Poveži se s nama

Ljepota i zdravlje

​Što znači kada vam utrne neki dio tijela i kada otići liječniku?

Objavljeno

Osjećaj trnaca može se pojaviti bilo gdje na tijelu, obično na rukama, točnije na dlanovima i prstima, pa nešto manje na stopalima, glavi ili vratu i licu. Tako tijelo javlja da nešto nije u redu u organizmu

U nekim slučajevima trnci mogu biti praćeni i drugim simptomima, kao što su bol, svrbež, ukočenost i klonulost mišića. Tada su trnci znak oštećenja živaca zbog traumatskih ozljeda ili ponavljajućih stresnih ozljeda. ‘Mravci’ mogu biti i posljedica infekcija, poput Lajmske bolesti, infekcije koja može nastati uslijed ugriza krpelja, zatim zbog infekcije virusa herpes zoster i herpes simplex, kao i toksične izloženosti ili sistemskih bolesti, kao što je dijabetes, objašnjava fizioterapeutkinja Suzana Petrčić iz ABARGO centra, piše 24sata.

Osjećaj trnaca

Takve ozljede živaca poznate su kao periferne neuropatije zato što zahvaćaju živce udaljene od mozga i leđne moždine, obično u rukama i nogama. Tijekom vremena periferna neuropatija se može pogoršati, a to rezultira smanjenom pokretljivošću, pa čak i invalidnošću.

Oglas

Osjećaj trnaca može se pojaviti bilo gdje na tijelu, obično na rukama, točnije na dlanovima i prstima, pa nešto manje na stopalima, glavi ili vratu i licu. Taj osjećaj se javlja kako bi tijelo javilo da nešto nije u redu u organizmu, iako uzroci mogu biti potpuno bezopasni, govori fizioterapeutkinja Petrčić.

Bol u ramenu i trnce u rukama uzrokuje bilo koje oštećenje i kompresija na živce koji se nalaze između kralježnice, ramena, ruke i šake. Najčešći uzrok trnaca u rukama je dugotrajno zadržavanje istog ili neprirodnog položaja ruke.

Trnci tada nastaju jer je cirkulacija u ruci poremećena, no kad vratimo ruku u normalan položaj te je protrljamo, obamrlost i trnci će prestati jer se vratila normalna cirkulacija. Primjerice, može biti rezultat pritiska na živac kad ruka ostane svinuta ispod glave dok spavamo. Ili zbog pritiska na živac kad dugo držimo prekrižene noge.

Simptomi su trnci u nadlaktici koji se šire prema šaci, gubitak punog osjeta u šaci, bol u ramenu, ruci, šaci ili prstima, peckanje ili sličan osjećaj u ramenu, ruci ili šaci, slabost mišića ruke. Danas najčešći uzrok ovih simptoma nastaje zbog kompresije i iritacije živca, a uzrok su im zategnuti i skraćeni mišići.

Oglas

“Prsni mišići su često zategnuti pri sportovima koji obuhvaćaju česte pokrete ramenima prema naprijed, ali još češće zbog sjedećih poslova koje radite najveći dio dana u istom položaju jer su mišići u ramenu i podlaktici u statičkoj kontrakciji da bi mogli sa šakom izvoditi fine pokrete”, objašnjava Petrčić te dodaje kako se često zbog lošeg položaja vratne kralježnice tijekom sjedenja javlja mišićni disbalans i zatežu prsni mišići, a istežu vratni te postaju neaktivni i simptomi se samo još više pojačavaju.

Vitamini E, B1, B6 i B12 važni su za normalno funkcioniranje živaca, a ako je narušen njihov balans, to također može uzrokovati trnce. Vitamine b skupine nadoknadite iz kvasca, jetrica, riže, lješnjaka, mesa, jaja i mahunarki.

Kada potražiti pomoć liječnika?

Kod bilo kojeg oblika trnaca, u rukama ili nogama, važno je odmah potražiti liječničku pomoć. Simptomi koji zahtijevaju trenutačan odlazak doktoru su slabost i trenutačna paraliza uz trnce u rukama, trnci iznad ozljeda vrata ili kralježnice, tikovi uz trnce, nakratko gubljenje svijesti te gubitak sposobnosti govora, vida ili koordinacije, objašnjava Petrčić. Što se ranije otkrije uzrok i stavi pod kontrolu, manja je vjerojatnost doživotnih posljedica ovog problema.

