Kompanija BNT – Tvronica mašina i hidraulike Novi Travnik uskoro bi trebala potpisati nove ugovore, najavio je direktor Besim Belegić, piše Biznis.info.
Gospodarstvo
Češki barovi otvoreni u znak prosvjeda protiv mjera

BAROVI i restorani otvorili su se danas u Češkoj u znak prosvjeda protiv vladinih restrikcija povezanih s covidom-19, zbog kojih su zatvoreni od listopada.
“Već dugo smo razočarani vladom i želimo pokazati da je izabrala loš put”, rekao je za agenciju France Presse Jiri Janaček, direktor pivovare Maly Janek u Jinceu, jugozapadno od Praga.
“Dosta nam je, mislimo da ministri trebaju razmisliti o ostavci”, dodao je suosnivač pokreta koji je organizirao ovu akciju kojoj se treba priključiti više stotina ugostiteljskih objekata.
U subotu, u vrijeme ručka, Maly Janek je bio napola popunjen stalnim gostima koji su pijuckali pivo i obiteljima koje su uživale u svinjskim rebrima i pohanim odrescima dok su konobari radili punom parom.
Ugostiteljskim objektima koji rade unatoč zabrani prijeti maksimalna kazna od 765 eura, dodao je za AFP glasnogovornik praške gradske uprave Vit Hofman.
Više od 15.000 umrlih
Restorani, barovi, kina, kazališta, zoološki vrtovi, športske dvorane i većina trgovina zatvoreni su od listopada 2020. u toj zemlji Europske unije s 10,7 milijuna stanovnika u kojoj je vlada prije Božića nakratko bila popustila restrikcije.
Češka, od ljetos teško pogođena pandemijom, prijavila je dosad više od 930.000 zaraženih koronavirusom, od kojih je 15.270 umrlo. U prosjeku ima oko 8000 zaraženih na dan.
Pokret, osnovan jesenas, koji se ne slaže s načinom na koji vlada upravlja zdravstvenom krizom, početkom siječnja je u središtu Praga postavio instalaciju s kilometarskim lancem pivskih krigla.
Nedavno se pretvorio u politički pokret, a barovi su postali klubovi u kojima se njegovi članovi i pristaše mogu družiti “kao što se naši političari sastaju u kantini parlamenta”, istaknuo je suosnivač pokreta David Biksadsky.
Gospodarstvo
Prijevoznici traže model Crne Gore, sastanci već najavljeni

Nakon što su prijevozničke firme okupljene oko Konzorcijum logistike BiH održale proteste u Sarajevu i tražile hitno rješavanje dugogodišnjih problema prijevoznika, dogovoreni su sastanci sa resornim ministrima i Vladom Republike Srpske.
Vlast posustaje pod pritiskom prijevoznika i najavljenih blokada. Prvi sastanci na kojima bi se trebao postići dogovor najavljeni su već za sutra. Shvatili su odlučnost i namjeru prijevoznika, kaže za BN prof. dr Velibor Peulić, glavni koordinator Konzorcijum logistike BiH.
„Ministar Staša Košarac je preko svojih saradnika stupio u kontakt sa nama, obavili smo razgovore i sutra u 09:00 imamo dogovoren sastanak kod njega u kabinetu. Otvorićemo pitanja koja su iz njegove nadležnosti. Već smo mu uputili naše prijedloge o mogućim rješenjima“, kaže Peulić.
Nakon Košarca, prevoznike bi sutra trebao saslušati i ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković. Dogovoren je sastanak i sa Vladom Republike Srpske koji je zakazan za 15 sati u Banjaluci.
„Na tom sastanku će prisustvovati i direktor UIO BiH Zoran Tegeltija. Vlada Republike Srpske i Vlada Federacije moraju dati saglasnost da ne ostanemo posljednja zemlja u regionu koja prevoznicima ne vraća članarinu. Mi smo predložili model Crne Gore i taj pravilnik je na stolu“, objašnjava Peulić.
Peulić kaže da je svjestan da rješenje nije moguće pronaći za 5 minuta, ali da je veličanstven i dolazak 557 voznih jedinica u Sarajevo pokazao odlučnost prijevozničkih firmi na koju nadležni nisu morali ostati nijemi, piše BN.
Gospodarstvo
Pogledajte kako napreduju radovi na Viteškoj tvornici u Saudijskoj Arabiji
BiH
Ovo su najveći poslodavci u BiH, među TOP 20 jedna firma iz Viteza

