarstvo unutarnjih poslova predstavilo je novu javnu kampanju pod sloganom „Ne okreći glavu, okreni broj!”, čiji je cilj podizanje svijesti o nasilju u porodici i nasilju nad ženama, jačanje međuinstitucionalne saradnje te ohrabrivanje građana da prijavljuju nasilje. Ova inicijativa ima za cilj stvaranje društva sa nultim stepenom toleranicije prema nasilju, priopćeno je iz Federalnog MUP-a.
– Snažne poruke poput „Jedan poziv čini razliku” i „Ako svjedočite nasilju, pozovite 122!” pozivaju građane da preuzmu odgovornost i postanu aktivni učesnici u suzbijanju nasilja. Svaki poziv može značiti razliku, a svaka prijava korak ka sigurnijoj zajednici – navodi se u priopćenju.
Federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak naglasio je da nasilje nikada ne smije biti „privatna stvar“.
– Kao društvo, moramo poslati jasnu poruku da je nasilje neprihvatljivo. Svaka prijava, svaki poziv na 122 može biti presudan za spas jedne osobe. Naš cilj nije samo sankcionisanje, već preventivno djelovanje, brzo reagovanje i jačanje podrške žrtvama – naglasio je ministar Isak.
Iz Federalnog MUP-a dodaju da zabrinjavajuće statistike za 2024. godinu govore u prilog hitnosti ove kampanje.
– U prvoj polovini ove godine zabilježen je porast krivičnih djela povezanih s nasiljem u porodici od 8,18 posto u odnosu na prethodnu godinu. Kampanja je i ključni dio Strategije za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici 2024-2027. godine, koja osigurava Bosni i Hercegovini ispunjenje obaveza prema Istanbulskoj konvenciji. Pored medijske komponente, kampanja uključuje edukativne radionice, pružanje informacija o pravnim i psihološkim savjetovalištima, kao i distribuciju brošura s važnim informacijama o prijavljivanju nasilja i resursima pomoći za žrtve – ističe se.
Ministar Isak posebno je istakao važnost zajedničkog rada institucija, nevladinih organizacija, medija i svakog građanina.
– Ova kampanja je poziv na akciju! Samo zajedničkim djelovanjem možemo ostvariti promjenu kojoj težimo – poručio je ministar Isak, navodi se u priopćenju Federalnog ministarstva unutarnjih poslova.
BiH
Rekordna godina po urodu maslina u Hercegovini
S obzirom na dojmove o urodu i dospijevanju novih nasada koji se iz godine u godinu povećavaju za desetke hektara, količinski ovo će biti rekordna godina po urodu maslina i u Brotnju i u ostatku Hercegovine.
– Ovogodišnja berba je bila odlična, mislim da će ostati zapamćena po količini maslina. Jest da su radmani (postotci ulja u maslinama) bili malo manji zbog kiša pa je maslina povukla veću količinu vode. Prinosi su bili odlični i mislim da će ulje biti vrhunske kvalitete – rekao je čitlučki maslinar Ilija Miletić.
Ističe kako je ovom sezonom prezadovoljan.
– Imam oko 200-tinjak maslina, dosta su mlade, ali su one prebacile sva moja očekivanja. Po stablu su dale oko 30 kilograma ploda, a u prosjeku su stare osam godina. Očekivao sam samo pola od ovoga što sam dobio – izjavio je Miletić.
Kako kaže, i ostali maslinari u Brotnju su zadovoljni.
– Kolege maslinare koje sam kontaktirao isto su izrazili zadovoljstvo i količinom ploda i zdravljem, tj. kvalitetom masline. Nije bilo štetnika i ulja bi sigurno trebala biti ekstra djevičanska – smatra on.
Odgovorio je i na pitanje je li više ploda daju tzv. „domaće“ sorte maslina ili one koje nisu inače karakteristične za naše područje.
– „Španjolke“ nemam, one su se nanovo pojavile i prve su posađene prije nekih pet godina i tako da o njima ne možemo dobiti u potpunosti neke točne informacije kakvi su prinosi, kakva je kvaliteta ulja i ostalo. Ove „Talijanke“ i naše domaće su tu negdje po količini i ploda i kvalitete ulja. One su tu kod nas u Hercegovini i u Dalmaciji već dosta godina tako da možemo reći da su i one postale domaće sorte – ističe Miletić.
Vjeruje da se može očekivati vrhunsko ulje.
– Nadam se da će ulja biti i kao prijašnjih godina, ekstra djevičanska s izraženim polifenolima i svim ostalim što prati kvalitetu ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Mislim da će se naša hercegovačka ulja po kvaliteti moći mjeriti s uljima iz Dalmacije i Istre, kad su kod nas bile kiše i kod njih su, tako da bi kvaliteta ulja trebala biti ista. Sad će uskoro krenuti natjecanja pa ćemo vidjeti kakvo je stanje – zaključio je Miletić.