Oglas

Bolovi – neće oslabjeti 

Jedan od razloga zašto ljudima toliko dugo treba da dođu na pregled jest što se bolovi znaju pojaviti uslijed uobičajenih radnji – rada na kompjutoru, obavljanja kućanskih poslova ili bavljenja hobijima te time imaju dojam da će bolovi oslabjeti ili uskoro nestati.

Zabrinite se ako se trnci pojave, a imali ste ozljedu

Ako ste nekad davno imali ozljedu ili traumu, poput slomljene ruke ili samo iščašenja, bez obzira na njezinu težinu moglo je doći do ozljede vratnog kralješka koji sad uzrokuje trnce u prstima, upozorava fizioterapeutkinja.

Oglas

Alkoholizam je još jedan od uzročnika trnaca u rukama, a dolazi zbog nedostatka vitamina ili loših prehrambenih navika. Također, alkoholizam može dovesti i do alkoholne neuropatije, odnosno oštećenja živčanog sustava.

Najteža posljedica ‘mravinjanja’ je multipla skleroza

Osjećate li slabost praćenu utrnulošću ili senzacijama ‘mravinjanja’ i trnaca, poremećena vam je ravnoteža i koordinacija pokreta, javljaju se dvoslike, vrtoglavice, imate problema s mjehurom, multipla skleroza mogla bi biti krivac za to. Također, trnci u prstima mogu biti i posljedica upale karpalnog tunela.

Trnci po cijelom tijelu možda su znak autoimunih bolesti

Oglas

Kod autoimunih bolesti trnci se ne pojavljuju samo u rukama i nogama, nego na bilo kojem dijelu tijela. Razlog tome je što bolest napada vlastite tjelesne stanice misleći da su one štetne za tijelo.

Razgibajte se ako predugo sjedite i radite za računalom

Trnjenje u rukama ublažite tako da razgibate ramena kružnim pokretima unatrag. Spojite lopatice, uvucite bradu i izravnajte vratnu kralježnicu. Pa ostanite u tom položaju nekoliko sekundi.

Oglas

Oglas

Ljepota i zdravlje

Što se događa organizmu ako često jedete zelenu salatu: Poslije ovog ćete dobro razmisliti

Objavljeno

Piše

Zelena salata spada u namirnice koje su pravi izvor vitamina, prirodno sredstvo za jačanje imuniteta i dobra zaštita od raznih bolesti. Preporuka stručnjaka je da je koristite što češće, posebno posijle zime, kada mnogi pate od manjka vitamina, prenosi Healthline.

Ona sadrži oko 4% vode, od hranjivih tvari ima najviše ugljikohidrata oko 2,5%, bjelančevina oko 1,2 i masti oko 0,2%. Zelena salata sadrži vitamine A i C, a od minerala ima željezo, kalcij, cink, bakar, magnezij i fosfor. Vitamini B1, B2, B6, koji su neophodni za razmjenu materija i funkcije živaca, a također za stvaranje bjelančevina, sadržani su u ovoj namirnici.

Tamnije zeleno lišće salate bogatije je vitaminom A od svjetlijih sorti. Dakle, pravilnim izborom ove namirnice opskrbljujemo se u dovoljnoj mjeri svim onim što je organizmu potrebno. Nutricionisti podsjećaju da postoji bar sedam razloga zbog kojih bi ovo povrće trebalo uvrstiti u prehranu, osobito u ovom dijelu godine.

1. Ima malo kalorija i masnoća

Manja posuda zelene salate sadrži samo 12 kalorija, pa je tako odličan dodatak svakom obroku, ali može poslužiti i kao zdrava užina. Također, ako na početku obroka pojedete zelenu salatu, napunit ćete želudac, pa ćete pojesti manje glavnog jela, što povoljno utiče na kilažu kod onih koji žele da smršaviti.

Oglas

2. Pomaže mršavljenju

 

Zelena salata sadrži dosta biljnih vlakana. Pored toga što će vas zasititi, ona će poboljšati rad želuca. Također, vlakna pomažu u izbacivanju viška soli iz organizma i utječu na osjećaj sitosti.