Najveći poslodavac u Federaciji Bosne i Hercegovine je kompanija Bingo Tuzla koja upošljava 8.413 radnika, piše Biznisinfo.ba.
BiznisInfo.ba donosi listu 20 najvećih poslodavaca u Federaciji, a prema podacima zaključno s krajem 2024. godine,
Listom, ukupno gledajući, dominiraju javna preduzeća – poput telecoma, elektroprivreda, rudnika, željeznica, komunalnih preduzeća, pošta itd.
No, tu je i nekoliko privatnih kompanija koje su uspjele napraviti velike i uspješne biznise i zaposliti stotine ili hiljade radnika. Pogledajte cijelu listu:
- Bingo Tuzla – 8.413
- Elektroprivreda BiH – 3.808
- BH Telecom – 2.970
- Konzum Sarajevo – 2.717
- BH Pošta – 2.609
- Željeznice FBiH – 2.498
- RMU Banovići – 2.469
- Elektroprivreda HZ HB – 2.349
- Arcelormittal Zenica – 1.924
- FIS Vitez – 1.859
- Prevent Sewing – 1.780
- Rudnik Kreka Tuzla – 1.710
- DDC MLS Sarajevo – 1.619
- Igman Konjic – 1.503
- Agencija SEC ONE – 1.221
- HT Mostar – 1.198
- RMU Kakanj – 1.179
- Premier World Sport Čitluk – 1.144
- KJKP RAD Sarajevo – 1.092
- Alma-Ras Olovo – 1.067
BiH
Novi milijuni stižu u Novi Travnik, direktor Belegić najavio nova zapošljavanja

Belegić je informaciju najavio ove sedmice tokom posjete Italiji.
– Nakon uspješne posjete Njemačkoj prošle sedmice gdje sam obavio važne razgovore i uspostavio nove kontakte, danas sam u ltaliji u posjeti kod našeg novog poslovnog partnera sa kojim je dogovorena konkretna poslovna saradnja za naredni period.
Svjestan odgovornosti posla koji radim, trudim se da svakim danom doprinesem boljem rejtingu naše kompanije na europskom i svjetskom tržištu. U narednim danima će uslijediti potpisivanje novih ugovora koji će dodatno ustabiliti trenutnu poziciju BNT-TMiH, te otvoriti mogućnost za nova zapošljavanja – objavio je Belegić.
Osnovna djelatnost firme BNT-TMiH je proizvodnja raznih minobacača, haubica, ručnih bacača, bestrzajnih topova, tenkovskih topova i avionskih topova, podsjeća BiznisInfo.ba.
Firma je lani imala ukupne prihode od 34,7 miliona KM. Poređenja radi, godinu ranije prihodi su bili 13,7 miliona maraka. Procentualno gledajući BNT-TMiH je u prošloj godini imao najveći rast prihoda među kompanijama namjenske industrije FBiH.
Preduzeće je lani ostvarilo dobit od 2,47 miliona maraka, dok je godinu prije toga dobit bila 311 hiljada KM.
BiH
NOVI POSLOVI I STABILAN BNT-TMiH NOVI TRAVNIK

Nakon uspješne posjete Njemačkoj prošle
sedmice gdje sam obavio važne razgovore i
uspostavio nove kontakte, danas sam u ltaliji u
posjeti kod našeg novog poslovnog partnera sa
kojim je dogovorena konkretna poslovna
suradnja za naredni period.
Svjestan odgovornosti posla koji radim, trudim
se da svakim danom doprinesem boljem
rejtingu naše kompanije na europskom i
svjetskom tržištu.
U narednim danima će uslijediti potpisivanje
novih ugovora koji će dodatno ustabiliti
trenutnu poziciju BNT-TMiH, te otvoriti
mogućnost za nova zapoš|javanja.
Nastavljamo odgovorno!
BiH
Novi problemi: Peletu raste cijena

