Poveži se s nama

Ljepota i zdravlje

Ana Bavrka i Zoran Cvjetković: Naša ljubav je pobijedila sva iskušenja

Objavljeno

Miss New World 2017. godine, a danas voditeljica Hayat televizije, Mostarka Ana Bavrka, osim na poslovnom, ispunjena je i na privatnom polju. Sreću i ljubav je pronašla u zagrljaju 29-godišnjeg Zorana Cvjetkovića, dugogodišnjeg sportaša koji se nakon okončanja košarkaške karijere posvetio borilačkim vještinama. I nije samo ljubav posebna u njihovom odnosu, već i prijateljstvo i podrška koju nesebično pružaju jedno drugom. Za „Azru“ prvi put govore o svojoj vezi, sličnostima i razlikama koje im svaki dan čine drugačijim.

“Zoran mi se u početku nije nimalo sviđao, naprotiv, bio mi je jako antipatičan. Međutim, roditelji moje najbolje prijateljice su kućni prijatelji sa Zoranovom obitelji, te ga je ona veoma dobro poznavala. Stalno mi je pričala  kako je on super dečko, dobar čovjek, ali to i dalje meni nije ostavljalo takav dojam. Sve do onog trenutka kada je odvažno i muški poslao poruku na tada jedinoj popularnoj društvenoj mreži i rekao mi kako stiže iz Austrije, te da želi da me vidi i otkloni sve moje sumnje u vezi s njim. Iako tvrdoglava, pristala sam da se vidimo, jer zaista je bio kulturan i pristojan, pa pomislih, možda je, ipak, do mene i moje loše procjene”, prisjeća se Ana.

I Zoranu su živa sjećanja na njihov prvi susret, naročito pamti trenutke zbog kojih je silno želio osvojiti srce lijepe Mostarke.

“Na početku naše veze ja sam imao 20 godina, a ona 18. Bila je tip djevojke koja nikako nije izlazila u klubove i kafiće, jedino ste je mogli vidjeti na svjetlosti Sunca da šeta sa psima ili prijateljicama. Mene je to strašno zaintrigiralo, jer ona jednostavno nije bila “IN” u tom trenutku, drugačije se oblačila… Želio sam i uspio sam da je osvojim. Mislim da nije točno da joj se nisam odmah svidio (smijeh)”, kaže Zoran.

Oglas

Neočekivana ljubav

Zoran je rođen u Sarajevu, sa dvije godine se s roditeljima seli u Pariz, gdje je živio do svoje 16 godine. Košarkom se profesionalno bavio do prije dvije godine, igrajući za klubove u Austriji, Francuskoj, Njemačkoj i Rumunjskoj. Teška ozljeda u dresu Cluj-Napoca udaljila ga je od terena na izvjesno razdoblje, oporavak je trajao duže nego što je predviđao, i naposljetku je označio kraj njegove košarkaške karijere.

No, nije želio odustati od sporta. Jedna od njegovih najvećih ljubavi oduvijek su bile borilačke vještine. Prvo je počeo kao rekreativac, ali posljednjih mjeseci ozbiljno je posvećen treninzima, te ga kao MMA borca uskoro čeka put u Irsku, gdje će usavršavati ovaj sport.

Igrati aktivno košarku značilo je i mijenjati adrese stanovanja, zbog čega je Ana s vremena na vrijeme sumnjala da njihova ljubav može pobijediti silne kilometre, udaljenost i razdvojenost. No, uspjeli su prijeći sve prepreke i organizirati vrijeme samo za sebe.

Oglas

” “Pala” sam na njegov šarm i glas. Kada sam čula taj prodorni muški glas, koji ima posebno u tim ozbiljnijim situacijama, s veoma lošim poznavanjem našeg jezika, točnije gramatike, sve to mi je bilo vrlo simpatično. Koljena su mi zaklecala pri njegovim prvim riječima. Ali, bila sam zaista mlada. Iako je stariji od mene samo dvije godine, doimao se mnogo ozbiljniji od mene. Bila sam mali buntovnik, u životu su me zanimali samo trening i knjiga, upisala sam Medicinski fakultet i radila u plesnom klubu kao instruktorica plesa. Nosila sam široku odjeću, šilterice, a šminka mi je, u odnosu na danas, bila potpuna nepoznanica. Ali, bez obzira na to, Zorana sam uspjela osvojiti, baš kao i on mene, s nepoznavanjem č i ć, pomalo francuskim naglaskom i voljom da trenira”, sjeća se Ana.

Sedam godina ljubavi znači da ste u potpunosti upoznali svoju drugu polovicu, da znate njene navike, želje, potrebe… No, njih dvoje i danas, kao da su na početku veze, jedno drugo osvajaju i iznenađuju.

“Nemam osjećaj da smo Ana i ja sedam godina u vezi, jer niti u jednom trenutku u tih sedam godina nije nam bilo dosadno. Rutina ponekad da, ali to je odlično, jer sada znam šta Ana misli, šta voli, o čemu sanja. Znam kakvo joj je ujutro raspoloženje i znam kad je trebam pustiti da bude sama. Sedam godina je dugo razdoblje i mi smo se mnogo puta promijenili u tom razdoblju, jer smo bili klinci koji su se samo voljeli, a sada smo već odrasli s ozbiljnim životnim ciljevima i željama. Ljubav se jednostavno rodila i dalje se rađa, ne samo zato što ja volim Anu, već joj se divim iz dana u dan”, kaže Zoran.