3. Za zdravije srce

Vitamin C i beta-karoten iz zelene salate zajedno sprečavaju oksidaciju kolesterola, tako da se ona smatra jednom od namirnica koje čuvaju zdravlje srca.

4. Sadrži omega-3 masne kiseline

Zelena salata im savršen odnos omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Budući da ih tijelo ne može samo proizvesti, ljudi kroz prehranu moraju da uzimati posebne, esencijalne masne kiseline. Linolna kiselina (omega-6 masna kiselina) i alfa-linolenska kiselina (ALA, omega-3 masna kiselina) pripadaju ovim masnim kiselinama. Posebno su važne za razvoj moždanih i živčanih ćelija.

Oglas

5. Bogata proteinima

Čak 20% kalorija iz zelena salate dolazi od proteina koji su važni za izgradnju i očuvanje mišića. S obzirom na to da je bogata vlaknima, neće negativno uticati na peristaltiku crijeva, što se inače događa prilikom unosa većih količina proteinskih namirnica koje ne sadrže dovoljno vlakana.

6. Omogućuj miran san

Zelena salata sadrži materiju laktukarium, koja ima svojstva slična opijumu, ali bez štetnih sporednih efekata. Ukoliko redovno konzumirate ovo povrće poslije nekog vremena primijetit ćete da vam se popravila kvaliteta sna.

7. Održava optimalan nivo kiselosti organizma

Minerali u zelenoj salati pomažu u otklanjanju toksina iz organizma i održavaju optimalan balans kiselosti. Ovo je značajno, jer dobar nivo kiselosti daje tijelu energiju i povoljno utječe na ljepotu kože.

Oglas

Nastavi čitati

Događanja

Više od 400 natjecatelja nastupilo na 5. Viteškoj utrci “Vitez trči za Svjetski dan bubrega”

Objavljeno

Piše

ZAVRŠENA 5. VITEŠKA UTRKA

Više od 400 natjecatelja nastupilo je na današnjoj 5. Viteškoj utrci “Vitez trči za Svjetski dan bubrega”, koju je iznimno uspješno organizirala Udruga dijaliziranih i transplantirani bolesnika KSB.

Radio Vitez donosi rezultate najuspješnijih sudionika.

SENIORKE:
1. Amela Trožić,
2. Vesna Čavar i
3. Lejla Hodžić.
SENIORI:
1. Berin Mušanović,
2. Džemal Bukvić i
3. Josip Martinović.

Oglas

JUNIORKE:
1. Anđela Talić,
2. Nika Kusin i
3. Antea Pavličević.
JUNIORI:
1. Rijad Brodlija,
2. Mario Lovrinović i
3. Ivan Marković.

VETERANKE:
1. Ajla Pinjo,
2. Nermina Gegić i
3. Jasna Buturac.
VETERANI:
1. Ante Klišanin,
2. Zoran Dedić i
3. Željo Bošnjak.

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Ove četiri konzervirane i smrznute namirnice zdrave su kao i svježe

Objavljeno

Piše

Zamjenom svježeg voća i povrća smrznutim i konzerviranim alternativama ne samo da možete uštedjeti novac nego i poboljšati vaše zdravlje, piše Express.

Svježe voće i povrće smatra se ključem zdrave, uravnotežene prehrane. Prepuni su vitamina i minerala važnih za tijelo, kao i vlakana koja pomažu u održavanju zdravih crijeva i sprječavaju probleme s probavom, prenosi Net.

Posljednjih godina pozornost je također usmjerena na činjenicu da prehrana s malo voća i povrća može biti faktor rizika za rak crijeva.

Ako planirate povećati unos hrane biljnog podrijetla iz zdravstvenih razloga, logično je da pomišljate na svježe proizvode. Međutim, jedan je stručnjak otkrio da konzervirane i smrznute verzije mogu biti još hranjivije od onih svježih.

Oglas

Poznati engleski kirurg dr. Karan Raj na svom je TikToku otkrio četirivrste voća i povrća koji su prepuni isto toliko ili više hranjivih tvari kada su zamrznuti ili konzervirani od svojih svježih inačica.

1. Konzervirane rajčice

“Ako jedete konzervirane rajčice, one zapravo imaju više antioksidansa likopena, kao i više kalcija i željeza nego svježe. To ne znači da je svježe lošije od konzerviranog, samo ima drugačiji nutritivni profil”, objasnio je dr. Raj

Dodao je da svježe rajčice imaju “značajno” više razine vitamina A od onih iz konzerve.

