Connect with us

Društvo

Busovljak Dražen Akrap: Uspješan biciklist i sportaš, spreman za najzahtjevniju trku Jahorina Trail spektakla

Published

on

Busovljak Dražen Akrap, profesionalni vojnik Oružanih snaga BiH, poznat je kao uspješan biciklist i trkač. Ove godine, Dražen će sudjelovati na prestižnoj Jahorina Trail utrci, poznatoj po svojoj epskoj dužini od 160 kilometara i nevjerojatnih 7700 metara uspona.

EPSKIH 100 MILJA

Jahorina Trail utrka od 160 kilometara, poznata kao jedna od najzahtjevnijih trka, počinje na Prijevoru u srcu planine Maglić. Trasa prolazi kroz spektakularne pejzaže, prelazeći preko Trnovačkog jezera, planina Volujak i Lebrnik, koje nude prekrasan pogled na Tjentište, Sutjesku, Bio i Zelengoru. Staza vodi sudionike do Kotlanice i Stirinskog jezera, a potom do najvišeg vrha Treskavice, Dokovog tornja, na 2.086 metara nadmorske visine. Odatle, trkači kreću na veliki uspon prema Olimpijskoj planini Jahorina, s ciljem na stazi Poljica.

Ova ULTRA trka prelazi najviše i najzahtjevnije planine Bosne i Hercegovine, smještene u alpskom pejzažu. Namijenjena je isključivo sudionicima s najboljim prethodnim rezultatima, iza kojih stoje ogromni napori i neizmjereno iskustvo.

FOTO: Arhiv, Dražen na jednoj biciklističkoj utrci

U izjavi za portal grad-busovaca.com, Dražen Akrap je podijelio svoje misli i osjećaje vezane za nadolazeću utrku:

“KONAČNO patnja, bol, krv, znoj, jesam li dovoljno hrabar za ovo, nema mjesta za strah i neuspjeh. Bolit će… pa nek’ boli, da ne boli, svi bi bili heroji. Snažni POKAZUJU, slabi pričaju. Nije mi čar u POBJEDI nego u BORBI. 160km, 7700 metara uspona – cilj mi je da završim za 25 sati s što manje odmora, a od tih 25 sati, 8 sati se trči po noći što će biti još zanimljivije jer volim izazove i proći mjesta koja će me motivirati da ne stajem.”

Našem Draženu želimo mnogo sreće i uspjeha u ovom natjecanju. U njegov odličan izbor i sposobnosti ne sumnjamo!

Dolina Heroja te čeka, Dražene!

Advertisement

BiH

Primjer suživota i ljubavi prema drugima: Pejo Brtan iz Jajca pripremio iftar za bošnjačke komšije

Published

on

By

Ramazan, mjesec posta, molitve i solidarnosti, donosi posebnu atmosferu u domove, pružajući priliku za činjenje dobrih djela i jačanje međuljudskih veza.

Ove godine, još jednom je Pejo Brtan iz Jajca svojim gestama pokazao duboko poštovanje prema tradicijama i običajima svojih komšija, pripremajući iftar za bošnjačke komšije, piše Jajce Online.

Pejo nije samo pokazao gostoprimstvo, već je iskazao i snažnu empatiju prema onima oko sebe, pružajući im priliku da se okupe, podijele obrok i osjete zajedništvo.“Pejo je zaista uzoran čovjek i komšija. Njegova gesta nije samo simbolična zbog iftara, već zbog dubokog poštovanja i pažnje koju nam svakodnevno pokazuje. Uvijek je tu za nas, a njegovu nesebičnost nikada nećemo zaboraviti. Ova tradicija, koju nastavljamo svake godine, predstavlja istinski primjer suživota i prijateljskih odnosa među ljudima. Pejo i njegova supruga Drena simboliziraju vrijednosti koje trebaju biti primjer svim građanima Bosne i Hercegovine”, poručili su komšije Vlasinjci.

Pejo Brtan je i prošle godine organizovao iftar, a njegova gesta tada je izazvala oduševljenje i zahvalnost, ne samo među komšijama, već i širom zajednicom. Njegov čin brzo je postao tema društvenih mreža, simbolizirajući kako male, ali iskrene akcije mogu izazvati snažan odjek i promijeniti mnogo toga na bolje.