U svakoj ljubavnoj vezi, pa tako i u dugoj i stabilnoj, postoje usponi i padovi. Oni su svoje uspjeli prevazići.

Oglas

“Da je Zoran pravi izbor za mene, shvatila sam onog trenutka kada me je ostavio. Čovjek ne zna šta ima, dok to i ne izgubi. Nekada neke stvari u životu uzmemo zdravo za gotovo, ne kažem da ja jesam, ali možda ponekad ne cijenimo dovoljno ono što imamo. Ali, definitivno kada sam prvi put u životu doživjela da me netko koga dušom volim ostavi, shvatila sam koliko samo ja želim njega, njegovo prisustvo i shvatila sam da to biće što se zove Zoran jeste moj cijeli svijet”, priznaje Ana.

Pravi izbor

Budući da oboje puno rade, te da Zoran često boravi u Parizu, gdje je i živio do svoje 16-te godine, trude se svaki slobodan trenutak posvetiti jedno drugom. Osim vremena provedenog na relaciji Mostar-Pariz, i Sarajevo je njegova nova stalna destinacija.

“Još jedna od stvari u nizu koje ja volim kod njega jeste što je veoma vrijedan i predan svemu što radi. Kada nešto prihvati, onda se tome posveti sto posto ili nikako. Smatram to i svojom nekom vrlinom, iako zaista oduzima mnogo vremena. Međutim, nas dvoje to lako nadomjestimo. Bez obzira koliko kasno imam snimanje, ili on treninge ili pripreme, uvijek imamo dovoljno snage da se posvetimo jedno drugom. U posljednje vrijeme živimo na relaciji Mostar-Sarajevo, pa nerijetko znam čim završim posao otići u Mostar samo da ga vidim, ili on dođe u Sarajevo. Dva sata nisu mnogo, posebno za osobu koju volite. Nekada se mama našali pa mi kaže da ja, zapravo, nikada u potpunosti nisam preselila u Sarajevo, jer se zna dogoditi da tri dana zaredom dolazim u Mostar i ujutro iz Mostara idem na posao u Sarajevo. Ali, to je ljubav. Zar ne?”, kaže Ana i dodaje kako je ključ duge veze samo strpljenje, a ključ duge i dobre, zdrave veze, što je mnogo važnije, povjerenje, strpljenje, razumijevanje, podrška i neizostavna ljubav koja je glavno gorivo i pokretač svega.

Oglas

“Sretnica sam, jer je Zoran izuzetno zabavna osoba. Svaki dan se iznova zaljubim u njega, ali ne zato što sam romantična, pa mi je super da ovo kažem, već zato što je on šarmer svoje vrste i svaki dan mi ponudi dovoljno razloga da se zaljubim u njega. On je taj koji se trudi da me iznova osvoji. Da se razumijemo, smatram da sam i ja dovoljno kreativna žena koja sa svojim malim trikovima kupuje njegovu pažnju i osvaja ga”, kaže Ana, te priznaje kako bi za ljubav uradila sve.

Kroz godine zajedničke ljubavi naučili su da poštuju drugačije stavove i mišljenja koje imaju u vezi određenih situacija ili stvari. No, ono u čemu se nikako ne slažu jeste odgovor na pitanje: “Tko je u pravu?”.

“Kada nam se stavovi razilaze, poštujemo mišljenja, ali Ana i ja se uvijek slažemo u glas, da je moja ispravna”, kaže Zoran uz osmijeh.

Brak na papiru

Oglas

Dok pravimo pauzu od photoshootinga pitam ih na koji način promišljaju o braku, je li papir u njihovom slučaju tek puka formalnost.

“Mislim da naše zajedničke godine svjedoče o tome da nam za sada papir znači formalnost. Nismo se zamarali s tim, jer nam je lijepo ovako. Taj predznak muž ili žena za nas ništa ne znači, jer se tako već i smatramo. Ali, ako će ovako biti i u braku, dajte da odmah potpišem. Samo da se ništa ne pokvari (smijeh)”, kaže Ana.

Iako drže do bitnih datuma, jedno drugom svakog dana iskazuju ljubav.

“14. veljače je možda pomalo medijski i marketinški izvikan datum. Sretna sam što je Zoran čovjek kojem ne trebaju datum i Dan zaljubljenih, kada će ga cijeli svijet podsjetiti da me “treba” voljeti, već on to čini na potpuno drugačiji način. Stvara Valentinovo na neke druge datume, a meni je to najslađa stvar koju radi. Kada vas netko koga volite obraduje cvijećem i lijepom porukom samoinicijativno, to je Valentinovo. Kao žena podržavam 14. veljače i bilo bi dobro da se svaki dan proglasi Danom zaljubljenih, jer ima na ovom svijetu ljubavi, samo smo je potisnuli i stavili na sekundarno mjesto, nepravedno, a dali značaj nebitnim stvarima. Ne gubim nadu u pravu ljubav nikada, jer znam da postoji. Ja sam je osjetila, za života mi je dovoljno”, kaže Ana.