Oglas

“Ako kuhate rajčice bilo konzervirane ili svježe, još više povećavate bioraspoloživost antioksidansa likopena. To je zato što proces kuhanja omekšava stijenke biljnih stanica što olakšava apsorpciju hranjivih tvari”, pojasnio je stručnjak.

2. Smrznute borovnice

Smrznute borovnice mogu sadržavati više vitamina i polifenola (biljnih mikroelemenata) od svježih.

“Smrznuto voće i povrće može imati čak i više hranjivih tvari od svojih svježih inačica. primjerice, smrznute borovnice zadržavaju više vitamina C i polifenola od svježih borovnica jer proces zamrzavanja usporava gubitak hranjivih tvari”, rekao je dr. Raj.

Oglas

“Većina smrznutog voća, poput bobičastog voća, često se zamrzne unutar 24 sata nakon što je ubrano i često je nutritivno svježije od svježih proizvoda koji danima stoje u supermarketu”, istaknuo je.

3. Smrznuti grašak

Dr. Raj je rekao da smrznuti grašak ima više razine određenih vrsta vitamina B i E vitamina od svježe verzije.

4. Smrznuti špinat

Oglas

Dr. Raj je otkrio da špinat često ima više razine određenih vrsta vitamina E nego svježi.

“Još bolje, možda biste mogli učinkovitije iskoristiti željezo iz smrznutog špinata nego iz svježeg”, dodao je dr. Raj.

“Kod svježeg špinata teško se apsorbira veći dio željeza, ali smrznuti se špinat često blanšira i pakira u kockice prije zamrzavanja, što znači da može sadržavati manje antinutrijenata poput oksalata i tako vam pomoći da apsorbirate više željeza”, istaknuo je stručnjak.

Oglas

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

12 uobičajenih namirnica koje svi jedemo, a povezuju se s upalom i artritisom

Objavljeno

Piše

ARTRITIS je bolno stanje koje uzrokuje oticanje, osjetljivost i ukočenost zglobova te probleme s pokretljivošću. Iako se često povezuje s procesom starenja, može utjecati na ljude svih dobi i otežavati svakodnevni život.

Još nije točno poznato što potiče imunološki sustav da napada zglobove, iako se zna da određeni čimbenici, poput dobi, pušenja i pretilosti, povećavaju rizik od artritisa. No, sada je studija otkrila da bi mogla postojati veza između onoga što jedemo i šanse za razvoj tog stanja.Istraživanje Sveučilišta Colorado u SAD-u otkrilo je da određena hrana može uzrokovati upale u tijelu. Studija, objavljena u Journal of Clinical Investigation, otkrila je da bi za to mogla biti kriva esencijalna aminokiselina poznata kao triptofan.

Ona se nalazi u dvanaest popularnih namirnica.

  • piletina
  • puretina
  • crveno meso
  • svinjetina
  • tofu
  • riba
  • grah
  • mlijeko
  • orasi
  • sjemenke
  • zobena kaša
  • jaja.

Iako triptofan pomaže u proizvodnji proteina, mišića, enzima i neurotransmitera te se povezuje s boljim snom, znanstvenici kažu da bakterije u probavnom sustavu mogu razgraditi triptofan iz prehrane u upalnu kemikaliju koja pokreće artritis.

Koautorica studije, Kristine Kuhn, preporučuje prehranu punu biljnih vlakana i nemasnog mesa.“Čini se da mediteranska prehrana, koja je bogata biljnim vlaknima i nemasnim mesom, čini naš mikrobiom zdravijim, dok tipična zapadnjačka prehrana uzrokuje upalu”, rekla je.

Oglas

Simptomi artritisa uključuju bol u zglobovima, osjetljivost i ukočenost, upalu unutar i oko zglobova, ograničeno pomicanje zglobova, toplu i crvenu kožu iznad zahvaćenog zgloba te slabost i trošenje mišića. Ako osjetite ove simptome, trebali biste razgovarati s svojim liječnikom.

Izvor: Index

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Mladenci svadbene salone rezerviraju i za 2026., cijene ‘stolice’ od 60-150 KM

Objavljeno

Piše

Parovi već rezerviraju termine i za drugu polovicu ove godine.

