Vijeće Suda BiH nepravomoćno je proglasilo krivim bivšeg ministra sigurnosti Selmu Cikotića (SDA) za zloupotrebu položaja, piše Avaz.
Politika
Čović posjetio Uskoplje i razgovarao sa stranačkim dužnosnicima

Predsjednik HDZ-a BiH i Hrvatskog narodnog sabora BiH dr. Dragan Čović danas je u posjeti stranačkim odborima u Županiji Središnja Bosna. Prvi posjet i radni sastanak održan je u Uskoplju sa predsjedništvom Općinskog odbora HDZ-a BiH Uskoplje. Sastanku je nazočila i dopredsjednica HDZ-a BiH i zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijana Filipović.
Dražen Matišić, predsjednik Općinskog odbora HDZ-a BiH Uskoplje uz članove predsjedništva, na održanom sastanku izložio je presjek stanja i aktivnosti. Govoreno je političkoj, gospodarskoj i sigurnosnoj situaciji u općini Gornji Vakuf-Uskoplje, kako bi se stvarala klima bolje kvalitete života.
Na sastanku je razgovarano o stranačkim aktivnostima i drugim aktualnim temama koje se trenutno vežu za Gornji Vakuf-Uskoplje, od razvojnih projekata i velikih potencijala, infrastrukture, obrazovanja i funkcioniranja javnih poduzeća.
Na sastanku su precizirane i dogovorene daljnje aktivnosti, predsjednik Čović je obećao punu podršku razvojnim programima i projektima općini Gornji Vakuf-Uskoplje. Dužnosnici viših razina vlasti, od resornih ministarstva iz županije, Federacije te Vijeća ministara, pomoći će pri realizaciji naznačenih projekata ovdje, kazao je predsjednik Čović, te je nazočne upoznao s aktualnom političkom situacijom te izazovima u Bosni i Hercegovini.
BiH
Priopćenje za javnost zamjenika ministra obrane BiH Slaven Galić

Komentar na odgovor Ureda člana Predsjedništva BiH i priopćenje za javnost poslao je zamjenik ministra obrane BiH gdin Slaven Galić.
Ured člana Predsjedništva BiH poziva se na članak 12. točke i), j) i k) Zakona o obrani BiH kojim su propisane nadležnosti Predsjedništva BiH oko imenovanja, promicanja i smjenjivanja generala u OS BiH.
U svome Odgovoru Komšićev ured napominje da je imenovanje generala isključiva nadležnost Predsjedništva BiH. Rječ isključivo u hrvatskome jeziku znači samo, jedino, exskluzivno, što znači da u ovome slučaju članak 12. Zakona o obrani BiH isključuje sve ostale članke Zakona o obrani BiH koji uključuju Ministarstvo obrane BiH u proces imenovanja generala.
Radi se o članku 15. točke g) navedenoga Zakona temeljem kojega Ministar obrane Bosne i Hercegovine predlaže postavljenje, promicanje i smjenu generala. Jedan članak zakona ne može isključivati drugi članak istoga zakona.
Komšićev ured navodi da General Stojčić nije imenovan zato što nema odgovarajuću školsku spremu. Ovdje se radi o apsurdu. General Stojčić je već General, kako i sam Komšićev ured tvrdi. Istoga nije trebalo imenovati jer je već imenovan. U vrijeme predsjedničkih mandata Željka Komšića i to od 2010. godine do 2018. godine Marko Stojčić je bio general. Tada taj isti Ured nije dovodio u pitanje stručnost generala Stojčića. I u tome razdoblju general Stojčić je premještan i postavljan od strane Predsjedništva, jedina razlika je što je tada sve odrađeno po Zakonu o obrani BiH, uvažavajući prijedlog Ministra obrane. U tome vremenu Komšićev ured očito nije imao svoga kandidata.
Komšićev ured nije dao odgovor zašto isključuje primjenu članka zakona kojega su prekršili (članak 15. točke g) Zakona o obrani BiH)? Zašto su postavili brigadira Martina Propadala na mjesto generala ako se nije našao u dostavljenom prijedlogu Ministarstva obrana.
Radi se o nezakonitome činu. Kako se uopće našlo ime Martina Propadala pred članovima predsjedništva ako nije zakonito predložen od strane Ministarstva obrane. To je pitanje za Tužiteljstvo BiH.
Zašto su smjenili i umirovili generala Marka Stojčića ako to nije bio prijedlog Ministra obrane?
U Odgovoru iz Ureda Željka Komšića naveli su da je Stojčić ispunio uvjete za umirovljenje. Članak 48.stavak (2) Zakona o službi u OS BiH propisuje uvjete za starosnu mirovinu te nalaže da se izuzetno, na prijedlog ministra Obrane, osoba koja ima čin generala,bez obzira na godine starosti i godine mirovinskog staža može umiroviti. I u ovome slučaju izostao je prijedlog Ministra te je ponovno prekršen članak zakona
Postavlja se pitanje jeli na snazi potpuno bezvlašće u kojeme svatko može predlagati generale članovima Predsjedništva BiH kršeći zakonske odredbe. U dostavljenom Odgovoru od strane Ureda Željka Komšića evidentno je da isti nisu niti pokušali demantirati povredu članaka Zakona o obrani i Zakona o službi u OS BiH. Isti su samo proširili svoje nadležnosti dodavanjem riječi isključivo koju Zakon o obrani BiH ne prepoznaje. Ponovno postavljam pitanje dali je ovim činom potpuno stavljen van pravne snage Zakon o obrani BiH i Zakon o službi u OS BiH. Poslije ovakvog Odgovora od strane Ureda Željka Komšića preostaje samo da se uključi Tužiteljstvo BiH i formira predmet.
Zamjenik ministra obrane BiH
mr.sc. Slaven Galić
BiH
Selmo Cikotić osuđen na tri godine zatvora

