Poveži se s nama

Gospodarstvo

Vlasnik TIOIL-a: Prioritet su nam kvalitet, zadovoljni kupci i zaštita okoliša

Objavljeno

Prema jučerašnjim i današnjim pisanjima pojedinih medija koji direktno optužuju poduzeća koja se bave uvozom i distribucijom BIODIZELSKIH goriva, oglasio se vlasnik poduzeća TIOIL Tihomir Matošević.

“Pojedini dirigirani mediji svojim su pisanjem narušili moj osobni ugled, ali i ugled poduzeća TIOIL, koji je vodeći privatni distributer nafte i naftnih derivata u Bosni i Hercegovini. Imamo preko 40 benzinskih crpki sa preko 250 zadovoljnih djelatnika, kojima plaće ne kasne i uredno se izmiruju sve obaveze prema državi”, poručuje Matošević.

Ponukan sam da se obratim javnosti, svojim klijentima i partnerima, kao i samim kupcima, jer su jučer u medije poslane dezinformacije, zbog kojih se mi sada oglašavamo:

“Mi smo prvenstveno uvozili BIODIZEL da bi popravili kvalitetu dizelskih goriva i zaštitili okoliš sa manjim ispusnim plinovima, a ne kako “dirigirani” mediji navode da smo to isto uradili kako bi izbjegli plaćanje akciza prema državi.

Sama riječ BIODIZEL znači da je to dizelsko gorivo koje služi za pogon vozila, a ne da služi za druge svrhe kako navode pojedini mediji. Poduzeće posluje od 2002 godine i nije imala problema sa ovlaštenim kućama koje redovno i gotovo svakodnevno uzimaju uzorke na našim benzinskim crpkama”.

Oglas

Zadovoljan kupac i europski standard 

Svi naši korisnici, poslovni partneri nikada nisu imali problema i pritužbi na kvalitetu naših usluga, čak su zadovoljni jer udio biodizela u omjeru od 5 do 7 % poboljšava kvalitetu samog dizela, što se može vidjeti iz certifikata kojim su rađeni uzorci.

Mi kao uvoznici i distributeri pokušali smo europski standard primjeniti na našem tržištu, ali zbog raznih pritisaka smo odustali 2015 godine od tog nauma, što nam je i dan danas žao jer time smo izgubili bolju kvalitetu i ostali smo bez čišćeg zraka.

Državu nikad nismo oštetili, niti imamo namjeru, a naš glavni cilj je zadovoljan kupac i zaštita okoliša i prirodne sredine.

Vlasnik automehaničarske radnje: Redovnim održavanjem smanjite kvarove na svojim  vozilima 

Vlasnik automehaničarske radnje Ivan Biljaka za naš portal kazao je kako je izuzetno zadovoljan sa gorivom na TIOIL crpkama, baš kao i njegovi klijenti, koji redovno koriste usluge Tioil-a.

Oglas

Kvar na automobima nastaje zbog neredovitog održavanja i dotrajalosti dijelova, a ne kako mnogi današnji “majstori” kažu da je to sve zbog goriva.

 

 

 

Oglas

 

 

Oglas

BiH

Bosnalijek ostvario povećanje prodaje na svim tržištima, postignut sjajan rezultat u 2023. godini

Objavljeno

Piše

Bosnalijek je objavio rezultate poslovanja za 2023. godinu. Unatoč lošim političkim i ekonomskim uslovima, ostvarena je dobit prije poreza od preko 12 miliona KM.
Uzimajući u obzir izloženost Bosnalijeka na inostranim tržištima te mnogobrojne fluktuacije cijena i valuta, ovo predstavlja sjajan rezultat i pruža dobre temelje za nastavak pozitivnog trenda i u 2024. godini.

Kompanija je povećala učešće na svim tržištima te je ostvaren rast od preko 4 miliona prodatih pakovanja proizvoda na domaćim i inostranim tržištima, u odnosu na 2022. godinu, čime je Bosnalijek još jednom dokazao jasnu opredjeljenost ka snažnom rastu i razvoju.

Bosnalijek je smanjio svoju zaduženost prema bankama te je nivo zaduženosti najmanji u posljednjih pet godina, a sve obaveze se izmiruju na vrijeme.
Kompanija je nastavila investicijski ciklus ulaganjem u infrastrukturu i modernizaciju postrojenja te povećanje proizvodnih kapaciteta. Investicije u 2023. godini su iznosile preko 19 miliona KM, dok su u prethodnih pet godina iznosile preko 72 miliona KM, što Bosnalijek čini značajnim investitorom u državi.