“Kod nas imamo tri svečana salona kapaciteta od 100 do 700 mjesta. Bez obzira na veličinu svadbe koju žele organizirati, kod nas ljudi imaju priliku za to. Pored toga, uz tri hotela imamo dovoljno smještajnih kapaciteta za sve goste koji dolaze iz drugih gradova”, ističe Stanišićeva.

Termini u svadbenim salonima mladenci već godinama rezerviraju mjesecima unaprijed, a oni koji su potpuno sigurni kada žele stati na ludi kamen već su rezervirali datum svoga veselja koje će biti tek 2025. ili 2026. godine.Rezerviranje sale godinu dana unaprijed je uobičajeno,za Nezavisne novine ističe Milena Stanišić, marketing menadžerica Etno-sela Stanišići.

“Već imamo rezervacije i za 2025. godinu, a čini mi se jedna i za 2026., tako da mladenci obično planiraju svoju svadbu najmanje šest mjeseci unaprijed. Godinu dana je sasvim uobičajeno”, rekla je, dodajući da su subota i nedjelja najpopularniji dani, ali ima svadbi i petkom.

Oglas

“Ljetni termini, druga polovina srpnja i prva polovina kolovoza, su najtraženiji, ali posljednjih godina je praksa da ima puno svadbi i u rujnu. To povezujem s time što su srpanj i kolovoz prilično vrući, a onda je rujan ugodniji, pa sve više svadbi bude i u rujnu”, navodi ona.Iz jednog banjalučkog svadbenog salona kažu da su subote najtraženije, ali ima i onih koji se odluče za nedjelju.

“Neki mladenci rezerviraju četiri mjeseca unaprijed, neki godinu i pol, neki pola godine, sve ovisi. Ako djevojka ostane trudna, onda rezerviraju tri mjeseca ranije. Ako žele određeni datum, onda rezerviraju godinu do godinu i nekoliko mjeseci ranije”, kaže jedna vlasnica salona.

Iako je 2024. tek počela, budući mladenci već se raspituju i za narednu godinu.Već ima upita i za 2025. godinu. Većina ljudi se raspituje o cijeni”, kaže onaIz jednog trebinjskog svadbenog salona ističu da je broj rezervacija za ovu godinu isti kao i prijašnjih godina, a neki mladenci svoj datum rezerviraju tri mjeseca unaprijed, a neki čak i godinu dana ranije.

Banjalučanka Anja M. će stati na ludi kamen 1. lipnja, a salu je, kako priča, rezervirala još u prosincu prošle godine.

Oglas

“Tražili smo svibanj ili lipanj, ali su bila slobodna samo dva termina jer mladenci obično rezerviraju sale godinu dana unaprijed. Veoma je teško pronaći salu koja odgovara i po terminu i po kapacitetu. Ja se udajem u Doboju, a na svadbi će mi biti oko 200 gostiju, pa sam tražila salu shodno tome”, ističe ona.

Rezervacija termina u salonu je, prema njezinim riječima, prvi korak u organizaciji svadbe, a zatim slijedi traženje benda i fotografa jer je to najteže pronaći u isto vrijeme.

“Kod izbora sale bitno je da nije ni prenapunjena ni prazna. Ako rezervirate salu koja prima 300 ljudi, preporučuje se da ugostite manji broj, recimo 200 ili 250, kako bi bilo dovoljno mjesta za ples. Što se tiče cijene stolica, usporedili smo ih u ova dva grada i cijene su otprilike iste. Možete pronaći stolicu po cijeni od 60 do 150 KM, ovisno o odabranom meniju”, kaže Anja.

Oglas

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Danas se obilježava ljubičasti dan: Dan podrške osobama s epilepsijom

Objavljeno

Piše

Obilježavanje 26.ožujka kao Dana svjesnosti o epilepsiji započelo je 2008. godine kada je djevojčica Cassidy Megan inicirala ovu kampanju u želji da razbije mitove i predrasude koje ljudi nerijetko imaju o epilepsiji. Odabrana je ljubičasta boja lavande jer je ona međunarodna boja epilepsije.