On je osuđen na tri godine zatvora, uz mogućnost žalbe.
Cikotiću je proglašen krivim da je od 2009. do 2011. godine – u dogovoru s drugim osobama, s ciljem pribavljanja koristi – iskoristio službeni položaj i pogodovao firmi “Scout” iz Zagreba. Smatra se da je na taj način oštetio budžet za 9,7 miliona KM.
On je protivno Sporazumu o konačnom raspolaganju svim pravima i obavezama nad pokretnom imovinom iz 2008. godine i odlukama Predsjedništva BiH, donio i potpisao dvije odluke o odobravanju isporuke, odnosno zamjene roba, te četiri rješenja o isporuci municije.
On je zaključio i četiri aneksa na osnovne ugovore o prodaji neperspektivnog naoružanja i municije potpisane 2003. i 2004. godine.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe.
BiH
Slaven Galić: Nezakonito imenovanje generala u OS BiH

pripadaju Hrvatima, i to za tri od četiri prijedloga usuglašena u Ministarstvu
obrane, i time je se narušio kontinuitet dosadašnje prakse utemeljen na zakonskim
procedurama i narušila operativnost funkcioniranja OS BiH.
ZAKLJUČAK
Kršenje odredbi članaka Zakona o obrani BiH i Zakona o službi u OS BiH oko
imenovanja, smjenjivanja i umirovljavanja generala u OS BiH od strane
Predsjedništva BiH bez prijedloga Ministra obrane samo da bi se uvažili osobni
interesi pojedinih članova Predsjedništva, a koji su na štetu hrvatskog naroda
dovodi u pitanje i primjenu odredbi članka 84. (Aktivnosti za prijem u NATO)
Zakona o obrani BiH koji nalaže aktivnosti svih razina vlasti za prijem BiH u
NATO. Zašto poštovati ovaj, a ne onaj članak istoga zakona.
Zadnja prepreka da nezakonita Odluka Predsjedništva BiH bude nepotvrđena je
Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine. Ako izostane glas razuma u
Predstavničkom domu, preostaje Dom naroda .
I na kraju, kršenje odredbi Zakona je kazneno djelo, podliježe kaznenoj
odgovornosti te je poziv Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine da formira predmet i
utvrdi kako i na koji način se ime predsjedničkog kandidata pojavilo pred
Predsjedništvom BiH ako nije dostavljeno od zakonskog predlagača, Ministra
obrane.
ZAMJENIK MINISTRA
mr. sc. Slaven Galić
Politika
HKC NOVA BILA: Započele likovno – kreativne radionice za djecu

Već treću godinu za redom, tijekom mjeseca prosinca u prostorijama Hrvatskog kulturnog centra u Novoj Biloj održavaju se likovno-kreativne radionice. Voditeljice radionica su učiteljice Jelena Androsevic i Sandra Zrnic.
Radionice su besplatne za svu djecu, a materijal osiguran.
Danas, 2.prosinca, održana je prva radionica. Na zadovoljstvo djece, kreativne radionice će se održati i sljedeći tjedan i to 9.prosinca.
Prijave se vrše isključivo na Viber broj 063-532-782.
Izaberite najbolju zabavu za Vaše najmlađe! Učimo, stvaramo i zabavljamo se!
Neka božićni blagdani budu što ljepši!!
BiH
Isplata mirovina za studeni danas, 2.prosinca