Danas Bosnalijek posluje u 28 država na četiri kontinenta te fokusiranim pristupom kontinuirano povećava broj tržišta koje snabdijeva svojim visokokvalitetnim i prepoznatljivim proizvodima.

Oglas

Bosnalijek provodi kontinuirano zapošljavanje i usavršavanje svojih zaposlenika pa je u 2023. godini kompanija zapošljavala preko 850 zaposlenika.

„Izuzetno smo zadovoljni postignutim rezultatom u 2023. godini, uzimajući u obzir velike probleme fluktuacije valuta na našim najvažnijim tržištima. Dokazali smo da i u izuzetno složenim geo političkim okolnostima, dobrim strategijskim pristupom i fokusiranošću, možemo ostvariti sjajne rezultate. Ostvareni rezultat u 2023. daje nam odličnu osnovu za još bolje poslovanje u 2024. godini“ – poručili su iz kompanije Bosnalijek.

Nastavi čitati

BiH

Termalni izvor kod Kaknja decenijama neiskorišten, nepresušno bogatstvo završava u rijeci

Objavljeno

Piše

Iako su mogućnosti brojne, energetski potencijal termalnog izvora kod Kaknja, već decenijama je neiskorišten. Da li je posrijedi nemar ili neznanje? Ima li konkretnih poteza nadležnih za unapređenje i ulaganje u banjski turizam?

Ljekovita svojstva vode davno su potvrđena. Temperatura iznosi oko 57 stepeni na površini.

Na četiri kilometra od Kaknja, u Tičićima, nepresušno bogatstvo termalne vode završava u rijeci Bosni.- Svjesni smo da ova voda može da se koristi u nekoliko stvari. Prije svega u banjska lječilišta, ali isto tako može se iskoristiti i za određenu toplifikaciju, da li bližih naselja ili čitavog dijela Općine Kakanj, ali isto tako za zagrijavanje plastenika i staklenika.

Zahvaljujući fondovima EU, za koje vjerujem da će se otvoriti prema BiH, probamo naći pravo rješenje da iskoristimo tu vodu.Ako ne možemo praviti banjsko lječilište, onda da iskoristimo u neke druge svrhe – ističe načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević za BHRT.

Oglas

Ljekovitost termalnih izvora važan je preduvjet za procvat i mogući razvoj banjskog turizma. Na značaj ovog prirodnog bogatstva, ukazuju stanovnici ovog područja.Ministar privrede ZDK Samir Šibonjić navodi da su ranije rađena određena istraživanja.

– Pojavljivali su se mnogi investitori, ali nikad nije dolazilo do realizacije. Mislim da je prvenstveno potrebno odrediti za šta će se korisititi termalna voda, trebaju da se naprave kvalitetne analize… Mi želimo da se privreda ZDK razvija, a da bi se privreda razvijala mi sve naše i prirodne i ostale i ljudske resurse moramo staviti u opticaj – ističe Šibonjić.

Općina Kakanj je otvorena za saradnju sa zainteresovanim investitorima kako bi pronašli najbolje i najkorisnije rješenje. Dosadašnje korištenje ove vode uglavnom se oslanjalo na privatnu inicijativu mještana, kako bi bar na neki način privukli putnika u prolazu.- Naši Kakanjci koriste banje u bližem okruženju, kao što su Olovo i Fojnica kao i svi drugi i naravno da bismo svi željeli da imamo jedno takvo banjsko lječilište na području naše općine. Time bi naravno poboljšalji našu turističku ponudu i povećali bi broj turista… Ponovno ćemo pokušavati tražiti rješenje da kao lokalna zajednica povežemo privatni sektor, da povežemo vlasnike parcela koji se nalaze na tom području – kaže načelnik Kaknja.Prije 20 godina – 2004. urađena je studija koja je bila fokusirana na istraživanje termalnih, mineralnih i termomineralnih voda u općini Kakanj. Prema stručnjacima, voda zadovoljava visoke standarde kvalitete, te nudi raznolike mogućnosti primjene. Prijedlozi i ideje stručnjaka nikad nisu zaživjele, iako su napisane prije nekoliko decenija.