Epilepsija je kronična nezarazna bolest mozga koju karakteriziraju rekurentni napadi u vidu kratkih epizoda nevoljnih pokreta koji mogu zahvatiti dio tijela (parcijalni) ili cijelo tijelo (generalizirani) i ponekad su popraćeni gubitkom svijesti i kontrole nad radom crijeva ili mokraćnog mjehura.

Električna pražnjenja mogu se dešavati u različitim dijelovima mozga. Napadi mogu varirati od najkraćih gubitaka pažnje ili trzaja mišića do teških i dugotrajnih konvulzija. Učestalost napada također može varirati, od manje od jednog godišnje do nekoliko dnevno.

Jedan napad ne znači epilepsiju (do 10% ljudi u svijetu ima jedan napada tijekom života). Epilepsija se definira kao dva ili više neprovociranih napada.

Oglas

U Federaciji Bosne i Hercegovine registriran je porast stope obolijevanja od epilepsije  (G40) i status epilepticus (G41) u periodu 2019.-2021. godine. (Izvor: zzjzfbih)

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Planinarska tura za vikend: Stazama Erika Brandisa

Objavljeno

Piše

Preporuka za vikend: Planinarska tura: Stazama Erika Brandisa

Organizator: Planinarsko Drustvo “Paklarske Stijene” Travnik

Datum: 23.03.2024. godine – subota
Start: 08:00 sati Zavičajni Muzej Travnik

OPIS: Planinarska tura preko planine Vlašić stazama Erica Brandisa zaista je jedna od najljepših tura u tom području, ali i fizički teška te zahtijeva dobru kondiciju. Tura je duga oko 13,0 km i visinska razlika iznosi oko 1200 metara iznad razine mora, stoga je važno da se pripremite fizički i psihički za ovu avanturu.

Oglas

Osim pripreme za fizičku izdržljivost, važno je i da se opremite adekvatnom planinarskom opremom. Preporučuje se da ponesete odgovarajuće cipele za planinarenje s čvrstim potplatom i podrškom za gležanj, te odjeću koja će vas zaštititi od hladnoće, sunca i vjetra (krema za lice, sunčane naočale …). Također, preporučuje se nošenje ruksaka s dovoljno vode i hrane za cijeli dan (sendvič i čokoladice…)

Program ture:

Polazak, 23.03.2024. godine u 08:00 sati Zavičajnog muzeja Travnik
????????Travnik 508 m.n.v. – Stari grad- Bukovica kapela sv. Ivana Krstitelja 915 m.n.v. Opis: najteži uspon. Savladava se visinska razlika od 400 m na razdaljini od 2,5 km.

????Kapela sv. Ivana 915 m.n.v. – Planinarski dom “Konjska” 1353 m.n.v. Opis: put od kapelice dalje vodi preko livada, sela Velika Bukovica u kome se nalazi i izvor hladne vode. Slijed blaži uspon, ne baš tehnički zahtjevan. Razdaljina od kapelice do doma je cca 2,7 km.

Oglas

????PD “Konjska” 1353 m.n.v. – PD “Devečani” 1763 m.n.v. Opis: na ovom dijelu rute, moguć je snijeg, jak i hladan vjetar. Najduža ruta – 6,7 km)

????PD “Devečani” 1763 m.n.v. -PD “Erik Brandis” na Galici 1509 m.n.v. Opis: dužina rute je cca 2,5 km

Ručak je osiguran za sve sudionike planinarske ture u planinarskom domu Erik Brandis.

Izvor:srednjabosna.ba

Oglas

Nastavi čitati

BiH

Biciklistički klub “Vitez” otvara biciklističku sezonu: Vožnja Ćirinom prugom

Objavljeno

Piše

OTVARAMO BICIKLISTIČKU SEZONU!
VOŽNJA ĆIRINOM PRUGOMOld Rail Trail: Vitez – Lašva – Vitez

Preporuka: Turistička zajednica SBK/KSB SrednjaBosna.ba

I ove godine Biciklistički klub “Vitez” otvara biciklističku sezonu prvom promotivnom vožnjom na biciklističkoj stazi: Staza stare pruge – Old Rail Trail. Ovo je odlična prilika da se upoznate s dionicom biciklističke staze od Viteza do Busovače te da uživate u prekrasnom krajoliku i svježem zraku.