Zbog nedovoljne proizvodnje i rasta cijena sirovina i električne energije, cijena peleta u Republici Srpskoj posljednjih dana bilježi porast, ističu naši sugovornici te dodaju kako se i u nadolazećim mjesecima očekuje daljnji rast cijena ovog energenta.
Janko Petrović, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske i vlasnik tvrtke “Petroprojekt” iz Bratunca, kazao je za Nezavisne novine da je cijena peleta u porastu.
– Prošle godine cijena peleta kod nas iznosila je između 320 i 340 KM + PDV, dok ga posljednjih 15 dana prodajemo po 360 KM + PDV – rekao je Petrović.
Ističe kako se u narednom razdoblju očekuje daljnji rast cijena zbog nedovoljne proizvodnje.
– Cijena sirovine porasla je za 20 posto, cijena električne energije viša je za 15 posto, a radna snaga skuplja između 10 i 20 posto, što je sve utjecalo na povećanje cijene peleta – dodaje Petrović.
Naglašava i da su cijene ove godine visoke zbog produžene zime.
– Skladišta su ispražnjena, kako kod nas, tako i na europskom tržištu, što stvara veliku potražnju i automatski utječe na rast cijena – kaže Petrović.
Dodaje i da je domaćim proizvođačima ponovno dopušten izvoz peleta u Srbiju, gdje je proteklih godinu dana izvoz bio zabranjen.
– Sada je granica otvorena i izvoz teče nesmetano, a cijena peleta u Srbiji kreće se od 250 do 280 eura po toni – rekao je Petrović, naglasivši da proizvođači trenutačno nemaju zaliha.
Povećana potrošnja i smanjena proizvodnja
Darko Partalo, direktor tvrtke “Drvoprodex” iz Banje Luke, istaknuo je da je zbog hladne zime potrošnja peleta bila veća nego prethodnih godina.
– S druge strane, zbog visoke cijene ogrjeva, ove je godine proizvodnja peleta bila manja – kazao je Partalo te dodao da već tradicionalno u travnju nude popust od 20 maraka.
– Cijena peleta s prijevozom i PDV-om za 1.050 kilograma iznosi 440 KM – rekao je Partalo i najavio da u svibnju očekuju poskupljenje od oko 20 maraka po toni.
Kako kaže, povećanu potrošnju kao jedan od razloga rasta cijena potvrđuje i Igor Andrić, tajnik Udruženja šumarstva i drvoprerađivača pri Gospodarskoj komori Republike Srpske.
– Ova zima bila je jedna od ozbiljnijih i hladnijih u posljednjih nekoliko godina. Uz to, povećani su troškovi proizvodnje – cijene električne energije i rada – pa su proizvođači prisiljeni podizati cijene – ističe Andrić.
Dodaje da se, kako se budemo približavali novoj grijnoj sezoni, može očekivati dodatno poskupljenje peleta.
Kvaliteta određuje cijenu
Goran Ivanović, predstavnik proizvođača peleta u BiH, naglašava da cijena peleta ovisi o klasi kvalitete.
– Pelet klase A2 može se pronaći po cijeni ispod 400 maraka, dok A1 klasa dostiže cijenu do 450 maraka po toni – rekao je Ivanović.
Prema njegovim riječima, cijene peleta ovise o rastu troškova sirovina, ali i električne energije, koja je ove godine također poskupjela.
– Hladna zima znatno je pomogla proizvođačima peleta, koji su dugo vremena imali problema s prodajom zaliha. Također, stanovništvo BiH ove zime je shvatilo da inverteri i radijatori nisu dugoročno isplativa opcija za grijanje, što je probudilo domaće tržište – kazao je Ivanović.
Dodao je kako sada problem stvara rast cijena drvnih sortimenata i električne energije.
– Upravo zbog svih ovih faktora došlo je do poskupljenja peleta, ali to ipak nije bilo previše drastično – zaključio je Ivanović.
Gospodarstvo
Kompanija BOSSIL raspisuje natječaj za prijem dva radnika

Kompanija BOSSIL iz Viteza otvorila je natječaj za prijem dva nova radnika na poziciji knjigovođe. Riječ je o ozbiljnom poslovnom angažmanu u firmi čije je ime itekako prepoznatljivo na tržištu.
U fokusu su odgovorni kandidati koji njeguju profesionalan odnos prema poslu, spremni su raditi u timskom okruženju i koji imaju izraženu volju za učenjem i usavršavanjem. Natječaj je otvoren 20 dana, a svi zainteresirani kandidati više informacija mogu dobiti putem kontakt broja 063 775 850 ili slanjem prijave na e-mail adresu bossil.marketing@gmail.com. Riječ je o radnom mjestu u Vitezu.
Gospodarstvo
Obavijest iz Kantona: Javni poziv za pokretanje novih biznisa