Oglas

Nastavi čitati

Auto-Moto svijet

FMT: Unaprijeđena aplikacija za praćenje cijena goriva u FBiH

Objavljeno

Piše

Federalno ministarstvo trgovine priopćilo je da je od 9.ožujka ponovo dostupna unaprijeđena i redizajnirana mobilna aplikacija za praćenje cijena naftnih derivata „FMT FBiH oil info“. Aplikacija je trenutno dostupna za android telefone, dok bi verzija za ostale mobilne telefone trebala biti završena u narednim danima, priopćeno je iz Ministarstva.

Mobilnom aplikacijom, koja u realnom vremenu preuzima podatke iz navedene eOPC aplikacije, omogućeno je svim građanima da raspolažu sveobuhvatnim i pravovremenim informacijama o cijenama goriva na benzinskim pumpama u Federaciji. Aplikacija sadrži cijene naftnih derivata na izabranom lokalitetu poredane od najnižih do najviših, a uvažavajući zahtjeve korisnika, omogućeno je i biranje informacija o cijenama goriva za više općina istovremeno – navode iz Federalnog ministarstva trgovine.

Dodaju da nova verzija aplikacije pruža više informacija o benzinskim pumpama kao što je posjedovanje punjača za električna vozila, praonice, parkinga za kamione, dječije igraonice i slično. Uneseno je i radno vrijeme pumpi za svaki dan u tjednu. Korisnicima aplikacije omogućena je mapa do odabrane benzinske pumpe.

Pojednostavljena je i forma za prijavljivanje nepravilnosti u iskazanoj cijeni na fiskalnom računu i obavijesti o promjeni cijena i drugih nepravilnosti.

Oglas

Potrošači korištenjem ove aplikacije imaju relevantnu informaciju za kupovinu po najnižim cijenama u ponuđenom aktuelnom rasponu i tako na najefikasniji način ostvaruju svoje autonomno pravo izbora, odnosno uštedu pri kupovini. Projekat Federalnog ministarstva trgovine eOPC.fmt.gov.ba omogućava poticanje tržišnog natjecanja u oblasti maloprodaje naftnih derivata u Federaciji BiH, olakšava rad kontrolnih organa i zaštitu prava i interesa potrošača – poručili su iz Federalnog ministarstva trgovine.

 

Nastavi čitati

Društvo

Organiziran kratki program za mlade poduzetnice KSB povodom Dana žena

Objavljeno

Piše

Povodom Međunarodnog dana žena, predsjednica Federacije BiH, Lidija Bradara, u suradnji s gospođom Snježanom Köpruner, direktoricom i većinskom vlasnicom firme GS – Tvornica mašina Travnik, organizira druženje, odnosno kratki program za mlade poduzetnice Kantona Središnja Bosna kojima će se pridružiti i žene na vodećim pozicijama izvršne vlasti Kantona i Federacije.

Druženje će se održati sutra, 7. ožujka 2024. godine.

Sudionice druženja posjetit će GS – Tvornicu mašina Travnik u 14:00 sati, nakon čega je planiran
obilazak Rodne kuće/memorijalnog muzeja Ive Andrića, te će se druženje nastaviti u Ex ponto Bar & Restaurant. Mogućnost davanja izjava za medije predviđena je u 15:00 sati, ispred GS – Tvornice mašina Travnik.
Izvor: radiovitez

Nastavi čitati

BiH

Otvoren rudnik u Varešu

Objavljeno

Piše

U Varešu je održana ceremonija svečanog otvaranja rudnika Rupice, kompanije Adriatik Metals BiH. Ova investicija predstavlja najveću poslijeratnu investiciju u Bosni i Hercegovini.

U istraživanje i razvoj rudnika Rupice, izgradnju infrastrukture i postrojenja za preradu rude do danas je uloženo gotovo 400 miliona KM.

Očekuje se da će rudnik postati katalizator značajnih ekonomskih koristi za Bosnu i Hercegovinu.

Po svom obimu, složenosti i tehnološkim standardima ovaj industrijski poduhvat demonstrira konkurentnost BiH u realizaciji kompleksnih projekata i vraća ovu državu u fokus velikih stranih ulagača.

Oglas

Meni je zadovoljstvo da je Vlada Federacije BiH jednoglasno stala iza ovog projekta. Pozivam vas sve zajedno da širimo ovu pozitivnu klimu, šaljemo pozitivnu priču u svijet i da ovo zaista bude početak novog investicijskog zamaha kako u Zeničko-dobojskom kantonu, tako i u Federaciji i cijeloj Bosni i Hercegovini. Želim vam svima uspješan rad, uz tradicionalni rudarski pozdrav: Sretno!, poručio je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.