Preporuka korištenje standardne biciklističke opreme kako bi se osigurala sigurnost i izbjegle eventualne nezgode. To uključuje kacigu, adekvatnu sportsku odjeću, udobne i prikladne cipele, kao i bocu s vodom kako bi se izbjegla dehidracija tijekom vožnje.

Oglas

Iako je izgledno toplo i sunčano vrijeme (dugoročna prognoza) važno je dan ranije provjeriti vremensku prognozu prije odlaska na vožnju i pripremiti se za sve uvjete.

Više o stazi stare pruge na: https://bike.srednjabosna.ba/bike-tour/old-rail-trail/

ORGANIZATOR:
Biciklistički klub “Vitez”

OSNOVNI PODACI O VOŽNJI:
✅Datum: 23.03.2024. godine
✅Start: Gradski trg – Vitez / 12:30 sati
✅Finish: Lašva / povratna tura u Vitez
✅Dužina staze: 30 km
✅Visinska razlika: 100 m
✅Zahtjevnost: lagana staza

Oglas

PRIJAVE: SLOBODNA VOŽNJA

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Zdravlje bubrega za sve- 100 dana bez transplantacija u BiH

Objavljeno

Piše

Unapređenje pravednog pristupa skrbi i optimalne prakse liječenja lijekovima

Procjenjuje se da kronična bubrežna bolest (CKD) pogađa više od 850 milijuna ljudi diljem svijeta koja je rezultirala sa više od 3,1 milijuna smrti u 2019.

Trenutačno je bolest bubrega osmi vodeći uzrok smrti [ , a ako se nešto hitno ne poduzme, predviđa se da će biti 5. vodeći uzrok izgubljenih života do 2040. G

Prema statistikama, svaka 10-a osoba u svijetu ima neku vrstu bubrežne bolesti ali toga većina nije svjesna. Bubreg često odumire i propada ali ne boli, pa se ti simptomi najčešće ignoriraju što u konačnici bude kobno i neizlječivo.

Oglas

Tijekom posljednja tri desetljeća napori u liječenju CKD-a bili su usredotočeni na pripremu i primjenu nadomjesnih terapija bubrega. Međutim, nedavna otkrića u terapiji nude neviđene mogućnosti za sprječavanje ili odgađanje bolesti i ublažavanje komplikacija kao što su kardiovaskularne bolesti i zatajenje bubrega, produžujući u konačnici kvalitetu i kvantitetu života za osobe koje žive s kroničnom bubrežnom bolesti.

Bosna i Hercegovina se uklapa u negativne svjetske statistike po pitanju broja pacijenta sa kroničnom bubrežnom bolešću (KBB), ali i po broju transplantacija, jer transplantacija je i dalje najbolji način za liječenje KBB

Na dijalizi ukupno imamo oko 3000 pacijenta. U F BiH blizu 2000 a ostatak, od oko 1000 pacijenta je n a dijalizi na RS i Brčko distrikt.

Svjetski dan bubrega je posvećen prvenstveno prevenciji ove teške i podmukle bolesti, no naša država vrlo malo radi na tome da ova bolest bude prevenirana na vrijeme.

Oglas

Mi se, kao i u drugim sferama života, samo bavimo posljedicama.

Svjetski pokret, svjetski dan bubrega, preporučuje 8 zlatnih pravila kako ne bi došli u probleme i u stadij KBB a to su:

1. Budite fizički aktivni i u formi ‐ tako možete bolje kontrolirati krvni tlak i tjelesnu masu.

2. Redovito kontrolirajte šećer u krvi ‐ rano otkrivanje i primjereno liječenje šećerne

Oglas

bolesti smanjuju učestalost oštećenja bubrega šećernom bolešću.

3. Kontrolirajte krvni tlak ‐ arterijska hipertenzija drugi je po učestalosti uzrok

kronične bubrežne bolesti.

4. Jedite zdravu hranu i kontrolirajte tjelesnu masu ‐ smanjite unos soli na 5 do 6

Oglas

grama dnevno. Ne dosoljavajte hranu!

5. Održavajte zdravi unos tekućine ‐ 1,5 do 2 litre vode dnevno znatno olakšava

bubrežnu funkciju čišćenja štetnih produkata iz krvi. Osobe s bubrežnim kamencima

moraju piti i više.