Oglas

Lijepoj Mostarki je uvijek bilo važno obrazovanje. Prije nego što se prošle godine u Turskoj okitila laskavom titulom, studirala je medicinu dvije godine, ali se kasnije prebacila na Fakultet zdravstvenih studija, smjer inžinjer radiološke tehnologije, koji je završila prije dvije godine.

Prepoznatljivo je voditeljsko lice u našoj zemlji, zrači posebnom pozitivnom energijom, samouvjerena je, jaka žena koja čvrsto korača zemljom. Upravo takvu je sigurno prati i njen partner. Jedno drugom su dali najljepše godine, praktično odrasli jedno uz drugo. Kako je voljeti ženu o kojoj sanjaju mnogi.

“Zoran je samouvjeren muškarac koji ne pati od kompleksa niže vrijednosti. Samo takvi muškarci mogu da budu partneri ženama koje se bave sličnim ili istim poslom kao ja. Blagoslovljena sam žena, koja zaista ne treba da još brine o tome hoće li se naljutiti zbog nečijeg komplimenta ili fotografije. Ali, ponekad je slatko ako osjetim dozu ljubomore, on to tako simpatično radi”, kaže Ana, koja je zbog voditeljskog posla adresu u Mostaru zamijenila sarajevskom.

“Mostar je za mene najljepši grad na svijetu, to oduvijek govorim i vjerojatno nikada neću promijeniti mišljenje. Svugdje sam putovala, ali moj Mostar ima nešto što ne mogu opisati. Bez obzira na o što sam se preselila u Sarajevo, često sam u Mostaru. Najviše mi nedostaje obitelj. No, Sarajevo me je prigrlilo na najbolji mogući način, tako da se osjećam kao kod kuće”, kaže Ana za kraj našeg razgovora.

Oglas

Sama ću privući stolicu

“Najveći džentlmeni su oni koji su dobri i vjerni supružnici, dobri očevi i prijatelji. Danas je to rijetkost. Lako je biti džentlmen, kao otvorio sam joj vrata, privukao stolicu. Sve to poštujem, ali ako si pogriješio na onim stvarima prije, dragi moji, vjerujte mi, radije ću sama privući stolicu”, kaže Ana.

Slatka iznenađenja

“Svi volimo kada nas netko iznenadi. Najviše me obraduju sitnice, cvijet i čokolada, ali je ne jedem tako često, pa Zoran zna da su avokado i rižin kreker put do moga srca. Najljepši osjećaj je kada dođem umorna s posla, a pritom znam da se ponekad žalim bez razloga, ali žena sam pa se to podrazumijeva (smijeh), a on mi spremi večeru ili me iznenadi porukom: “Imaš masažu u 18 sati”. Može li bolje od toga?”, kaže Ana.

Oglas

Žena se mora cijeniti

“Svježinu u vezi smo sačuvali možda i zato jer smo vođeni time da ne želimo jedno drugom postati navika, već zauvijek ostati potreba. Otkrit ću vam trik, u danu, uvijek svatko od nas ima svoje vrijeme, sat-dva, ma koliko je potrebno. Ja funkcioniram na taj način, sve ću učiniti, ali moram imati vrijeme za sebe, onako, samo ja, sa svojim mislima. Žena, prije svega, treba da zna tko je ona. Treba biti samostalna, samosvjesna i da zna da to što ona posjeduje nema nijedna druga. U moru žena, svaka ima ono nešto posebno. Morate same sebe dovoljno cijeniti, da bi to radili i drugi, posebno partneri. Neka uvijek bude prisutan gard, vole oni kada znaju da nemaju posla s “mlakonjom”. Žene su, prema mom mišljenju, jači spol, zbog jačine srca i količine teških situacija  koje mogu da podnesu, a i dalje to nose s osmjehom u visokim potpeticama. Znam, govorim iz iskustva”, kaže Ana

Oglas

Događanja

Više od 400 natjecatelja nastupilo na 5. Viteškoj utrci “Vitez trči za Svjetski dan bubrega”

Objavljeno

Piše

ZAVRŠENA 5. VITEŠKA UTRKA

Više od 400 natjecatelja nastupilo je na današnjoj 5. Viteškoj utrci “Vitez trči za Svjetski dan bubrega”, koju je iznimno uspješno organizirala Udruga dijaliziranih i transplantirani bolesnika KSB.

Radio Vitez donosi rezultate najuspješnijih sudionika.

SENIORKE:
1. Amela Trožić,
2. Vesna Čavar i
3. Lejla Hodžić.
SENIORI:
1. Berin Mušanović,
2. Džemal Bukvić i
3. Josip Martinović.

Oglas

JUNIORKE:
1. Anđela Talić,
2. Nika Kusin i
3. Antea Pavličević.
JUNIORI:
1. Rijad Brodlija,
2. Mario Lovrinović i
3. Ivan Marković.

VETERANKE:
1. Ajla Pinjo,
2. Nermina Gegić i
3. Jasna Buturac.
VETERANI:
1. Ante Klišanin,
2. Zoran Dedić i
3. Željo Bošnjak.