Izvor: BHRT/FENA

Nastavi čitati

Gospodarstvo

FIS daruje dvije Škode Fabije i još 82 vrijedne nagrade

Objavljeno

Piše

Velika nagradna igra „FIS biraj – nagrade dobivaj“

Fantastičan nagradni fond velike FIS-ove nagradne igre više je nego zainteresirao i potaknuo na učešće mnogobrojne kupce u svim FIS centrima u BIH.

U nagradnoj igri, koja je u toku, pod nazivom „FIS biraj – nagrade dobivaj“ dvije glavne nagrade su automobili Škoda Fabia Active.

Osim dva automobila, kupci imaju priliku osvojiti i neku drugu od ukupno 82 vrijedne nagrade:

Oglas

5 x Smart TV Philips 55“

5 x perilica rublja Gorenje

2 x Lumea Philips

5 x štapni usisavač Philips

Oglas

5 x mobitel Samsung

5 x trimer Philips

5 x pametni sat

50 x poklon bon od 100KM za kupovinu u FIS-u

Oglas

„Ova nagradna igra je još jedna u nizu nagradnih igara koje kontinuirano organiziramo za naše kupce želeći pri tome nagraditi njihovu vjernost i lojalnost, te dati dodatnu vrijednost kupovini u našim centrima. Kupci su prepoznali našu iskrenu namjeru i sa zadovoljstvom koriste priliku da sudjeluju u nagradnoj igri, što znamo iz direktne komunikacije sa njima, ali, i po već sada, ogromnom broju prikupljenih kupona koji stalno raste“ – ističe Dijana Brkan, voditeljica marketinga u kompaniji FIS.

Nagradna igra „FIS biraj-nagrade dobivaj“ trajat će do 30. aprila, a pravo učešća imaju svi kupci koji naprave račun veći od 50 KM, popune kupon i ubace u označenu kutiju za nagradnu igru.

„Odavno smo prepoznati kao mjesto dobre kupovine, kupcima uvijek nudimo više, bolje, povoljnije i zato stalno pripremamo brojne akcije sa sjajnim popustima, ali i nagradne igre i darivanja sa vrijednim poklonima. Zahvaljujemo se našim kupcima na godinama lojalnosti i pozivamo ih svakako, da sudjeluju u nagradnoj igri i da ne zaborave – što više kupona ubace veća je mogućnost dobitka. Sretno svima! – poručuju iz marketinga FIS-a.

Javno izvlačenje sretnih dobitnika bit će održano 9. maja u Vitezu za područje Federacije BiH i 10. maja u Banja Luci za područje Republike Srpske. Imena dobitnika nagradne igre bit će objavljena na FIS-ovim službenim stranicama.

Oglas

Više informacija o pravilima nagradne igre i detaljima o nagradama možete pronaći na službenom linku http://fis.ba/pravilnik-nagradne-igre/

 

 

 

Oglas

 

 

Nastavi čitati

Gospodarstvo

RASKRINKANE OPTUŽBE: Zubak i partneri spremili isporuku oružja za Ukrajinu, demontirana priča o aferi s Vitezitom

Objavljeno

Piše

Napadom Putinove Rusije na Ukrajinu počeo je istrebljivački rat koji traje već više od dvije godine. No, taj se rat ne odvija samo na frontama i poljima Ukrajine, gotovo jednako toliko traje i rat dobavljača koji na svjetskim tržištima nabavljaju oružje i, što je najpotrebnije – topničke granate i razne projektile, piše jutros zagrebački Večernji list, donoseći dodatne detalje o zbivanjima koje je ranije pratio Viteški.ba, cijeneći interes javnosti i priču o kupovini Vitezita, za koju se, ovim tekstom potvrđuje da nikako nije plaćen nestalih ukrajinskim novcima.

 

Nakon toliko vremena i jednoj i drugoj strani, zbog nezabilježenog intenziteta sukoba, toga najviše manjka. Ukrajincima je iznimno važno sada dobiti barem granate istočnog podrijetla i tehnologije. U tom izdvojenom ratu na tržištima sudjeluju brojne tvrtke, a i neke hrvatske. U ovoj priči to su tvrtka registrirana u Slovačkoj Sevotech as, čiji je suvlasnik Ukrajinac Oleksij Horošajev, hrvatska tvrtka WDG Promet, vlasnika Matiasa Zubaka, te ukrajinska tvrtka Lviv Arsenal, kao posebni uvoznik oružja zastupan po direktoru Juriju Zbitnevu. Radilo se o poslu, nabavi 100 tisuća granata, za minobacače kalibra 82 i 120 mm, a posao je bio vrijedan nešto manje od 38 milijuna USD.