Oglas

6. Ne pušite ‐ pušenje djeluje nepovoljno na cirkulaciju krvi kroz bubrege i na taj

način ih oštećuje, a istovremeno povećava rizik od raka bubrega za 50%.

7. Ne uzimajte nekontrolirano lijekove ‐ lijekovi protiv bolova mogu oštetiti vaše

bubrege.

Oglas

8. Provjerite funkciju bubrega ako imate jedan ili više rizičnih čimbenika – šećernu

bolest, visok krvni tlak, prekomjernu tjelesnu masu ili ako je netko u vašoj obitelji

liječen zbog kronične bubrežne bolesti.

Naše Udruženje/Udruga će ovaj dan obilježiti u Beogradu zajendo sa još 7 zemalja JI Europe odakle ćemo poslati snažnu poruku vezanu za prevenciju, bolest i liječenje bubrežne boelsti.

Oglas

Također ćemo kao i ranijih godina , putem edukacija po školama i isturenih štandova na trgovima, raditi na podizanju svijetsti kod građana o važnosti prevencije ove neugodne bolesti.

Kao što smo i naveli, najbolji način liječenja kod zatajenja bubrega je TRANSPLANTACIJA.

I ako smo prošle godine bili zadovoljni, jer smo imali ukupno 16 transplantacija, što je bio određeni napredak, tako smo ove godine više nego razočarani jer evo već 100 dana nemamo nit jedne transplantacije.

Sa žaljenjem moramo konstatirati, a to je odluka i nedavno održane Skupštine UDiTB F BiH, da ćemo, ako i dalje zdravstvene institucije budu inferiorne spram nas pacijenta i ne budu radile transplantacije u kontinuitetu, biti prisiljeni ponovno izići na prosvjede.

Oglas

Nadamo se da do toga neće doći ali to nije do nas, to je do onih koji su odgovorni za transplantacijski proces u F BiH a to su Federalno ministarstvo zdravstva sa Centrom za transplantacijsku medicinu, te menadžeri kliničkih centara u UKC Tuzla i KCUS.

 

 

 

Oglas

 

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

BiHprije 29 minuta

Župa Vitez danas slavi svog sveca zaštitnika

Danas,23.travnja, slavi se sveti Juraj, jedan od najslavnijih kršćanskih mučenika Istočne i Zapadne Crkve. Njegovo štovanje rasprostranjeno je diljem Europe,...

Sportprije 1 sat

Čudesna partija Jokića, pogledajte ludnicu nakon koša za pobjedu Denvera

DENVER NUGGETSI nadoknadili su 20 koševa manjka iz treće četvrtine i pobijedili sa 101:99 Los Angeles Lakerse ubačajem Jamala Murrayja...

Događanjaprije 2 sata

VITEZ: Veliki koncert na Gradskom trgu povodom Dana općine Vitez

U nedjelju, 28. travnja 2024. godine na Gradskom trgu u Vitezu održat će se veliki koncert povodom Dana općine. Taj...

Društvoprije 2 sata

Održana 24. Tradicionalna akcija “Pješačenjem do zdravlja”

U nedjelju 21.04.2024.godine održana je 24. Tradicionalna akcija “Pješačenjem do zdravlja” u organizaciji HPD Vitez i Ekološke udruge “Kremenik” Vitez....

Društvoprije 2 sata

Otvorene Sportske igre mladih u Vitezu

Jučer su u Gradskoj sportskoj dvorani u Vitezu otvorene Sportske igre mladih, kojima je ove godine domaćin i organizacijski partner...

Sportprije 2 sata

Inter pobijedio Milan u derbiju i osvojio Serie A

INTER je u utakmici 33. kola talijanske Serie A pobijedio gradskog rivala Milana s 2:0 te tako osigurao jubilarni 20....

Središnja Bosnaprije 2 sata

Ovo su današnje radarske kontrole u SBK

U prilogu vam donosimo listu radarskih kontrola u Srednjobosanskom kantonu. 1. SREDNJOBOSANSKI KANTON PS TRAVNIKOglas 08:30 do 10:30 sati Han...

BiHprije 3 sata

Danas u BiH umjereno do pretežno oblačno vrijeme

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme.U jutarnjim satima na krajnjem sjeverozapadu Bosne je moguća...

Oglas
Oglas
LM