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Ove četiri konzervirane i smrznute namirnice zdrave su kao i svježe

Objavljeno

Piše

Zamjenom svježeg voća i povrća smrznutim i konzerviranim alternativama ne samo da možete uštedjeti novac nego i poboljšati vaše zdravlje, piše Express.

Svježe voće i povrće smatra se ključem zdrave, uravnotežene prehrane. Prepuni su vitamina i minerala važnih za tijelo, kao i vlakana koja pomažu u održavanju zdravih crijeva i sprječavaju probleme s probavom, prenosi Net.

Posljednjih godina pozornost je također usmjerena na činjenicu da prehrana s malo voća i povrća može biti faktor rizika za rak crijeva.

Ako planirate povećati unos hrane biljnog podrijetla iz zdravstvenih razloga, logično je da pomišljate na svježe proizvode. Međutim, jedan je stručnjak otkrio da konzervirane i smrznute verzije mogu biti još hranjivije od onih svježih.

Oglas

Poznati engleski kirurg dr. Karan Raj na svom je TikToku otkrio četirivrste voća i povrća koji su prepuni isto toliko ili više hranjivih tvari kada su zamrznuti ili konzervirani od svojih svježih inačica.

1. Konzervirane rajčice

“Ako jedete konzervirane rajčice, one zapravo imaju više antioksidansa likopena, kao i više kalcija i željeza nego svježe. To ne znači da je svježe lošije od konzerviranog, samo ima drugačiji nutritivni profil”, objasnio je dr. Raj

Dodao je da svježe rajčice imaju “značajno” više razine vitamina A od onih iz konzerve.

Oglas

“Ako kuhate rajčice bilo konzervirane ili svježe, još više povećavate bioraspoloživost antioksidansa likopena. To je zato što proces kuhanja omekšava stijenke biljnih stanica što olakšava apsorpciju hranjivih tvari”, pojasnio je stručnjak.

2. Smrznute borovnice

Smrznute borovnice mogu sadržavati više vitamina i polifenola (biljnih mikroelemenata) od svježih.

“Smrznuto voće i povrće može imati čak i više hranjivih tvari od svojih svježih inačica. primjerice, smrznute borovnice zadržavaju više vitamina C i polifenola od svježih borovnica jer proces zamrzavanja usporava gubitak hranjivih tvari”, rekao je dr. Raj.

Oglas

“Većina smrznutog voća, poput bobičastog voća, često se zamrzne unutar 24 sata nakon što je ubrano i često je nutritivno svježije od svježih proizvoda koji danima stoje u supermarketu”, istaknuo je.

3. Smrznuti grašak

Dr. Raj je rekao da smrznuti grašak ima više razine određenih vrsta vitamina B i E vitamina od svježe verzije.

4. Smrznuti špinat

Oglas

Dr. Raj je otkrio da špinat često ima više razine određenih vrsta vitamina E nego svježi.

“Još bolje, možda biste mogli učinkovitije iskoristiti željezo iz smrznutog špinata nego iz svježeg”, dodao je dr. Raj.

“Kod svježeg špinata teško se apsorbira veći dio željeza, ali smrznuti se špinat često blanšira i pakira u kockice prije zamrzavanja, što znači da može sadržavati manje antinutrijenata poput oksalata i tako vam pomoći da apsorbirate više željeza”, istaknuo je stručnjak.

Oglas

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

12 uobičajenih namirnica koje svi jedemo, a povezuju se s upalom i artritisom

Objavljeno

Piše

ARTRITIS je bolno stanje koje uzrokuje oticanje, osjetljivost i ukočenost zglobova te probleme s pokretljivošću. Iako se često povezuje s procesom starenja, može utjecati na ljude svih dobi i otežavati svakodnevni život.

Još nije točno poznato što potiče imunološki sustav da napada zglobove, iako se zna da određeni čimbenici, poput dobi, pušenja i pretilosti, povećavaju rizik od artritisa. No, sada je studija otkrila da bi mogla postojati veza između onoga što jedemo i šanse za razvoj tog stanja.Istraživanje Sveučilišta Colorado u SAD-u otkrilo je da određena hrana može uzrokovati upale u tijelu. Studija, objavljena u Journal of Clinical Investigation, otkrila je da bi za to mogla biti kriva esencijalna aminokiselina poznata kao triptofan.

Ona se nalazi u dvanaest popularnih namirnica.

  • piletina
  • puretina
  • crveno meso
  • svinjetina
  • tofu
  • riba
  • grah
  • mlijeko
  • orasi
  • sjemenke
  • zobena kaša
  • jaja.

Iako triptofan pomaže u proizvodnji proteina, mišića, enzima i neurotransmitera te se povezuje s boljim snom, znanstvenici kažu da bakterije u probavnom sustavu mogu razgraditi triptofan iz prehrane u upalnu kemikaliju koja pokreće artritis.

Koautorica studije, Kristine Kuhn, preporučuje prehranu punu biljnih vlakana i nemasnog mesa.“Čini se da mediteranska prehrana, koja je bogata biljnim vlaknima i nemasnim mesom, čini naš mikrobiom zdravijim, dok tipična zapadnjačka prehrana uzrokuje upalu”, rekla je.