Da je maslinarstvo u Hercegovini u velikom zaletu pokazuje i to da je Hercegovačka udruga uljara i maslinara (HUUM) nedavnom dodjelom Rješenja o zaštiti oznake porijekla prehrambenog proizvoda (ZOP) za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine te promocija brenda – jamstvenog žiga “Zlatne kapi Hercegovine” uspješno ispunila prvi cilj projekta podržanog od strane Europske unije kroz EU4AGRI Projekt.
„Sljedeći korak u procesu zaštite porijekla kojeg podržava Europska unija jeste uvođenje 40 individualnih proizvođača u sustav oznake porijekla te se očekuje da će se certifikacija završiti do kraja ove godine“, istaknuli su iz HUUM-a.
Kroz proces zaštite porijekla (ZOP), hercegovački proizvođači ekstra djevičanskog maslinovog ulja dobit će, kažu, vrijednu oznaku geografskog porijekla koja garantira kvalitetu i jedinstvenost proizvoda, otvarajući vrata novim tržištima i stvarajući brojne prilike za rast. (Izvor: RTV HB)
BiH
Nijedno dijete bez paketića’: Humanitarni projekt Udruge ‘Ruku na srce’
Volonteri Udruženja “Ruku na srce” novogodišnje praznike i zimske radosti dočekuju uz najveći humanitarni projekat “Nijedno dijete bez paketića”, s ciljem pomoći građanima Bosne i Hercegovine slabijeg materijalnog stanja.
“Nijedno dijete bez paketića” je humanitarni projekat Udruženja “Ruku na srce” u okviru kojeg se nastoje obezbijediti novogodišnji paketići za djecu iz porodica slabijeg materijalnog stanja.
Prethodnih 13 godina u okviru ovog projekta podijeljeno je gotovo 20.000 paketića mališanima školskog i predškolskog uzrasta sa područja Kantona Sarajevo, ali i cijele Bosne i Hercegovine.
“Vođeni prelijepim osjećajem pomaganja drugima i sa saznanjem da je malo potrebno da nekog usrećimo, i ove godine pokrećemo ovaj projekat. Naravno, prikupljanje donacija, te pakovanje i podjela novogodišnjih paketića ne bi bila moguća bez velikog broja naših volontera, kao i naših divnih sugrađana, donatora i društveno odgovornih kompanija koji svake godine daju značajan doprinos tome da što veći broj paketića bude uručen u prave ruke naših mališana”, navode iz udruženja.
Upravo zbog toga, kako bi ova priča bila uspješna kao i prethodnih godina, Udruženje “Ruku na srce” poziva studente, školarce, sugrađane i predstavnike kompanija, udruženja i sportskih kolektiva da ih podrže i pomognu da nijedan mališan ne bude bez novogodišnjeg paketića.
Svi koji žele biti dijelom ove priče, mogu donirati igračke (ne nužno nove, bitno je da su očuvane), slatkiše, školski pribor ili novac. Također, mogu i sami napraviti paketić i uljepšati početak Nove godine djeci čiji roditelji ne mogu obezbijediti te male radosti.
Donacije je ove godine moguće dostaviti na nekoliko punktova u Sarajevu, kao i uplatom na žiro račun Udruženja “Ruku na srce“ (1990490056036171, Sparkasse Bank).
Sve dodatne informacije o lokacijama i načinima doniranja mogu se pronaći na web stranici Udruženja “Ruku na srce“, kao i na njihovim profilima na društvenim mrežama.
Također, aktivan je i humanitarni broj za korisnike BH Telecoma (090 291 071), putem kojeg je moguće donirati dvije konvertibilne marke (KM).
Udruženje “Ruku na srce” također poziva i sve zainterseovane da se pridruže timu volontera koji pakuje paketiće i tako postanu pomoćnici.
Rok za prikupljanje svih priloga je 8.prosinca 2024. godine.
(Izvor: BHRT/Anadolu)
BiH
Livanjski sir Mljekare Livno prvi bh.zaštićeni proizvod u Europskoj uniji
Brendiranje domaćih proizvoda uz oznake izvornosti i zemljopisnog podrijetla ključno je za osiguravanje konkurentnosti bosanskohercegovačkih proizvoda na tržištu te očuvanje lokalne proizvodnje, istaknuli su stručnjaci.
Nedavni primjer hercegovačkog maslinovog ulja, koje je službeno proglašeno autohtonim proizvodom s oznakom izvornosti, pokazuje kako brendiranje može pomoći u izgradnji prepoznatljivog identiteta i stvaranju emocionalne povezanosti s potrošačima, kaže profesorica Marija Čutura s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Oznake izvornosti dovele su Livanjski sir, koji je zaštićen na razini Bosne i Hercegovine i Europske unije, na tržišta u 15 europskih zemalja i Sjedinjene Američke Države. “Livanjski sir je prvi proizvod s Balkana izvan EU koji je dobio ovu zaštitu,” kazao je Zdravko Markov, izvršni direktor Mljekare Livno.