U vremenu kada su negativne vijesti često u fokusu, ovakve priče podsjećaju nas na moć humanosti i dobrote. Ramazan nije samo period posta i molitve, već i prilika da iznova pokažemo ljubaznost, podršku i razumijevanje jedni prema drugima.

Pejina gesta je živući dokaz da je moguće graditi mostove među ljudima i zajednicama. Ona nas podsjeća da su poštovanje i ljubav temelj svakog zdravog društva. U svijetu u kojem čujemo mnogo o podjelama, ovakvi primjeri vraćaju vjeru u ljudskost i podsjećaju nas na pravu suštinu Ramazana i života uopšte – u dobrim djelima, iskrenom prijateljstvu i zajedništvu.

Continue Reading

Društvo

Bugojno: Hrvati obilježavaju 31. obljetnicu razmjene logoraša

Published

on

By

Preživjeli hrvatski logoraši koji su bili zarobljeni u logorima Armije RBiH u Bugojnu, 19. ožujka, na blagdan sv. Josipa, obilježit će 31. obljetnicu razmjene, njih ukupno 294 kojima su posljednja postaja prije razmjene obavljene u Mostaru bile tribine stadiona NK Iskra u Bugojnu.


Program koji organizira Hrvatska udruga logoraša Domovinskog rata Bugojno, uz pokroviteljstvo HNS-a BiH, počinje u 10 sati polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća za sve poginule i nestale hrvatske branitelje na spomen-obilježju u gradskom katoličkom groblju, nastavlja se misom zadušnicom u crkvi sv. Ante te završava druženjem ispred crkve.


Prije razmjene većina zatočenika punih je osam mjeseci provela u neljudskim uvjetima, uz stalne torture i premlaćivanja, prisilna vađenja krvi i odvođenja na prve crte obrane gdje su bili živi štit. Oni koji su preživjeli normalnom ljudskom umu nezamislive torture, dan kada su razmijenjeni slave kao drugi rođendan. No, poput tamnog oblaka, nad slavljem se nadvija tuga zbog činjenice da tijela većine iz skupine od 21 nasilno odvedenog logoraša još uvijek nisu pronađena.


To je ono najteže, još uvijek nije rasvijetljena sudbina 15 nasilno odvedenih logoraša. Njima svake godine odajemo posebnu počast – kaže Marijo Mostarac, predsjednik Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata Bugojna.

“Nestali su naša rak-rana. I dalje ne znamo gdje su njihova tijela, a obitelji nisu dobile priliku dostojno ih pokopati. Žrtve, a prije svih obitelji nestalih, i dalje su zarobljene u okovima mržnje i skrivanja istine o lokacijama grobnica, kao i izostanka empatije za agoniju koju proživljavamo sve ove godine “- kazala je Dijana Strujić, predsjednica Udruge obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Bugojna i supruga Mihovila Strujića, jednog od 15 nasilno odvedenih logoraša, čiji posmrtni ostaci još nisu pronađeni.

Obljetnicu razmjene hrvatski stradalnici dočekuju u ozračju skorog završetka izvođenja dokaza Tužiteljstva BiH u predmetu koji se zbog zločina nad hrvatskim logorašima Bugojna, uključujući i nasilna odvođenja u nepoznato, vodi protiv Dževada Mlaće, predsjednika Ratnog predsjedništva Bugojna, i Selme Cikotića, zapovjednika Operativne grupe Zapad Armije RBiH, u čijoj je odgovornosti bilo Bugojno.

Continue Reading

Politika

Danas sjednica Predstavničkog doma PS BiH, na stolu više Prijedloga

Published

on

By

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine bi na sjednici zakazanoj za danas trebao razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koji su predložili: predsjedavajući Kluba poslanika NiP-a Nihad Omerović, predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a BiH Saša Magazinović, predsjedavajuća Kluba poslanika NS-BHI KF Sabina Ćudić, i predsjedavajući Mješovitog kluba poslanika Jasmin Emrić.

Oni su uputili zahtjev da se predloženi zakon razmatra po hitnom postupku, dakle, bez mogućnosti amandmanskih izmjena.