Oglas

Simptomi artritisa uključuju bol u zglobovima, osjetljivost i ukočenost, upalu unutar i oko zglobova, ograničeno pomicanje zglobova, toplu i crvenu kožu iznad zahvaćenog zgloba te slabost i trošenje mišića. Ako osjetite ove simptome, trebali biste razgovarati s svojim liječnikom.

Izvor: Index

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Mladenci svadbene salone rezerviraju i za 2026., cijene ‘stolice’ od 60-150 KM

Objavljeno

Piše

Parovi već rezerviraju termine i za drugu polovicu ove godine.

“Kod nas imamo tri svečana salona kapaciteta od 100 do 700 mjesta. Bez obzira na veličinu svadbe koju žele organizirati, kod nas ljudi imaju priliku za to. Pored toga, uz tri hotela imamo dovoljno smještajnih kapaciteta za sve goste koji dolaze iz drugih gradova”, ističe Stanišićeva.

Termini u svadbenim salonima mladenci već godinama rezerviraju mjesecima unaprijed, a oni koji su potpuno sigurni kada žele stati na ludi kamen već su rezervirali datum svoga veselja koje će biti tek 2025. ili 2026. godine.Rezerviranje sale godinu dana unaprijed je uobičajeno,za Nezavisne novine ističe Milena Stanišić, marketing menadžerica Etno-sela Stanišići.

“Već imamo rezervacije i za 2025. godinu, a čini mi se jedna i za 2026., tako da mladenci obično planiraju svoju svadbu najmanje šest mjeseci unaprijed. Godinu dana je sasvim uobičajeno”, rekla je, dodajući da su subota i nedjelja najpopularniji dani, ali ima svadbi i petkom.

Oglas

“Ljetni termini, druga polovina srpnja i prva polovina kolovoza, su najtraženiji, ali posljednjih godina je praksa da ima puno svadbi i u rujnu. To povezujem s time što su srpanj i kolovoz prilično vrući, a onda je rujan ugodniji, pa sve više svadbi bude i u rujnu”, navodi ona.Iz jednog banjalučkog svadbenog salona kažu da su subote najtraženije, ali ima i onih koji se odluče za nedjelju.

“Neki mladenci rezerviraju četiri mjeseca unaprijed, neki godinu i pol, neki pola godine, sve ovisi. Ako djevojka ostane trudna, onda rezerviraju tri mjeseca ranije. Ako žele određeni datum, onda rezerviraju godinu do godinu i nekoliko mjeseci ranije”, kaže jedna vlasnica salona.

Iako je 2024. tek počela, budući mladenci već se raspituju i za narednu godinu.Već ima upita i za 2025. godinu. Većina ljudi se raspituje o cijeni”, kaže onaIz jednog trebinjskog svadbenog salona ističu da je broj rezervacija za ovu godinu isti kao i prijašnjih godina, a neki mladenci svoj datum rezerviraju tri mjeseca unaprijed, a neki čak i godinu dana ranije.

Banjalučanka Anja M. će stati na ludi kamen 1. lipnja, a salu je, kako priča, rezervirala još u prosincu prošle godine.

Oglas

“Tražili smo svibanj ili lipanj, ali su bila slobodna samo dva termina jer mladenci obično rezerviraju sale godinu dana unaprijed. Veoma je teško pronaći salu koja odgovara i po terminu i po kapacitetu. Ja se udajem u Doboju, a na svadbi će mi biti oko 200 gostiju, pa sam tražila salu shodno tome”, ističe ona.

Rezervacija termina u salonu je, prema njezinim riječima, prvi korak u organizaciji svadbe, a zatim slijedi traženje benda i fotografa jer je to najteže pronaći u isto vrijeme.

“Kod izbora sale bitno je da nije ni prenapunjena ni prazna. Ako rezervirate salu koja prima 300 ljudi, preporučuje se da ugostite manji broj, recimo 200 ili 250, kako bi bilo dovoljno mjesta za ples. Što se tiče cijene stolica, usporedili smo ih u ova dva grada i cijene su otprilike iste. Možete pronaći stolicu po cijeni od 60 do 150 KM, ovisno o odabranom meniju”, kaže Anja.

Oglas

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Danas se obilježava ljubičasti dan: Dan podrške osobama s epilepsijom

Objavljeno

Piše

Obilježavanje 26.ožujka kao Dana svjesnosti o epilepsiji započelo je 2008. godine kada je djevojčica Cassidy Megan inicirala ovu kampanju u želji da razbije mitove i predrasude koje ljudi nerijetko imaju o epilepsiji. Odabrana je ljubičasta boja lavande jer je ona međunarodna boja epilepsije.

Epilepsija je kronična nezarazna bolest mozga koju karakteriziraju rekurentni napadi u vidu kratkih epizoda nevoljnih pokreta koji mogu zahvatiti dio tijela (parcijalni) ili cijelo tijelo (generalizirani) i ponekad su popraćeni gubitkom svijesti i kontrole nad radom crijeva ili mokraćnog mjehura.