 

Oglas

Sve je počelo prije godinu i pol, a u toj priči, koja je u međuvremenu poprimila sve konture akcijsko-špijunskog trilera, ukrajinskom i hrvatskom dobavljaču dogodilo se ono najgore što se trgovcima oružja može dogoditi. Prvo da stvar postane javna, drugo da te u medijima optuže za kradu novca, i to Ukrajincima usred rata, a treće da ti tim napisima de facto ucrtaju metu na glavu jer riječ je sada o vrlo opasnom biznisu.

 

Četvrti je problem kad se u taj posao uplete i politika, što se dogodilo i Ukrajincu, suvlasniku Sevotecha, gdje se iznenada pojavio i voda ukrajinske oporbe Sergij Taruta, a s hrvatske strane već dobro uhodani političko-medijski tandem koji štanca afere, mostovac Nikola Grmoja i neovisni novinar Marin Vlahović. Oleksij Horošajev u razgovoru za Večernji list sasvim otvoreno optužuje i hrvatskog oporbenjaka te s njim povezane novinare da su svjesno ili nesvjesno upali u pomno ispletenu rusku, kako on kaže, mrežu Kremlja, kojoj je cilj opstruirati svaku nabavu ratnog materijala koji je potreban Ukrajini za obranu. Priča o 100 tisuća granata sretan kraj za Ukrajinu nema ni do danas.

 

Oglas

Novo je, pak, to da je nakon tri pokušaja dio granata proizveden i plaćen, oko 30 posto željenih količina, te da su one već više od četiri mjeseca na raspolaganju Ukrajincima u skladištu proizvođača iz jedne istočnoeuropske EU države, a Ukrajinci još nisu došli po vrijedan teret?! Zadnji je korak u priči to da su Zubak, inače sin poznatog trgovca oružjem Zvonka Zubaka, i Horošajev prebacili prva tri kamiona granata u Slovačku, bliže ukrajinskoj granici sredinom veljače ove godine, te odmah otišli do ukrajinskog veleposlanika u Bratislavi da ga pitaju kad će i hoće li Ukrajinci doći po robu. O tome je snimljen video, gdje se vidi da iznenađeni veleposlanik tvrdi kako će odmah o tome obavijestiti Kijev. Bio je iznenađen jer se i on načitao medijskih napisa da je novac za tu nabavu bio nestao. Do današnjeg dana po taj teret i dalje nitko iz Ukrajine ne dolazi. To je samo dio te čudne priče u kojoj je s vremenom postalo razvidno da Ukrajinci imaju i sami sa sobom problem u prilično kaotičnoj atmosferi koja prati rat.

 

U rujnu 2022. potpisan je ugovor između ukrajinskog Arsenala i Sevotecha te hrvatske tvrtke Elmech Sintermak, malo znane domaće tvrtke koja u Hrvatskom zagorju proizvodi topničke granate. Do nje je vlasnik Sevotecha Horošajev stigao jer mu je to savjetovao njegov dugogodišnji poslovni partner i obiteljski prijatelj Zvonko Zubak. Predstavnici ukrajinskih uvoznika te ukrajinski vojni izaslanik u RH proveli su inspekciju tvrtke pa je posao zaključen. Arsenal, koji je dobio novac od ukrajinskog ministarstva obrane, trebao je Sevotechu prebaciti 100-postotni avans (minus provizija od nekoliko posto), koji je Elemechu za početak proizvodnje trebao uplatiti 50% svo – te. Elmech, naime, mora prvo kupiti sirovine, košuljice za granate, detonatore, barutna punjenja, u koje onda nalijeva TNT koji miješa u svojim kotlovima. Budući da avans nije stizao, zagorski proizvođač odustao je od posla, zbog neozbiljnosti ukrajinske strane. Nakon toga Sevotech piše Arsenalu i nudi im povrat avansa ili da pokušaju preko hrvatskog WDG-a pronaći novog proizvođača. Arsenal je pristao jer je roba već na skladištu pronađena u jednoj azijskoj državi. No, Arsenal opet ne šalje ostatak novca te prolaze još četiri mjeseca.