U skladu sa Zakonom o MIO/PIO, mirovine za mjesec studeni bit će isplaćene preko jedinstvenog računa riznice Federacije BiH u subotu, 2. prosinca 2023. godine.
Najniža mirovina za studeni iznosi 538,27 KM, a zajamčena 642,40 KM. Najviša mirovina ostvarena prema Zakonu o MIO (Službene novine 13/18) iznosi 2.800,00 KM, dok najviša mirovina ostvarena prema Zakonu koji je vrijedio do 1. ožujka 2018, iznosi 2.626,42 KM.
Prosječna mirovina korisnika samostalne mirovine, a kojih je na isplati za studeni 362.839, iznosi 675,53 KM.
Mirovinu za studeni primit će 444.069 korisnika, a ukupno potreban sredstva za isplatu iznose oko 270 milijuna KM, priopćeno je na stranici Zavoda.
BiH
Nizozemska protiv otvaranja pregovora s BiH

Vlada Nizozemske objavila je Pismo Parlamentu, a odnosi se na proširenje Europske unije s posebnim naglaskom na Zapadni Balkan.
U pismu se, po pisanju N1, između ostalog, navodi kako je Nizozemska trenutno protiv otvaranja pregovora s Bosnom i Hercegovinom.
Navodi se kako će otvaranje pregovora podržati nakon što BiH postigne potreban stupanj usklađenosti s europskim kriterijima za članstvo. Vlada Nizozemske smatra kako je postignut samo ograničen napredak u većini od 14 prioriteta i nazadovanje u oblasti slobode izražavanja.
Kao ozbiljne probleme navode secesionističke napore iz bh. entiteta Republikke Srpske te kriminalizacija klevete i usvajanje novog zakona o stranim agentima.
U novom Izvještaju State Departmenta o BiH govori se o stanju sigurnosti. Bosna i Hercegovina ostala je kooperativni partner u borbi protiv terorizma, usprkos svojim ograničenim kapacitetima. Od 2014. zabranjeno je putovanje u inozemstvo radi borbe u stranim oružanim snagama.
Više od 100 bh. državljana i dalje su u Iraku i Siriji. BiH je nastavila biti voljan partner u repatrijaciji bh. državljana iz Sirije i Iraka. Unutarnje svađe i nesuglasice nastavile su potkopavati učinkovitu suradnju, iako su se Radna grupa za kontraterorizam pod vodstvom državnog tužilaštva i zasebna Radna grupa za kontraterorizam nastavile sastajati, navodi se u izvještaju.
U mjesecu svibnju je BiH procesuirala svoj prvi slučaj financiranja terorizma, koji je završio oslobađajućom presudom. I pored toga, slučaj je predstavljao prekretnicu za BiH u izgradnji njenih kapaciteta za borbu protiv financiranja terorizma, navodi se između ostalog, piše N1.
BiH
Načelnik Žepča održao sastanak s predstavnicima SDC-a i fondacije Mozaik