Predložene izmjene zakona odnose se na vojne osobe Oružanih snaga BiH, posebno na kategoriju vojnika i dočasnika koji imaju najniži koeficijent za obračun plaća i čine 80 posto ljudstva u ukupnoj vojnoj strukturi.

Predlagači su obrazložili da je cilj izmjena poboljšanje njihovog materijalnog statusa, te zaustavljanje negativnih trendova napuštanja Oružanih snaga BiH od strane ovih kategorija.

Napominju da predložena izmjena Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kojom se uvode novi koeficijenti za vojnike i dočasnike, predstavlja djelomično rješenje za poboljšanje materijalnog statusa najugroženijih kategorija u Oružanim snagama BiH.

Isto tako bi se trebao razmatrati i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, čiji je predlagač Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma, kao i Izvještaj komisije Kolegija o nastojanju za postizanje suglasnosti o zahtjevu poslanika Jasmina Emrića, Zlatana Begića, Elvise Hodžić i Šemsudina Mehmedovića za razmatranje Prijedloga zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru po hitnom postupku.

Nakon što Kolegij doma nije postigao suglasnost o predloženim zakonu, poslanici bi se o njemu trebali izjasniti u drugom krugu glasanja.

 

Continue Reading

BiH

22-godišnja Sara iz Viteza treba našu pomoć!

Published

on

By

Sara Ibrahimi je 22-godišnjakinja iz Viteza koja ima rak štitnjače. Pozivom na 17039 donirate 2 KM za njeno liječenje.

Dijagnoza medularnog karcinoma štitne žlijezde u potpunosti joj je promijenila život. U junu u Bosni i Hercegovini je imala tešku operaciju, ali, nažalost, operacija nije bila uspješna. Nedavno je u Istanbulu imala još jednu, izuzetno rizičnu operaciju.

Organizacija Pomozi.ba je dala garanciju da će pokriti troškove liječenja od 9.800 eura. Sara živi s ocem i maloljetnom sestrom. Nažalost, niko u porodici nije zaposlen zbog čega ne mogu osigurati novac za liječenje. Sara sanja samo jedno, a to je da bude zdrava i da živi kao njeni vršnjaci.

Osim pozivom na 17039, donacije za ovu djevojku možete uplatiti preko pomoziba.org ili standardnih žiroračuna ove organizacije.

Računi za uplate

PayPal: paypal1@pomozi.ba

(Sara Ibrahimi)

Za uplate iz Bosne i Hercegovine

NLB Banka d.d.

132-260-20223371-17

UniCredit Bank

338-730-22202506-52

Intesa Sanpaolo Banka BiH

154-180-20085330-48

Raiffeisen Bank

161-000-02481200-94

Bosna Bank International

141-306-53201196-79

ZiraatBank BH

186-121-03108095-46

ASA Banka

134-105-11300001-66

Sparkasse Bank BiH199-496-00059682-82

Primalac: Udruženje Pomozi.ba, dr. Fetaha Bećirbegovića br. 8, 71 000 Sarajevo

Svrha: Sara Ibrahimi

Za uplate na račun Pomozi.ba u Austriji

Erste Bank

IBAN: AT35 2011 1853 5787 3100

BIC: GIBAATWWXXX

Wien, Oestereich

Name: POMOZI.BA – Österreich

Verwendungszweck: Sara Ibrahimi

Za uplate iz Nizozemske i zapadne Evrope

ING SWIFT: INGBNL2A

IBAN: NL63INGB0675431905

St. Pomozi.ba (Help Bosnie) NL

Het doel van de betaling: Sara Ibrahimi

Za uplate iz Turske

Vakif Katilim Bankasi A.S.

IBAN:TR91 0021 0000 0006 3546 7000 01

İstanbul, Türkiye

Derneğin Adı: Bosna Hersek Yardımlaşma Derneği

Açıklama: Sara Ibrahimi

Za korisnike BBI, Union i ASA banke omogućena je i donacija putem Kviko aplikacije, uz obavezno naglašavanje svrhe uplate. Za klijente Intesa Sanpaolo Banke omogućena je donacija putem m-Intesa aplikacije, jednokratno ili uz svaki nalog plaćanja. Korisnici Sparkasse Banke mogu vršiti uplate direktno i bez naknade putem funkcije “Doniraj” u aplikaciji Simpl, uz navođenje svrhe uplate.