Električna pražnjenja mogu se dešavati u različitim dijelovima mozga. Napadi mogu varirati od najkraćih gubitaka pažnje ili trzaja mišića do teških i dugotrajnih konvulzija. Učestalost napada također može varirati, od manje od jednog godišnje do nekoliko dnevno.

Jedan napad ne znači epilepsiju (do 10% ljudi u svijetu ima jedan napada tijekom života). Epilepsija se definira kao dva ili više neprovociranih napada.

Oglas

U Federaciji Bosne i Hercegovine registriran je porast stope obolijevanja od epilepsije  (G40) i status epilepticus (G41) u periodu 2019.-2021. godine. (Izvor: zzjzfbih)

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Planinarska tura za vikend: Stazama Erika Brandisa

Objavljeno

Piše

Preporuka za vikend: Planinarska tura: Stazama Erika Brandisa

Organizator: Planinarsko Drustvo “Paklarske Stijene” Travnik

Datum: 23.03.2024. godine – subota
Start: 08:00 sati Zavičajni Muzej Travnik

OPIS: Planinarska tura preko planine Vlašić stazama Erica Brandisa zaista je jedna od najljepših tura u tom području, ali i fizički teška te zahtijeva dobru kondiciju. Tura je duga oko 13,0 km i visinska razlika iznosi oko 1200 metara iznad razine mora, stoga je važno da se pripremite fizički i psihički za ovu avanturu.

Oglas

Osim pripreme za fizičku izdržljivost, važno je i da se opremite adekvatnom planinarskom opremom. Preporučuje se da ponesete odgovarajuće cipele za planinarenje s čvrstim potplatom i podrškom za gležanj, te odjeću koja će vas zaštititi od hladnoće, sunca i vjetra (krema za lice, sunčane naočale …). Također, preporučuje se nošenje ruksaka s dovoljno vode i hrane za cijeli dan (sendvič i čokoladice…)

Program ture:

Polazak, 23.03.2024. godine u 08:00 sati Zavičajnog muzeja Travnik
????????Travnik 508 m.n.v. – Stari grad- Bukovica kapela sv. Ivana Krstitelja 915 m.n.v. Opis: najteži uspon. Savladava se visinska razlika od 400 m na razdaljini od 2,5 km.

????Kapela sv. Ivana 915 m.n.v. – Planinarski dom “Konjska” 1353 m.n.v. Opis: put od kapelice dalje vodi preko livada, sela Velika Bukovica u kome se nalazi i izvor hladne vode. Slijed blaži uspon, ne baš tehnički zahtjevan. Razdaljina od kapelice do doma je cca 2,7 km.

Oglas

????PD “Konjska” 1353 m.n.v. – PD “Devečani” 1763 m.n.v. Opis: na ovom dijelu rute, moguć je snijeg, jak i hladan vjetar. Najduža ruta – 6,7 km)

????PD “Devečani” 1763 m.n.v. -PD “Erik Brandis” na Galici 1509 m.n.v. Opis: dužina rute je cca 2,5 km

Ručak je osiguran za sve sudionike planinarske ture u planinarskom domu Erik Brandis.

Izvor:srednjabosna.ba

Oglas

Nastavi čitati

BiH

Biciklistički klub “Vitez” otvara biciklističku sezonu: Vožnja Ćirinom prugom

Objavljeno

Piše

OTVARAMO BICIKLISTIČKU SEZONU!
VOŽNJA ĆIRINOM PRUGOMOld Rail Trail: Vitez – Lašva – Vitez

Preporuka: Turistička zajednica SBK/KSB SrednjaBosna.ba

I ove godine Biciklistički klub “Vitez” otvara biciklističku sezonu prvom promotivnom vožnjom na biciklističkoj stazi: Staza stare pruge – Old Rail Trail. Ovo je odlična prilika da se upoznate s dionicom biciklističke staze od Viteza do Busovače te da uživate u prekrasnom krajoliku i svježem zraku.

Preporuka korištenje standardne biciklističke opreme kako bi se osigurala sigurnost i izbjegle eventualne nezgode. To uključuje kacigu, adekvatnu sportsku odjeću, udobne i prikladne cipele, kao i bocu s vodom kako bi se izbjegla dehidracija tijekom vožnje.

Oglas

Iako je izgledno toplo i sunčano vrijeme (dugoročna prognoza) važno je dan ranije provjeriti vremensku prognozu prije odlaska na vožnju i pripremiti se za sve uvjete.

Više o stazi stare pruge na: https://bike.srednjabosna.ba/bike-tour/old-rail-trail/

ORGANIZATOR:
Biciklistički klub “Vitez”

OSNOVNI PODACI O VOŽNJI:
✅Datum: 23.03.2024. godine
✅Start: Gradski trg – Vitez / 12:30 sati
✅Finish: Lašva / povratna tura u Vitez
✅Dužina staze: 30 km
✅Visinska razlika: 100 m
✅Zahtjevnost: lagana staza

Oglas

PRIJAVE: SLOBODNA VOŽNJA

Nastavi čitati

Ljepota i zdravlje

Zdravlje bubrega za sve- 100 dana bez transplantacija u BiH

Objavljeno

Piše

Unapređenje pravednog pristupa skrbi i optimalne prakse liječenja lijekovima

Procjenjuje se da kronična bubrežna bolest (CKD) pogađa više od 850 milijuna ljudi diljem svijeta koja je rezultirala sa više od 3,1 milijuna smrti u 2019.

