Zbog izvođenja sanacionih radova na mostu Gorica, za saobraćaj je zatvorena desna cijev tunela 1. mart u smjeru Zenica-Sarajevo, a vozila saobraćaju dvosmjerno kroz lijevu tunelsku cijev, navode iz BIHAMK-a.
BiH
Danas ističe rok za dostavu prijedloga za popunu ministarskih pozicija u novoj Vladi Federacije BiH

Većina imena za ministarske pozicije u sazivu nove Vlade Federacije Bosne i Hercegovine nisu poznata. Imena bi trebalo da budu dostavljena danas, da bi već sutra predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine Lidija Bradara donijela odluku o imenovanju Vlade. Rok za imenovanje koji su dogovorile vladajuće stranke ističe, a pošto je jasno da Refik Lendo neće podržati predložena imena, špekulira se da visoki predstavnik traži rješenje. Ustavne promjene koje se spominju za mnoge političare nisu prihvatljive, a za SDA to je isporučivanje Federacije HDZ-u BiH.
Zvanične potvrde o novim ustavnim rješenjima nema, ali tu je pisana kolumna Kristijana Šmita i poruka da je krajnji rok za formiranje federalne Vlade. Ukoliko bude ostvareno ono što se u medijima špekuliše, to je korak unazad, stav je mnogih političara. Naime, nove izmjene Ustava idu ka tome da dva člana rukovodstva Federacije Bosne i Hercegovine mogu imenovati premijera Federacije BiH bez saglasnosti trećeg. Taj koji nije saglasan obraća se svom etničkom klubu u Domu naroda te kantonu s najviše stanovništva iz naroda kojem pripada. U praksi to bi značilo da, ukoliko se zaobiđe ruka SDA-ovog Refika Lende, on će morati tražiit podršku dvije trećine delegata u Klubu Bošnjaka, ali i dvotrećinsku podršku u skupštini Tuzlanskog kantona. Ovo je put ka tome da se Federacija isporuči HDZ-u, jasni su u SDA.
MUAMER ZUKIĆ, Klub Bošnjaka Doma naroda Parlamenta FBiH (SDA)
“Nema logike stvari vraćati samo na jedan kanton, pa zašto bi samo Bošnjaci Tuzlanskog kantona odlučivali o vitalnom nacionalnom interesu svih Bošnjaka. Ovako kako se krenulo je put da se Federacija BiH isporuči HDZ-u i HNS-u, a da se Bošnjaci razvlaste u Federaciji BiH gdje su većinski narod.”
I dok se čekaju imena ministara, čeka se i upravo ovakav ili sličan potez Kristijana Šmita. Oni koji su vladajuća većina uvjereni su da će Šmit povući naredni potez. SDP-u bi trebalo da pripadne premijerska pozicija i četiri ministarstva, ali i unutar te stranke vide probleme u Šmitovim nametanjima.
IRFAN ČENGIĆ, delegat u Domu naroda FBiH
“Uvođenje kantona u izbor federalne Vlade je antievropsko, antigrađansko djelovanje koje ima za cilj stvaranje daljih podjela i gubi se svaki smisao izbora i Parlamenta.”
U HDZ-u o imenima šute, ali zna se da im trebaju pripasti ministarstva finansija, pravde, prometa, zdravstva, prostornog uređenja i kulture. U HNS-u su stava da će vlade biti ili uz dogovor ili uz intervencije Šmita, iako kažu takvu odluku ne priželjkuju.
BOŽO LJUBIĆ, predsjednik Glavnog vijeća HNS-a
“Jasno je da osmorka ili sedmorka imaju dovoljno glasova u oba doma Parlamenta Federacije BiH. Smatram da bi bio konstruktivan prijedlog gospodina Lende da da saglasnost za formiranje Vlade.”
NiP će sutra predložiti jedno ime – Adnana Delića, za ministra rada i socijalne politike. Kažu, špekulacije za njih nemaju logike. I Naša stranka predložiće jedno ime – ministricu okoliša i turizma Nasihu Pozder i pozdravljaju promjene koje bi bile trajne.
ALJOŠA ČAMPARA, izaslanik u Domu naroda Parlamenta FBiH
“Nema logike uopšte puštati kantone i da vlast zavisi od jednog kantona na nivou Federacije Bosne i Hercegovine. I ako dođe do određenih izmjena ili djelovanja Šmita, mislim da bi se morao fokusirati na parlamentarne većine.”
PREDRAG KOJOVIĆ, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH
“Mislim da bilo kakav doticaj kantona sa federalnom vlašću i stvaranje neke ovisnosti ili uticaja jednog kantona na federalnu Vladu nije dobro.”
Ostala ministarstva trebaju pripasti bloku SBiH, NES i PDA. Za ispunjenje želja nema još mnogo vremena, jer zacrtani rokovi cure.
BiH
Bošković: SDA bliža ulasku u Vladu HNŽ-a