Dana 30.11.2023. godine u Uredu Općinskog načelnika, održan je sastanak s predstavnicima Švicarske razvojne agencije i predstavnicima Fondacije Mozaik, vezano uz Program rada Omladinske banke.
Sastanak je održao općinski načelnik Mato Zovko. Ispred Vlade Švicarske posjetu su nazočili direktor Švicarske razvojne agencije (SDC) Siroco Messerli, šefica odjela za Istočnu Europu iz SDC-a u Bernu, Katharin Nydegger i Almir Tanović, viši programski koordinator u SDC. Ispred Fondacije Mozaik su nazočili izvršna direktorica Vesna Bajšanski Agić, direktor Startup studija Dženan Šarić i Armela Ramić, zamjenica direktora programa Omladinske banke. Sastanku su nazočili i Dijana Martinović, koordinatorica Omladinske banke Žepče ispred Općine Žepče, te članice Odbora Omladinske banke Žepče Irma Omerčić i Lamija Alajbegović.
Općinski načelnik se zahvalio na dolasku, te gostima predstavio stanje u Žepču i osvrnuo se na bližu povijest Žepča, od 1995. godine, kada je izabran za Načelnika… „U to vrijeme nitko ni s kim nije govorio, sve je porušeno, a moralo se razmišljati o daljnjem životu i razvoju civilnog društva. Javne institucije su se morale spojiti, a kako su bile spajane, tako sam proživljavao različite prijetnje. Bilo je mnogo problema sa retrogradnim snagama, ali sve je to razgovorima i dogovorima prevaziđeno. Riješili smo brojne sfere života, od naziva ulica, pa do statuta Općine. Sve smo intergrirali razgovorima i pregovorima. Osim političkih problema, uporedo smo radili na razvijanju Općine, mislili smo na gospodarstvo. Tako smo prvu poslovnu zonu Xp Centar otvorili još 1997. godine. Do danas smo od izrazito nerazvijene općine, postali srednje razvijena općina, koja skrbi o svim sferama društveno-političkog života i provodi brojne domaće i međunarodne projekte, pa tako i projekte mladih, osobito putem Omladinske banke“ kazao je Načelnik.
Šefica odjela za Istočnu Europu SDC-a u Bernu, Katharin Nydegger se zahvalila na prijemu i navela kako joj je osobito drago što je u svom prvom posjetu Bosni i Hercegovini, posjetila upravo Žepče. „Danas sam čula dirljivu i impresivnu priču o napretku Žepča! Sve što je urađeno je uistinu vizinarski i mislim da nam općenito, u cijelom svijetu, nedostaje više upravo takvih vizionara…“ poručila je Nydegger.
Sudionici sastanka su u nastavku posjete razgovarali o mladima u Bosni i Hercegovini i Žepču, pred kojima su brojni izazovi, od pravne nesigurnosti do socio-ekonomskih uvjeta, zbog kojih se nerijetko odlučuju na odlazak u zemlje EU. Razgovaralo se i o načinu potpore mladima u privatnom sektoru kroz dodjelu sredstava pri otvaranju obrta, dodjelu građevinskih zemljišta po povoljnjim cijena i slično. Postojanje Omladinske banke Žepče preko koje mladi provode svoje društveno-korisne projekte manjih vrijednosti su istaknuli kao osobito važno i vrijedno pohvale.
BiH
Premijer FBIH Nermin Nikšić večeras posjetio Travnik

Večeras je na sjednici Predsjedništva SDP-a BiH Županije Središnja Bosna gost bio predsjenik SDP BiH i premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.
“Zahvaljujemo se na otvorenom razgovoru o problemima u svim općinama Središnje Bosne i strpljenju da sasluša sve predsjednike općinskih organizacija, te probleme i prijedloge infrastrukturnih projekata u općinama koji su upućeni prema Federaciji BiH”, navedeno je iz Službe za odnose s javnošću OO SDP BIH Vitez.
BiH
Begić: Zahvaljujući Vladi RH došli smo do kraja dugog i mukotrpnog puta izjednačavanja prava ratnih vojnih invalida HVO-a u Hrvatskoj

