U organizaciji Nezavisnog udruženja poljoprivrednih proizvođača gornjovrbaske regije (NUPP) u petak je u maloj sali KSC-a u Bugojnu održan sastanak sa proizvođačima maline, na kojem je razmatrana problematika vezana za proizvodnju, otkup i plasman maline.
Probleme u proizvodnji i plasmanu jagodičastog voća s kojima su se u proteklom periodu susretali poljoprivrednici, naročito uzgajivači maline, prezentirali su na početku skupa predstavnici UO NUPP-a Bahira Bajrić, Mustafa Ugarak i Elmedin Milanović. Kasnija diskusija poljoprivrednih proizvođača potvrdila je da je situacija kulminirala prenosi RTV Bugojno. Stanje na terenu je, kako se čulo, takvo da su malinari prepušteni nakupcima dok se istovremeno otkupna cijena kilograma maline iz godine u godinu smanjuje. Evo dokaza: kilogram otkupljene maline 2009. plaćao se 4 KM, 2010. tri marke a lani samo 1,80 KM. Početkom ove godine proizvođačima je ponuđena cijena od 1,20 KM što je, po njihovim riječima, sramno.
Na poziv NUPP-a sastanku je prisustvovao premijer SBŽ-a Tahir Lendo koji je, između ostalog, kazao da je Vlada SBŽ-a u posljednje vrijeme učinila mnogo na planu povećanja otkupne cijene maline, koja je danas dostigla iznos od 2,10 KM. Jedan od važnih zadataka resornog županijskog ministarstva bit će, kako je ovom prilikom naglasio Senad Selimović, ministar za šumarstvo, vodoprivredu i poljoprivredu SBŽ-a, da za iduću godinu izvrši temeljite pripreme kako se malinari ne bi doveli u situaciju kakva je vladala zadnjih mjeseci.
– Dobro je što je došlo do ovog sastanka, jer sada znamo kako ćemo dalje postupiti kada je ova grana poljoprivrede u pitanju. U budućnosti smo strateški dogovorili da idemo u pravcu da se malina, kroz našu strategiju poljoprivrede, proglasi kao brend odnosno da je strateški proizvod ovog kraja. Na ovaj način dobit će valorizaciju i vrijednost a onda možemo pristupiti kalkulativnoj zaštiti njene cijene. Mislim da u tome imamo dobrog partnera u NUPP-u, da su proizvođači pokazali interes za suradnju i da u budućnosti imamo šansu da od ovog proizvoda napravimo brend ove gornjovrbaske doline a možda i SBŽ-a, kazao je u izjavi za RTV Bugojno premijer SBK-a Tahir Lendo.
S ponuđenom otkupnom cijenom od 2,10 KM po kilogramu maline poljoprivredni proizvođači će, kako se čulo, ove godine moći ostvariti kakvu-takvu zaradu za svoje porodice. U narednoj sezoni očekuju, kažu, puno više. Inače, na sastanku se čulo i nekoliko veoma zanimljivih ideja od kojih je naročito interesantna ona o daljoj finalizaciji u preradi maline. Uzgajivačima maline je sugerirano da se takva ideja razradi i da se kroz jednu od potencijalnih poslovnih zona u krugu bivšeg poduzeća «Slavko Rodić» planira otvaranje tvornice u kojoj bi se vršila prerada maline odnosno jagodičastog voća.
Ideja je na mjestu jer postoje procjene da je ovogodišnji urod maline bio oko tri hiljade tona i da se od prodaje maline očekuje prihod između 4,5 i 5 miliona dolara. Zajedničkim snagama poljoprivredni proizvođači i vlast trebaju pronaći modus da prošire proizvodnju jagodičastog voća, koja je u ekspanziji, i da pronađu put do inostranog tržišta. Prve destinacije mogle bi biti Italija, Njemačka i Austrija, gdje se proizvodi malina, ali ne tako kvalitetna kao ona koju uzgajaju ovdašnji malinari, i ne u količinama koje bi mogle zadovoljiti potrebe tamošnjeg stanovništva. Ovakva šansa se ne bi smjela propustiti!