Trenutačno je bolest bubrega osmi vodeći uzrok smrti [ , a ako se nešto hitno ne poduzme, predviđa se da će biti 5. vodeći uzrok izgubljenih života do 2040. G

Prema statistikama, svaka 10-a osoba u svijetu ima neku vrstu bubrežne bolesti ali toga većina nije svjesna. Bubreg često odumire i propada ali ne boli, pa se ti simptomi najčešće ignoriraju što u konačnici bude kobno i neizlječivo.

Oglas

Tijekom posljednja tri desetljeća napori u liječenju CKD-a bili su usredotočeni na pripremu i primjenu nadomjesnih terapija bubrega. Međutim, nedavna otkrića u terapiji nude neviđene mogućnosti za sprječavanje ili odgađanje bolesti i ublažavanje komplikacija kao što su kardiovaskularne bolesti i zatajenje bubrega, produžujući u konačnici kvalitetu i kvantitetu života za osobe koje žive s kroničnom bubrežnom bolesti.

Bosna i Hercegovina se uklapa u negativne svjetske statistike po pitanju broja pacijenta sa kroničnom bubrežnom bolešću (KBB), ali i po broju transplantacija, jer transplantacija je i dalje najbolji način za liječenje KBB

Na dijalizi ukupno imamo oko 3000 pacijenta. U F BiH blizu 2000 a ostatak, od oko 1000 pacijenta je n a dijalizi na RS i Brčko distrikt.

Svjetski dan bubrega je posvećen prvenstveno prevenciji ove teške i podmukle bolesti, no naša država vrlo malo radi na tome da ova bolest bude prevenirana na vrijeme.

Oglas

Mi se, kao i u drugim sferama života, samo bavimo posljedicama.

Svjetski pokret, svjetski dan bubrega, preporučuje 8 zlatnih pravila kako ne bi došli u probleme i u stadij KBB a to su:

1. Budite fizički aktivni i u formi ‐ tako možete bolje kontrolirati krvni tlak i tjelesnu masu.

2. Redovito kontrolirajte šećer u krvi ‐ rano otkrivanje i primjereno liječenje šećerne

Oglas

bolesti smanjuju učestalost oštećenja bubrega šećernom bolešću.

3. Kontrolirajte krvni tlak ‐ arterijska hipertenzija drugi je po učestalosti uzrok

kronične bubrežne bolesti.

4. Jedite zdravu hranu i kontrolirajte tjelesnu masu ‐ smanjite unos soli na 5 do 6

Oglas

grama dnevno. Ne dosoljavajte hranu!

5. Održavajte zdravi unos tekućine ‐ 1,5 do 2 litre vode dnevno znatno olakšava

bubrežnu funkciju čišćenja štetnih produkata iz krvi. Osobe s bubrežnim kamencima

moraju piti i više.

Oglas

6. Ne pušite ‐ pušenje djeluje nepovoljno na cirkulaciju krvi kroz bubrege i na taj

način ih oštećuje, a istovremeno povećava rizik od raka bubrega za 50%.

7. Ne uzimajte nekontrolirano lijekove ‐ lijekovi protiv bolova mogu oštetiti vaše

bubrege.

Oglas

8. Provjerite funkciju bubrega ako imate jedan ili više rizičnih čimbenika – šećernu

bolest, visok krvni tlak, prekomjernu tjelesnu masu ili ako je netko u vašoj obitelji

liječen zbog kronične bubrežne bolesti.

Naše Udruženje/Udruga će ovaj dan obilježiti u Beogradu zajendo sa još 7 zemalja JI Europe odakle ćemo poslati snažnu poruku vezanu za prevenciju, bolest i liječenje bubrežne boelsti.

Oglas

Također ćemo kao i ranijih godina , putem edukacija po školama i isturenih štandova na trgovima, raditi na podizanju svijetsti kod građana o važnosti prevencije ove neugodne bolesti.

Kao što smo i naveli, najbolji način liječenja kod zatajenja bubrega je TRANSPLANTACIJA.

I ako smo prošle godine bili zadovoljni, jer smo imali ukupno 16 transplantacija, što je bio određeni napredak, tako smo ove godine više nego razočarani jer evo već 100 dana nemamo nit jedne transplantacije.

Sa žaljenjem moramo konstatirati, a to je odluka i nedavno održane Skupštine UDiTB F BiH, da ćemo, ako i dalje zdravstvene institucije budu inferiorne spram nas pacijenta i ne budu radile transplantacije u kontinuitetu, biti prisiljeni ponovno izići na prosvjede.

Oglas

Nadamo se da do toga neće doći ali to nije do nas, to je do onih koji su odgovorni za transplantacijski proces u F BiH a to su Federalno ministarstvo zdravstva sa Centrom za transplantacijsku medicinu, te menadžeri kliničkih centara u UKC Tuzla i KCUS.