 

Oglas

U ljeto 2023. Sevotech šalje i izvozne dozvole i licence, koje moraju pratiti takav posao, a problem je što one imaju rok trajanja šest mjeseci. Ukrajinci opet ne plaćaju, tako da dozvole istječu. U rujnu 2023. Sevotech i WDG nalaze novog proizvođača, ovaj put iz EU, dakle treći put rade potrebne dokumente. U studenom 2023. izdane su nove dozvole i obavještava se ukrajinski Arsenal da dođe po dio granata u vrijednosti onog prvobitnog avansa, dakle riječ je o više od 30 tisuća granata. Ne događa se ništa, osim što kreće hajka na dobavljača da su “zamračili” novac, a da Ukrajinci nisu dobili granate. I Horošajevi Zubak pokušavaju medijima objasniti situaciju, no pritom ne smiju pokazati svu dokumentaciju, koja je tajna.

 

U listopadu 2023. mostovac Grmoja postavlja u Saboru pitanje Andreju Plenkoviću tražeći odgovor na medijske tvrdnje kako je Zubakova tvrtka uključena u pronevjeru ukrajinskog novca za nabave oružja. Zvonko Zubak kontaktira Grmoju, zove ga na sastanak da mu pokaže dokumentaciju koja nije za objavu, a iz koje će vidjeti istinu. Grmoja mu odgovara da neka mu je pošalje mailom. U Saboru Grmoja izjavljuje da je izložen prijetnjama Zubaka i njegova odvjetnika Ante Nobila, što Zubak odmah opovrgava. Grmoja podupire priču o tome da je Zubak dio novca preusmjerio u nabavu bosanskohercegovačke tvrtke Vitezit, a radi se očito o podacima koje je plasirao češki bankar Kamil Bahbuh, kojeg je pak Zubak prijavio sudu u Pragu da im je s računa skinuo 5,5 milijuna eura. Uglavnom, procesi pred pravosuđem oko tih priča vode se i u Ukrajini i u Češkoj, a Matias Zubak ispitan je u svojstvu svjedoka, što bi već trebalo naznačiti prema kome je istraga usmjerena, a to nije svjedok.

 

Oglas

Direktoru ukrajinskog Arsenala Juriju Zbitnevu u međuvremenu je po odluci ukrajinskog suda određen kućni pritvor, a veći dio novca koji je ukrajinsko ministarstvo obrane Arsenalu uplatilo kao avans vraćen je u državnu riznicu, dok je račun Arsenala blokiran. Zbitneva se istražuje zbog opstrukcije, pogotovo jer je optuženi izjavio “da je namjerno platio samo 30% avansa, kako bi uštedio sredstva”.

 

Što je važno za Vitezit!?

Ono što je ranije Zubak rekao za domaću javnost sada se još jednom snažno tvrdi i izjavama te dokumentacijom međunarodno poznatih i kredibilnih partnera iz oblasti namjenske industrije. Potpuno je razvidno kako se ovdje radi o pravom obavještajnom obračunu čijim akterima i kreatorima nije u interesu časno ispuniti preuzete poslovne obveze, a još manje im nije interes da ulaganje u Vitezit i Bosnu i Hercegovinu postane velika poduzetnička priča. Isto tako, vlasnik Sevotecha potvrdio je kako se nije uspjelo u diskreditiranju njega, njegove tvrtke te obitelji Zubak, koji su posao priveli kraju te evidentno priželjkuju nastavak kvalitetnog poslovanja u BiH gdje je Zubak odabran kao kupac poduzeća PS Vitezit- u stečaju te se ovih dana očekuje ulazak u posjed.

Oglas

 

Rekonstrukcija sastanaka koje su Horošajev i Zubak imali s raznim partnerima u Pragu, a tamo se bio pojavio i spomenuti šef ukrajinske oporbe Taruta, pokazala je analizom fotografija da su se u sastavu delegacije s ukrajinske strane pojavili i neki likovi dobro poznati ukrajinskoj tajnoj službi i za koje se zna da rade za Putinov Kremlj. Horošajev, inače bivši dužnosnik Ukroboronproma, državne tvrtke za promet oružjem, za Večernji objašnjava kako je dobra referenca i dobar glas za dobavljača u tom biznisu najvažnija stvar. Ključnu ulogu u mogućnosti da ugovorne strane u uvjetima krvavog rata nabave oružje i streljivo imaju međusobne veze dobavljača i proizvođača. Uz to, taj proizvod zahtijeva izdavanje dozvola za prijevoz i tranzit u više zemalja istovremeno. Tu je isto dobra referenca zakon. Taj suptilni posao ugrožavaju, kako kaže, laži i opstrukcija proruskih elemenata, kojima je primarni cilj da potrebno oružje i streljivo Ukrajina dobije što kasnije, po mogućnosti nikada. Na Ukrajincima je sada da istraže neshvatljivo ponašanje Arsenala, kao i ponašanje Oleksandra Lieva iz ministarstva obrane Ukrajine, koji sada, kako kaže, trči po medijima i govori da ništa nije znao. Horošajev ne dvoji da posao do sada nije realiziran zbog nesposobnosti Zbitneva i sabotaže Lieva. No ponavlja kako su Sevotech i WDG spremni ispuniti ugovor, kao što su ispunili i sve prethodne, “kada smo imali posla s kompetentnim partnerima”.