U Mostaru su nastavljeni pregovori o formiranju Vlade Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), a kako je nakon nove runde pregovora kazao predsjednik Županijskog odbora HDZ-a BiH Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Stjepan Bošković, u ovom trenutku je SDA bliže tome da bude partner HDZ-u u novoj vladi.
– Stranke “trojke” uzele su još vremena do sutra da odgovore na uvjete koje smo mi postavili, ali što se tiče današnjih razgovora, mogu reći da je u ovom trenutku SDA bliže ulasku u vlast – kazao je Bošković.
Dodao je kako do sada nije razgovaralo o imenima i raspodjeli ministarstva, te je za petak, 2. lipnja, postavio novi rok kada će se, kako je rekao, znati tko će činiti vladajuću većinu u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
Predsjednik mostarskog SDP-a i zastupnik u Skupštini HNŽ-a Arman Zalihić kazao je kako je njihov stav jednak kao i ranije, odnosno da se treba “napraviti vlast po vertikali”.
– Danas smo imali seriju sastanaka, jedan od njih je bio sastanak između HDZ-a i ovog našeg bloka od šest zastupnika, Socijaldemokratske partije (SDP) BiH, Demokratske fronte (DF) i Naroda i pravde (NIP), nismo išli ništa previše dalje od naših stavova od prošlog puta. Sutra je sjednica Vlade Federacije BiH u Mostaru i nadamo se da će se vrhovi stranaka uključiti da nađemo zajednički interes. Mi želimo napraviti vlast po vertikali, odnosno navedenog bloka s jedne strane i dva HDZ-a s druge strane, ali morat ćemo još sjediti da usuglasimo neke stvari i detalje – kazao je Zalihić.
U Skupštini HNŽ-a najviše zastupnika ima politički blok okupljen oko HDZ-a BiH – 11, SDA ima sedam, SDP BiH i HDZ 1990 po tri, HRS i DF po dva te NES i Narod i pravda po jednog zastupnika.
Za imenovanje Vlade potrebno je 20 ruku.
BiH
Kriminalistička policija izuzela dokumentaciju o poslovanju FK Sloboda

Službenici Sektora kriminalističke policije Uprave policije MUP-a Tuzlanskog kantona po nalogu Kantonalnog tužilaštva TK u prethodnom periodu izuzeli su obimnu materijalnu dokumentaciju koja se odnosi na funkcioniranje i poslovanje Fudbalskog kluba Sloboda Tuzla u periodu od nekoliko godina.
Na osnovu do sada obavljenih provjera i istražnih radnji, i analize izuzete materijalne dokumentacije, Sektor kriminalističke policije UP MUP-a TK je Tužilaštvu Tuzlanskog kantona dostavio dva izvještaja protiv tri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo zloupotreba položaja i ovlašćenja, a koje se odnosi na određene nezakonitosi vezane za djelovanje u klubu, rekao je Feni glasnogovornik Kantonalnog tužilaštva TK Admir Arnautović.
Istražne radnje i provjere provode se intenzivno i zbog istrage više detalja o izuzimanju dokumetacije iz prostorija FK Slobode u Kantonalnom tužilaštvu TK nisu u mogućnosti priopćiti.
Fudbalski klub Sloboda, podsjećanja radi, u nedjelju je ponovo ispao u Ligu Federacije Bosne i Hercegovine, a predsjednik Upravnog odbora Elmir Šećerbegović je potpisao otkaze za uposlenike, te je svoj mandat stavio na raspolaganju Skupštini tog kluba, prenosi N1.
BiH
Za utorak, 06.06.2023. godine zakazana je 21. redovita sjednica Općinskog vijeća Novi Travnik