U Bosni i Hercegovini trenutno je registrirano 12 proizvoda s oznakama izvornosti, zemljopisnog porijekla i zajamčenog tradicionalnog specijaliteta. Josip Merdžo, ravnatelj Instituta za intelektualno vlasništvo BiH, najavio je nova zakonska rješenja usklađena s europskim standardima kako bi se ojačala zaštita intelektualnog i industrijskog vlasništva.
Brendiranje i certificiranje domaćih proizvoda nisu samo marketinški alati, već i važan čimbenik održivog razvoja, ističu stručnjaci.
BiH
Helez poručio Dodiku: Državljanima BiH zakonom nije dozvoljeno služenje vojnog roka u drugim državama
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez odgovorio je na izjavu entitetskog predsjednika Milorada Dodika za beogradske Večernje novosti, da bi mladići iz Republike Srpske trebali služiti vojsku u Srbiji i potom se vratiti.
Helez je kazao kako Dodik po ko zna koji put direktno napada na Oružane snage BiH.
“Nastavak je to njegove politike napada na državne institucije: Ustavni sud BiH, Tužilaštvo BiH, JP RTVBiH te posebno Oružane snage BiH i druge institucije BiH koje su simboli naše zemlje”.
Ministar odbrane BiH citirao je i član zakona koji eksplicitno zabranjuje služenje vojnog roka građana BiH u drugim zemljama
“Svojim izjavama u kojima direktno agituje da građani BiH iz entiteta RS služe vojni rok u Srbiji krši Zakon o odbrani BiH, u član 51. (Zabrana angažiranja državljana Bosne i Hercegovine), državljanima Bosne i Hercegovine, čije je prebivalište na teritoriji Bosne i Hercegovine, uključujući i one sa dvojnim državljanstvom, zabranjeno je služiti vojni rok i obučavati se u svojstvu regruta u oružanim snagama drugih država.”
Helez je naglasio da i svako podstrekivanje i ohrabrivanje postupanja koje je suprotno odredbama predmetnog člana zakona može se dovesti u vezu sa kršenjem člana 162b Krivičnog zakona BiH, koji precizira da će se kaznom zatvora sankcionisati svako ko javno, putem sredstava informiranja, distribuiše ili na bilo koji drugi način uputi poruku javnosti, koja za cilj ima podsticanje drugog na izvršenje ovog krivičnog djela.
“Shodno navedenim zakonskim propisima, pozivam pravosudne organe BiH, posebno Tužilaštvo BiH da ispitaju izjave predsjednika manjeg bosanskohercegovačkog entiteta RS Milorada Dodika u kojima agituje da građani BiH iz entiteta RS služe vojni rok u Srbiji.”
Podsjetimo i to da je Milorad Dodik također kazao kako bi se ove osobe koje završe obuku u Srbiji trebali brže zaposliti ili dobiti druge privilegije.
Dodik je ovo odgovorio na pitanje o odluci Srbije da ponovo uvede vojnik rok. Putem određenih rješenja mi ćemo stimulirati da naši momci idu u Srbiju, odsluže vojni rok i vrate se, rekao je Dodik.
BiH
Magla u većem dijelu Bosne, sunčano u Hercegovini
U većem dijelu Bosne danas će preovladavati dugotrajna magla ili niska oblačnost dok će pretežno sunčano biti na jugozapadu Bosne i u Hercegovini.
Puhat će slab vjetar istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka od -3 do 3°C, na jugu zemlje od 5 do 9°C.
Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom od 3 do 9°C, na jugu zemlje od 15 do 20°C.
U Sarajevu magla i niska oblačnost. Najniža jutarnja temperatura zraka oko -2°C, a dnevna temperatura zraka oko 4°C.
BiH
Danas u BiH mjestimično dugotrajna magla i oblačnost, dan prohladan
Danas, 11.11.2024. u većem dijelu Bosne preovladavat će dugotrajna magla ili niska oblačnost. Pretežno sunčano je na jugozapadu Bosne i u Hercegovini. Vjetar slab istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između -3 i 3°C, na jugu zemlje od 5 do 9°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 3 i 9°C, na jugu zemlje od 15 do 20°C.
U Sarajevu magla i niska oblačnost. Najniža jutarnja temperatura zraka oko -2°C. Najviša dnevna temperatura zraka oko 4°C.
BiH
U Zenici gorjela kuća: Sedmero djece spašeno
U zeničkom naselju Lukovo polje večeras je izbio požar u jednoj porodičnoj kući.
U trenutku izbijanja vatre, u kući je bilo deset osoba, od kojih sedmero djece.
Na svu sreću, svi su uspjeli napustiti objekat na vrijeme, te nije bilo povrijeđenih. Iako su svi članovi porodice uspješno evakuisani, kuća je pretrpjela značajnu materijalnu štetu, izvještava reporter “Avaza” s lica mjesta.
Pripadnici vatrogasnih službi brzo su reagovali i spriječivši dalju štetu.