 

Matias Zubak, pak, dodaje kako je nevjerojatno da granate i dalje stoje na granici, a u tih godinu i pol, da je sve bilo onako kako treba biti, Ukrajinci su tako propustili kupiti 400 tisuća njima prijeko potrebnih granata. Isti dobavljači, inače, obavili su do sada i mnoge druge narudžbe za Ukrajinu, bez zastoja, a pokazalo se da je jednostavnije i urednije nabavljati oružje za tvrtke iz EU, koje ga onda izravno izručuju Ukrajini.

Oglas

Nastavi čitati

BiH

Preselio iz Sarajeva na Kupres, sada pravi sireve sa narančom, limunom, čokoladom, kikirikijem…

Objavljeno

Piše

Poznato je da se na Kupresu, zahvaljujući bogatom biodiverzitetu, proizvode najkvalitetniji sirevi u BiH, ali i šire. O tome svjedoče brojna priznanja za kvalitet. No, Kupres je jedinstven i po tome jer se ondje, osim tradicionalnog, proizvodi i sir od narandže, limuna, pa čak i od kikirikija i čokolade. Ekipa BHRT-a je posjetila siranu Smaila Žilića, koji se prije deset godina, upravo zbog sira, iz Sarajeva s obitelji preselio u Kupres.

Na kupreškoj visoravni uspijeva više od 1000 različitih biljaka i idealno je područje za ispašu stoke. A upravo kvalitetna sirovina, odnosno mlijeko, temelj je za kvalitetan finalni proizvod.

A upravo to je ponukalo Smaila Žilića da sarajevsku adresu zamijeni kupreškom i pokrene proizvodnju sira, i to baš u ulici simboličnog naziva – Put ljekovitog bilja.

Veliki projekat

Oglas

– Ako igdje u BiH se može napraviti dobar sir onda je to, između ostalog i na Kupresu, time sam se povodio kada sam napuštao Sarajevo, ja i moja obitelj, i pokrenuli smo zaista jedan veliki projekat – kaže Smail Žilić, vlasnik sirane u Kupresu.

Smail je obnovio devastirani objekt nekadašnje Mljekare Kupres, zaposlio 7 osoba i vlastitim sredstvima, bez ikakve pomoći vlasti, 2014. započeo proizvodnju. Trenutno, ovdje radi samo tročlana obitelj. Mjesečno prerade do 35 tona mlijeka, koje otupljuju uglavnom od kupreških farmera, a dijelom i s Vlašića i Rostova. Posao je zahtjevan jer se dnevno proizvede i do 200 kilograma sira.

– Mogu vam reći da je potežak posao, to zahtijeva vrijeme od ranog jutra do kasno navečer, pogotov ljeti kad ima više mlijeka onda znali smo i po tri smjene raditi. Organiziramo se i ide, nema druge – navodi Smailova supruga Munevera Žilić.

Turistička i gastronomska ponuda

Oglas

U ovoj sirani, osim tradicionalnog kupreškog sira, proizvode i sireve sa začinskim biljem, brusnicom, borovnicom, aronijom, ali i narandžom i limunom, pa čak i s kikirikijem i čokoladom. Smail kaže, ako imate standardno kvalitetan sir, samo je stvar kreativnosti što ćete u njega dodati. A za kvalitetu, Smail je pet puta nagrađen priznanjem na prestižnom Balkanskom festivalu sira.

– Kupres nije nikad bolje prezentiran niti reklamiran kroz neki svoj proizvod. Moj sir se ne zove sir Smaila Žilića, on se zove kupreški sir i kupreški sir je postao brend ne samo u Beogradu, Srbiji, ne postoji kontinet na koji nije otišao brend kupreškog sira – zadovoljno kaže Smail.