Iz Vlade KSB obavještavaju zainteresirana gospodarska društva i obrtnike koji su registrirani u periodu od 14.10.2024. godine do 14.4.2025. godine i koji imaju sjedište na području Srednjobosanskog kantona da je dana 14.4.2025. godine na web platformi Ministarstva gospodarstva www.eprivreda.ba objavljen Javni poziv.
Radi se o pozivu za odabir korisnika sredstava sa pozicije „Subvencije privatnim poduzećima i poduzetnicima-podrška razvoju poduzetništva i pokretanju novih start-up kompanija“ za 2025.godinu. Prijave sa odgovarajućom dokumentacijom dostavljaju se isključivo putem web platforme www.eprivreda.ba.
Gospodarska društva i obrtnici prije podnošenja prijave su dužni se registrirati se na web platformi „eprivreda“ www.eprivreda.ba, ukoliko već nemaju registriran korisnički nalog.
BiH
Vratio se iz Njemačke u BiH, pokrenuo posao zbog kojeg se vraćaju i drugi

I dok veliki broj građana BiH posljednjih godina odlazi živjeti u inostranstvu, ima i drugačijih primjera. Suad Bešlić odlučio je vratiti se iz Njemačke u BiH. U Živinicama je otvorio firmu za proizvodnju vatrogasnih vozila s kojom ostvaruje velike poslovne uspjehe.
Kada je odbio posao u Njemačkoj i vratio se u svoju domovinu, Suad Bešlić nije ni pomislio na ovakav ishod. Danas sa svojim uposlenicima proizvodi vatrogasna vozila za zemlje širom Europe. Zbog velikog broja zahtjeva, planira proširiti kapacitete, a među radnicima su i oni koji su se vratili iz Europe i nastavili tu raditi. Od pandemije proizvode u potpunosti domaći brend za bh. tržište i vatrogasna vozila posjeduje 19 općina i gradova, te gospodarski subjekti, piše BHRT.
„Ove godine imamo još 10 vozila u narudžbi. Potpisali smo prije par dana sa gradom Bijeljina, tri vozila za Brčko, grad Travnik“, kaže gospodarstvenik Suad Bešlić.
Prošle godine jedno vozilo je proizvedeno i za Crnu Goru, a dogovorena je isporuka i za Ujedinjene Аrapske Еmirate. Dva suvremena vozila posjeduju i tuzlanski vatrogasci.
„Vozila su stavljena u funkciju kad smo ih preuzeli. Imali smo dosta intervencija i zaista su se pokazala, što kaže, domaće a svjetsko“, ističe zamjenik starješine Vatrogasne postrojbe Tuzla Jasmin Habul.
Proizvodnja vatrogasnih vozila započela je u suradnji s njemačkim kooperantima. Tražili su da se vrati u Njemačku da radi, što je odbio i nastavio sam u Bosni i Hercegovini. Danas, pored rada sa kooperantskim firmama, ima 27 svojih uposlenika i navodi da će taj broj biti mnogo veći, jer je zahtjeva sve više. Međutim, ono što je zanimljivo je prisustvo trenda povratka radnika iz Europe.
„Imam tu dva radnika koji su došli iz Hanovera nakon 17 godina. Ove godine, prošlog mjeseca jedan radnik, iz Tuzle je, ali se vratio iz Austrije iz konkurentne firme. Ovdje mu je porodica, ne želi više živjeti tamo. Najljepše je kod kuće, u BiH“, navodi Bešlić.
Bešlić dodaje da u travnju očekuju mašinskog inženjera iz Memingena, koji se, nakon 24 godine, vraća u svoju domovinu. Priliku za rad dobili su i mnogi mladi ljudi, poput Fehima Mehića, koji obavlja poslove komercijaliste i vozača i ne razmišlja o odlasku iz zemlje.
„Imao sam dosta poziva, ali trenutno nisam zainteresiran, lijepo mi je i mislim da ću ostati ovdje“, kazao je uposlenik Fehim Memić.
„Dobar posao, fin. Nije teško ništa, lagano se radi“, navodi uposlenik Elvis Ajšić.
Svojim povratkom vratio je nadu mladim u bolje sutra, a vatrogasna vozila širom Europe nose oznaku vrijednih ruku bosanskohercegovačkih radnika. Podrškom vlasti u zemlji se ne može pohvaliti, tako da je za uspjeh zaslužna isključivo Bešlićeva upornost, kao i zalaganje radnika.