 

 

 

Oglas

 

Nastavi čitati

Društvo

Sve više mladih obolijeva od određene vrste raka: Liječnici uznemireni, nitko ne zna što je razlog

Objavljeno

Piše

Ljudi mlađi od 50 godina obolijevaju od raka više nego ikad prije – a svjetski liječnici ne mogu shvatiti zašto se ovo događa.

Kako izvještava Wall Street Journal, šokantna smrt slavnog glumca Chadwicka Bosemana 2020. godine, koji je preminuo od raka debelog crijeva sa samo 43 godine, čini se da je alarmirala javnost na rastući trend na koji su brojni istraživači upozoravali desetljeće prije.

“Rak debelog crijeva bio je ‘kanarinac u rudniku’”, smatra epidemiolog Timothy Rebbeck s Instituta za rak Dana-Farber u Bostonu. Ubrzo nakon toga, naizgled je došlo do eksplozije raznih vrsta karcinoma od kojih se mnogi odnose na gastrointestinalni trakt ili su mu blizu: slijepo crijevo, gušterača, želudac i maternica.

Kako ističe WSJ, učestalost raka debelog crijeva kod mlađih ljudi značajno je porasla u posljednjim desetljećima, pri čemu je svaki peti novi pacijent s tom vrstom raka imao manje od 50 godina, što je stopa koja se udvostručila od 1995, pokazala je analiza Američkog društva za rak prošle godine.

Oglas

“Vidimo sve više i više mladih ljudi koji se ne uklapaju u klasično učenje da je rak bolest starih”, rekla je za WSJ Monique Gary, medicinska direktorica programa za rak u zdravstvenom centru Grand View u Pennsylvaniji, prenosi Radiosarajevo

Jedna takva mlada pacijentica s rakom je 27-godišnja Meilin Keen, kojoj je krajem 2023. uklonjen želudac nakon dijagnoze raka želuca. Keen je za medije rekla da je morala odgoditi polaganje pravosudnog ispita jer je moždana magla od kemoterapije otežavala učenje, što je njene snove da postane odvjetnica i preseli u New York stavilo na čekanje. Iako se od tinejdžerske dobi borila sa želučanim problemima, uključujući refluks kiseline i žgaravicu, Keen je razumljivo bila zatečena kada joj je u 20-ima dijagnosticiran rak.

Čini se da se karcinomi u probavnom sistemu poput njenog javljaju među mladima puno češće od drugih vrsta, a ostaje nejasno zašto. Bilo je raznih nagađanja o tome šta se tu događa, od istraživanja o  prehrani, težini… Jedno je istraživanje čak tvrdilo da je pronašlo vezu između rođenja carskim rezom i razvoja karcinoma debelog crijeva u mladosti.

Bez obzira na uzroke, liječnici se moraju nositi s navalom dijagnoza karcinoma kod mladih. Samo nekoliko mjeseci nakon što je Boseman umro 2020, Američko društvo za borbu protiv raka počelo je preporučivati preglede raka debelog crijeva počevši od 45. godine.

Oglas

Nastavi čitati

Najnovije vijesti

Sportprije 27 minuta

SLUŽBENO: Sergej Barbarez novi izbornik BiH!

Sergej Barbarez je novi selektor reprezentacije Bosne i Hercegovine, potvrđeno je iz NS BIH. Kako saznajemo, Izvršni odbor Fudbalskog saveza...

Društvoprije 29 minuta

Milanović: Ovo je priprema za državni udar. Ne bojte se, ovo neće proći

Predsjednik Republike Zoran Milanović održao je na Pantovčaku konferenciju za medije. “Želio bih umiriti građane koji su ljuti, a puno...

Promoprije 31 minuta

EUROPA 2023. najljepša je marka HP Mostar

Proglašena je najljepša marka HP Mostar te su izvučeni sretni dobitnici nagradne igre „Sjajne nagrade osvoji, najljepšu marku odvoji!“ na...

Servisne informacijeprije 2 sata

Obavijest o isključenju električne struje na području općine Vitez

Služba za odnose sa javnošću i informisanje kupaca Podružnice “Elektrodistribucija“ Travnik obavještava kupce da će u dane od 23.04.2024 godine...

Društvoprije 4 sata

U etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku

Dana 19.04.2024. godine je u Etno selu “Čardaci” – Vitez obilježeno je 20 godina Kantonalnog suda u Novom Travniku te...

BiHprije 9 sati

OSCE osudio usvajanje izbornog zakona RS

Ian Borg, predsjedavajući OSCE-a, i Helga Marija Schmid osudili su odluke NSRS na jednostranom prijenosu nadležnosti sa države na entitet....

Događanjaprije 10 sati

CENTAR ZA KULTURU TRAVNIK: Predstava “Ko je lud” proglašena najboljom predstavom u 2023.godini

Sinoć, 18.4.2024. godine u Centru za kulturu općine Travnik održana je 5. “Svečana dodjela nagrada Centra” za 2023., godinu. Centar...

BiHprije 11 sati

Detalji pronalaska otete djevojčice u BiH, uskoro se vraća majci u Njemačku

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine objavilo je pronalazak djevojčice koja je bila žrtva trgovine ljudima. Tužitelj iz Odjela za krijumčarenje i...

Oglas
Oglas
LM