Za utorak, 06.06.2023. godine zakazana je 21. redovita sjednica Općinskog vijeća Novi Travnik. Sjednica će se održati u velikoj dvorani Općine Novi Travnik, sa početkom u 13:30 sati.
Na dnevnom redu će se naći slijedeće točke:
- Prijedlog Odluke o usvajanju Izvješća o izvršenju proračuna i o realizaciji kapitalnih potpora i izdataka Trezora Općine Novi Travnik za period 1.1.2023.-31.03.2023. godine;
- Prijedlog Odluke o dodjeli javnog priznanja „Pohvala“ Općine Novi Travnik;
- Prijedlog Odluke o dodjeli javnog priznanja „Plaketa“ Općine Novi Travnik;
- Prijedlog Zaključka o utvrđivanju Nacrta plana parcelacije „Sebešić-Ivoši“ Novi Travnik i stavljanju na uvid;
- Prijedlog Zaključka o davanju suglasnosti na odluke skupštine JP „ORŠK“ d.o.o. Novi Travnik o usvajanju Izvješća o radu za 2022. godinu i Plana poslovanja za 2023. godinu;
- Prijedlog Zaključka o davanju suglasnosti na odluke skupštine JKP „Vilenica čistoća“ doo Novi Travnik o usvajanju Izvješća o poslovanju za 2022. godinu i Plana poslovanja i Financijskog plana za 2023. godinu;
- Prijedlog zaključka o davanju suglasnosti na odluke skupštine JP „Vilenica-Vodovod“ d.o.o. Novi Travnik o usvajanju Izvješća o radu za 2022. godinu i Plana poslovanja za 2023. godinu;
- Prijedlog Odluke o pristupanju izradi izmjene i dopune Urbanističkog projekta trgovačko zanatski centar „Zelena pijaca/tržnica“–izmjene i dopune;
- Prijedlog Rješenja o utvrđivanju trajnog prava korištenja na građevinskom zemljištu za Stjepana Barića iz Novog Travnika;
- Prijedlog Odluke o prodaji zemljišta u državnom vlasništvu Nisvetu Tolja iz Novog Travnika;
- Prijedlog Odluke o davanju poslovnog prostora u zakup Karate klubu „Orhideja“ iz Novog Travnika;
- Prijedlog Odluke o raspisivanju javnog nadmetanja – licitacije za prodaju etažnog stana u vlasništvu Općine Novi Travnik u Ulici Kralja Tvrtka 39/2;
- Informacija o realiziranim projektima kapitalnih ulaganja.
BiH
Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica posjetio načelnika Novog Travnika

Federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar u pratnji Nisveta Mujanovića, pomoćnika ministra , Nijaza Heleza, zastupnika u Parlamentu Federacije BiH i Besima Belegića, vijećnika u Općinskom vijeću Novi Travnik boravio je u radnoj posjeti načelniku Općine Novi Travnik.
Na sastanku se razgovaralo o projektima održivog povratka koje je Općina Novi Travnik delegirala prema Federalnom ministarstvu.
Ministar Dizdar iskazao je dobru volju za ostvarenje suradnje sa lokalnom zajednicom a upoznao je načelnika i sa programima koje će ministarstvo u narednom periodu provoditi i koji će Općini Novi Travnik biti dostupni za apliciranje.
Tijekom razgovora ministar Dizdar dao je potporu aktivnostima Općine a načelnik Stjepan Dujo iskazao je nadu da će biti prepoznate potrebe Novog Travnika iskazane kroz projekte koji će uskoro biti dostavljene Federalnom ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica na razmatranje.
BiH
Krišto: Dijalog je jedini način da se dođe rješenja za državnu imovinu

Izaslanik Kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Džemal Smajić (Stranka za BiH) zatražio je odgovor na pitanje da li Vijeće ministara BiH radi na zakonu o upravljanju državnom imovinom na osnovu presuda Ustavnog suda BiH.
Podsjetio je da je Ured visokog predstavnika (OHR) u BiH uz podršku Vijeća za implementaciju mira (PIC) formirao ekspertsku radnu grupu koja razmatra ta pitanja, a na kraju je na parlamentu BiH da usvoji zakon.
Predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto (HDZ) podsjetila je da je još 2004. godine formirana komisija za pitanja državne imovine zadužena za utvrđivanje raspodjele i određivanje prava i obaveza BiH, entiteta i Brčko distrikta BiH u upravljanju imovinom.
Ta komisije bila je zadužena da izradi kriterije za utvrđivanje državne imovine, njenu raspodjelu između BiH, entiteta, županija i općina i dostavi ih Vijeću ministara i Parlamentarnoj skupštini BiH.
Krišto kaže da je ta odluka izmijenjena 2018. godine i formirana komisije koja je imala 12 članova iz institucija zaduženih za ovo pitanje. Odluka o formiranju komisije je još jednom izmijenjena 2021. godine. Izuzev nametanja odluke OHR-a o zabrani raspolaganja imovinom, nije bilo drugih odluka.
– Ovo jeste složeno pitanje, ali odluke Ustavnog suda se moraju provoditi. Smatram da je ključ dijalog i pronalazak rješenja jer ovo uopće nije teško riješiti barem ne onako teško kako se to u politici predstavlja – smatra Krišto.
Kako je zaključila, potrebno je utvrditi kriterije i donijeti zakon o raspolaganju državnom imovinom, izražavajući nadu da će svi preuzeti svoj dio odgovornosti u skladu s nadležnostima u tom kontekstu.
BiH
BIHAMK: Vozite oprezno, pažnju obratite na učestale odrone