Continue Reading

Događanja

Oduševljenje u Kreševu: Djeca i roditelji uživali u predstavi “Stitch”

Published

on

By

Kreševo je večeras bilo ispunjeno radošću i smijehom, jer je u prepunoj dvorani HKD Napredak odigrana dječja predstava “Stitch”, koja je oduševila mališane i njihove roditelje. Ovaj zabavni i interaktivni događaj organizirao je portal Centralna.ba, uz podršku Općine Kreševo i načelnika Borisa Marića.

Predstava, inspirirana popularnim animiranim likom, donijela je djeci nezaboravno iskustvo puno smijeha, pjesme i plesa. Glavni junak Stitch, u društvu svojih prijatelja, poveo je publiku na uzbudljivo putovanje kroz svijet mašte i avantura, što su prisutni nagradili gromoglasnim aplauzima.

Organizatori su izrazili zadovoljstvo velikim odazivom i pozitivnim reakcijama publike. “Cilj nam je bio donijeti osmijeh na lica najmlađih, a večerašnja atmosfera i njihova sreća dokaz su da smo u tome uspjeli,” poručili su iz Centralna.ba.

Načelnik Boris Marić također je istaknuo značaj ovakvih događaja za zajednicu. “Kreševo je mjesto gdje kultura i zabava trebaju imati posebno mjesto, a večerašnja predstava pokazala je koliko ovakvi sadržaji znače našim najmlađima,” izjavio je Marić.

Oduševljeni roditelji nisu skrivali zadovoljstvo, ističući kako je ovakvih događaja potrebno još više. “Djeca su bila presretna, cijelo vrijeme su aktivno sudjelovala i uživala u predstavi. Organizacija je bila vrhunska, i zaista smo zahvalni što se nešto ovako lijepo organizira u našem gradu,” kazala je jedna od prisutnih majki.

Ovaj događaj još je jednom pokazao koliko su ovakve manifestacije važne za razvoj kulturnog i zabavnog sadržaja za djecu, te je jasno da će slični projekti u budućnosti i dalje imati punu podršku zajednice.

Continue Reading

Politika

Vučić najavio ako se ne formira nova vlada, izbori početkom lipnja

Published

on

By

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić koji je u nedjelju prisustvovao izvanrednoj sjednici Vlade Srbije rekao je da bi se, ako se ne formira nova vlada, parlamentarni izbori u toj zemlji mogli održati početkom lipnja, prenosi N1.

Kako navode, u utorak ili srijedu bit će konstatirana ostavka Miloša Vučevića, otkad počinje teći rok od 30 dana za formiranje nove vlade.

Dodao je da se, ako vlada ne bude formirana, ide na nove izbore, koji će se održati nevjerojatnije 8.lipnja.

Također je komentirao i aktualnu situaciju u zemlji, kazavši kako je važno da se stvari u potpunosti normaliziraju.

Dobro je da nije bilo većih nemira i da smo uspjeli sačuvati mir i da nismo koristili policijske snage za smirivanje tenzija. Sve smo uspjeli držati pod kontrolom bez podignutog pendreka, rekao je Vučić.

Demantirao je navode da je na prosvjedu korišten zvučni top te pozvao Ministarstvo pravde i tužiteljstvo da ustanove istinu oko upotrebe zvučnog topa na jučerašnjem prosvjedu i da gone one koji su izašli u javnost s takvom obmanom i uznemirili građane.

Vlada Srbije je na današnjoj sjednici donijela odluku da utorak, 18.ožujka bude proglašen Danom žalosti zbog velikog požara u Sjevernoj Makedoniji u kojem je najmanje 59 osoba smrtno stradalo, a više od 150 povrijeđeno. (Izvor: N1)

Continue Reading

Društvo

ZAGREB: Predstavljanje reprinta knjige Ive Andrića „Travnička hronika”