Upornost ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda i opredijeljenost Vlade Republike Hrvatske na čelu sa predsjednikom Andrejem Plenkovićem je krunisana današnjom Odlukom Vlade RH da u saborsku proceduru uputi Prijedlog zakona o izmjenu i dopunu Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, kaže voditelj Odjela za branitelje pri Glavnom vijeću Hrvatskog narodnog sabora BiH, Mladen Begić.
Dodaje da samo po sebi to i nije neka novost. Međutim uzevši u obzir činjenicu da se pored promjena koje se odnose na poboljšanje materijalnih i radnih prava te poboljšanja skrbi za branitelje starije dobi izmjene odnose i na pripadnike HVO i to na kategorije branitelja sa oboljenjima i povredama sa procentom tjelesnog oštećenja organizma manjom od 80% koji do sada nisu bili obuhvaćeni zakonom i nije im bilo omogućeno konzumiranje bilo kakvih prava u RH, smatra ovo prvorazrednom informacijom koja će zasigurno obradovati sve branitelje HVO.
Kako ističe, ovom izmjenom smo došli do kraja dugog i mukotrpnog puta izjednačavanja prava ratnih vojnih invalida pripadnika HVO u RH.
-U proteklih dvadesetak godina smo kontinuirano iznosili potrebu da se izvrši ovakva izmjena zakona. Međutim, nije u svim periodima vladavine u RH postojalo isto raspoloženje za priznavanje prava braniteljima HVO, ističe on podsjećajući na povijest ostvarivanja prava pripadnika HVO-a.
Paralelno sa trajanjem ratnih sukoba u BiH i RH, ističe Begić, zahvaljujući punom razumijevanje predsjednika Franje Tuđmana i ministra obrane Gojka Šuška uspostavljena je skrb u RH i za pripadnike HVO i to za sve obitelji poginulih branitelja i za invalide sa postotkom invalidnosti iznad 60%. Prava su se uglavnom odnosila na obiteljske i osobne mirovine te invalidnine za 100% invalide prve skupine.
-U Federaciji BiH, zahvaljujući pomoći RH i primjeni propisa HRHB, stanje skrbi je bilo zadovoljavajuće, jer su skrb u povećanom iznosu koristile kategorije ispod 60% invalidnosti koji nisu bili zbrinuti u RH. Prestankom primjene propisa HZ HB i prelaskom na jedinstveni sustav skrbi u FBiH položaj hrvatskog branitelja postaje težak i neizvjestan, naglašava Begić.
HDZ RH je to, podsjeća on, prepoznao i pristupilo se izradi međunarodnog ugovora kako bi se ublažio težak i ponižavajući status hrvatskog branitelja u BiH. Stupanjem na snagu Ugovora između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o suradnji na području prava stradalnika rata u BiH koji su bili pripadnici HVO-a i članova njihovih obitelji prava stradalnika HVO su proširena na sve ranjene i zatočene branitelje te na obitelji poginulih branitelja koji iz bilo kojih razloga nisu pravo ostvarili ranije.
-Međutim smjenom vlasti u RH i dolaskom SDP-a uspostavlja se maksimalno negativan odnos prema našim braniteljima i status branitelj HVO u RH je iz okvira zakona sveden u okvire dobre volje. Kako bismo promijenili negativan kurs RH prema pripadnicima HVO , Hrvatski narodni sabor BiH 2015. godine je formirao Radnu skupinu koja je aktivno sudjelovala u razgovorima i pregovorima s predstavnicima Vlade RH o položaju branitelja HVO-a u RH. U samom početku ti pregovori nisu bili u duhu dobrih namjera. Ništa nismo uspjeli dogovoriti, a kamoli konkretizirati sve do imenovanja Tome Medveda za ministra hrvatskih branitelja. Dolaskom ministra Medveda na čelo Ministarstva počeli su konstruktivni razgovori bez bilo kakvih predrasuda. Zaboravljeni su šatori u Savskoj i bezbroj pojedinačnih skupina i interesa. Ni tada nismo uspjeli riješiti sve niti današnji ogroman rezultat truda gospodina Medveda nije kraj našim nastojanjima da se poboljša položaj pripadnika HVO, posebice u oblasti zdravstvene skrbi. Uopće ne dvojimo da ćemo tijekom narednih razgovora naći optimalno rješenje i za taj problem jer smo svi svjesni da je starenje braniteljske populacije, porast njihovih zdravstvenih problema i smrtnosti te samačka domaćinstva u kojima se nema tko brinuti o njima najveći izazovi s kojima se susreće Ministarstvo, navodi Begić.
Napominje da su okolnosti u kojima su vršene izmjene zakona bile vrlo složene. Pored činjenice da usuglašavanje zakona podrazumijeva interesorna usuglašavanja više ministarstava bio je izraženi pritisak suđenja hrvatskim braniteljima u Haagu.
-I pored navedenih otežavajućih okolnosti dogovoreno je poglavlje IX Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, a kasnijim izmjenama Zakona dodatno smo popravili položaj branitelja HVO-a, a posljednje izmjene kruna su našeg nastojanja da svi ratni vojni invalidi HVO-a budu u mogućnosti podnijeti zahtjev za ostvarivanje prava bez obzira na uzrok stradavanja i to će se ovim posljednjim izmjenama konačno realizirati. Ovom prigodom se u ime voditelja Odjela HNS BIH za branitelje želim zahvaliti svima koji su na bilo koji način sudjelovali u ovim plemenitim aktivnostima za dobrobit naših branitelja i našega naroda, a posebno se želim zahvaliti ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu i Vladi Republike Hrvatske na čelu sa predsjednikom Andrejem Plenkovićem, poručuje voditelj Odjela za branitelje pri Glavnom vijeću Hrvatskog narodnog sabora BiH, Mladen Begić.