Naredna dva dana (31.05.-01.06.) u terminu od 09 do 14 sati planirana je zamjena rasvjete u tunelu Karaula (M-18 Olovo-Kladanj), zbog čega će se saobraćati usporeno, jednom trakom.
Aktuelni radovi
Počeli su sanacioni radovi na magistralnom putu Srbljani-Bosanska Krupa. Svakog radnog dana od 08 do 16 sati saobraća se usporeno, jednom trakom.
Sporije zbog radova tokom dana saobraća se i na magistralnim putevima: Kiseljak-Gromiljak, Lašva-Kaonik, Travnik-Vitez, Šićki Brod-Lukavac, Bihać-Kamenica, Ripač-Dubovsko i Bijeljina-Rača, kao i na ulazu u Bugojno (iz smjera Rostova).
Zbog slijeganja ceste na ulazu u Vinac iz smjera Donjeg Vakufa (M-5/16 Donji Vakuf-Jajce) u funkciji je samo jedna traka, a brzina je ograničena na 20 km/h.
Na dionici regionalnog puta od mjesta Ravno prema magistralnom putu Ljubinje-Trebinje (M-6) saobraćaj je obustavljen i preusmjeren na alternativne pravce.
Učestali odroni
Zbog radova na mostu na Ilidži (M-17 Stup-Blažuj), saobraćaj se iz smjera Blažuja preusmjerava kroz naselje Lužani, dok se iz smjera Ilidže saobraća preko mosta (u funkciji je jedna traka na mostu).
Zbog sanacionih radova zatvoren je most na ulazu u Nemilu (spoj M-17 sa R-473), a vozila saobraćaju preko raskrsnice u Topčić Polju.
Na graničnim prelazima putnička vozila ne čekaju duže od 30 minuta.
Zbog nestabilne vremenske situacije i povremenih padavina savjetujemo oprezniju vožnju, prilagođenu trenutnim uvjetima i stanju na putevima. Upozoravamo i na učestale odrone na brojnim dionicama.
BiH
VRIJEME DANAS: Oblačno sa kišom i pljuskovima, u srednjoj Bosni moguća pojava bujica

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati pretežno oblačno vrijeme. Prijepodne sa kišom u sjevernim područjima, a tokom dana u cijeloj zemlji sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. U Hercegovini nešto manje oblačnosti prijepodne.
U sjevernim, sjeveroistočnim i djelimično centralnim područjima Bosne se očekuju jači pljuskovi, što može uzrokovati pojavu bujica. Vjetar slab sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura zraka od 11 do 17, na jugu do 20, a dnevna od 17 do 23, na jugu do 27 stupnjeva.
U Sarajevu će biti pretežno oblačno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom. Jutarnja temperatura oko 12, a najviša dnevna oko 20 stupnjeva, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH.
BiH
Mijenja li općina u BiH svoje ime? Razlog je zanimljiv – turizam

Na ušću rijeke Plive u Plivsko jezero formirano je naselje u prahistoriji o čemu svjedoče ostaci gradine i tvrđave na brijegu Vagan ispod brda Otomalj.
U srednjovjekovnom bosanskom kraljevstvu ovaj prostor pripadao je župi Luka, zemlja Donji Kraji.Bosanska kraljica Katarina Kosača Kotromanić je u Jezeru podigla crkvu svetog Jurja, odnosna Đurđa.Padom bosanskog kraljevstva 1463. naselje Jezerski grad ulazi u sastav Jajačke banovine oko kojeg su se vodile presudne bitke za spas Evrope.Pod gradom se nalazio franjevački samostan 1492. koji je porušen od Osmanlija nakon pada 1528.
Naselje sa tvrđavom na adi prvi put se spominje 1660. pod nazivom Gölhissar, Đol-Hisar – Jezerski grad, Jezerski dvorac, Ružin grad, Dvorac ruža.
Upravo ovaj naziv potaknuo je načelnicu Jezera da razmisli o promjeni imena opštine.
“Jesam razmišljala o Ružinom Gradu, ako ne bismo i zvanično promijenili ime, onda da u turističke svrhe koristimo ovaj naziv i naravno planiramo da upotpunimo sadržaje alejama ruža”, rekla je načelnica Jezera Snežana Ružičić.
Na pitanje da li je ime Grad Ruža prihvatljivo i zbog prezimena, Ružičić je kroz osmijeh i u šali odgovorila: “Što da ne“, prenose Nezavisne.
BiH
ZBOG POPLAVE: U potpunosti obustavljen promet od Žepča prema Maglaju

U Brankovićima kod Žepča zbog izlijevanja vode na prometnicu i nanosa u potpunosti zatvoren promet na magistralnoj cesti M17 Prometnicu osiguravaju djelatnici PU Žepče. Očekuju se dolazak strojeva za sanaciju ovog djela prometnice.
Prema informacijama prekinut je i promet na M17, prema Maglaju , kod Mlina.

Exif_JPEG_420