Published

on

By

Povodom obilježavanja 50. obljetnice smrti nobelovca i Napretkovog stipendista Ive Andrića
(1975. – 2025.) kao i 80. godišnjice izdanja njegovog romana „Travnička hronika“ (1945. – 2025.), pozivamo Vas na predstavljanje reprinta istoimenog Andrićevog romana u izdanju Hrvatskog kulturnog društva Napredak – podružnica Travnik.
Knjigu će predstaviti kroz kazališni performans glumci Hrvatskog kazališta Travnik i Kazališta “Talija” Novi Travnik.
Predstavljanje knjige u organizaciji HKD Napredak – Napretkovog kulturnog centra i Napretkove podružnice Travnik održat će se u petak, 14. ožujka 2025. godine u dvorani Napretkovog kulturnog centra u Zagrebu, Bogovićeva 1 s početkom u 20 sati.
Opis Travnika u Travničkoj hronici jedan je od najljepših opisa gradova u književnosti. Tokom posljednjeg boravka u rodnom gradu 15. oktobra 1972. godine, je govorio književniku Ljubi Jandriću o nastanku tog opisa:
„Zamislite sužnja, uz to još i bolesnog mladića, koji je doputovao u Travnik, sam, bez prebijene pare u džepu i bez ikoga svoga u gradu u kome je rođen. Na ulazu u varošzanela me ova slika kojoj sam ostao dužan sve dok knjigu nisam napisao: kad bolesnog i uređenog čoveka zanese neka slika, ona ostaje trajan pečat sve dok u vama ima života!“
(Bibliografska bilješka, Enes Škrgo iz reprinta knjige „Travnička hronika“).
12:52
Andrićev portal u Zagrebu.
Predstavljanje reprinta knjige Ive Andrića „Travnička hronika”
Povodom obilježavanja 50. obljetnice smrti nobelovca i Napretkovog stipendista Ive Andrića
(1975. – 2025.) kao i 80. godišnjice izdanja njegovog romana „Travnička hronika“ (1945. – 2025.), pozivamo Vas na predstavljanje reprinta istoimenog Andrićevog romana u izdanju Hrvatskog kulturnog društva Napredak – podružnica Travnik.
Knjigu će predstaviti kroz kazališni performans glumci Hrvatskog kazališta Travnik i Kazališta “Talija” Novi Travnik.
Predstavljanje knjige u organizaciji HKD Napredak – Napretkovog kulturnog centra i Napretkove podružnice Travnik održat će se u petak, 14. ožujka 2025. godine u dvorani Napretkovog kulturnog centra u Zagrebu, Bogovićeva 1 s početkom u 20 sati.
Opis Travnika u Travničkoj hronici jedan je od najljepših opisa gradova u književnosti. Tokom posljednjeg boravka u rodnom gradu 15. oktobra 1972. godine, je govorio književniku Ljubi Jandriću o nastanku tog opisa:
„Zamislite sužnja, uz to još i bolesnog mladića, koji je doputovao u Travnik, sam, bez prebijene pare u džepu i bez ikoga svoga u gradu u kome je rođen. Na ulazu u varošzanela me ova slika kojoj sam ostao dužan sve dok knjigu nisam napisao: kad bolesnog i uređenog čoveka zanese neka slika, ona ostaje trajan pečat sve dok u vama ima života!“
(Bibliografska bilješka, Enes Škrgo iz reprinta knjige „Travnička hronika“).
12:23
„TRAVNIČKA HRONIKA „ u Zagrebu
Obnovljeno izdanje Andrićevog romana “Travnička hronika”
U okviru programa Andrićev portal u Zagrebu, 14. ožujka 2025. godine, predstavljeno je obnovljeno izdanje Andrićevog romana Travnička hronika u izdanju HKD Napredak Travnik. Ovaj događaj obilježio je posebnu prigodu za hrvatsku i regionalnu kulturnu javnost: obilježavanje 50. obljetnice smrti nobelovca i Napretkovog stipendista Ive Andrića (1975. – 2025.) te 80. godišnjicu prvog izdanja romana Travnička hronika (1945. – 2025.).
Na nesvakidašnji način, kroz scenski performans, ponovno je oživljen Andrićev klasični roman, čime je ovaj događaj postao prava nakladnička, književna i kulturna svečanost. Ova svečanost odražava specifičan ambijent travničkog kraja iz konzulskih vremena, a inspiraciju za njezinu realizaciju pružio je predsjednik travničke podružnice HKD Napredak, Ante Bilić, koji je bio pokretač produkcije travničkog izdanja romana i intendanta Hrvatskog kazališta Travnik.
Nakon 40 godina, Travnik je ponovo doživio izdanje svog najpoznatijeg književnog djela, a posebno uzbuđenje izazvalo je činjenica da su glavni promotori ove knjige, umjesto književnih kritičara i urednika, bili glumci. Glumačka trupa Hrvatskog kazališta Travnik i Teatar Talija Novi Travnik, kao putujuća trupa, promovirali su Travničku hroniku u gradovima Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
U Zagrebu, u prepunoj dvorani HKD Napredak, publika je imala priliku uživati u ovom posebnom kazališnom performansu. Glumačku ekipu činili su amateri iz Hrvatskog kazališta Travnik i Teatra Talija Novi Travnik : Lidija Bilić, Matej Baškarad, Anto Bilić, Darko Smodek, Darko Bošnjak, Tanja Bavrka Bošnjak, Teo Kepić i Luka Dragić. Njihovi su izvedbeni doprinosi omogućili gledateljima da iznova dožive Andrićeve dijaloge i briljantne opise, koji su izvorno predstavljali ljepotu i kompleksnost života u Travniku.
Pored predstave, u sklopu događanja bila je postavljena i izložba slika akademskog kipara Dejana Pranjkovića, autora crteža na koricama romana Travnička hronika. Ova izložba, koja se ponekad pojavljuje kao dio scenografije performansa, a ponekad kao zasebna izložba, obogatila je doživljaj i pomogla gledateljima da se još dublje povežu s duhom romana.
Opis Travnika u Travničkoj hronici jedan je od najljepših književnih prikaza gradova, a tijekom svog posljednjeg boravka u rodnom gradu 15. listopada 1972. godine, Andrić je isticao ljepotu svog grada u razgovoru s književnikom Ljubom Jandrićem.
Ovaj nesvakidašnji događaj u Zagrebu bio je prilika da publika, kroz odličnu glumačku izvedbu i duboke literarne prikaze, ponovo uroni u svijet Andrićevih riječi, što je nagrađeno velikim pljeskom.
Travnička hronika u obnovljenom izdanju i scenskoj izvedbi nije samo književna promocija – to je most koji povezuje prošlost s prisutnošću, književnost s kazalištem, te umjetnost s kolektivnim pamćenjem naroda.

