Dok su radili svoj posao, kopajući u jednoj pećini na Novom Zelandu, arheolozi su pronašli ogromnu kandžu. Osim što je ogromna, kandža izgleda poprilično zastrašujuće, a znanstvenici pretpostavljaju da se radi o stvoru koji više ne postoji.
Navodno je riječ o ptici Moa, koja je izumrla prije otprilike 700, 800 godina. Moa (red Dinornithiformes) je izumrla skupina ptica neletačica koje su ranije bile endemske za Novi Zeland. Bilo je devet vrsta (u šest rodova). Dvije najveće vrste, Dinornis robustus i Dinornis Novaezelandiae, dosezale su visinu od oko 3,6 metara (12 stopa) s ispruženim vratom i težile su oko 230 kilograma dok je najmanja, grmolika moa (Anomalopteryx didiformis), bila otprilike veličine purice.
Ogromni stvorovi
Moa se tradicionalno svrstavaju u skupinu ratita. Međutim, genetske studije su otkrile da su njihovi najbliži rođaci južnoamerički leteći tinamousi, koji su se nekoć smatrali sestrinskom grupom ratita.
Bile su najveće kopnene životinje i dominantni biljojedi u novozelandskim šumama, grmlju i subalpskim ekosustavima do dolaska Maora, a lovio ih je samo Haastov orao. Moa je izumrla unutar 100 godina od naseljavanja Novog Zelanda, prvenstveno zbog pretjeranog lova.
Riječ moa je polinezijski izraz za domaću perad. Ime nije bilo u uobičajenoj upotrebi među Maorima u vrijeme kontakta s Europljanima, vjerojatno zato što je ptica koju opisuje već neko vrijeme izumrla, a tradicionalne priče o njoj bile su rijetke.