Ovaj magistar poljoprivrednih znanosti u sklopu sirane planira napraviti i edukacijski centar, gdje će se moći obučavati i studenti i učenici, ali i proizvođači mlijeka. Iako je stvorio brend koji promovira Kupres i upotpunjuje turističku i gastronomsku ponudu tog kraja, bilo kakva podrška vlasti potpuno je izostala.

Oglas

Nastavi čitati

Gospodarstvo

Lidl u BiH pravi u Središnjoj Bosni mega-građevinu veličine 8 nogometnih terena

Objavljeno

Piše

Njemački maloprodajni lanac Lidl uveliko se sprema za početak poslovanja na tržištu Bosne i Hercegovine.Iako ćemo na otvaranje prvih trgovina sačekati još dvije do tri godine, aktivnosti su u punom jeku i radi se punom parom na pripremi i gradnji objekata, zapošljavanju i obuci radnika itd., piše BiznisInfo.

Mnogi sugrađani već rade u Lidlu, a neki od njih prolaze obuku u okviru Lidla u nekoj od država u kojima ova kompanija posluje.

Tvrtka Lidl BH nedavno je povećala kapital na 216 milijuna KM, s obzirom da pripremaju sve više lokacija na kojima će biti njihovi objekti.

Zasad je u potpunosti izgrađen objekt u Bijeljini koji će ipak sačekati ostale lokacije za zajedničko otvaranje.

Oglas

Osim toga, u punom je jeku gradnja velikog logističkog centra u Lepenici kod Sarajeva, piše BiznisInfo.

Ovaj logistički centar će biti ključna karika u pravovremenoj distribuciji proizvoda koji se nalaze na policama Lidlovih trgovina.

Kako doznaju, logistički centar će se prostirati na 60.000 metara kvadratnih, odnosno na površini od 8 nogometnih terena. Kapacitet će biti 40.000 paletnih mjesta.

U ovom logističkom centru bit će 120 utovarnih i istovarnih rampi a sadržavat će 5 temperaturnih zona i komoru isključivo za skladištenje čokoladnih proizvoda.

Oglas

Uključivat će moderne tehnologije, poput “pick-by-voice” upravljanja komisioniranjem, optimizirane procese i suvremeno okruženje.

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

Servisne informacijeprije 21 minuta

BIHAMK: Povoljni uslovi za promet

Prema prikupljenim podacima, na putevima u Bosni i Hercegovini jutros se prometuje po suhom ili vlažnom kolovozu, a zbog guste...

BiHprije 8 sati

KREŠEVO: Održana koordinacija dužnosnika HDZ-a sa svih razina vlasti

Danas je u Kreševu održana koordinacija Hrvatske demokratske zajednice Bosne i Hercegovine s svih razine vlasti. Dužnosnici su govorili o...

Društvoprije 10 sati

Hrvatsko proljeće Središnje Bosne započinje predstavom “Taximetar”

Deveto izdanje kulturne manifestacije “Hrvatsko proljeće Središnje Bosne” svečano će započeti kazališnom predstavom “Taximetar” u utorak, 19. ožujka, s početkom...

Sportprije 15 sati

Milošević: Ovo je za svakog igrača utakmica koja se događa jednom u životu

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine okupljanjem igrača na Ilidži počela je pripreme za predstojeći susret baraža Lige nacija za plasman...

Sportprije 15 sati

Dalić: Bit će promjena u sastavu, Livaković je dobro, Perišić ne smije žuriti

Nakon četiri mjeseca pauze ponovo se okupila hrvatska nogometna reprezentacija koju 23. i 26. ožujka u Egiptu očekuju dvije prijateljske...

Svijetprije 15 sati

Nepalci pretekli radnike iz BiH u Hrvatskoj, a Indijci nadmašili Srbijance

Zbog velike potrebe poslodavaca i nedostatka radne snage na domaćem tržištu, u Hrvatskoj je iz dana u dan sve veći...

BiHprije 15 sati

Bradara i Hrnjić na Kupresu: Podrška lokalnoj proizvodnji

U cilju jačanja poljoprivrednog sektora i ruralnog razvoja, predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine, Lidija Bradara, i Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede...

Društvoprije 18 sati

USTAVNI SUD DONIO ODLUKU: Milanović kao predsjednik ne može biti na listi SDP-a!

USTAVNI sud danas je, nakon stručnog sastanka i sjednice ustavnih sudaca, donio odluku o najavi kandidature predsjednika Zorana Milanovića na...

Oglas
Oglas
LM