Continue Reading

Društvo

Papa u poruci napisao da je “oslabljen” i da se “suočava s kušnjom”

Published

on

By

Papa Franjo je u poruci zahvale vjernicima poslanoj u nedjelju iz rimske bolnice Gemelli, gdje se već više od mjesec dana liječi od obostrane upale pluća napisao da je “oslabljen” i da se “suočava s kušnjom”.

“Suočavam se s kušnjom i pridružujem se tolikoj braći i sestrama koji su u ovome trenutku bolesni i krhki, poput mene. Naša su tijela oslabljena, ali čak ni u ovom slučaju ništa nas ne može spriječiti da volimo, da molimo, da dajemo sebe i da jedni drugima u vjeri budemo sjajni znakovi nade”, napisao je papa u poruci Anđeo Gospodnji koju je objavio Vatikan.

Argentinski Papa (88) još je jednom odao počast medicinskim radnicima. “Kolike geste ljubavi osvjetljavaju sobe, hodnike, klinike, sva ta mjesta na kojima se pružaju najskromnije usluge!”

“Svima vama zahvaljujem na molitvama, a zahvaljujem i onima koji mi pomažu s takvom predanošću“, dodao je, posebno istaknuvši zahvalu djeci koja mole za njega.

Vjernike je pozvao da “mole za mir, osobito u ratom ranjenim zemljama: u mučeničkoj Ukrajini, u Palestini, Izraelu, Libanonu, u Burmi, Sudanu i Demokratskoj Republici Kongu”.

Sveti Otac će ostati u bolnici Gemelli na daljnjem liječenju unatoč tomu što mu se zdravstveno stanje postupno poboljšava, objavio je Vatikan u subotu navečer.

Papa je u tu rimsku bolnicu prevezen 14. veljače zbog bronhitisa koji je postupno prešao u upalu pluća. Upala je zahvatila oba plućna krila.

Premda je njegovo stanje sada “stabilno” i više nije u životnoj opasnosti nastavit će s liječenjem u bolničkoj ustanovi na neodređeno vrijeme, stoji u najnovijem službenom medicinskom biltenu objavljenom u subotu.

Franjo, kojemu je u 21. godini života operativnim zahvatom odstranjen gornji režanj desnoga plućnog krila, pati od respiratornih problema, a posljednjih je godina suočen i s drugim zdravstvenim problemima.

Continue Reading

Politika

Sutra sjednica Vijeća ministara

Published

on

By

Sjednica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zakazana je za sutra s početkom u 13 sati u zgradi institucija Bosne i Hercegovine.

Dnevni red ima 35. točaka o kojima se planira raspravljati, a između ostalog planirano je razmatranje Prijedlog programa ekonomskih reformi Bosne i Hercegovine za razdoblje 2025. – 2027. godine; Prijedlog odluke o imenovanju članova Upravnog odbora Agencije za osiguranje u Bosni i Hercegovini kao i Zahtjev za razrješenje s funkcije člana Vijeća za državnu pomoć Bosne i Hercegovine, piše Avaz.

Na dnevnom redu su i Prijedlog odluke o izmjeni Odluke o imenovanju članova Odbora za žalbe policijskih službenika, te Prijedlog pravilnika o unutarnjoj organizaciji Granične policije Bosne i Hercegovine – II krug glasanja.

Također, planirana je rasprava o Izvještaju o učestvovanju pripadnika Oružanih snaga Bosne i Hercegovine i policijskih službenika u operacijama podrške miru u razdoblju od 1.srpnja do 31.prosinca 2024. godine. Ova točka je označena kao povjerljivo, a predlagač je Ministarstvo odbrane BiH.

Podsjetimo, sjednica se trebala održati i ranije, međutim, na dan zakazane sjednice, ministri iz RS nisu došli, te je bila otkazana zbog nedostataka kvoruma.

Tada nisu došli ministri iz SNSD-a Srđan Amidžić i Staša Košarac.

Continue Reading
Advertisement

Najnovije vijesti

BiH2 sata ago

Primjer suživota i ljubavi prema drugima: Pejo Brtan iz Jajca pripremio iftar za bošnjačke komšije

Ramazan, mjesec posta, molitve i solidarnosti, donosi posebnu atmosferu u domove, pružajući priliku za činjenje dobrih djela i jačanje međuljudskih...

Crna kronika2 sata ago

Preminuo vozač Hitne pomoći koji je cijelu noć prevozio ozlijeđene u Kočanima

Broj žrtava požara u diskoteci u Sjevernoj Makedoniji i dalje raste. Jutros je preminuo vozač Hitne pomoći koji je cijelu...

Crna kronika3 sata ago

Toše poginuo u diskoteci, s prijateljima slavio rođenje sina

Toše Bogdanov (30) mladić iz Obleševa, zaposlen u lokalnoj automehaničarskoj radionici, poginuo je u stravičnom požaru koji je izbio u...

Ljepota i zdravlje4 sata ago

Rajčice i bosiljak – savršen vrtni par za bogatiji urod i bolji okus

Proljeće je idealno vrijeme za sadnju rajčica kako bi bile spremne za ljeto. Ova omiljena i svestrana biljka dolazi u...

Na današnji dan4 sata ago

Pet godina od koronavirusa, kako je reagiralo bh. zdravstvo?!

U Bosni i Hercegovini u ožujku 2020. godine zabilježen je prvi slučaj Covida-19, bolesti koju uzrokuje virus koji se pojavio...

Scena4 sata ago

Bivši ovisnik: U 22 dana prokockao sam 3 milijuna kuna

Gotovo četvrt milijuna stanovnika Hrvatske izravno je ili neizravno pogođeno ovisnošću o kockanju, a posebno zabrinjava porast te ovisnosti kod...

Društvo4 sata ago

Bugojno: Hrvati obilježavaju 31. obljetnicu razmjene logoraša

Preživjeli hrvatski logoraši koji su bili zarobljeni u logorima Armije RBiH u Bugojnu, 19. ožujka, na blagdan sv. Josipa, obilježit...

Crna kronika4 sata ago

Makedonija: Disko radio s krivotvorenom dozvolom, jedna vrata bila zaključana

Diskoteka Puls u Kočanima u kojoj je u noći sa subote na nedjelju došlo do stravičnog požara u kojem je...

Advertisement
Advertisement